Gönderen Konu: Yer ve plan hakkında soru  (Okunma sayısı 3605 defa)

kalemandra

• Yeni Üye
  • *
Yer ve plan hakkında soru
« : Nisan 30, 2016, 07:18:43 ÖS »

Merhabalar,
Şimdi ustalar herşeyi hallettim.Yani forumda bakmadığım konu kalmadı ama şu soruların cevabını bulamadım.

1 -) Büyükçe bir bahçemiz var.Ancak inanamayacağınız kadar dar bir sokakta oturuyoruz.Konuyla alakasız ama köpeğim bir gece havladı diye zabıta çagırttıp zorla çıkarmışlardı köpeği.Böyle komşuların yanında gemi yapmayı siz düşünün :) Her neyse ben diyorumki burdaki limanda bos bir yer bulsam sehir icindeki bir depodan daha ucuza kiralayabilirmiyim.Liman çok yakın ve orda gemi yapan bircok kisi görüyorum.Tabi onların yaptığı devasa balıkçı tekneleri.yer kirası ne kadar olur birde elektrik kaynağı v.b

2 -) Ustalar bu sorum size garip gelecek ama benim mantığım durdu bu konuda.Şimdi ücretli planlar satılıyor ya neden alan kişi korsan yolla internette yaymıyor bunu.Yani yaysın demiyorum ama hiçmi yayan olmaz malum günümüzde hersey korsan.Bir plan 100 lerce dolar.Yani nasıl internette yayılmıyor bunlar.Yoksa ben para verip aldım size niye vereyim mantığımı var  :)

3 -)Ücretli plan öneriniz varmıdır.İlk teknem olacağı için ona göre basit bir şey bakıyorum.Bütçe 10 bin..simdilik Volkan beyin paylaştığı s 650 modeli düşünüyorum.

Saygılar

kalemandra

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Yer ve plan hakkında soru
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2016, 07:54:25 ÖS »
Asıl soracağım soruyu unutmuşum.Ustalar,hani site paylasılmış planlar varya ücretsiz olarak.Mesela volkan beyin paylastığı s 650 planı gibi.Biz ücretli bir plan alırsak aynen bu plan gibi resimlerlemi gelicek yoksa çok daha profesyonel biçimdemi.Yani farkı olucakmı ayrıntılar v.b yoksa ücretli planlardamı bu şekil..Birde ingilizce alırsak planı anlayabilirmiyiz.Ingilizcem iyidir ama konuşma ingilizcesi var teknik anlamdada google translateden baksak hallolurmu sizce..Iyi aksamlar

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2016, 10:27:27 ÖS »
     10000 TL bütçe @-650 ye yetmez.

kalemandra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2016, 10:47:25 ÖS »
     10000 TL bütçe @-650 ye yetmez.
Yeteceģi garanti ustam rahat ol :) ben işimi sağlam kazığa bağlamadan yola çıkmam  :)

kalemandra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2016, 10:57:54 ÖS »
Tüm teknik malzemeler tam.Evin 5 kilometre çapında onlarca tersane var.Bana yardım edecek kişilerden 1 i marangozlukla uğraşıyor diğeride boyacı..En önemlisi gemi yapmak için değil hobi için yapıyoruz.Buda en büyük avantaj heralde.Malzemelerin hepsini orjinal alırsak 10 değil 30 da yetmez.Ben biraz volkan bey hesabıyla yelken açtım :)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2016, 11:02:48 ÖS »
    Kağıt üzerindeki hesabın garantisi olmaz, o planı hakkınla uygularsan o bütçe yetmez. Tahmini konuşmuyorum, reel üzerinden konuşuyorum. Ayrıca ben rahatım, tekne senin, hesap senin, bütçe senin.

kalemandra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2016, 11:18:40 ÖS »
    Kağıt üzerindeki hesabın garantisi olmaz, o planı hakkınla uygularsan o bütçe yetmez. Tahmini konuşmuyorum, reel üzerinden konuşuyorum. Ayrıca ben rahatım, tekne senin, hesap senin, bütçe senin.

Usta,ne yapmaya çalıştığınızı anlamadım.Forumda yapanlar var ya 10 bin küsüre.Ayrıca kağıt üstü olduğunu nasıl anladınız,yani biraz mantık yürütün 10 bin lirasını riske atıcak kadar zengin birinemi benziyorum.Kocaman atolye var burda boya epoksi kaplama neredeyse bedava.Marangoz arkadaşın tersane geçmişi de var Yani kaç aydır model arıyorum burda 3 kişi 15 gündür kafa yoruyoruz bi kalemde yetmez diyip silip atıyorsunuz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Mayıs 01, 2016, 12:41:43 ÖÖ »

Usta,ne yapmaya çalıştığınızı anlamadım.Forumda yapanlar var ya 10 bin küsüre.Ayrıca kağıt üstü olduğunu nasıl anladınız,yani biraz mantık yürütün 10 bin lirasını riske atıcak kadar zengin birinemi benziyorum.Kocaman atolye var burda boya epoksi kaplama neredeyse bedava.Marangoz arkadaşın tersane geçmişi de var Yani kaç aydır model arıyorum burda 3 kişi 15 gündür kafa yoruyoruz bi kalemde yetmez diyip silip atıyorsunuz.

Ufak bir ayrimi yapmakta yarar var.Benim hesabimla yelken acarsaniz malesef yelkenleriniz dolmaz.
Ben yelkeni 2011 senesinde actiim.Taaa 5 sene once. Ozaman dolar kuru 1,5 muydu neydi.Simdi tam 2 kati. Euroya zaten Allah yuru ya kulum dedi. Rakamlari bugune guncellemek insanlari yaniltmamak adina daha dogru olur. Bu tekneyi gunumuzde 10 bine ben bile yapamam. Ben epoksi macunu 10 tlden aldim kg ini kac sene once.Simdi 20-25 liradan asagiya alamazsiniz. En az 60 kg macun gidecegini varsayarsak maliyeti en kucuk ornekle varin siz hesaplayin.

Heyecani,istegi tabiki anliyorum,ancak karsinizda istediginiz tekneyi 15 gun sonra suya indirecek bir abimiz var,bir konuda bir tespiti varsa kulak vermek,dinlemek gerek.

S650 icin gunumuz sartlarinda artik 10 bin rakami unutulmali,17-18 binden asagiya en alt limitlerde bu tekneyi yapabilmek malesef imkansiz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #8 : Mayıs 01, 2016, 08:06:06 ÖÖ »
Çok küçüğünden çok büyüğüne kadar bir çok teknenin inşa öncesi maliyetlerinden bitene kadar geçen sürede harcananları kıyaslama fırsatım oldu. Genel bir değer olacak ama gerçek maliyetler genellikle hesaplananın iki katı kadardı. Sanırım düzgün yapılan bir bütçede bu kadar sapma olmayacağı düşünülür ama maalesef oluyor.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71