Gönderen Konu: Yelken Kumaşı  (Okunma sayısı 21080 defa)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Yelken Kumaşı
« : Mart 28, 2012, 10:28:58 ÖS »

Yelkeni kendimiz yapmak istersek hangi kumaşı kullanabiliriz.
Bir yerde "pilsa kumaş" veya pilsa branda" diye okuduğumu hatırlıyorum. Bu
malzeme hakkında bilgisi olan varmı?
Selamlarımla.
Ne mutlu Türküm diyene.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Yelken kumaşı
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2012, 10:37:18 ÖS »
Evet Cem Abi'miz bu konuda bizleri bilgilendirmişti. Yelken kumaşı yerine kullanılabilecek en uygun ve maliyeti olan kumaş türü olarak bizlere tavsiye etmişti.

Kısaca açıklama eklemek gerekirse;

Kumaş % 100 polirtilen iplikten dokunmuş ve üzeri su geçirmez kaplama yapılmıştır.Fiyat ucuzluğu ve dayanıklı bir ürün olduğundan kamyon brandası,taşıma torbası,pazar çadırı,kurban çadırı,zemin kaplama,koruma kılıfı,inşaat brandası,tadilat perdesi,bölüm ayırma ve bunun gibi birçok yerde kullanılır.

Tabikide yüzde yüz yelken kumaşının yerini tutarmı yada o kalitede olurmu onu bilemem ancak alternatif olabileceğini daha önce öğrendik.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2012, 11:58:03 ÖS »
http://www.kumasci.com/shop/default.asp?rsm=liste&kategori=151300000000
KM 632-634-635 İ KULLANABİLİRSİNİZ DİYORDU CEM GÜR..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2012, 12:28:35 ÖÖ »
Google gibisin arkadaş yaa :D :D

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2012, 01:43:41 ÖÖ »
para biriktiremedik ama bilgi biriktirdik  :)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2012, 11:27:47 ÖÖ »
Anında yanıt, çok teşekkürler :)
Ne mutlu Türküm diyene.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2012, 02:58:28 ÖS »
para biriktiremedik ama bilgi biriktirdik  :)

''Bir para sende vardı, bir para bende;Paraları değiştirdik, yine bir para sende var bir para bende. Bir bilgi sende vardı,bir bilgi bende; bilgileri değiştirdik, şimdi iki bilgi sende var, iki bilgi bende.'' Bir ulusa ait ata sözüdür ama hangi ulusa ait olduğunu hatırlayamadım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Mart 29, 2012, 04:32:38 ÖS »
Kesin Çin veya Japondur abi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #8 : Mart 29, 2012, 06:21:50 ÖS »
Kesin Çin veya Japondur abi.

Çin olabilir.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #9 : Mart 29, 2012, 11:09:44 ÖS »
güzel sözmüş :)

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
Ynt: Yelken Kumaşı
« Yanıtla #10 : Eylül 26, 2017, 11:13:35 ÖÖ »
Arkadalar merhabalar, bu konu eskilerde kalmış ama ben yine bir şansımı deneyim istedim.
Ben yelkenli modellerde UÇURTMA KUMAŞI olarak, bazılarının da TOFİTA dedikleri bir kumaş kullanıyorum. Bu kumaş, takviyeli (rip proof) polyester ve hava geçirimsizliği için bilmediğim bir şey ile kaplanmış bir kumaş, yani bir şey ile kaplanmış PARAŞÜT KUMAŞI. Paraşüt kumaşına DACRON da diyebiliyorlar (veya paraşüt dacrondan yapılabiliyor), bu isim bir firmanın ürettiği kumaşın ismi, bunun takviyelisi ve/veya kaplanmışı da var, yani yelken için takviyeli ve kaplanmış dacron gerekiyor diye düşünüyorum. Tabii özellikle model yelkenlinin hafif olması için kumaşın kalınlığı da önemli. Tartmadım ama elimdeki uçurtma kumaşlarından 30-40 gr/m2 mertebelerinde olduğunu zannediyorum.
3.5 m boyunda bir yelkenli yapıyorum, dün de yelken için kumaş bulabilirmiyim diye biraz internette araştırma yapmaya kalktım, tesadüfen daha önceki mesajlarda bir arkadaşımızın belirttiği kumaşçıyı buldum, bazı kumaşlardan örnekler istedim, tesadüfen örnek istediklerimin bazıları da burada örnek olarak verilmiş ancak aralarında polietilen (yani naylon torba dediğimiz market poşetlerinin birçoğunun yapıldığı malzeme) kumaş da var(mavi olan), bundan yapılrsa kanımca yelken esnek ve zayıf olur ve güneş ışığından bozulur, ama küçük teknelerde bu tür kumaşlarda yelken yapıldığını hatta bazılarının branda bezinden yaptıklarını da gördüm.
Tabii prensip HAFİF, SAĞLAM, HAVA GEÇİRMEZ,  olduğu için, konuya böyle bakıyoruz.
Ben 30 senelik modelcilik hayatımdan, keyif işlerinde satılan malzemelerim piyasa değerlerinin 3-5 kat daha pahalı satıldığını çok gördüm. Yat malzeme fiyatlarına bakınca dudaklarım uçukladı. Örnek vermek gerekirse epoksi reçine fiyatı 5-6 USD/litre civarındadır, bunların bilinen ve dünyaca meşhur markaları (West system) 9-10 USD civarındadır, ciddi miktarlarda bu fiyatlar %40 civarında tenzil edilir. Benim epoksi reçine ile ilgili gördüğüm fiyatlar bilinmeyen markalar için 20 USD/litre, bilinen markalar (West system) 30 USD/litre civarında. Avurpa ve Amerikada 1 metre boyunda modellerin yelkenlerini 150-200 USD'ye yapıyorlar, Çinde iken, ben metresi 1TL'den (yanlızca bir türk lirası) 2 metre uçurtma kumaşı, tanesi 4 TL'den de, 4 adet çift taraflı bant  aldım, 4 modelime yelken yaptım, hala yarısından fazlası duruyor.
Yelkenci varmıdır bilmiyorum, ama bir yelkenciye gidip, yelken yaptırmaya kalkarsak herhalde bizi öper.
Dolayısı ile doğru yerden doğru kumaşı bulup yelkenimizi kendimiz yapmamız lazım diye düşünüyorum ama tabii yelken yapmasını da bilmek gerekir.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #11 : Eylül 26, 2017, 11:31:35 ÖÖ »
Amatör küçük yelkenli yapanlar, spinnaker kumaşı kullanılmasını tavsiye ediyorlar, ben nedir bilmiyorum, yelkenciyi işaret ettiği için pek de ilgilenmedim. Spinakker kumaşı dediğimizde bizi çarparlar. Büyük bir ihtimalle kaplanmış ve takviyeli polyester ve uçurtma kumaşından biraz daha kalın bir kumaştır diye tahmin ediyorum. Bazıları ince branda veya polietilen kumaş (daha önceki mesajlardaki bağlantıda görülen mavi kumaş), bazıları da araba kılıflarının yapıldığı kumaş olabilir (idare eder) diyorlar.
Yelken yapıp veya yaptırıp da bir kaç sene kullanım tecrübesi olan arkadaşlar var mı? Tecrübesini bizlerle paylaşabilir mi?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Eylül 26, 2017, 11:51:16 ÖÖ »
Amatör küçük yelkenli yapanlar, spinnaker kumaşı kullanılmasını tavsiye ediyorlar, ben nedir bilmiyorum, yelkenciyi işaret ettiği için pek de ilgilenmedim. Spinakker kumaşı dediğimizde bizi çarparlar. Büyük bir ihtimalle kaplanmış ve takviyeli polyester ve uçurtma kumaşından biraz daha kalın bir kumaştır diye tahmin ediyorum. Bazıları ince branda veya polietilen kumaş (daha önceki mesajlardaki bağlantıda görülen mavi kumaş), bazıları da araba kılıflarının yapıldığı kumaş olabilir (idare eder) diyorlar.
Yelken yapıp veya yaptırıp da bir kaç sene kullanım tecrübesi olan arkadaşlar var mı? Tecrübesini bizlerle paylaşabilir mi?

bizim gibi amatörler için kullanılan ve yaygın olan kumaş pilsa kumaşı.Brandacılarda bulunuyor ve maliyet olarak çok aşağılarda.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2017, 05:50:07 ÖS »
Volkan bey bilgi için teşekkür ediyorum. 40 km uzağımızda bir tenteci var, hemen gidip baktım.  İnşallah bana yanlış bir kumaş göstermediler, çünkü PİLSA'yı sorunca hemen bunlar diye gösterdiler. Bana yelken için pek uygun bir malzeme gibi gelmedi ama belki bulunabilenler arasında ekonomiklik de göz önüne alınınca en iyisidir. Arkadaşlar tercih konusunda, ekonomik olmasının haricindeki sebeplerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Eylül 26, 2017, 10:15:32 ÖS »
Volkan bey bilgi için teşekkür ediyorum. 40 km uzağımızda bir tenteci var, hemen gidip baktım.  İnşallah bana yanlış bir kumaş göstermediler, çünkü PİLSA'yı sorunca hemen bunlar diye gösterdiler. Bana yelken için pek uygun bir malzeme gibi gelmedi ama belki bulunabilenler arasında ekonomiklik de göz önüne alınınca en iyisidir. Arkadaşlar tercih konusunda, ekonomik olmasının haricindeki sebeplerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.

Tercih konusu yuzde 97 ekonomik.yuzde 3 diger sebepler diyebiliriz.Ben bu kumaşı yelkenli teknede kullandım.Korumasız bir şekilde 2 yıl bir teknenin ihtiyacını görebiliyor.hem flok hem ana yelken olarak kullandik.Dacron kumaşlar icin € bütçelerimiz olmadigi icin malesef bu urune yoneldik.Daha sonra hafif paraşüt kumaşına benzer bir kumaş ile de deneme sansimiz oldu yelken olarak iyide doluyordu ama pilsada ki sert ve kullanim kolayligi tadini vermedi acikcasi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com