Gönderen Konu: S750 Vira Bismillah  (Okunma sayısı 78378 defa)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: S750 Vira Bismillah
« Yanıtla #210 : Mayıs 16, 2018, 12:21:06 ÖÖ »

Acele etme Mesut Ali.
     Bağdadı feth etmenin hayali, Bağdadı feth etmekten daha güzel. 

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #211 : Mayıs 17, 2018, 02:32:21 ÖÖ »
İbrahim ağabey, bu söze bayıldım. Lakin hayal kurmak ne kadar güzel olursa olsun, gerçeği yaşamak bambaşka olsa gerek.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #212 : Mayıs 17, 2018, 02:53:49 ÖÖ »
Aklıma gece vakti bir fikir geldi ve danışmak istedim.
Tekneyi dışarısından, cnc de kestireceğim postalar ile sarsam ve bir kaplama daha yapsam, tekne çift civar olsa daha sağlam ve izalasyonlu bir yapı elde etsem diyorum. Ayrıca tekneyi 15 veya 20 cm. yükseltsem (kapalı bölümü) nasıl olur? Maliyet oldukça artacak lakin, çok daha sağlam ve dış yüzeyi daha kusursuz aynı zamanda daha dayanıklı birşey olmaz mı?

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #213 : Mayıs 17, 2018, 03:36:51 ÖÖ »
Vazgeçtim. Aynı işlemi içerden de yapabilirim.araya taş yünü veya strafor. İzolasyon için. Tabi bu sadece düşünce cimnastiği. Bu macun, zımpara işi neler düşündürüyor bana. ://

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #214 : Mayıs 17, 2018, 11:25:07 ÖÖ »
     Gerek yok Mesut Ali, tekne zaten yeteri kadar sağlam oluyor. Ama içerden ekonomik bir malzeme ile sarabilirsin, benim yaptığım gibi pvc tavan lambrisi ile sarabilirsin. Temiz bir görüntü elde ederken, kışın rutubetlenmeyi de kesmiş olursun.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #215 : Mayıs 17, 2018, 12:38:48 ÖS »
     Gerek yok Mesut Ali, tekne zaten yeteri kadar sağlam oluyor. Ama içerden ekonomik bir malzeme ile sarabilirsin, benim yaptığım gibi pvc tavan lambrisi ile sarabilirsin. Temiz bir görüntü elde ederken, kışın rutubetlenmeyi de kesmiş olursun.

Eger yaparsa alta 4-5cm lik sert strafor,üstünede 4mm marinkontra yaparak çift çidar haline getirebilir..

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #216 : Mayıs 20, 2018, 01:27:39 ÖÖ »
Teknenin alt kuyruk kısmına doğru üçgen bir çıkıntı yaptınız. Yalçın ağabey de İbrahim ağabey de yanlış hatırlamıyorsam yaptı. Bunun bir ölçüsü var mı? Yer belirlerken neye göre belirliyoruz? Yapılan parça ahşap veya metal olabilir mi? Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Buna göre bir parça hazırlanan gerekiyor 

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #217 : Mayıs 20, 2018, 10:35:51 ÖÖ »
    Orta eğim başlama noktası, kıça kadar düz bir şekilde devam edecek. Omurgaya tam paralel olarak olarak takılacak. İcerden uzun vida ile ve epoksi ile yapıştırılarak monte edeceksin. Sonra da kenarlarına radyüs çekilecek.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #218 : Mayıs 22, 2018, 12:19:40 ÖÖ »
İbrahim ağabey kıçtaki en son postaya kadarmı , yoksa sondan bir önceki postaya kadarmı? Yada ikisinin arası mı?  Zira sanki tam kıçın sonuna kadar gelmiyor gibi. Yanlış hatırlıyorsam düzeltin lütfen. Zaten dümen en son postanın bitimine denk geliyor. Dümenin sudaki uzantısıyla arasında ne kadar mesafe olması gerekiyor. Ben motoru kıçtan takma kullanmayı düşünüyorum. Yanlış birşey yapmamak için bu kadar ayrıntıya gidiyorum. Sizin teknede nasıl ?

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #219 : Mayıs 22, 2018, 03:13:08 ÖS »
    Mesut Ali, benimki son postadan bir evvelkinde bitiyor; zira oradan sonra motor yuvası başlıyor ve motor o kuyunun içersinde. Sen motoru dışa takacaksan uca kadar götür.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #220 : Mayıs 23, 2018, 01:28:02 ÖÖ »
İbrahim ağabey, dediğimiz şekilde yaparsam çok ağar olacak, tüm malzemelerin yüklendiğini düşündüğümde burunun havada kalmasından endişe ediyorum.  Benim omurganın eni 12 cm.  Teknenin kıçına kadar o uzatmayı yaptığımda, yükseklik aşağı yukarı 30 ila 35 cm.  Boy ölçüsüde 1,90cm. ila 2,00 mt. Civarı ölçüler net değil. Kısmetse yarın net ölçü alacağım. Bahsettiğim ebatlarda ki ağırlığı tam olarak belirlemedim. Şimdi, içi boş olarak kontraplak tan da yapabilirim. Kenarlarından 5cm. lık ahşap yapıştıraraktan. Yalçın ağabey in fotoğrafları inceledim. Kafamda net olarak ne yapacağımı da belirledim. Sadece ağalık meselesi düşündürüyor beni. Ne önerirsiniz?

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #221 : Mayıs 23, 2018, 02:25:40 ÖÖ »
Duramadım gece vakti ölçü aldım.
Boy 2,10 cm.
En 14 cm.
Yükseklik 28 cm.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #222 : Mayıs 23, 2018, 08:18:15 ÖÖ »
Kolay gelsin Mesut. Konuşulanlardan ne yapmak istediğinizi anlamadım. Sen skeg mi yapmak istiyorsun, yoksa fin salma tekneyi tam omurga-salma tekneye mi dönüştürmek istiyorsun. Söylediğine göre motoru dışardan bağlayacaksın, hareketli salma ve çekilebilir dümen takacaksın; bu durumda senin skege bile ihticacın yokken kendine iş mi arıyorsun. Ben sana iş bulurum zımpara zamanı geldiğinde, tabii başlayabilirsem.  :D

Eğer yapmak istediğin skeg ise planda başladığı yerle bittiği yer görülüyor. Çok bakmadım ama muhtemelen skegin ölçülerini de birşekilde veriyordur. Gördüğün gibi amcam skegi; motoru kuyuya koyduğu için yapmış. "Ortadaki resim"
Oysa sen çekilebilir dümen kullanacaksan o durumda skege ihtiyacın yok. "Alttaki resim" yok ille yapacağım dersen; yol tutuculuğu sağlasın, dümeni sabit salmadaki gibi asacağım v.b. argümanlarla omurga genişliğinde yapmana gerek yok. 5-6Cm. eninde bir kalastan ikinci resimdeki skeg ebatlarında bir parça kes, boydan boya civatalar ve tutkalla omurgaya bağla gitsin.

Yok ben konuşulanları doğru yorumlayamamışsam bu sözlerimi unut gitsin. :D İhtiyarlık işte bazen çenem düşüyor.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #223 : Mayıs 23, 2018, 02:23:19 ÖS »
   Mesut Ali, Mehmet'in verdiği ölçü doğru. Genişlik 5 cm olacak, 5 x 30 kalas işini görür. O tekne o ağırlığı duymaz bile, sinek kondu sanır.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #224 : Mayıs 23, 2018, 11:34:38 ÖS »
Mehmet ağabey, cehalet kötü.
Dün gece biraz internette gezdim, teknelerin altlarını inceledim. Evet yapmayı düşündüğüm şey skeg. Hatta balıkları bile inceledim. Belki size çok cahilce ve komik gelebilir ama amacım bu kadar emek verdiğim teknenin mümkün olduğunca iyi olması. İyi yol tutması açısından sanırım skeg olmazsa olmaz değil. Lakin bunu yapmanın bana birşey kaybettireceğini sanmıyorum. Plandaki çizimleri çok iyi anlamamıştım. Sizin açıklamalarınız bana yol gösterdi. Zımpara ve macun işim bitene kadar skeg konusunu askıya aldım. Zira salmayı sabit ve hareketli yapma konusunda son kararımı vermedim. Bir de motor kıçtan takma olacak ama belki birşey görür ona göre planlama yaparım. Ayrıca skeg sonradanda monte edebileceğim birşey. İbrahim ağabey de sağ olsun beni aydınlattı.
İş çıkarma meselesine gelince, sen macun işine başla zımpara konusunda Allah c.c. nasip ederse yardıma gelirim. Tek kişi zımpara tam bir eziyet. :-[