Gönderen Konu: Bize ve Üyelerimize Sorun  (Okunma sayısı 80969 defa)

kemal avcı

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kemal avcı
  • Bulunduğu İl: denizli
  • Doğum Yılı: 1965
Ynt: Bize ve Üyelerimize Sorun
« Yanıtla #30 : Haziran 03, 2014, 06:19:24 ÖS »

ESASINDA BENİM DERDİM TEKNEDEN ÇOK DENİZ EVİ DENİZİN ÜZERİNDE DURAN KATAMARAN CİNSİ AHŞAPTAN SAAT TE KAÇ DENİZ MİLİ İLE GİTTİGİ UMRUM DA DEGİL SADECE DENİZİN ÜZERİNDE EVİM OLSUN İSTİYORUM VE KENDİM YAPMAK  5 * 5 İSTİYORUM BÖYLE BİR YAPIKMI KAYIT ETTİREBİLİRMİYİM ETTİREMEZSEM DE SAKİN BİR KOYDA DEMİRLERSEN NELERLE KARŞILAŞIRIM SÖYLEDİGİM GİBİ ORADAN ORAYA GİTMEK DEGİL SAKİN BİR YAŞAM SÜREBİLECEGİM EMEKLİLİGİM MİN TADINI ÇIKARMAK YASAL MEVZUAT KONUSUN DA VE YAPACAGIM TEKNEYLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ BEKLİ YORUM DEDİGİM GİBİ DERDİM ABARTMADAN DENİZ ÜZERİNDE DURAN EV İNGİLTEREDEKİ GİBİ AMA BENİM Kİ KARE ŞEKLİNDE OLMASI KULLANIM ALANIMIN GENİŞ OLMASI  MESALA BUNA DIŞTAN TAKMALI MOTOR KULLANIRSAM NASIL OLUR TEKNE KONUSUN DA BİLGİM YOK AMA AHŞAP KONUSUN DA İDDALIYIM

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #31 : Haziran 03, 2014, 06:28:54 ÖS »
      Küçük harf yazarsanız daha rahat okuyabiliriz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #32 : Haziran 03, 2014, 10:38:56 ÖS »
ESASINDA BENİM DERDİM TEKNEDEN ÇOK DENİZ EVİ DENİZİN ÜZERİNDE DURAN KATAMARAN CİNSİ AHŞAPTAN SAAT TE KAÇ DENİZ MİLİ İLE GİTTİGİ UMRUM DA DEGİL SADECE DENİZİN ÜZERİNDE EVİM OLSUN İSTİYORUM VE KENDİM YAPMAK  5 * 5 İSTİYORUM BÖYLE BİR YAPIKMI KAYIT ETTİREBİLİRMİYİM ETTİREMEZSEM DE SAKİN BİR KOYDA DEMİRLERSEN NELERLE KARŞILAŞIRIM SÖYLEDİGİM GİBİ ORADAN ORAYA GİTMEK DEGİL SAKİN BİR YAŞAM SÜREBİLECEGİM EMEKLİLİGİM MİN TADINI ÇIKARMAK YASAL MEVZUAT KONUSUN DA VE YAPACAGIM TEKNEYLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ BEKLİ YORUM DEDİGİM GİBİ DERDİM ABARTMADAN DENİZ ÜZERİNDE DURAN EV İNGİLTEREDEKİ GİBİ AMA BENİM Kİ KARE ŞEKLİNDE OLMASI KULLANIM ALANIMIN GENİŞ OLMASI  MESALA BUNA DIŞTAN TAKMALI MOTOR KULLANIRSAM NASIL OLUR TEKNE KONUSUN DA BİLGİM YOK AMA AHŞAP KONUSUN DA İDDALIYIM

Kemal bey bu bahsettiğiniz tekneler houseboat olarak geçiyor ve bizim teknelerimizi yaptığımız Sztrandek serilerinin bu amaç için planlanan tekneleri var.

Örneklerden biri;

http://www.sztrandek.republika.pl/h1200/h1200-1.html

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Hakan Alten

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Hakan Alten
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1971
« Yanıtla #33 : Aralık 18, 2014, 09:19:18 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,
Her ne kadar yukarıda bir kaç yerde konu sorulmuş ve cevaplanmış ama.Benim kafamı başka  birşeyle karıştırdılar.Teknemizi  bitirip liman başkanlığına tescilini yaptırırken teknenin planlarının bir gemi mühendisi tarafından onaylatılması gerektiği söylendi.Gerçi Liman başkanlığından başkanlığından bunu  telefonla öğreneceğim ama konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.İlginize  şimdiden teşekkürler

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #34 : Aralık 18, 2014, 10:13:04 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,
Her ne kadar yukarıda bir kaç yerde konu sorulmuş ve cevaplanmış ama.Benim kafamı başka  birşeyle karıştırdılar.Teknemizi  bitirip liman başkanlığına tescilini yaptırırken teknenin planlarının bir gemi mühendisi tarafından onaylatılması gerektiği söylendi.Gerçi Liman başkanlığından başkanlığından bunu  telefonla öğreneceğim ama konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.İlginize  şimdiden teşekkürler

amatör yapımda gemi mühendisine planı onaylatmak gibi bir zorunuluk yok..ellerindeki yönetmelikten haberleri yok...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #35 : Aralık 18, 2014, 10:42:41 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

Para kazanmak isteyen bir mühendisin veya aracının yaptığı işgüzarlıktır. Böyle bir zorunluluk yok. Bunu isteyen liman başkanının alnını karışlarlar.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #36 : Aralık 19, 2014, 11:49:40 ÖÖ »
    Plana bile gerek yok, planın  ihtiyari olarak bir iki sayfasının fotokopisini verirseniz bu size kalmış ama mevzuatta gerekmiyor. Malzeme faturaları - varsa motor faturası veya noter satış senedi - yan, baş ve kıçtan çekilmiş üç adet fotosu - isim alınma belgesinin çıktısı -nüfus cüzdan fotokopisi dosyalanarak liman başkanlına vermek yeterli. buna göre ÖTV ve bağlama kütüğü harcı yatırılacak ve ölçüm sonrası ruhsatınızı alacaksınız.

semko

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: semih dinler
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #37 : Mart 31, 2015, 01:35:05 ÖÖ »
1/1 ölçekte türkçe tekne planı bulamıyorum. lütfen yardımcı olurmusunuz? semih_406@hotmail.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #38 : Mart 31, 2015, 11:26:10 ÖS »
1/1 ölçekte türkçe tekne planı bulamıyorum. lütfen yardımcı olurmusunuz? semih_406@hotmail.com
Türkçe planı kim kaybetmiş biz bulalım :) Memleketi tekne yapım fikrine daha alıştıramadık,Türkçe plan ağır gelir.
İşin şakası bir yana memleketimiz bu konulara henüz çok uzak,amatörler için Türkçe tekne yapım planı bulamazsınız,aramayın.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

acesur69

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: abdulkadir cesur
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #39 : Mayıs 25, 2015, 01:58:43 ÖS »
Yeni aldığım 10 mt yelkenli teknenin baş ıstralya halatı kopuk. Tekne Kandıra-Kefken limanında.. Halatı kime monte ettirebilirim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #40 : Mayıs 25, 2015, 04:31:07 ÖS »
İki değişik konu:

Bizim mevzuatımız deniz evine müsaade etmiyor, tekne olması gerekiyor. Bir zamanlar yüzer evini Göcek'te tutabilmek için bir üreticimiz onu tekneye çevirmişti. Tekne tanımını iyi okuyup nelerin bir tekneyi meydana getirdiğine bakmak gerekir.

acesur69:

Kandıra-Kefken'de yanlış hatırlamıyorsam tekne imalatçıları var. Onlardan biri yeni baş istralya çekebilir. Bu işi ben de yapabilirim ama gidip ölçü alıp, malzeme temin edip tekrar gitmem gerekir, yani pahalıya çıkar.

Soru:  Baş istralya neden ve nereden kopmuş?

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Ufukekremoglu

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ufuk
  • Bulunduğu İl: Ekremoğlu
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #41 : Temmuz 25, 2015, 01:39:35 ÖÖ »
4.90 fiber tekneye  min ve max kac beygir motor kullanabiliriz? Ikinci el motorda nelere dikkat etmeliyiz yorumlarınızı rica ediyorum.

ercantutus

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ercan tutuş
  • Bulunduğu İl: antalya
  • Doğum Yılı: 1968
« Yanıtla #42 : Eylül 19, 2015, 01:59:13 ÖS »
merhaba
Kıçtan takma 175 HP JOHNSON FAST STRİKE MOTOR(1993) almak istiyorum özelliklerini bilen veya kullanan var mı?

ercan

crd1905

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cem demir
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1980
DİZEL İÇTEN TAKMA 40-60 HP MOTOR TAVSİYESİ
« Yanıtla #43 : Ekim 09, 2015, 09:17:00 ÖS »
Merhabalar;
7 mt gezinti teknemize (hollanda sloep tipi, fiber) tercihen sıfır dizel makine bakıyoruz.
Bu konuda uygun fiyatlı ancak iyi bir makine için tavsiyede bulunur musunuz?
tşkler...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #44 : Ekim 10, 2015, 12:55:06 ÖÖ »
Merhabalar;
7 mt gezinti teknemize (hollanda sloep tipi, fiber) tercihen sıfır dizel makine bakıyoruz.
Bu konuda uygun fiyatlı ancak iyi bir makine için tavsiyede bulunur musunuz?
tşkler...

iyi, bilinen makinalar maalesef ucuz değil...iyi bir bütçem olsa 7 metre tekneye İngiliz lister motoru tercih ederdim ben..