Gönderen Konu: İçten takma elektrikli motorlar  (Okunma sayısı 8493 defa)

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: huseyin yurt
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1982
İçten takma elektrikli motorlar
« : Şubat 02, 2016, 12:03:16 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar,

Yapımına yeni başladığım Pop 25 için dizel ve elektrikli motor seçenekleri arasında sürekli sıkışıp kaldığım için sürekli araştırdığım bir konu bu marin içten takma elektrikli motorlar, açıkçası bir çok yönden dikkatimi çekmekte, Kısaca özetlelemek gerekirse :

1) Saildrive sistemleri mevcut
2) Yelken seyri sırasında şarj yapabilme kabiliyeti mümkün
3) egzost, soğutma suyu gibi teknede ilave deliklere ihtiyacı yok ( riski daha az)
4) Yeşil ve doğaya saygılı bir tekne yapıyor ve doğal enerji kullanıyorsanız ki Pop 25 in çıkış noktasıda bu sanırım, hem güneş panelleri hemde rüzgar tribünleri ile akülerinizi doldurabilirsiniz.
5) Bakım gerektirmeyen akıllı uslu titreşimsiz ve sessiz bir sistem

Tabiki yukarıda yazdığım maddeleri test etme şansım olmadı, ve iki markadan yeni fiyat teklifi istedim POP 25 için. Ancak aklıma da yatmadı desem yalan olur hani.

Sonuç olarak dizel bir motor için 21.000 gibi bir parayı gözden çıkarmayı planlıyorum (en kötü şartlarda her üstadın dediği gibi deniz şakaya gelmez, risk almanın anlamı yok). Gel gelelelim fiyat konusunda neler diyecekler bir bakalım. Siz arkadaşlarla da araştırmalarımı paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur hepimize.

Elektrikli içten takma motor firmaları (daha varsa ekleyin lütfen)

OceanVolt : http://oceanvolt.com/
GreenStar : http://greenstarmarine.se/en/
Tema : http://www.tema.hr/

Fiyat bilgisi de geldiğinde paylaşacağım.

Bunun yanı sıra uygulanmış videolar :

Görüş, öneri ve yardımlarınıza açığım arkadaşlar.
İyi denizci evine sağ salim dönmeyi başarabilendir...
En iyi denizci evini deniz bilendir...

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: İçten takma elektrikli motorlar
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2016, 07:39:39 ÖÖ »
Bir elektrik motorunun ihtiyacı olan enerjiyi, rüzgar ve güneşten bir tekne üzerinde elde etmek biraz zordur. Ben sadece limanı terk ederken bir de girerken motor kullanacağım derseniz nisbeten olabilir. Yine de Türkiye'de yeteri kadar rüzgar yok, bu nedenle genellikle motorunuzu uzun süreler kullanacaksınız ve yeterli şarjı denizde elde edemiyebilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

infernomer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Ömer yıldırım
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2016, 11:56:09 ÖÖ »
http://www.goldenmotor.com/

fiyatlarda gayet uygun ama sanırım motor inverterleri şarj etmiyor yelken seyrindeyken. bu motorlar alınıp farklı inverter takılabilir diye düşünüyorum.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2016, 03:29:33 ÖS »
' Yesmuhendislik' sitesinde de icten takma elektrikli motorlar var. Ben sahibi ile gorusmüstum, kendileri elektrik/elektronik muhendisi. Oldukca yardimi oluyor. Ilgilenenler bakabilir. Motorlari ithal ediyorlar.
Ne mutlu Türküm diyene.

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 02, 2016, 03:56:22 ÖS »
Bir elektrik motorunun ihtiyacı olan enerjiyi, rüzgar ve güneşten bir tekne üzerinde elde etmek biraz zordur. Ben sadece limanı terk ederken bir de girerken motor kullanacağım derseniz nisbeten olabilir. Yine de Türkiye'de yeteri kadar rüzgar yok, bu nedenle genellikle motorunuzu uzun süreler kullanacaksınız ve yeterli şarjı denizde elde edemiyebilirsiniz.

haklısınız Ahmet Bey. Yüzde yüz katılıyorum size ancak karada durduğunuz süre zarfında da güneş kollektörleri enerji toplayıp depolayabilir. Karadan ayrılmadan öncede akülerinizin durumunu kontrol etmekte fayda var. Eğer eksikse doldurulup daha sonra çıkılabilir.

Her ne kadar olumlu yönde konuşsakta bir diğer dezavantaj maalesef fiyatlar. Henüz net teklif geçmemiş olsalarda sözlü olarak aldığım fiyatlar hayli üzücü rakamlarda

Oceanvolt SD 8 : 15.000 €
Oceanvolt AX 5 : 5.000 €

Üzerine bir de batarya maliyetini eklerseniz bu paralara insanlar motor dahil tekne yapıyor. Sanırım bu teknolojinin günümüz fiyatlarına inmesi için biraz daha zamana ihtiyacı var. Yine de fuarda gidip tek tek inceleyeceğim. Farklı bir durumla karşılaşacağımı sanmıyorum ama olursa paylaşırım sizlerlede

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Şubat 02, 2016, 04:28:45 ÖS »
Yes mühendislik ile görüştüm. fiyatlar bir nebze daha iç açıcı ancak yine de beklenen fiyatların üzerinde görünüyorlar. Onlardan da net bir fiyat dönecek. Umarım dilediğimiz motor elektrikli ve ekonomik olur.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #6 : Şubat 02, 2016, 06:58:16 ÖS »
Elektrik, doğru depolamasınnın bulunmasına kadar karada veya denizde alternatif olmaktan biraz uzak görünüyor. Mevcut akülerin çevreyi kirletme potansiyeli düşünülünce karbondioksitin bile papucu dama atılabilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

infernomer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Ömer yıldırım
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #7 : Şubat 02, 2016, 07:27:23 ÖS »
ilk iletide paylaşılan linklerin birisinde 17 knot hızda iken 4 kw şarj edebiliyor yazıyor, ki bu değer bence hiç yabana atılacak bi değer değil.yani yelken yaparken aküleri doldurmak olası. 17 knota çıkmak için bi katamaran lazım tabi ama sonuçta şarj etmek için iyi bir kaynak olduğunu gösteriyor bence.