Gönderen Konu: Plan Okuma  (Okunma sayısı 9972 defa)

define34

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: murat karamustafalar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 11-12-1975
Plan Okuma
« : Temmuz 02, 2012, 10:51:45 ÖÖ »

Alıntı
Offset Tablosunun ne olduğunu anlatan 2 resim aşağıdadır.

Uploaded with ImageShack.us

Aşağıdaki resimde "Salaya çıkartma" yöntemi görülüyor.

Uploaded with ImageShack.us

tabloda verilen (1-4-7) 'ye karşılık olarak 1'+4"+7/8 
                         (1-6-6)'ye karşılık olarak 1'+6"+6/8  verilmiş  benim anlayamadıgım sondaki degerlerin 7 ve 6 'nın
                                                                                  7/8 ve 6/8 olarak degiştigi bu ölçü biriminde 7/8 ve 6/8 degerleri
                                                                                  dışında mesela 7/16 veya 6/4 gibi degerler yokmu?

yardımcı olabilecek biri varsa cok sevinirim

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
Ynt: Plan Okuma
« Yanıtla #1 : Aralık 16, 2012, 07:19:15 ÖS »
bazı ofset tablolar da A B  C  ..... harfler var. Volkan C harfinin Su hattı olduğunu söylemişti. diğer harfler (yukardakinde ingilizce yazılmış) ne anlama geliyor. yardımcı olabilir misiniz.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
« Yanıtla #2 : Aralık 16, 2012, 07:23:36 ÖS »
Bildiğim kadarıyla yok, son değer 8'lik ölçüde

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Aralık 16, 2012, 07:27:33 ÖS »
Yavuz Abi her teknenin harfleri numaraları farklıdır yani bir standart yok. Neyin ne olduğunu aşağıdaki sayfadan çok rahat anlayabilirsin. Ben şimdi sana herşeyi harfi harfine söylerimde Çin'liler ne demiş '' Bana balık verme balık tutmayı öğret '' :D :D

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Aralık 16, 2012, 07:34:57 ÖS »
ingiliz atasözüdür o :)

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #5 : Aralık 16, 2012, 07:45:54 ÖS »
teşekkürler Volkan sanki biraz anladım. çözer gibiyim. Oltayı attım yani. Birazda tutarım. ;) ;D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #6 : Aralık 16, 2012, 07:52:01 ÖS »
ingiliz atasözüdür o :)

Abi kim söylemişse ağızlarına sağlık :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2013, 11:25:32 ÖÖ »
Ben bu konuya çok takıldım :) Anlar gibiyim ama yardıma ihtiyacım var. Herhangi bir posta hesabını bana anlatabilir misiniz ? Ben de devamını kendim yapmaya çalışayım.Bunu aşamazsam tekne yapmak hayal :)

jamaicadreams

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: rasim beydoğan
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #8 : Eylül 10, 2015, 01:04:24 ÖS »
arkadaşlar selamlar, senelerdir kendi teknemi yapmak isteyip gerekli maddi manevi zorlukları yaşayıp ancak 40 yaşında gerekli şartların oluşması ile karar verdim ve evvela çok daha küçük bir tekne yapıp  iyice öğrenmem gerektiğine karar verdim ve bir mini römorkör olan BERKELEY  CANDU E-Z planı satın aldım. 5 gün içerisinde plan elime ulaştı. ancak, birde baktımki anladığım hiç bir şey yok plandael işçiliğime, titizliğime , motivasyonuma ve istekli olmama güveniyorum. ancak planlara bakınca dumura uğradım ve belkide 25 senelik hayalim acababenim zekam bu plan işine yetersizmi sorusunu getirdi aklıma :) ve şu ana kadar kendi teknesi yapan bu planlardan anlayan biri ile hiç karşılaşmadım. istediğim istanbulda Avrupa yakasında olupta kendi teknesini yapan yada plandan anlayan bir arkadaş edinip bilgi almak birşeyler öğrenmek. yardımınızı bekliyorum...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #9 : Eylül 10, 2015, 08:08:04 ÖS »
arkadaşlar selamlar, senelerdir kendi teknemi yapmak isteyip gerekli maddi manevi zorlukları yaşayıp ancak 40 yaşında gerekli şartların oluşması ile karar verdim ve evvela çok daha küçük bir tekne yapıp  iyice öğrenmem gerektiğine karar verdim ve bir mini römorkör olan BERKELEY  CANDU E-Z planı satın aldım. 5 gün içerisinde plan elime ulaştı. ancak, birde baktımki anladığım hiç bir şey yok plandael işçiliğime, titizliğime , motivasyonuma ve istekli olmama güveniyorum. ancak planlara bakınca dumura uğradım ve belkide 25 senelik hayalim acababenim zekam bu plan işine yetersizmi sorusunu getirdi aklıma :) ve şu ana kadar kendi teknesi yapan bu planlardan anlayan biri ile hiç karşılaşmadım. istediğim istanbulda Avrupa yakasında olupta kendi teknesini yapan yada plandan anlayan bir arkadaş edinip bilgi almak birşeyler öğrenmek. yardımınızı bekliyorum...

eger daha önce mekanik,insaat vb gibi işlerle uğrasmamıs bir plandan yola çıkarak bir şey yapmadıysanız dumura uğramanız normal..bu dumur olayını bir cogumuz yaşadık:))) zaman içinde forumu biraz karıştırıp posta ne,omurga ne,stringer ne bunları çözdüğünüz an planıda yavaş,yavaş çözeceksiniz..ilk yapacağınız şey teknenin kaburgası sayılan postaları ölçüye göre doğru çıkartmak..bunu yapıp postaları dizdiğinizde bir çok şey gözünüzde ve kafanızda yerine oturacak zaten...postaların auto cad dosyası varmı? yoksa sayısal verilerimi yazılmış sadece?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #10 : Eylül 10, 2015, 09:40:23 ÖS »
Lisansız zor gibi görünse de internette sözlük yardımı ile tercüme edebilirsiniz. lk  kelimeler parçanın teknenin  neresi olduğunu gösteriyor, parantez içindekilier  ise malzemenin cinsini gösteriyor. Tüm malzemeler  4  mm marin kontraplak, sadece 1-9 omurga 18 mm ahşaptır. Kolay gelsin.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71