Gönderen Konu: Şişme Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 81106 defa)

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
Ynt: Şişme Katamaran Projesi
« Yanıtla #285 : Eylül 08, 2019, 10:59:25 ÖS »

Servet bey de;

Anlatmış gümrük işi çok değişkenli ve sakat.....

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #286 : Eylül 09, 2019, 01:02:45 ÖÖ »
Ben surekli ufak tefek seyler aliyordum Cinden, yer yer buyuk seyler aldigim da oluyordu. Turkiye'den ayrilmadan onceki son 3 - 4 alisverisimin hepsine gumruk vergisi odedim. her birinde de odedigim oran %25 idi.

Sanirim motor getirmekte sorun yasarsin abi. Yani memurlar da tam bilmiyor. Simdi bir memura, kuruma sorsan olur dese de guvenilir mi bilemiyorum. O kadar parayi verip gumrukten gecirememek de var.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #287 : Eylül 09, 2019, 03:42:39 ÖÖ »
https://www.halikarnasdeniz.com/urun/mercury-20-hp-elpt-uzun-saft-marsli-trimli-deniz-motoru
22.000 lira,remote kontrol,aküsü,güneş paneli,ıvırı,zıvırı vb 30.000 tamamlanır sanırım..
En iyi şecenek bu gibi duruyor,şimdilik..Yada 1.2 ay bekleyip,kışın fiyatlar düşünce tacar,rota gibi,ikinci elide saglam, temiz,uygun bir tekne yakalamak..bu fiyatlarla ve yasal prosedürlerle, dar gelirli insanların tekne sahibi olması imkansızlaşıyor..

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #288 : Eylül 09, 2019, 07:57:33 ÖÖ »
Gecenin ilerleyen saatlerinde konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm şu resmi gazeteyi buldum.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/05/20170505-5.htm

Gezi Tekneleri  ve Özel Tekneler Yönetmeliği gibi bir şey. Kendimi Kişisel İthalatçı yerine koup okumaya çalıştım. Anlamadım. Ya da benim beklediğim gibi çıkmadı. Belki de saat farkıdır. Gündüz bir daha denerim.

Belki de ithalat ile ilgili başka bir kanundadır aradığım.

Böyle olursa tabi hesaplar bozuluyor oldukça. Servet'in son verdiği rakamlar biraz daha iyi gibi. Ben de kabaca  4.000 Euroya 10Hp dıştan takma e-motor bulmuştum.

Eski teknelerin epeyce  bir iyi kısmı son iki haftada satıldı. izlediğim 10 kadar tekne satıldı. kalanlar ya çok iyiler olacak, fiyatı da ona göre. yada oldukça döküntü olanlar.  Bakalım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #289 : Eylül 09, 2019, 09:12:16 ÖS »
Motorcuları aradım bugün.

Nanni N2.10 HP: 4.000 Euro + KDV Yani 33.500 TL.  Sanırım şanzıman dahil, üdtünde geliyor TMS10M gibi birşey.

Lombardini iki bayi artık satmıyoruz dedi. Biri listeler değişti, onu bekliyorum. gelince döneceğim dedi. dönmedi.

Halikarnas'ta 23.000 TL'ye satılan dıştan takma 20HP'yi Nanni satan bayiden 20-21 gibi almak mümkün olacak gibi.

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #290 : Eylül 09, 2019, 09:29:42 ÖS »
   Kadir hocam motor getirme işi spesifik bir iş. Dışardan ticari amaçlı olmayan ürün getirme sınırı 1500 Euro idi geçen sene. Bu sınırı geçince işlem ticariye dönüyor.  Ama malum muafiyetler vs değişti. Bu da değişmiş olabilir.  Bu rakam ithali serbest olan ürünler için geçerli. Motor işin içine girdi mi işler değişebiliyor. Mesela biz bir motosiklet motoru getirtmek istemiştik. TSE belgesi, emisyon standardı, CE belgesi falan işin içine girdi. Böyle olunca müşavirlik ücretleri zıpladı. Olmadı tabi. Maliyetler arttı. Motor büyük malzeme postayla falan gelmez sanırım. Konteynerle gelecek, limana inecek orada gümrüklenecek. İşe girişmeden önce birkaç gümrük müşavirine sorup bilgi almak lazım. Gümrük mevzuatı çetrefilli. En doğru bilgi ve uygulama şeklini müşavirler bilir.

Çin'den gelen postalarda da artık muafiyet yok. 1 dolarda olsa gümrüğe sunuma ücreti ve %20 vergi uygulanıyor. Sanıyorum bu durum iş yükünü de arttırdı, zira postayla gelen paketlerde süreler epey uzadı.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #291 : Eylül 09, 2019, 09:46:55 ÖS »
İnatçıyız ya, ısrarla illa iyimser olasılıklar gözüme takılıyor nedense??

Şu adreste dışarıdan (AliExpress vb) mal getirme işinde ne kadar vergi ödeneceğini hesaplıyor:

http://vergi.hesaplama.in/gumruk-vergisi-hesaplama/

Ne kadar güncel bilmiyorum ama sanki güncel gibi. Ticari olmayan mal sınırı yine 1.500 EUR görünüyor.

Motorun fiyatı 468 USD. İki tane alsam 1.500 EUR etmiyor.

ağırlık 30 kg altı ise vergi az, üstü ise vergi çok.

Ambalajı bilmem, tek motor 13 kg, ikisi 26 kg. Yani limit altı.

Yani herşey şahane. 172 EUR vergi hesaplıyor.

CE belgesi falan da veriyorlar.

Satıcı firma gönderi için China Air Parcel diyor, yani gemi değil uçakla...

Daha ne olsun?? ;) ;) ;)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #292 : Eylül 09, 2019, 09:59:06 ÖS »
Motor için gümrük vergisine ilave %18 KDV de ödeniyor. ÖTV ödenmiyor.

Bir yerlerde de ürün sayısı 1'den fazlaysa ticari kabul edilir, ona göre gümrük vergisi hesaplanır diyor. O zaman tek tek getirtmek daha uygun olacak.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #293 : Eylül 09, 2019, 10:38:26 ÖS »

Şu adreste dışarıdan (AliExpress vb) mal getirme işinde ne kadar vergi ödeneceğini hesaplıyor:

Ne kadar güncel bilmiyorum ama sanki güncel gibi. Ticari olmayan mal sınırı yine 1.500 EUR görünüyor.

Daha ne olsun?? ;) ;) ;)

Tabi tercih sizin,ben akıl fikir süzgeçinden geçirdiği deneyimlediğim şeyleri yazarım hep,yanlış yönlendirmeleri sevmem..bu yüzden çok sevilen bir insan da degilim,migdemden konuşmadıgım için..
çinden bugüne kadar 70 kusur şiparişim geldi,1-20 dolar arası..bazıları ucuzluguna karşı o kadar kaliteli,iş görür ki,hayret ediyor insan.! bu fiyata nasıl satıp,birde kargolayıp gönderiyorlar..bazıları da direkt çöp..
alacagınız motorun,kullanıcılar tarafından uluslararası forumlar da kritiği yapılmış mı? olumlu yada olumsuz geri dönüşler var mı? pervanenin sag,sol dönüşlü olması gerekir dediniz (çift motor için) bunu nasıl halledeceksiniz?
Çinliler de aynı bizim gibi :)..malı satıp,parayı hesaba geçirdiğinde sorunlarla pek ilgilenmiyorlar.. :)..yazdıgım gibi çok iyi olup insanı sasırtabilir,direkt çöp bir ürün de olabilir..kullanıcıların yorumlarına bakmak lazım,ali expretesteki yorumlara degil,forum yorumlarına...birde üstte arkadaşın belirttiği gibi bir gümrük müşavirinden fikir almadan şipariş vermeyin..gtip denilen  kategoriler var ithalat olayında,bazı ülkelerde bazı malların girişine izin verilmiyor..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #294 : Eylül 09, 2019, 10:44:27 ÖS »
13kg bir motor iyiymis. Hem de dizel mi? Sanki daha agir olmaliymis gibi geliyor kulaga.

Bu arada, tek motor yakit bakimindan cift motora gore saha avantaji olur.

Ayrica cift motor olunca herseyden cift dikis. Cift pervane, cift saft, cift sanziman. Toplamda iki kat fazla masraf ve kayip.

Cok mecburi degilse bana tek motorla yurumek daha mantikliymia gibi gorunuyor.

Bir de, genelde 5hp motorun 5 lira yaktigi yerde 10hp motor 3 lira yakabiliyor.
Motorun baslangic maliyeti halihazirda dusuk olacaksa, alternatiflerin yakit geafiklerini incelemekte fayda var.

ssb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #295 : Eylül 10, 2019, 12:41:12 ÖÖ »

Daha ne olsun?? ;) ;) ;)

Hocam, meraktan girdim baktım aliexpresse .Sizin almaya niyetlendiğiniz satıcının linkini paylaşsanız daha çok fikir edinebiliriz. kargo seçenekleri genelde fedex yada TNT. Özel şirketlerle geldiğinde malzeme ptt gümrüğüne girmiyor. Firmaların kendi gümrükçüleri çeker. ptt de gidip uzlaşma aramanız mümkünken buralarda işlemler pek esnemez. Ki bu durumda da gelecek şirketin gümrük birimi ile görüşmek gerekir. Mesela bu özeller kargo masrafını da bedele dahil ediyor mu? Muafiyet nasıl işliyor bilmiyorum. Sürekli olumsuzlukları yazıyoruz gibi geliyor bundan dolayı da üzgünüm açıkçası. Ama ufak tefek malzemeler için gümrüklerde çok tırmalamış olduğumdan, yoğurdu üflemeden duramıyorum.Mazur görün lütfen. Yoksa keşke uygun fiyatla bu işi başarabilseniz de hepimiz sevinsek.

Saygı ve sevgilerimle.
Barış

ssb

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #296 : Eylül 10, 2019, 12:52:22 ÖÖ »
Hocam şurada ki motorlara da bir göz atın isterseniz. İşinize yaramasa da bir fikir verebilir.
https://www.irhaltarim.com.tr/kategori/tekne-ve-bot-motorlar/453?p=1

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #297 : Eylül 10, 2019, 03:02:49 ÖÖ »
Arkadaşlar çok sağolun. Benim yerime benden fazla düşünüp, ince eleyip sık dokuyup benim hiç düşünmediğim noktaları gündeme getirip uyardığınız için.

Öncelikle, panik yok. Karar falan vermedim. O emojiler göz kırpan adam, sevinen değil. Yani herşey harika görünüyor da, Çin işi işte.

Ben de epeyce şey aldım Çin'den. Çoğunluk bilgisayar ve elektronik ile ilgili. Aynen bazıları harika, bazıları çöp.

Tek kalem olarak bu büyüklükte alışveriş yapmadım. Kaldı ki bir anlamda oldukça iddialı bir konu. Yeni teknoloji e-Motor. Dünyada da Çin'de de sayılı birkaç firma var bu tip ürün üreten. O nedenle, meral etmeyin, yarın hemen alıyor değilim (yarından sonra, belki😉).

Tek tek cevap vermeye çalışayım.

Dediğim gibi yeni teknoloji olduğu için kullanıcısı oldukça az. Bunların ürününü satan, kullanan, tavsiye eden duymadım. Yine bir bakınayım.

Önce neden iki motor onu yazayım.

Dıştan takma modellerinde daha büyük boyu yok. 5 Hp vereceğine de pek inanmıyorum. Fiyatı da uygun olduğu için iki düşündüm. Küçük motor olursa, Çin veya başkası; hazır ithal edilmiş raftan veya böyle kuşkulu ithal, ne olsa aynı problem geçerli. Tek bir tane 5Hp yetmez.

Sağ sol dönüş konusunu epey düşündüm. Düşünüyorum. Güzel bir egzersiz oluyor.

Bu normal DC motor olmadığı için öyle basit kutup değiştirme ile olmuyor.

Baktığım başka motorlarda istediğiniz dönüş yönünü sağlamak için fazladan iki kablo oluyor. Bunları ters / düz bağlayıp motora yön belirtiyorsunuz. Sonra kabloları söküp motoru tekrar çalıştırıyorsunuz. Bunda o detayı görmedim ama varmış gibi onu nasıl hallederim kısmını düşünüyorum.

Bu yeni teknoloji motorda çift motoru tek gaz kolu ile nasıl yönetirimi düşünüyorum. Uzaktann yani köprüden klasik (ileri - boş - geri) gaz kolu ile nasıl yönetirimi düşünüyorum ve bunlar için kafamda oluşmuş çözümler var.

Ters palli pervane konusu şimdilik açık. O tür pervaneler var da; bulunur mu uyar mı ayrı konu.

İki motorun verimliliği konusu doğru: 5 + 5  = 10 etmiyor. Forumlarda o konu da tartışılıyor. Ben dediğim gibi, bir anlamda zorunluluk olarak 2 motor düşünüyorum. Bu adamların, ya da benzer daha büyük motor olsa tek motor yaparım.

HATTA, daha çılgın araştırmalarımı da anlatayım.

Bu tür motorlar yeni dedim ya; karada da yeni. Denizde çok daha yeni. En çok kulanıldığı yerler e-bisiklet (küçük kalıyor). e-motosiklet veya e-otomobil. Buralarda kulanılan motorlar daha büyük kapasiteli.

Bunlardan alıp içten takma motor yapabilir miyim? Teklifte öyle. Aslında daha kolay. En büyük sorun su geçirmezlik sorunu yani marine olmak konusu. Baktığım motorların sertifikası en iyiden bir aşağı. yani üzerinden dakikada 10 lt su geçerse tamam da. suya batırıp bekleme yok.

Bunu çözmek için de direk kafa kafaya bağlamak yerine, 90 derece dik, motoru yukarıda tutacak şekilde bağlamayı düşündüm. Tabi mekanik olarak daha zahmetli ve sorun yaratmaya aday. Riski de tam kaldırmıyor ama oldukça azaltıyor. Dıştan takma modelde bundan çok farklı bir çözüm olduğunu da sanmıyorum. 90 derece dönüş şaftın ucunda. Motor sudan çok daha yüksekte. Sızdırmazlık da daha iyi ise ne ala.

Bunlar teknik konular. İdari konular daha zor. Malum, emir demiri keser. Adam olmaz dedi mi olmaz.

Gerçi oldurduğum oldu ama neydi unuttum, küçük bir şeydi, olmasa çok birşey kaybetmezdim.

DHL ile geliyordu ve gümrüğe tabii dediler. Biz halledelim deyip gümrük işlemlerini yapmak için yetki istiyorlar. İtiraz ettim. Faturanın kopyasının ürün tanıtımı vs bilgileri gönderdim. Kabul ettiler.

Burada vergi değil de artık konu; getirmeme izin var mı yok mu konusu. Bir bakınayım danışmanı nerede nasıl bulurum. Çünkü burada yok dediler mi iş bitiyor.

Düşündüğüm motorun linkini daha yukarılarda yazmıştım ama şimdi bulamadım. Bu not çok uzun oldu, onu kaybetmeden bitireyim. linki bir sonraki notta yazayım.

Barış arkadaşımın son notundaki motorlara da baktım. Fiyatlar oldukça cazip ama küçük motorlar. Zaten e-motor değilse Servet'in verfiği Halikarnas bağlantısındaki 20 Hp motoru daha ucuza almak mümkün, en iyi çözüm o olacak gibi.

Gerçekten hepinizin yakın ilgi ve (beni çılgın kararlardan caydırma) çabalarınıza çok teşekkür ediyorum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #298 : Eylül 10, 2019, 03:11:27 ÖÖ »
Barış'ın sorusu için, almayı düşündüğüm dıştan takma e-motor için bağlantı şu:

https://tr.aliexpress.com/item/32910142887.html?spm=a2g0o.detail.1000023.7.2fab2507MQDIpt

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #299 : Eylül 10, 2019, 11:06:25 ÖÖ »

Daha ne olsun?? ;) ;) ;)

Hocam, meraktan girdim baktım aliexpresse .Sizin almaya niyetlendiğiniz satıcının linkini paylaşsanız daha çok fikir edinebiliriz. kargo seçenekleri genelde fedex yada TNT. Özel şirketlerle geldiğinde malzeme ptt gümrüğüne girmiyor. Firmaların kendi gümrükçüleri çeker. ptt de gidip uzlaşma aramanız mümkünken buralarda işlemler pek esnemez. Ki bu durumda da gelecek şirketin gümrük birimi ile görüşmek gerekir. Mesela bu özeller kargo masrafını da bedele dahil ediyor mu? Muafiyet nasıl işliyor bilmiyorum. Sürekli olumsuzlukları yazıyoruz gibi geliyor bundan dolayı da üzgünüm açıkçası. Ama ufak tefek malzemeler için gümrüklerde çok tırmalamış olduğumdan, yoğurdu üflemeden duramıyorum.Mazur görün lütfen. Yoksa keşke uygun fiyatla bu işi başarabilseniz de hepimiz sevinsek.

Saygı ve sevgilerimle.
Barış

Fedex,ups,dhl gibi uluslararası  kargo firmaları ile gelen kargolar hızlı geliyor ve kendi gümrüklerinde hallediyorlar vergi vbg sorunları..ama ürünün ederini geçiyor genellikle,350 dolar civarı,iki motor 700 dolar kargosu..