Gönderen Konu: Selamlar  (Okunma sayısı 5121 defa)

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Rıza Karamazak
  • Bulunduğu İl: Bartın
  • Doğum Yılı: 1985
Selamlar
« : Nisan 16, 2015, 11:13:23 ÖÖ »

Herkese Selamlar

Ben Rıza.. Bartın'da yaşıyorum.. deniz kenarında bir şehirdeyim ancak artık denizde olmak istiyorum.. bu sebeple her ne kadar bir tekne satın almak istesem de araştırdığımda hazır teknelerin bir çoğunun benim isteklerime hitap etmediğini gördüm. Babamın da kendi atölyesi olması nedeniyle elim alet edevata aşinadır. bu yüzden kendi teknemi yapmaya karar verdim ve araştırırken sitenizi buldum. bi süredir her gün aralıksız forumları okuyup birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. burdaki sıcak ortam ayrıca çok hoşuma gitti.

ben de 3-4 ay içinde tekneme başlamayı düşünüyorum. umarım tekne yapım maceramda yardımlarınızı esirgemezsiniz.

emeği geçen herkese teşekkürler.

Ey kör! Bu yer, bu gök, bu yıldızlar boştur, boş!
Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş
Durmadan kurulup dağılan bu alemde
Hepsi hepsi bir nefestir alacağın
Oda boştur, boş!

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: Selamlar
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2015, 11:23:54 ÖÖ »
Hoşgeldiniz.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2015, 11:26:44 ÖÖ »
Hoşbuldum :)
Oda boştur, boş!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Nisan 16, 2015, 10:43:01 ÖS »
Aramıza hoşgeldiniz :) Hangi tekneyi yapmayı seçtiniz ? Keyifli paylaşımlar :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #4 : Nisan 17, 2015, 08:39:38 ÖÖ »
Hosgeldiniz basarilar

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 17, 2015, 09:40:06 ÖÖ »
Teşekkür ediyorum herkese..

Volkan bey daha önce size özelden de yazmıştım. Natali 850'yi gözüme kestirdim. Teknenin boyutu ve planların uygulanabilirliği olarak kafama en çok Natali 850 yattı. Başlangıç için biraz büyük bir iş olduğunun farkındayım. Ama babamın Bartın'da bir demir, alüminyum, plastik doğrama atölyesi var. Ben de ilk, orta ve lise öğrenciliğimde tatillerde orada çalıştım. Elimiz alet tutar anlayacağınız. Çelik konstrüksiyon büyük fabrika çatılarından ferforje denen ince demir işçiliğine kadar her türlü işin üstesinden geldik daha önce. Aynı zamanda mesleğim olmamasına rağmen demir ve plastik doğrama işlerinde usta denecek kadar tecrübeliyim. Ahşap bize uzak bir malzeme olmasına rağmen sizlerin tecrübeleriyle onunda üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

Tabi ki gerek genel tekne yapımıyla ilgili olsun gerekse Natali 850 planları için olsun zamanla sizlere bazı sorularım olacak.

Görüş ve önerilerinize her zaman açığım

İyi günler dilerim
Oda boştur, boş!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Nisan 17, 2015, 12:07:11 ÖS »
Teşekkür ediyorum herkese..

Volkan bey daha önce size özelden de yazmıştım. Natali 850'yi gözüme kestirdim. Teknenin boyutu ve planların uygulanabilirliği olarak kafama en çok Natali 850 yattı. Başlangıç için biraz büyük bir iş olduğunun farkındayım. Ama babamın Bartın'da bir demir, alüminyum, plastik doğrama atölyesi var. Ben de ilk, orta ve lise öğrenciliğimde tatillerde orada çalıştım. Elimiz alet tutar anlayacağınız. Çelik konstrüksiyon büyük fabrika çatılarından ferforje denen ince demir işçiliğine kadar her türlü işin üstesinden geldik daha önce. Aynı zamanda mesleğim olmamasına rağmen demir ve plastik doğrama işlerinde usta denecek kadar tecrübeliyim. Ahşap bize uzak bir malzeme olmasına rağmen sizlerin tecrübeleriyle onunda üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

Tabi ki gerek genel tekne yapımıyla ilgili olsun gerekse Natali 850 planları için olsun zamanla sizlere bazı sorularım olacak.

Görüş ve önerilerinize her zaman açığım

İyi günler dilerim

Elin matkap,tornavida tutması yeterliyken siz her halukarda bu işin üstesinden gelirsiniz korkunuz olmasın.

Natali Planları hakkında ise detaylı bilgim mevcut değil ama posta dizimi ile ilgili sıkıntı yaşayacağınızı sanmam yani hangi postanın hangisi olduğu bulunur problem değil.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 17, 2015, 01:13:44 ÖS »

Elin matkap,tornavida tutması yeterliyken siz her halukarda bu işin üstesinden gelirsiniz korkunuz olmasın.

Natali Planları hakkında ise detaylı bilgim mevcut değil ama posta dizimi ile ilgili sıkıntı yaşayacağınızı sanmam yani hangi postanın hangisi olduğu bulunur problem değil.
Volkan bey postaların sıralaması sorun değil hatta önce bununla ilgili bir maket de yapmak niyetindeyim. Sorun her bir postayı oluşturan parçaların bir araya getirilmesi. Eğer planların çalışma klasörü içindeki postlar.dwg dosyasını inceleyebilirseniz, orada (benim anladığım) 40mm kontra için cnc kesimine uygun bir çizim verilmiş. Haliyle fireyi azaltmak için parçalar karışık bir şekilde dizilmiş. Hangi parça hangi postada kullanılacağını nasıl tespit edebiliriz diye merak etmiştim. Anladığım kadarıyla biraz el yordamı ve deneme yanılma yoluyla bu işi halledeceğiz.

Hazır sizi yakalamışken bir soru daha sorayım. Suerte Vogo'nun fotoğraflarına baktım. Başarınız için tebrik ederim. Harika bir iş çıkarmışsınız. gördüğüm kadarıyla siz postaları keresteden tesviye ederek oluşturmuşsunuz. Natali 850'nin planlarında yanılmıyorsam postaların çerçeve olarak tabir edebileceğimiz kısmı 40mm kontradan cnc de kesilecek. Yanlış mı anlamışım acaba? Yani postalar tamamen kontradan mı yapılacak yoksa sizin gibi keresteden çerçeve yapıp önü ve/veya arkası kontrayla mı kaplanacak? (Bu arada kuzenimin cnc kesim tezgahı mevcut. eğer ilk seçenek derseniz çok büyük bir kolaylık olacak bu :)
Oda boştur, boş!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Nisan 17, 2015, 01:18:56 ÖS »

Volkan bey postaların sıralaması sorun değil hatta önce bununla ilgili bir maket de yapmak niyetindeyim. Sorun her bir postayı oluşturan parçaların bir araya getirilmesi. Eğer planların çalışma klasörü içindeki postlar.dwg dosyasını inceleyebilirseniz, orada (benim anladığım) 40mm kontra için cnc kesimine uygun bir çizim verilmiş. Haliyle fireyi azaltmak için parçalar karışık bir şekilde dizilmiş. Hangi parça hangi postada kullanılacağını nasıl tespit edebiliriz diye merak etmiştim. Anladığım kadarıyla biraz el yordamı ve deneme yanılma yoluyla bu işi halledeceğiz.

Hazır sizi yakalamışken bir soru daha sorayım. Suerte Vogo'nun fotoğraflarına baktım. Başarınız için tebrik ederim. Harika bir iş çıkarmışsınız. gördüğüm kadarıyla siz postaları keresteden tesviye ederek oluşturmuşsunuz. Natali 850'nin planlarında yanılmıyorsam postaların çerçeve olarak tabir edebileceğimiz kısmı 40mm kontradan cnc de kesilecek. Yanlış mı anlamışım acaba? Yani postalar tamamen kontradan mı yapılacak yoksa sizin gibi keresteden çerçeve yapıp önü ve/veya arkası kontrayla mı kaplanacak? (Bu arada kuzenimin cnc kesim tezgahı mevcut. eğer ilk seçenek derseniz çok büyük bir kolaylık olacak bu :)

Bizim için ilk seçenek çok maliyetli ve zor olduğu için biz 2. seçeneği seçmiştik yani keresteden parça parça oluşturmuştuk. Ama makbül olanı ve imkanlarınız dahilinde ilk seçenek doğru olanı. ama 40 mm kontrplak bulabilirmisiniz bilmiyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Nisan 17, 2015, 01:38:34 ÖS »
İnternetten baktım 40mm kayım marin kontraplak mevcut ancak biraz tuzlu. Şu an 220x170 cm plakası 355TL gibi bi fiyat. Tüm postalar için bunlar 4 plaka olarak çizilmiş. Yanıtınız beni mutlu etti. Umarım yapıma başladığım zaman buradan resimlerini sizlerle paylaşırım.

Teşekkür ederim.

Bu arada Suerte Vogo'nun yüzen fotoğraflarına rastlamadım. Bir aksilik yoktur umarım..
Oda boştur, boş!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Nisan 17, 2015, 10:55:02 ÖS »
İnternetten baktım 40mm kayım marin kontraplak mevcut ancak biraz tuzlu. Şu an 220x170 cm plakası 355TL gibi bi fiyat. Tüm postalar için bunlar 4 plaka olarak çizilmiş. Yanıtınız beni mutlu etti. Umarım yapıma başladığım zaman buradan resimlerini sizlerle paylaşırım.

Teşekkür ederim.

Bu arada Suerte Vogo'nun yüzen fotoğraflarına rastlamadım. Bir aksilik yoktur umarım..

Daha henüz bitmedi o sebepten fotoğrafları yok :)

Fiyat inanılmaz derecede yüksek :) 10-15 plaka kullansanız en azından baya para eder.

Daha uygun bir yöntem 6 veya 8 mm kontrplak ile yine cnc de kestirip etrafını kereste ile dönmek :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Nisan 18, 2015, 03:50:34 ÖS »
Benim planlardan anladığım kullanılacak kereste yerine 40mm kontra kullanılacak, postaların iç kısmı 8 ya da 10 mm kontradan yine cnc kesilip yapıştırılacak. Böyle olunca 4 plaka 40mm, 7-8 plaka 10mm kontra yeterli olacak. Şu anki fiyatlara göre tahmini olarak 2000tl gibi maliyeti olacak. Tabi epoksi yapıştırıcı ve stringerler buna dahil değil..
Doğru mu olur bilmiyorum ama benim aklıma yattı bu yöntem
Oda boştur, boş!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Nisan 18, 2015, 10:37:55 ÖS »
Benim planlardan anladığım kullanılacak kereste yerine 40mm kontra kullanılacak, postaların iç kısmı 8 ya da 10 mm kontradan yine cnc kesilip yapıştırılacak. Böyle olunca 4 plaka 40mm, 7-8 plaka 10mm kontra yeterli olacak. Şu anki fiyatlara göre tahmini olarak 2000tl gibi maliyeti olacak. Tabi epoksi yapıştırıcı ve stringerler buna dahil değil..
Doğru mu olur bilmiyorum ama benim aklıma yattı bu yöntem

Bu maliyet bence sadece postalar için çok yüksek bir maliyet. 6 veya 8 mm kontrplaktan şablon şeklinde kestirip 30 mm veya 40 mm kereste ile dönerseniz daha az maliyetli olun. Mehmet Ünsalan'ın yapım fotolarını incelerseniz demek istediğimiz anlayabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2015, 10:38:38 ÖÖ »
o konuda kesinlikle haklısınız. benim kafamda başlangıç için bir bütçe ve tarih var. o tarih geldiğinde ayırabileceğim bütçe istediğim düzeye ulaşmazsa sizin yönteminizle, ulaşırsa pahallı olan yöntemle başlamayı düşünüyorum. önümde daha 3-4 ay var. mutlaka araştırdıkça düşünceler değişecektir. değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.
Oda boştur, boş!