Gönderen Konu: Epoksi Konusunda püf noktaları - ipuçları  (Okunma sayısı 11585 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Epoksi Konusunda püf noktaları - ipuçları
« : Haziran 07, 2014, 06:53:27 ÖS »

Arkadaşlar bu başlık altında epoksi ile tanıştıktan sonra karşılaştığım sorunlara çözüm arayışlarım ve öğrendiğim, bulduğum çözümleri paylaşacağım. Sn adminim şayet benzer bir konu daha önceden varsa bu iletiyi oraya taşırsa dağılmamış olur.

Bir hususu ayrıca rica edeceğim ki farklı sorunlara üretilmiş çözümleri de bu başlığa ilave ederlerse zaman içinde başvuru kaynağımız olur.

1. İlk çalışmalarımda ölçeklendirmeyi el terazi göz mizan hesabı yaptığımdan sıkıntı yaşadım. İlk uygulama çok geç dondu; ikincisi ise hiç kürlenmedi kazımak zorunda kaldım.
Tahmiini ihtiyacım kadar oranları el altındaki ölçeklerle "şişe kapağı, çay bardağı, çorba kaşığı" v.b. işaretleyerek oranlara uygun malzeme hazırlandığında sonuç gayet olumlu.

2. İlk uygulamamı MDF tozu ile yoğunlaştırarak yapmıştım ama macun kıvamına getirmeden önce daha akıcı iken yapıştırılacak malzemeyi ıslatmayı öğrendim.

3. Artan hazırlanmış malzemeyi ziyan etmemek için buzdolabında muhafaza etmek mümkün. ben kalan malzemeyi iki gün sonra bile kullandım.

4. En can alıcı kısmıda ilk kullandığım fırçaları atmak zorunda kalmıştım. İş bitiminde fırça üzerindeki fazla epoksiyi kağıt havluya emdirdikten sonra sirke ruhu da denilen beyaz sirkede bekleterek fırça temizliği yapılabiliyor. Ama yeniden kullanmadan önce bol su ile durulayıp kurutmayı unutmamak gerekiyor. Bu konuda bulduğum bir makalenin "Epoxy Tips - Epoksi ipuçları" linkini vereyim. http://www.diybob.com/epoxytips.htm

Google amcanın çevirisi ile sirke bahsi:

SİRKE

Artık, herkesin sertleşmemiş epoksi temizlik için en iyi çözücü düz, yaşlı, beyaz sirke olduğunu bilir eminim. Daha ucuz! Bu toksik olmayan ve kolayca kullanılabilir. Ama, aynı zamanda epoksi fırçaların ömrünü uzatmak için sirke kullanabilirsiniz. Ben sirke bir teneke içinde ayakta saklamak eğer ben bir fırça dışında çeşitli kullanımları alabilirsiniz.

Hiç aseton bir kutu içinde kullanılan fırça saklamak çalıştı varsa bunu sadece işe yaramaz biliyorum. Fırça hala sertleşir. Aseton, reaksiyonun sadece çok da yavaşlatır inhibe etmez.

Ben epoksi uygulamak için bir fırça kullanın sonra, sirke köpek gıda kutu içinde yıkayın ve sonra bir dahaki sefere kadar orada ayakta bırakın. Sonraki kullanımdan önce, bir kağıt towl ile aşırı sıkma ve kuru olabildiğince alıyorum, elimden temizleyin. Ben sirke ile epoksi kirlenme korkmuyordu, ama ben çok tehlike var sanmıyorum yeterince kuru fırça olsun eğer bir zamanlar birisi bana sordu; en azından bana herhangi bir sorun asla vazgeçmemiştir.

Bunu yaparsanız o gücünü kaybetmek gibi görünüyor, sen kullandığı her çift sonra sirke değiştirmeniz gerekir.

Şimdilik bu kadar :) umarım faydalı olur...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

mka.mka

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Mesut Kerim Arıkan
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1978
Ynt: Epoksi Konusunda püf noktaları - ipuçları
« Yanıtla #1 : Haziran 07, 2014, 07:00:05 ÖS »
Gayet faydali bilgiler.  Ben olceklendirmeyi 60 cc lik siringayla yaptım.  Recineye ayri sertlestiriciye ayri siringa kullandım. Macunu ise mikrofiber toz (arbocell) ile yaptim memnunum.  Firca ve malzeme temizligini ise epoksi tiner. Firca tinerde temizlenir ve tinerde birakilirsa birkac gun sonra tekrar kullanılabiliyor.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #2 : Haziran 07, 2014, 07:33:07 ÖS »
Tineri ben de denedim ama bir zaman sonra sertleşiyor. Oysa sirke harikalar yaratıyor. Markette beyaz sirke yada turşuluk, salamuralık sirke diye satılıyor şişesi 1TL. :)

Zaten makalede de tiner için reaksiyonu durdurmaz yavaşlatır demiş.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2014, 10:48:15 ÖS »
Ben epoksi islemlerini yaparken hic firca kullanmadim ve kullanilmasinida onermiyorum.Yapistirma isleri icin kucuk elyaf icin buyuk spatula kullandim.Temizlemeside 2 saniye suruyor canavarda takili zimpara ile bir kere silmeme bakiyor.

epoksi hazirlamak icinde olcu kabi olarak plastik bardaklari oneririm.Zamanla alisilir olcu konusu.O gunku ihtiyaciniza gore plastik bardagi kesiyorsunuz oluyor size olcu kabi. Az postami yapistircaksiniz 1 parmak,biraz fazla ise 1,5 parmak,elyaf mi yapicaksiniz hic kesmeden olcu kabi olarak kullanilabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2014, 11:33:32 ÖS »
     Ben devamlı fırça kullanıyorum, 1-2 tl lik fırçalar alıyorum, kullan at.

TolgaS

• Çırak Üye
  • Hayallere ulaşmanın yolu rüyalardan uyanmaktır
  • Bulunduğu İl: İzmir
« Yanıtla #5 : Aralık 16, 2014, 02:22:49 ÖS »
mka.mka 60cc şırıngayı nerde bulabilirim acaba? Google da bilgiye ulaşamadım. Duyulmamış sanal mağazalar haricinde...
Hayallere kavuşmanın yolu uykulardan uyanmaktır.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Aralık 16, 2014, 02:50:20 ÖS »
mka.mka 60cc şırıngayı nerde bulabilirim acaba? Google da bilgiye ulaşamadım. Duyulmamış sanal mağazalar haricinde...

Eczanelerde bulursun.. hasta besleme enjektörü olarak satılıyor..2 tane alıp A-B olarak işaretleyip karıştırmazsan teknen bitene kadar kullanırsın..hassas ve pratik epoksi için ideal..fiyatıda şimdi olsa,olsa 5 tl dir..macun hazırlamak içinde mutfak terazilerini kullanabilirsiniz..ikea gibi mağazalarda bulunuyor..

TolgaS

• Çırak Üye
« Yanıtla #7 : Aralık 16, 2014, 03:28:57 ÖS »
Büyükleri eczanelerde olmaz sanmıştım. Teşekkür ederim.

abdullh

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: abdullah
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #8 : Aralık 16, 2014, 05:02:55 ÖS »
Ben plastik bardakta, eczaneden aldığım 60cclik şırıngalarla karışım yapmıştım. Servet Bey'in dediği gibi birine A diğerine B yazıp birbirlerine değirmeden kullandım. Sürerken de silikon fırçaları öneririm. Bu her yerde bulunan mutfak için yumurta falan sürmeye yarayan silikon fırçalar. Epoksi kuruduktan sonra üzerinden temizlemesi kolay oluyor, uçları kopana kadar kullanılabiliyor.

TolgaS

• Çırak Üye
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2014, 01:42:06 ÖS »
Silikon fırçalar kullandığım epoksiye uygun değil sanırım. Zira çok sert. Az akışkan standart epoksiye göre. Dünya çapında laminasyon amaçlı ve toz yada mikrofiber takviyesi yapılmadan kullanılabilen Loyd sertifikalı tek ürünmüş. Üstelik yerli malı... Mayonezden çok az daha sert bir kıvamı var. O yüzden plastik spatula ile sürüyorum. Standart epoksi de aldım. Onu camelyaf uygulamasında kullanacağım. O vakit 60cc şırınga alırım. Belki de şimdiki gibi pet şişeye alıp ordan bardağa gerektikçe dökme şeklinde kullanırım. Teşekkürler.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #10 : Aralık 19, 2014, 07:01:11 ÖS »
havalar soğuduğu için  bir uyarı !!!!!!!!!!!!!!!    epoksi reçinelerin soğuk havalarda akışkanlığı artar , başka bir deyişle malzeme kıvamlaşır. malzeme kıvamlaştığından normalden daha fazla malzeme harcarsınız. örneğin sıcak havada 1m2 de 1kg malzeme kullanırken soğuk havada 1m2 de 2kg kullanırsınız ( rakamları atıyorum ) , bundan dolayı soğuk havada epoksi ile uygulama yapacaksınız (özellikle laminasyon) epoksi reçineyi oda sıcaklığına ısıtmanızda fayda vardır.

birde şu lloyd sertifikası olayına gelmek istiyorum , arkadaşlar bu tarz sertifikalar bir ürünün kaliteli olduğunu göstermez, ( Tolga bey lafım size değil , sadece sizin yazıda görüp aklıma geldiği için yazıyorum, yanlış anlaşılma olmasın) sade ISO ve TS gibi ürünün belli standartlarda üretildiğini, daha doğrusu süreçle ilgili bir sertifikadır, bu kadar takılmamak lazım bence :D, loyd vs. bizim gibi firmalardan senelik aidat (:D:D:D ) almak için kurulmuş vakıflardır.   
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #11 : Aralık 19, 2014, 07:14:54 ÖS »
havalar soğuduğu için  bir uyarı !!!!!!!!!!!!!!!    epoksi reçinelerin soğuk havalarda akışkanlığı artar , başka bir deyişle malzeme kıvamlaşır. malzeme kıvamlaştığından normalden daha fazla malzeme harcarsınız. örneğin sıcak havada 1m2 de 1kg malzeme kullanırken soğuk havada 1m2 de 2kg kullanırsınız ( rakamları atıyorum ) , bundan dolayı soğuk havada epoksi ile uygulama yapacaksınız (özellikle laminasyon) epoksi reçineyi oda sıcaklığına ısıtmanızda fayda vardır.

birde şu lloyd sertifikası olayına gelmek istiyorum , arkadaşlar bu tarz sertifikalar bir ürünün kaliteli olduğunu göstermez, ( Tolga bey lafım size değil , sadece sizin yazıda görüp aklıma geldiği için yazıyorum, yanlış anlaşılma olmasın) sade ISO ve TS gibi ürünün belli standartlarda üretildiğini, daha doğrusu süreçle ilgili bir sertifikadır, bu kadar takılmamak lazım bence :D, loyd vs. bizim gibi firmalardan senelik aidat (:D:D:D ) almak için kurulmuş vakıflardır.   

kısmen haklsında çatacağın kurum lyod değil arda..lyod tekne,tekne malzemeleri vb standartını belirler.bu tarz kurumların olması lazım..yoksa piyasa da herkes kendi bildiğini okur..esnafın belini büken devlettir...ön açmazlar her adımda bürokrasi ile vergi ile köstek olurlar..

lkaratas

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Levent Karataş
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #12 : Aralık 13, 2020, 01:17:02 ÖS »

Arda merhaba. Sizin bu konularda ki tecrübenize güvenerek bir soru sormak istiyorum. Tekne gövdesi lamine yaparken 1. kat kuruduktan sonra 2. katı atarken 1. kata yapışmama sorunu olur mu? buradaki en sağlıklı proses nasıl olmalı? Teşekkürler.