Gönderen Konu: Evinrude 4 HP 2 Zamanlı Bakım Onarım vs...  (Okunma sayısı 45306 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Evinrude 4 HP 2 Zamanlı Bakım Onarım vs...
« Yanıtla #31 : Nisan 19, 2018, 01:08:08 ÖÖ »
Ayrıca aşağıdaki sitelerden motorunuzun marka-model yılı ve gücünü seçerek yedek parça numarasını bulabilirsiniz.
http://epc.brp.com/Index.aspx?lang=E&s1=04d2fe62-0c10-4973-b2b1-25a20a7760ff

https://www.marineengine.com/newparts/part_search.php?part_num=394116

Ben sizin için baktım.

Sizin motorunuzun impeller setinin numarası ;

394116 - Matching & Equivalent Parts

IMPELLER ASSY., Water pump. Also included in Water Pump Repair Kit #394116 

Eğer set değil sadece impeller istiyorsanızda 0389576   
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #33 : Nisan 19, 2018, 10:33:17 ÖÖ »
İmpellere ulaşmışsınız ve sadece yenisini alıp takmak kalmış. Anladığım kadarı ile sizi zorlamamış. Yenisini takıp bir test edin bakalım ne gösterecek. Kolay gelsin

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #34 : Nisan 19, 2018, 05:02:21 ÖS »
Elinize saglik.

Gordugum civatalar pek metrik gibi durmuyor. Kaybederseniz yenisini bulmak epey buyuk sorun olabilir. Civatalarin hic zorlanmadan cikmasi da cok saglikli sayilmaz. Muhtemelen gevsemislerdir. Siz geri sıkarken mutlaka civata sabitleyici kullanin. Soktugunuzdan biraz fazla baski yapmanizin saglikli olacagini dusunuyorum. Zira gevsek parcalar toleransinda calismaz. Motoru daha cabuk yipratir, titresimli calisir vs.

Impeller baska bir motorun yada alakasiz bir makinenin impellerinden de uydurulabilir. Ama aramak bulmak, olcup bicmek, tornaciyla filan ugrasmak gerekir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #35 : Nisan 19, 2018, 05:21:08 ÖS »
Benimde motorum Jhonson.Evinrude ve jhonson’lar aynı üretimler ve bunlarin civata ölçüleri metrik değil inç. Lokma takımlarının inç olarak kullanılması gerekiyor.Tabi oynanıp degistirilmediyse :A
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #36 : Nisan 19, 2018, 11:06:50 ÖS »
Benimde motorum Jhonson.Evinrude ve jhonson’lar aynı üretimler ve bunlarin civata ölçüleri metrik değil inç. Lokma takımlarının inç olarak kullanılması gerekiyor.Tabi oynanıp degistirilmediyse :A

diş açıldıktan sonra ben bunu metrik yada imperiala degiştirecem diye bir keyif yok..
yeni diş açılması lazım..oda uzun hikaye :).

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cem Yeşilçimen
  • Bulunduğu İl: Aydın, Kuşadası
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #37 : Nisan 20, 2018, 12:49:56 ÖÖ »
Impeller i sahibinden sipariş ettim yarın elimde montaj ve detayları atacağım ama değerli yardımlarınız ile yarın yedek olması için Aliexpresden de sipariş edeceğim...Tabi bu kadar açmışken su kanallarını temizlemeyede çalışacağım ama hiç bi fikrim yok:)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #38 : Nisan 20, 2018, 07:52:23 ÖÖ »
Benim gorusum, motorunuzun impelleri bu hale geldiyse, kalaninda da problemler olmasi muhtemel. Ben sahsen gozum yiyorsa motorun kalanina da dalardim hazir baslamisken. Contalari rulmanlari komple degistirirdim. Ancak bu seviyeden sonrasi biraz mesakatli olabilir. Yine de anadoluda 15 yasindaki genclerin 2 zamanli mobilet motorlariyla lego gibi oynadigini hatirlamakta fayda var :)...

Komple dalmaktaki en buyuk sorun kagit olmayan kapak contalarini bulmak. O tarz contalari yapanlar da oluyor sanayide ama benim o konuda hic tecrubem yok.

Kagit olmayan contalari bulabildikten sonra bir onemli bir sorun yasayacaginizi dusunmuyorum.
Komple elden gecirmenin size en buyuk faydasi motoru komple piril piril temizleyebilirsiniz. Yasli conta ve keceleri degistirir bir cok acidan uzun sure arkaniza bakmazsiniz.
Tabi su sogutmali bir motorda contalarin duzgin oturmasi ve parcalari birlestirirken daha once bahsettigim butun vidalarin ayni anda ve miktarda dengeli sıkılması epey onemli.

Tabi civatalari dusununce,  rulmanlarin kecelerin de metrik olmamasi muhtemel. Ben metrik olmayan olcu birimlerine nedense gicik oldugumdan :D Memlekette kolay bulunur mu bulunmaz mi hic bilemiyorum.

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #39 : Nisan 20, 2018, 02:26:20 ÖS »
Valla haklısınız da bu aşamada impelleri takıp motor imkan verirse  bir süre güvenli bir bölgede denemek motor imkan vermezse zaten artık zehirlendim :) Motor çocuğum gibi oldu :) güzel yaz mevsiminden de faydalanarak (açık havada çalışma imkanı malumunuz :) ) tamamıyla söküp orjinal boyasını bile atmayı düşünerek planlayacağım...Boş boş TV izleyip affedersiniz kahvelerde takılacağıma şaka bir yana çok zevkli bir uğraş olacak bana 45 yaşına kadar denize çıkmak için onun bunun teklifini beklemişim bundan sonra en azından bu yolda 1 2 sene mi böyle harcayayım ne olacak... :):):)   

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #40 : Nisan 20, 2018, 02:30:47 ÖS »
Hem bi meziyetim olur fena mı birilerine de bir faydamız olur...😀😀😀

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #41 : Nisan 20, 2018, 03:45:29 ÖS »
DİAGRAMA GÖRE 18 VE 33 NO LU PARÇALARDAN ESER YOK :)
BU AŞAMADA VAKTİ UZATMAMAK VE BU KISMA KADAR OLDUKÇA KOLAY GELDİM GEREKLİ OLURSA TEKRARA AÇARA GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPAR EKSİK PARÇALARI TAMAMLAMAYA ÇALIŞIRIM...
SANIRIM EL MAHARETİ İLE TAMAMALANABİLECEK PARÇALAR GİBİ GELDİ DETAY A GEREKİRSE DEĞİL DE BİR SÜRE SONRA MUHAKKAK EĞİLECEĞİM...
YADA MESELA İMPELLERİ TAKTIM DENEDİM BAKTIM SU ÇIKIŞI MEMNUN ETMEDİ O ZAMAN TAMAMLAMAYA ÇALIŞIRIMHER HALÜKARDA NE KADAR DENEMEK İÇİN HEVESLİ OLSAM DA EMNİYET AÇISINDAN ÇOK GÜVENEMEZSEM DENİZE ÇIKMAYI ERTELERİ DEDĞİM GİBİ 45 SENE BEKLEMİŞİM BU SENE DE ÇIKMASAM OLUR ? :) :)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #42 : Nisan 20, 2018, 03:52:10 ÖS »
İMPELLERİ SIYIRDIĞIMDA ÇIKAN PARÇANIN KILÇIKLA HALİ BUYDU KILÇIĞA GELEN KISMI ÇEVİRDİNİZMİ İMPELLER YERİNDE KOLAYCA ÇIKIYOR...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #43 : Nisan 20, 2018, 04:31:05 ÖS »

Ilk sayfalarda pervaneyi sokmek icin cikardiginiz seyin teknik adi kopilya. kilcik dediginiz de kopilya gibi birsey mi? Kilcik dediginiz yoksa circir mekanizmasi gibi birsey mi? hani bisiklet pedalini ileri cevirince tekerlek doner ama geri cevirdigimizde bosa doner ya.

Impellerli pompa sistemine hakim degilim. ama durusundan impeller sanki sadece tek yonde donmeliymis gibi geliyor bana.

Henuz deniz motorlarina yabanciyim. Eger elinizdeki motorun geri vitesi varsa, impellerin geri vites sirasinda donmemesi gerekiyor olabilir. Dedigim gibi bilgim olmadigindan mantik yurutuyorum. Eger dedigim gibi ise, oradaki circir mekanizmasinin temiz ve sorunsuz calistigindan da emin olun bence.

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #44 : Nisan 20, 2018, 04:56:25 ÖS »
EVET EKSİK BİLGİ VERMİŞİM CIRCIRBİR HAL YOK 1 MİLİM GİDİYOR DURUYOR YANİ O SOMUN İLERİ GERİ HAREKET ETMİYOR O KILÇIK ONU SIKIŞTIRIYOR O KADAR 1 SAĞA YADA SOLA HAREKET EDİYOR SOMUN O KADAR...SORMAYINONU DA AÇIK HAVADA TEZGAHTA BIRAKMIŞIM SABAH RÜZGAR UÇURMUŞ YANDA LAVABO VARDI ONUN İÇİNE DÜŞMÜŞTÜR TAHMİNİ İLE LAVABOYU SÖKTÜM ORADAYDI BULDUM AMA ASLINDA BENCE GEREKSİZİŞ YAPTIM UYGUN ÇİVİYİ KESİP YAPSAM AYNI İŞİ GÖRÜRDÜ ÖYLE ÇOK ÖZELLİKLİ BİR PARÇA DEĞİL BAŞSIZ UÇSUZ KÜÇÜK BİR ÇİVİ O KADAR HANİ KAYBOLMASI AMAN AMAN DERT EDİLECEK BİR PARÇA DEĞİL AMA GENEDE ORJİNALİNE ULAŞMAK SEVİNDİRDİ