Gönderen Konu: Pop 25 kenarlarına cam açtım  (Okunma sayısı 3159 defa)

Zafer KAFA

• Yeni Rehber
  • **
  • POP25 -
  • Ad Soyad: Zafer KAFA
  • Bulunduğu İl: Bursa / Orhangazi
  • Doğum Yılı: 1970
Pop 25 kenarlarına cam açtım
« : Mart 13, 2016, 08:39:11 ÖS »

Pop 25 teknemde teknenin iki tarafina arka ve ön kısımlarına plan dışına çıkarak cam açtım buraya resimlerini ekledim bakabilirsiniz.    https://goo.gl/photos/hu8KJ7wyknskdQ6t8

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Pop 25 kenarlarına cam açtım
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2016, 10:18:04 ÖÖ »
Bordada cam açmak çok iyi bir fikir olmayabilir. Denizde kolay kolay hasar görmesi beklenmese de bir  yanaşma sırasında camı kırmak çok olasıdır. Bunu bağlı olduğunuz yerde yaparsanız sorun olmaz, sacede kırılanı alıp takmak gerekir ama gezmek için gittiğiniz başka bir iskelede yaparsanız geri dönmekte zolranabilirsiniz. Dalgalar küçük de olsa serpinti ile teknenin içine su dolar ve batmasına bile neden olabilir, en iyi şartlarda kamarada bulunan tüm eşyalarınızı ıslatırsınız. Benim başıma geldi de...

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2016, 11:56:27 ÖÖ »
Bordada cam açmanın bir diğer düşünülmesi gereken kısmı da tekne gövdesinin bu delikle ne kadar zayıfladığıdır. Plan dışında böyle bir uygulama gövdeyi zayıflatır. Uçak camlarının yuvarlak veya yuvarlağa en yakın şekilde yapılmasının sebebi dörtköşe camlı bir uçağın cam köşelerinden kırılması ile düşmesidir. Tekne içinde kamara düzeninde bile yapılacak değişikliğin mutlaka mimarına sorularak yapılması önerilir. Yazlık evin betonarme çizimi için bir arkadaştan yardım istemiştim. Plana baktığımda yarım kat yukarı çıkacak ana giriş merdiveninin betonermesinin neredeyse korugan kadar güçlü olduğunu farkettim ve arkadaşıma sordum. Mühendislik diliyle açıkladı, anladığım, evin tüm taşıma sisteminin güvenliğini buraya yüklemişti. Kamara içinde bazı bölmeler taşıyıcıdır, örneğin bir yelkenli teknede baş altı, direğin hizasından veya yakınından güçlü bir bölme ile ayrılır. Yelken seyrinde teknenin burulmasını önleyen önemli bir destektir. Bunun gibi tekne içindeki bazı bölmeler gövdenin güvenilirliğini sağlarlar. Değişiklikleri mutlaka bu konuda bilgisi olan birine danışmadan yapmamak gerekir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2016, 04:23:56 ÖS »
Cam, cerçevenin iç kısminda gibi görülüyor. Bu Ahmet Beyin işaret ettigi kırılma riskini biraz azaltabilir. Ancak köşeli bir form benim gözüme pek hoş gelmiyor; yuvarlak/oval hatlar bana göre teknede daha hoş olur.
Ne mutlu Türküm diyene.

AYCARCA

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: yalçın ak
  • Bulunduğu İl: antalya
  • Doğum Yılı: 1974
« Yanıtla #4 : Mart 15, 2016, 03:22:30 ÖS »
Çok hoş olmuş. Elinize sağlık. Kırılma riskine karşı basınca dayanıklı cam kullanabilirsiniz.

Hasan Öngül

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hasan Öngül
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1952
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2016, 12:07:01 ÖÖ »
 Beyler tempere cam kullanabilirsiniz.. Normal camla uğraşmayın..