Gönderen Konu: Roberto Barros Multichine 31 veya 34 modeli  (Okunma sayısı 16882 defa)

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
Roberto Barros Multichine 31 veya 34 modeli
« : Ağustos 04, 2012, 01:19:49 ÖÖ »

Selamlar..

İnternetten bir süredir tekne denizcilik araştırmalarım neticesinde yelkenli tekneye bir heves ettik fakat bütçe darlığından ötürü internetten bütçemize yakın alabileceğimiz ikinci el yelkenli teknelerin modelleri çok eski ve bu teknelerin sağlamlıklarından emin olamadık.İçimize sinen bir model bile bulamadık açıkçası..

Yine netteki araştırmalarım neticesinde tesadüfen özkan gülkaynak'a ulaşmış oldum..Kayıtsız adlı teknesinin imalatını kendisinin yapması bende bir ışık yaktı..Belki bende yapabilirim,Yada beceremediğim kısmı yaptırabilirim fikriyle araştırmalarım beni amatörlere yönelik yapım kolaylığı olan kontrapilak tekne yapımına getirdi..

İstanbul'da evinin bahçesinde bu tarzda tekne yapan Ömer Kırcal'ın projesine ulaştım.İnternetten hazır bir tekne planı satın alarak projesini gerçekleştirmiş..Çok güzel başarılı bir tekne ortaya çıkmış..Projeyi görünce bende çok heveslendim..

İmalat aşamaları aşağıdaki linkte..
Tekne tasarımcısının adı Roberto Barros
Multichine 26C modeli

https://picasaweb.google.com/112570208762732793842/EVRENSELMULTICHINE26C#

Bende aynı tasarımcının Multichine 31 modelini denemek istiyorum..

http://www.yachtdesign.com.br/02_ingles/plans/mc31/desc31-2.html

ve 2.link

http://www.yachtdesign.com.br/02_ingles/plans/mc31/sail31-2.html

Denizcilik ve yelkenli bilgim düşük olduğundan ötürü bu tekne planı hakkında fikirlerinizi almak istiyorum..

Tekne geometri olarak açık denizciliğe,Uzun seyirlere uygun bir teknemi ? İçimizde her birimizin bir gün başını alıp gitme isteğine karşılık okyanus deneyimini kaldırabilirmi?

Bu kontrapilak teknelerin sağlamlığı konusunda endişeler oluyormu ve bu tip ücretli planlar konusunda bir öneriniz varmı?

Multichine 31 modelinin tahmini maliyeti ne olabilir ?

İşin tecrübelisi olduğunuzdan sizlerin fikrini almak istedim..

Sevgiler,Saygılar..
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

derinmavi

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: harun üstünel
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
Ynt: Roberto Barros Multichine 31 veya 34 modeli
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2012, 02:15:47 ÖÖ »
multi31 dediğiniz tekne 31 feet yani takribi 9.50mt ben pop25 için maliyet cıkardım 16bin 20bin arası ful donanım olmak kaydı ile sizin yapmak istediğinizde bence 20bin 25bin arası cıkar.okyonus geçmeden önce marmara adasına gidin derim bostancıdan 80mil 6mil hızla 9-10 saat sürüyor.bu seyir cok fikir vericektir.

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2012, 01:43:56 ÖS »
Harun bey selamlar..
Bir yere gittiğimiz yada gidebileceğimizden ziyade okyanus üzerinde yolculuğa çıkmak istesek teknemiz yeterli olup olmayacağını bilebilmek...Yoksa Aydında yapımına başlayacağım tekneyi istanbula getirecek tecrübem dahi yok..
Bu maliyet konusunda herkesten bilgi almaya çalışıyorum fakat işi bilen bir dostumuzda bu teknenin maliyetleri açısından 50-60 bin tl yi gözden çıkarmam gerektiğini söyledi.Sizin söylediğiniz rakamlar duyduğum rakamların yarısında kalıyor...Bu roberto amcanın diğer tekne planlarında kaplamada 6 mm marin kontrapilak kullanılırken MC31 modelinde 10 mm kullanılıyor.. 3 kat epoksi ve elyaf laminasyonu var.. Ben maliyet hesaplamada nasıl bir yol izlemeliyim onuda bilemiyorum..Bu konuyla ilgili bir bütçem var ve bütçemin dahilinde fazladan para harcayabilmem mümkün değil bu yüzden daha net maliyet rakamlarını bilmem projenin sonunu getirebilmem açısından önem arzediyor..İlginize teşekkür ederim..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2012, 02:48:35 ÖS »
Ömer bey' kaça çıkardıysa onun %10-15 fazlası derim.

Ama donanım daki tercihler çok farkettirir bence

Kabuk maliyeti toplam maiyetin yarısıyla 1/3'ü arasında bir yerlerde MC31'nin kabuğu 10-15 aralığında bir yerlerdedir diye düşünüyorum.

POP 25 için kabaca benim çıkardığım maliyet 20-25 arasında

Volkan 6-7 civarında@650 için maliyet çıkarırken ben 10-12 arasında çıkarıyorum bu da göz önünde bulundulursa iyi olur ;)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2012, 05:46:31 ÖS »
Ben maliyet hesabimi ve insa yontemimi su yontem uzerine kurdum. Temel malzemelerden hic calmadim :D Mesela 2 kat elyaf atacagim altina 500 gr m2 . Ekstra guclendirmeleri cok yaptim.Ben maliyet hesabimi su sekilde dusurdum. Mesela evyeyi baz alalim. Marin evyeler 75 liradan basliyor oda kimsenin isine yaramayan ufacik birsey ise yarayanlarda 100 150 belki 200 lira. Onun yerine sehrimdeki bu isle ilgili olan yerleri geziyorum. 25 liraya cok guzel evyeler var alabilecegim. Yelken makaralari. Tanesi 50 100 150 200 500 e kadar olanlari var. Bursa kucuk sanayide rulmanli makaracilara gidip cesit cesit olcude makarayi 5 10 liraya alabilirsiniz. Bir makarayi 500 liraya almak varken ben 500 liraya tum donanimi tamamlayacagim. Ve allah kismet ederse bitincede gorulecek cogu tekneden daha sik ve alimli olacak.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2012, 11:45:54 ÖÖ »
Kendi yaptığın tekne mutlaka şık olacak ona şüphe yok.

Güvenlik en önemli unsur, çoğu malzemenin marin olması sadece estetik açıdan mı, sağlamlık ve güvenilirlik açısından da fark var mı?

Estetik açısındansa sorun yok :D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2012, 02:01:52 ÖS »
Abi ben malzemelerin marin olmasinin belli basli kalemler haricinde pek birseyi degistirecegini dusunmuyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #7 : Eylül 18, 2012, 03:35:45 ÖS »
Ömer Kırcal 'la iletişime geçmiştim..
Kendi teknesi Evrensel için sorduğum sorular için açıklayıcı cevaplarda bulunmuştu..Bende sizinle paylaşmış olayım..
Ömer bey 5 sene içerinde 50 bin lira para harcamış tabi ben bu rakamın düşürülebileceğine de inanıyorum..Ömer beyin teknesi motoruyla donanımıyla parçalar 0 olarak birleştirilmiş çok başarılı, tertemiz bir tekne..Ben bu teknenin imalatina başlasam bir çok donanımı ya kendim yapmaya çalışır yada izmir aliağada gemi sökümden ikinci el parçalarda kullanmayı deneyerek maliyeti düşürmeye çalışırdım..

Alıntı
Teknemi 5 yıl boyunca cumartesi-(bazen)pazar günleri çalışarak yapabildim. Ücret karşılığında hiç kimseyi çalıştırmadım. Bittiğinde tekne üzerinde harcadığım malzemelerin tutarı 50bin tl idi.
Görünmeyen giderler ve sarf malzemeler/makineler bu toplamnım içinde değil.

Alıntı
Ömer bey selamlar..
Tekne kabuğu için maliyet hesaplamaya çalışıyorum..
Siz mc26 yapımında ne kadar(kg) epoksi reçine kullandınız ?
Ahşap kontrapilak maliyeti açısından bir fikre varabildim ancak kullanılıcak kimyasallar sertleştricisi yapıştırıcısı,macunu,epoksisi birbirine benzeyen terimler çok kullanışmış bir fikrinizi almak isterim..

Bu teknelerin dış kaplanmasında mc28 ve mc 26 da 6mm kontrapilak kullanılıyor..Mc31 da 10 mm kontrapilak kullanılmış..Aradaki kalınlık farkı yapım aşamasında bir zorluk çıkarırmı inşaat,esneklik açısından..

MC 31 VS MC 28 arasında gidip geliyoruz maliyet/denizcilik açısından siz olsanız hangisini tercih edersiniz ?

Reçine hesabını şu şekilde hesaplaya bilirsiniz. Kullanacağınız elyaf kumaşın kilogramı çarpı 1,5 yada 2... Sanıyorum planda, kaç gramlık elyf kullanılacağını ve kaç metrekare ihtiyacınız olduğunu belirtiliyor.

Ben uygulamamda fazla( neredeyse hiç) fire vermedim. Fazla yapıp donmasınıa hiç izin vermedim.

MC31 çok şık, MC28 deki kaporta üzeri ön camlar çok kullanışlı, lakin o da iç hacimde kayıp...

MC31 daha büyük bir tekne... Denizciliklerinde ve performanslarında çok fark olacağını sanmıyorum. MC31 büyüklüğünden dolayı biraz da olsa avantajlı...

Biri 4,5ton diğeri 3,5 ton, mailyetleri farklı olcağı kesin smile

Her seçim bir vazgeçiştir deyip, seçiminizde kolaylıklar dilerim...

Selamlar
Ömer

Alıntı
    Aslında şöyle sormak istiyorum..(MC31)
    Tekne sadece kabuk ve iç tasarım olarak donanımsız maliyeti sizce ne olur ?

birde 1450 kg salmanın aşağı yukarı maliyeti ne olabilir ?

MC31 için 280kg civarında reçine harcıyabilirsini gibi geliyor. Bunlar sadece elyaf laminasyonu için. Ayrıca ağaç ve kontrplakların yapıştırması içinde yapıştırma reçinesi gerekecek. Laminasyon bitiminde yüzeyin düzgünlüğüne göre epoksi macun uygulayacaksınız.

Maliyet konusunda maalesef güncel rakkamlardan uzağım.
    benim göktürdüğüm dönemde 3tl idi kilogramı...
    (Salma modelini ben yapmıştım, model yaptırmak pahallı bir şey...)

Şunu unutmamakta fayda var, orta halli bir teknede dahi, kabuk maliyeti bitmiş teknenin 3/1-4/1 civarındadır.

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #8 : Eylül 18, 2012, 04:43:08 ÖS »
Ömer Bey'e çok teşekkürler, tabii size de :)

cihan35

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: cihan pehlivan
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Tekne Adı: henüz yok
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2012, 10:28:12 ÖÖ »
valla ben 5 yılda yapmaya sabır ve tahammül gösteremem gibi geliyor.ömer beyi ve eşini tebrik etmek lazım.sabır ve azimle biritmişler tekneyi.
cep numaralarım 0532 7488775 tcel - 0531 6408251 vdfon

fsay

• Yeni Rehber
  • **
  • Tekne Adı: Sevgilim C
« Yanıtla #10 : Aralık 23, 2012, 04:27:53 ÖÖ »
Harun bey selamlar..
Bir yere gittiğimiz yada gidebileceğimizden ziyade okyanus üzerinde yolculuğa çıkmak istesek teknemiz yeterli olup olmayacağını bilebilmek...Yoksa Aydında yapımına başlayacağım tekneyi istanbula getirecek tecrübem dahi yok..
Bu maliyet konusunda herkesten bilgi almaya çalışıyorum fakat işi bilen bir dostumuzda bu teknenin maliyetleri açısından 50-60 bin tl yi gözden çıkarmam gerektiğini söyledi.Sizin söylediğiniz rakamlar duyduğum rakamların yarısında kalıyor...Bu roberto amcanın diğer tekne planlarında kaplamada 6 mm marin kontrapilak kullanılırken MC31 modelinde 10 mm kullanılıyor.. 3 kat epoksi ve elyaf laminasyonu var.. Ben maliyet hesaplamada nasıl bir yol izlemeliyim onuda bilemiyorum..Bu konuyla ilgili bir bütçem var ve bütçemin dahilinde fazladan para harcayabilmem mümkün değil bu yüzden daha net maliyet rakamlarını bilmem projenin sonunu getirebilmem açısından önem arzediyor..İlginize teşekkür ederim..

Topiği geç gördüm planı almışşınız çalışmalara başlamışşınız Öncelikle her şeyin kolayınıza gelmesini dilerim.
multichine 31 amatör yapıma uygun en güzel tekne yeniden tekne inşa edicek olsam monohull  teknelerde favorim olurdu.
maliyet konusunda  6mm -10 mm  mukayesesine girerseniz  malesef işin sonunu getiremezsiniz.yelkenli bir teknede kabuk tüm maliyetinizin %20 bilemediniz %25 ini geçmeyecektir.donanım ve aksessuar hem zahmetli hemde küffetlidir.
   tekne yapımı uzun bir süreçtir.heleki 30 feet ve üzeri boylarda süreç uzadıkça uzamaktadır.tüm bütçe şu an elinizdede olsa profesyonel yardım almadıkça süreç kısalmaz. Ömer in kendisine sormadım ama arkadaşlar  bir rakkam belirtmişler.bu rakkamın altına inmeyi bırakın aynı rakkama bir 26 dahi günümüzde inşa etmek mümkün değil.kaldıki Ömer de hem becerikli hem de ekonomik bir arkadaştır.luzumsuz masraf yaptığını düşünmüyorum.
 bir arkadaşımız pop25 in maliyetinden yola çıkarak mukayese etmiş ama aralarındaki orantı malesef doğru değil,siz pop 25 e 500 tl ye kuru  direk alabilirsiniz ama multichine 31 e 3000 tl ye alamazsınız. tüm arma donanımınız pop 25 in tüm maliyetinden daha fazla olacaktır. pop 25 e 3-4 hp çok güzel motor takıp yol alırsınız,M31 de tasarımcı 21 hp makina önermiş ,şafttı-pervaneydi,deposuydu ,egzosuydu,kumanda koluydu telıydi derken bugun malesef dizel makina donanımıyla 20 bin tl yi bulmakta şimdi hemen arkadaşlar abartma , olurmu canım ,bu kadarda olmaz diyecekler sakın demesinler nerden mi biliyorum?
sevgilim C de 2. el bi motor kullanmıştım hiç randıman alamadım. bu hafta yeni motor aldım daha araba nın bagajında ...
yazarken farkettim Ömer e salma konusunu sormuşşunuz ben salmayı 2011 in Haziranın da yaptım Ömer sanşlıydı  3 tl ye yaptırabildi.
bende  model  olmadığından 1500 kg salmaya döküm fiyatı  6500 tl den aşağıya fiyat alamadım.
  Başlamak bitirmenin yarısıdır.size nacizane tavsiyem  şu an bunlara takılmayınız ,bu kadar paraya bu iş bitecek şeklinde odaklanmayınız,süreç uzun inşatınıza başlayın ,zaman  içersinde gerisi gelecektir.vakit buldukça nette tekne parça aksessuar ilanlarına göz gezdirin piyasa fiyatının altında bulduğunuz işinize yarar her ekipmanı stoklamaya başlayın.bir gün lazım olacaktır.

Her şey gönlünüzce olsun ,Kolaylıklar dilerim.

ozngms

• İleri Üye
« Yanıtla #11 : Aralık 23, 2012, 08:35:30 ÖÖ »
Fatih bey ilginiz için teşekkür ederim. Dediklerinizin hepsine katılıyorum. İşin içine girdikçe yavaş yavaş öğreniyoruz. maliyet konusuna gelince bu külfeti kaldırmayı göğüsledik .'Zamanımız çok tek isteğimiz bu yaz kabuğun tamamen bitmesi' HayırIısıyla geriside olur gider. sevgilim C ve Evrensel teknelerini görmesem inanın böyle bir işe kakışamazdım . Umarım birgün tanışırız hemde sevgilim C'yi görme fırsatım olur :)

fsay

• Yeni Rehber
  • **
  • Tekne Adı: Sevgilim C
« Yanıtla #12 : Aralık 23, 2012, 07:30:05 ÖS »
Ozan kardeşim,

tekne nin kabuğu tüm inşa işleminin en güzel en keyifli yanıdır.düzenli olarak zaman ayırdığınızda çok çabuk ilerler.günden güne tekne şekillenmeye başlar ve inanılmaz keyif vericidir.keşke yakın olabilseydikte bedenende yardımcı olabilseydim.
   istanbul a boatshow lara şimdiye kadar gelip gelmediğini bilmiyorum ama bundan sonra geleceğine eminim.geldiğinde hem tanışma fırsatımız ,hemde sevgilim c yi görme fırsatın olacaktır.

ali desidero

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ali kocanci
  • Bulunduğu İl: bursa
« Yanıtla #13 : Ağustos 11, 2015, 03:32:06 ÖS »
Harun bey selamlar..

Topiği geç gördüm planı almışşınız çalışmalara başlamışşınız Öncelikle her şeyin kolayınıza gelmesini dilerim.
multichine 31 amatör yapıma uygun en güzel tekne yeniden tekne inşa edicek olsam monohull  teknelerde favorim olurdu.
maliyet konusunda  6mm -10 mm  mukayesesine girerseniz  malesef işin sonunu getiremezsiniz.yelkenli bir teknede kabuk tüm maliyetinizin %20 bilemediniz %25 ini geçmeyecektir.donanım ve aksessuar hem zahmetli hemde küffetlidir.
   tekne yapımı uzun bir süreçtir.heleki 30 feet ve üzeri boylarda süreç uzadıkça uzamaktadır.tüm bütçe şu an elinizdede olsa profesyonel yardım almadıkça süreç kısalmaz. Ömer in kendisine sormadım ama arkadaşlar  bir rakkam belirtmişler.bu rakkamın altına inmeyi bırakın aynı rakkama bir 26 dahi günümüzde inşa etmek mümkün değil.kaldıki Ömer de hem becerikli hem de ekonomik bir arkadaştır.luzumsuz masraf yaptığını düşünmüyorum.
 bir arkadaşımız pop25 in maliyetinden yola çıkarak mukayese etmiş ama aralarındaki orantı malesef doğru değil,siz pop 25 e 500 tl ye kuru  direk alabilirsiniz ama multichine 31 e 3000 tl ye alamazsınız. tüm arma donanımınız pop 25 in tüm maliyetinden daha fazla olacaktır. pop 25 e 3-4 hp çok güzel motor takıp yol alırsınız,M31 de tasarımcı 21 hp makina önermiş ,şafttı-pervaneydi,deposuydu ,egzosuydu,kumanda koluydu telıydi derken bugun malesef dizel makina donanımıyla 20 bin tl yi bulmakta şimdi hemen arkadaşlar abartma , olurmu canım ,bu kadarda olmaz diyecekler sakın demesinler nerden mi biliyorum?
sevgilim C de 2. el bi motor kullanmıştım hiç randıman alamadım. bu hafta yeni motor aldım daha araba nın bagajında ...
yazarken farkettim Ömer e salma konusunu sormuşşunuz ben salmayı 2011 in Haziranın da yaptım Ömer sanşlıydı  3 tl ye yaptırabildi.
bende  model  olmadığından 1500 kg salmaya döküm fiyatı  6500 tl den aşağıya fiyat alamadım.
  Başlamak bitirmenin yarısıdır.size nacizane tavsiyem  şu an bunlara takılmayınız ,bu kadar paraya bu iş bitecek şeklinde odaklanmayınız,süreç uzun inşatınıza başlayın ,zaman  içersinde gerisi gelecektir.vakit buldukça nette tekne parça aksessuar ilanlarına göz gezdirin piyasa fiyatının altında bulduğunuz işinize yarar her ekipmanı stoklamaya başlayın.bir gün lazım olacaktır.

Her şey gönlünüzce olsun ,Kolaylıklar dilerim.

Salmayi betonla dokmeyi dusundunuzmu?