Gönderen Konu: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)  (Okunma sayısı 19763 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)
« Yanıtla #90 : Aralık 16, 2020, 12:13:16 ÖÖ »

Belki bu petek nğve üreticileri de benzer teknolojiler kullanıyorlardır...

Genelde aluminyumlar dahil, ince seritlere yapistirici surup ust uste yigiyorlar. Ardindan presleyip yapistirici kurlendikten sonra da  cekerek genisletip hucrelerin altigen form almasini sagliyorlar.

Bazi plastik bal peteklerinin seritlerini  ultrasonik kaynakla kaynatiyorlar.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #91 : Aralık 19, 2020, 09:44:02 ÖÖ »
Arşimed Pervanesi basmaya / denemeye ne dersiniz? Klasik Arşimed Vidasından yola çıkıp üretilen Rüzgar Jeneratörleri var
 Uskur olarsk da kullanılabilir. Bir yerlerde motoru fazla yorabileceğini okumuştur ama verimliliğini / verimsizliğini en iyi bizim adaş bilir.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #92 : Aralık 19, 2020, 01:43:40 ÖS »
Ruzgar jeneratoru olarak guzel is gorebilir. Ancak pervanelerin amaci icinde bulundugu akiskani hareket ettirmek degil, akiskanin icerisinde vida gibi ilerlemektir. Bu pervaneye bakinca amacinin akiskani ittirmek oldugunu goruyoruz. Onunde ise seklinden dolayi oldukca fazla surtunme yaratir gibi. Bana pervane olarak cok verimsiz gibi geldi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #93 : Aralık 19, 2020, 01:56:33 ÖS »
Önü dediğin kare tabla ise o yok. O ayakta dursun diye. Ucu sivri. Yani şaft kadar.

En kötü ihtimal klasik Arşimed vidasına dönülür (AdaFruit'de örnek bir tane tekne var, çok basit), ama sanırım ilk tekneler de oradan başlayıp bugünkü pervaneye gelmişler.

Denk gelirse ben bir deneyeyim önce ama, önce tekne lazım :)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #94 : Aralık 19, 2020, 08:05:13 ÖS »
Önü dediğin kare tabla ise o yok. O ayakta dursun diye. Ucu sivri. Yani şaft kadar.

En kötü ihtimal klasik Arşimed vidasına dönülür (AdaFruit'de örnek bir tane tekne var, çok basit), ama sanırım ilk tekneler de oradan başlayıp bugünkü pervaneye gelmişler.

Denk gelirse ben bir deneyeyim önce ama, önce tekne lazım :)

Bu durumda Baskiyi 180 derece ters bassan ve tabana brim versen daha saglikli bir baski olurmus diye dusundum  <>

Bu vida fikri mantik olarak guzel. Leonardo davinci'nin de helikopter tasarimi yine bir vida seklinde. Ancak, ister helikopter, ister ucak, ister  gemi olsun, hic birinde tam bir tur vida sekilli pervane gormuyoruz.
Neden gormedigimizle ilgili bir cok fikrim var. Ancak temel prensipte bu tarz teknik seyler surekli ve cok iyi evrimlere maruz kaliyor ve bilgi giderek katlaniyor. Bu sebeple buna guvenip var olan pervanelerin yeterince verimli oldugunu dusunebiliriz bence.

Pervaneler en buyuk kayiplari pervane uclarindan veriyor.  Pervane uclarinin olusturdugu vorteks ve kavitasyonlar hem verimi cok dusuruyor, hem de pervaneyi cok yipratiyor. Bu sebeple bir cok pervanenin uclari geriye dogru egik olur. Kavitasyonu ve vorteksleri minimize etmek amacli.

En iyi yontem de pervaneyi, uclarini acikta birakmayacak bir bir kabukla cevirmek ( ingilizcede duct deniyor ). Ancak pervane buyudukce duct'un yarattigi ekstra surtunme, getirdigi verimden de fazla oluyor.

Pervane isine de baya kafa yormusum ben de  :sar Ancak ucaklarla da cok ilgilendigimden sanirim  ^-^

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #95 : Aralık 19, 2020, 09:01:27 ÖS »
Ben işi tam yapmayınca sana da bir sürü zorluk çıkıyor.

Aslında tamamını basmamıştım pervanenin. Tam bassaydım aşağıdaki gibi görünecekti. Tamamına bakınca iki şeyi göreceksin:

1.) "Öteki ucu", benim bastığım gibi düz değil, yani prayı taban yapmak doğru olmazdı.

2.) resmin tamamına bakınca kanatların bir tam tur attığını görebilirsin.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #96 : Aralık 19, 2020, 09:49:29 ÖS »
Ben işi tam yapmayınca sana da bir sürü zorluk çıkıyor.
Estagfurullah abi. Muhabbetin dusunmenin zahmeti mi olur.

Evet model boyle olunca en pratik baski bicimi seninki.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #97 : Ocak 13, 2021, 07:52:55 ÖS »
Baktım bu 3d baskı işini beceremiyorum, dedim şunu CNC'ye çevireyim bari de işe yarasın :di

Gerçekten, yapmayı düşündüğüm bazı işler hem çok uzun sürüyor, hem de hala istediğim düşndüğüm kaliteye ulaşamadım. Ben beyaz peynir gibi bir baskı bekliyorum, o erzincan tulumu gibi çıkıyor.

Epeydir kafamda var, eldeki malzemelerle basit birşey yapayım diye düşünüyorum. Birkaç ufak eksiği bugün tamamladım, hemen uygulamaya.

Üçbeş resim çektim, kısaca ne olduğunu gösterir.  Bir de sabreder 7 dakika tren seyreder gibi seyrederseniz video var.

Bunu ttb FB sayfalarına da koyayım bari... Kızarlar mı acaba??

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #98 : Ocak 13, 2021, 08:06:39 ÖS »
Eline saglik abi. guzel olmus  :halay

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #99 : Ocak 13, 2021, 10:18:41 ÖS »
Çok sağol.

Bu tür işlere yeyecek kadar basit bir dönüşüm. kesici kontrolu işine kalkışsam devrelere el atmam gerekecek. Power işi bir sürü yeni şey isteyecek. böyle yarı otomatik benim işimi görür.

gcode u elle yazdım. bundan sonrakileri benim grafik programa basit bir dönüştürücü kod yaratıcı ekleyip yapacağım. aynı tip iş yaptığım sürece sorun olmaz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #100 : Ocak 14, 2021, 08:49:26 ÖS »
O kestiğin malzeme nedir abi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #101 : Ocak 14, 2021, 08:53:52 ÖS »
2.7 mm dekota. Amacım/hedefim o zaten. Kontrplak denemedim. Muhtemelen yüksek devirde onu da keser. Kalem tutucum pek sağlam değil, çok güvenmiyorum. Dekote kesimleri yapıp bitirdikten sonra kontrplak denerim.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #102 : Ocak 14, 2021, 11:22:22 ÖS »
printer'in tablasi yaylara bastigindan dolayi kontraplakta hassasiyet sorunu yasarsin buyuk ihtimal. Dakota son derece kolay isleniyor. onda sorun cikacagini sanmam.

Eger printer'i uzun sure cnc modunda kullanacaksan, yaylari cikarip tablayi altindaki tasiyiciya direk vidalamani tavsiye ederim. o zaman kontraplak islemekte sorun cikmaz diye dusunuyorum.

Yani spindle'i da elle calistirmaktan birsey olmaz bence. Bir cok populer cnc var. Millet spindle'i manuel aciyor.

g-code icin sanirim epeyce opensource uygulama vardir. Yazmaya ugrastigina deger mi bilemedim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #103 : Ocak 15, 2021, 09:36:56 ÖÖ »
Yaylar oldukça sert. Gerçi şu an düşük devir çalıştığım için (1/6), alet fazla tork uygulamıyor, artırınca belki değişir.

Bir de tablanın üstünde, kestiğim dekotanın altında, tablaya vidalı bir kat daha dekota var. Olur da kesici fazla aşağı inerse tablaya sürtüp kırılmasın diye. Yani şu an z=0 aslında z=+2.7'de. Tabi bu aynı zamanda toptan yay vazifesi de görüyor. Önce kontrplak yapmıştım. Onu tam tabla boyutlarında kesmiştim. Keseceğim dekotaları daha kolay ve emniyetli tutturabilmek için kontrplak yerine ve tabla ölçüleri yerine A4 ölçülü dekota vidaladım. Şimdi herşey daha kolay.

Ben keseceğim şekli ve her türlü 3D modellemeyi programlama ile yaptığım için (Solidworks, AutoCAD vs. gibi hazır birşey kullanmıyorum, elle program yazıyorum), çıktılarımı da kendim yönetiyorum. Şu an program 3D çizimi tamamladığında aynı anda hem SVG çıktı dosayası, hem de GCODE çıktı dosyası hazır çıkıyor. Hatta bir de yine 3D CNC simülatörü gibi birşey yazdım, GCODE dosyasını verince nasıl keseceğini canlı olarak çizerek gösteriyor, oradan tablaya sığıyor mu, yeri doğru mu vs. gözle görebiliyorum.

hkinali

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: dfd
  • Bulunduğu İl: dfgdh
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #104 : Ocak 20, 2021, 12:40:40 ÖÖ »
Güzel paylaşımlar için teşekkürler.

bende kendi çapımda laser yelkenli teknenin tüm plastik aksamını 3d yazıcı ile yapmayı düşünüyorum.
Öncelikle emniyetli olmadığını biliyorum ancak ucuza maal etmek için elimizdeki imkanlarla en iyisini üretmeyi düşünüyorum.

laser dümeninin üst parçasının erkek iğneciklerini kendi çapımda tasarım yaptım.
volkan beyin katkıları cok daha iyi işler çıkaracağız inşallah.