Gönderen Konu: eBay Tekne almak  (Okunma sayısı 3281 defa)

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: arda aras
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
eBay Tekne almak
« : Eylül 09, 2016, 09:00:47 ÖS »

Slm arkadaşlar  çocukluğumdan beri teknelerle denizle çok ilgiliyim  , macera 3 m fiber bir sandalla başlamıştı, devamında riva tipi  6m özel yapım bir teknemiz oldu ucuz aldık kendimiz restore ettik  kullandık  uzun zaman  ve o da farklı bir tekne almak için satıldı bu yaz , ben  tekne  tamir boya macun  polyester kaplama gibi işlemlerii yapabiliyorum  Allaha şükür  ,bu zaten  hobim severek yapıyorum ,, şimdi asıl konuya gelirsek  Tekne piyasasının oldukça pahalı olması ve  almak istediğim modellerinde zaten çoğunun burada olmaması  büyük sorun  Ebay amerika 2. el tekne modellerinde 90 ve öncesi modeller inanılmaz ucuz ve çoğu da bakımlı görünüyor , ki olmasalar bile adam ederiz  bir şekilde , karşılaştırma yaptığımda  aynı yıl ve model tekne  güncel olarak yeni baktım  burada  33bin dolar    ebay de ise  aynı model 4000 dolar gibi  bir fiyat ,  konuyu araştırdığımda oldukça bilgi toplasamda tam net olarak bir hesap yapamıyoruz ,, Amerikada şirket lazımmış evet arkadaşlarım  aracılığı ile  bu sorunu atladık ,  tekneyi canlı görmek çok önemli bu sorunuda arkadaşlar sayesinde  hallettik diyelim , konsoloslukta devir aldırdık tama 2000 Ş mış oda ok , bunlar gözümde büyümüyor ama o tekne amerikadan buraya nasıl bir gemi ile ve nekadar ödenerek gelir  bunu öğrenemedim, + buraya geldiğinde nekadar bir vergi  ödenecek onuda öğrenemedim  bu konularda  bilgi verebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim :) şimdilik bir hayal gibi ama araştırmakta fayda var  , niyetlendiğim tekneleri link atabilirim  net cevap atabilecek varsa  şimdiden teşekkürler...

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: eBay Tekne almak
« Yanıtla #1 : Eylül 09, 2016, 09:08:34 ÖS »
      Bildiğim kadarıyla ikinci el ithalatı yasak, yani alacağınız tekneye Türk bayrağı çekemezsiniz; nasıl bir formalitesi var bilmiyorum ama USA / Daleware de şirket kurup USA bayrağı çekebilirsiniz fakat USA bayraklı bir tekneyi balıkçı barınağına bağlayamazsınız, ancak marinalarda tutabilirsiniz. Bu konuda daha geniş bilgiler arkadaşlardan gelecektir.

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2016, 10:40:07 ÖS »
Arda Bey merhaba,

Şimdi söyleyeceklerimi tepkiden ziyade eleştiri/tavsiye olarak değerlendirmenizi rica ederim.

1) Pazar malı 33.000 olan bir ürünü 4.000 olarak görüyorsanız bu bir fırsat olmayabilir. Çok basit bir soru sorayım: Aynısını araba için görseniz arabayı hemen alır mısınız? Maalesef bu iş o kadar basit değil. Pazardan elma almıyoruz önce buna dikkat etmek gerek. Tekneyi canlı görmek gerek, evet, ama teknenin kontrolünü yapabilecek misiniz? Bu işten gerçekten anlıyor musunuz? Veya arkadaşlarınız anlıyor mu? Survey ihtiyacı doğar mı?

2)  Tekne bakımlı olmasa da adam ederiz bir şekilde demişsiniz. Şunu belirtmem gerekir ki; her mal/ürün adam edilemeyebilir. Özellikle bu durum teknelerde bence daha fazladır. Ayrıca "Adam etme" maliyeti teknelerde çok ciddi boyutları bulabilir. Ayrıca sırf tekne ucuz diye tekne alınmamalı. Bu tekne sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu? Siz bir tekneden neler bekliyorsunuz? Alacağınız tekneyi hangi sıklıkta ve hangi amaçla kullanacaksınız? Bu soruların cevaplarının verilmiş olması gerekir.

3) İbrahim Abi'nin de dediği gibi Türkiye'de 2.el tekne ithalatı yasak. (Aslında yasak değil izne tabi ama o izin bizlere verilmiyor) Tekneyi TR'ye getirebilmek için Şirket kurmak gerekiyor. Bu işlem zor değil. Tekneyi TR'ye transfer etmek de zor değil. Taşıyan gemiler var, belli para karşılığında transfer yapıyorlar. Tekneyi buraya getirdiğiniz zaman TR Gümrüğü'nden giriş yapmak gerek. Bu işlemler bu dönemde biraz sıkıntılı ama mümkün. Transitlog bedeli için belli bir para ödeniyor. Yine TR bayrağı olmayan teknelerin balıkçı barınaklarında durması yasak. Fakat uygulamada barınaklarda çokça yabancı bayraklı tekne var. Yine tekne için sigorta yaptırmanız gerek.

Yani şunu demeye çalışıyorum: Tekne alma işini sadece maddi olarak değerlendirmeyin. İhtiyaçlarınız tamamen karşılayacağına emin olduğunuz tekneyi alın. Ve şunu unutmayın; tekne almak -hele yurt dışından almak- kolay bir işlem değildir. Bu konu hakkında çok detaylı ve uzun konuşabiliriz ama iş genel hatlarıyla böyle. Siz araştırmaya başlayın, siz de göreceksiniz işin inceliklerini. Ayrıca, yurt dışından tekne almak sandığınız kadar ucuz olmayabilir.

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: arda aras
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2016, 03:32:06 ÖS »
Slm Met bey , baştada söyledim zaten burada asıl amaç bu işi daha önce yapmış olanlardan bilgi almak  ve bu işin eksilerini artılarını bulabilmeek öğrenebilmek  ,siz   3 adımda fikirlerinizi paylaşmışsınız teşekkür ederim , bende şu şekilde  kendi düşüncemin devamını getireyim aydınlatması adına ,  1    pazar malı 33 Bin  olan bahsettiğimiz bu teknenin  Türkiye'de ki biçilen değeri 33 bin Ş ,,  yani 2.el bu tekneye Türkiye'de 33 bin dolar fiyat biçilmesi bu ürünün  ederi hakkının 33 bin olduğu anlamını taşımıyor benim kanattimce , gezip araştırıyorum sonuç  olarak 20 30 yaşında tekneler bunlar  , ben hobi olarak yazdım ama Tekne  tamir ve restorasyon işini, işinin ehli profesyonel   ekiplerle de birlikte de yapıyorum bu işten parada kazanıyorum     ,      buda     tekne bakımlı olmasa da kısmıyla alakalı maliyetler ile alakalı   ,tekne dünyasında benim edindiğim tecrübelerden en önemlisi de şu oldu  alım ,satım  , Tamir boya bakım onarım kışlama vs. gibi işlerin  olurundan fazla şişirilmesi  sebebiyle denizden keyif alma işini sadece zengin kesimin sahiplenmesi gibi bir durum sözkonusu  ,tabi bu durum bu işten para kazanırken bu işleri yaparken elbette güzel  9 metre bir teknenin sadece iç kamara bölümünü 5 günlük bir zamanla  9 bine boyamak  elbette hoş  yada 5 metre bir yüzme platformunu yani oldukça kolay bir zemini tik kaplamak 12 bin   kahkaha  ama  bizden evvel şişmiş zaten bu işler ,  piyasada neyin ne olduğunu az çok biliyorum , bu pazarı biliyorum , omurgaları çürümüş tekneleri süsleyip parlatıp dünya paralara satanları biliyorum , 7 gün suyun altında yatmış makineyi sıfıra yakın fiyata satanları biliyorum ,  yurt dışından kalıpları alıp burada yeni isimlerle dökülen tekneleri  yine de yurt dışının 2 misline satıldığınıda biliyorum , yani  benim fikrim bu işler bizim ülkede hakkından fazlasını  istiyor  tamam deniz işi lüks iş keyif işi ama yinede buna rağmen hep  hakkının fazlası  dönüyor piyasada,, bu noktada kendi işini kendin yapabilmen ve  bu piyasada sana yetecek çevrenin olması  Maliyetleri inanılmaz noktalardan  şaka gibi noktalara çekebiliyor  ,  ebay de 90 model  tekneler  bence hakkına yakın  satılıyor  muhakkak bakmışsınızdır sizde merak edip  görmüşsünüzdür , araba konusuna hiç girmiyorum  faklı konular ama  ,getirmek konusu  arabalarda vergilendirme buradaki piyasa fiyatındana göre  bindirilen bir vergi sözkonusu ,, benim amacım teknelerdeki aynı durumu tam çözmek mesela  2 tekne var almak istediğim  birincisi  Sunseeker Boat 235 Sport     2. Si  1990 Wellcraft Scarab    2 side çok büyük tekneler değil  , bana net yada nete yakın bilgiler lazım  buraya taşıyan gemiler elbette var ama  nedir neye taşır asıl onu öğrenmeli ,, transitlog bedeli bu teknelerde nedir mesela  bunun cevabını yazabilecek olan varmı ? konuya katılan herkeze şimdiden teşekkürler  :)