Gönderen Konu: Ahşap Kayık Güverte Onarım  (Okunma sayısı 8579 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Güverte onarım
« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2020, 09:07:58 ÖS »

Kafamda bir şeyler oluştu. Sağolasın abi. Bir şey daha sorsam sana, sintine deki boya yer yer dökülüyor. Bu boyayı yenilemek istiyorum ama nasıl bir yol izlemeliyim. Boya sökücü ilaç var. Önerir misin? Ahşaba zarar verir mi? Yoksa zımpara mı yapmalıyım?
Eski boya arındıktan sonra ne tür bir boya kullanmalıyım? Ahşap koruyucu ne uygulayabilirim? Bilgin var mı?

Boya sökücüyü ben motor boyasını sökmek için denedim çok basarılı olmadı,yakın zamanda baska bir yerde farklı bir arkadaşta aynı şeyi söyledi...Zımpara makinen var,onla kazı boyayı..illa ahşap içinde boya sökücü vardır ama zımparayı tercih et..denizcilik boyası üreten firmaların (teknomarin,moravia,international vb) sintine boyaları var,ama sanırım bayagı pahalıdır...teknesi olana zengin muamelesi yapıyor firmalar.. Marshallın ahşap koruyucu boyası var vernikli...ben deniz kenarındaki yazlıkta denedim bayagı basarılı...açık çam rengi al en az 3 kat,kuruma sürelerini dikkate alarak boya...ben ekstra üzerine Dyonun deniz verniginide çekiştim 2-3 kat 5 yılda ilk günkü gibi duruyor dogramalar..Sintinede de iş görür..Seni anlıyorum düzgün iş olsun diye ugraşıyorsun,bende biraz öyleyim :)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #31 : Mayıs 16, 2020, 09:10:58 ÖS »
vida çividen daha iyi sonuç verir paslanmaz ağaç vidası var ben burada buldum kullanıyorum. Sert ağaçta servet abinin dediği gibi önceden ince bir matkapla (2mm) delerseniz rahat işler vida ,vidanın ucuna gres yağı yada sabun sürerseniz vidalaması daha kolay olur

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #32 : Mayıs 16, 2020, 09:18:55 ÖS »
Vidalayacagın agaç birleşimlerine epokside sür,hatta bir tarafa epoksiye, micro fiber katıp kıvamlaştırıp sonra vidala..taş gibi olur..

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Dursun
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #33 : Mayıs 16, 2020, 09:22:24 ÖS »
vida çividen daha iyi sonuç verir paslanmaz ağaç vidası var ben burada buldum kullanıyorum. Sert ağaçta servet abinin dediği gibi önceden ince bir matkapla (2mm) delerseniz rahat işler vida ,vidanın ucuna gres yağı yada sabun sürerseniz vidalaması daha kolay olur
İlk o şekilde denedim. 2mm matkapla deldim. Krom vidanın kafası koptu. İkinci deneme yine aynı. Normal vida denedim, demeden sonuç mükemmel. Ya aldığım vida kötü, yada krom olunca fazla zorlamaya gelmiyor. İnternette spax marka galvaniz vida buldum onu deneyeceğim.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #34 : Mayıs 16, 2020, 09:23:36 ÖS »
Vidalayacagın agaç birleşimlerine epokside sür,hatta bir tarafa epoksiye, micro fiber katıp kıvamlaştırıp sonra vidala..taş gibi olur..
Deniz tutkalı sürüyorum abi. Markası aklımda değil ama, şu en iyisinden

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #35 : Mayıs 16, 2020, 09:26:34 ÖS »
İlk o şekilde denedim. 2mm matkapla deldim. Krom vidanın kafası koptu. İkinci deneme yine aynı. Normal vida denedim, demeden sonuç mükemmel. Ya aldığım vida kötü, yada krom olunca fazla zorlamaya gelmiyor. İnternette spax marka galvaniz vida buldum onu deneyeceğim.

Krom vida ve civatalar biraz zorlandımı kafa kopartma gibi bir huyları var..galvaniz vidalarda paslanmaya karşı iyidir..çokta kafanda büyütme işi,ne uygulamalar gördüm yılların ustalarının yaptıgı :)..sonuca gidemezsin benim gibi sonra ;D

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #36 : Mayıs 16, 2020, 09:34:11 ÖS »
Kafamda bir şeyler oluştu. Sağolasın abi. Bir şey daha sorsam sana, sintine deki boya yer yer dökülüyor. Bu boyayı yenilemek istiyorum ama nasıl bir yol izlemeliyim. Boya sökücü ilaç var. Önerir misin? Ahşaba zarar verir mi? Yoksa zımpara mı yapmalıyım?
Eski boya arındıktan sonra ne tür bir boya kullanmalıyım? Ahşap koruyucu ne uygulayabilirim? Bilgin var mı?

Boya sökücüyü ben motor boyasını sökmek için denedim çok basarılı olmadı,yakın zamanda baska bir yerde farklı bir arkadaşta aynı şeyi söyledi...Zımpara makinen var,onla kazı boyayı..illa ahşap içinde boya sökücü vardır ama zımparayı tercih et..denizcilik boyası üreten firmaların (teknomarin,moravia,international vb) sintine boyaları var,ama sanırım bayagı pahalıdır...teknesi olana zengin muamelesi yapıyor firmalar.. Marshallın ahşap koruyucu boyası var vernikli...ben deniz kenarındaki yazlıkta denedim bayagı basarılı...açık çam rengi al en az 3 kat,kuruma sürelerini dikkate alarak boya...ben ekstra üzerine Dyonun deniz verniginide çekiştim 2-3 kat 5 yılda ilk günkü gibi duruyor dogramalar..Sintinede de iş görür..Seni anlıyorum düzgün iş olsun diye ugraşıyorsun,bende biraz öyleyim :)
Abi sorma. Ben 1 yıllık denizciyim henüz. Aşırı acemiyim ama aşırı da titizim. Sıfır 5m fiberim vardı. Hiç ısınamadım ona. Ama bu tekne aşık etti beni kendine. Herkes çöp dedi dışında kalkmış boylarını görünce. Ama tekne taş gibi. Allah seni inandırsın 2 günde zor söktüm kamarayı. Müthiş sağlamdı. Tutturmuşlar ayna kıç, benim favorim karpuz. Yeke de bence olmazsa olmaz. Şu genel bakımları bir biterde direk de dikersem benden keyiflisi olmayacak. Sayenizde danışa danışa size, buraların en güzel teknesi olacak inşallah. :)

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #37 : Mayıs 16, 2020, 09:45:23 ÖS »

O zaman anladığım kadarıyla bu vernikli boya koruyucular ahşaba hava aldıran cinsten. Üstüne tekrar boya sürmeye de gerek yok.
Bu ahşap koruyucular böceklerden falanda koruyor değil mi abi.
Kamarayı sökerken değişik değişik böcekler, karınca yuvaları falan çıkmıştı. Derdim birazda kaldıriysa onları yok etmek.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #38 : Mayıs 16, 2020, 09:48:42 ÖS »
hasarat,karınca vb önemli degil,kara da olunca tekneyi sahipleniyorlar :).
Yeterki agaç kurdu vurmasın..O vurunca,vurugu bölgeyi komple degiştirmen lazım,kurtulman için..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #39 : Mayıs 16, 2020, 09:57:30 ÖS »
   Nasıl girdiyse, bende de örümcek var. Kuytu köşelere ağ öruyor ama sıcaklar bastırınca kamara içinde barınamaz

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #40 : Mayıs 16, 2020, 09:59:06 ÖS »
   Nasıl girdiyse, bende de örümcek var. Kuytu köşelere ağ öruyor ama sıcaklar bastırınca kamara içinde barınamaz
Benim tekne karada 5 yıldır :)..Her türlü hasaratla akraba olduk ;D..Denize atınca bir filit yapacam..

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #41 : Mayıs 16, 2020, 10:06:42 ÖS »
kamaranın içi komple örümcek ağıydı benimde. Üstünü açınca hiç bir şey kalmadı :)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #42 : Mayıs 16, 2020, 11:31:50 ÖS »
kamaranın içi komple örümcek ağıydı benimde. Üstünü açınca hiç bir şey kalmadı :)
zirai ilaç satanlardan 20 tl ye alıyorum 3 lt suya 3_4 damla karıştırıp örümcek olan yerlere atıyorum 3 ay sivrisinek dahil haşeratın hiçbiri uğramıyor tekneye de atabilirsiniz

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #43 : Mayıs 17, 2020, 02:14:59 ÖS »
zirai ilaç satanlardan 20 tl ye alıyorum 3 lt suya 3_4 damla karıştırıp örümcek olan yerlere atıyorum 3 ay sivrisinek dahil haşeratın hiçbiri uğramıyor tekneye de atabilirsiniz

O kimyasallar etrafa siniyor. Ustelik oradan her sekilde vucudumuza geciyor. Elimize yediklerimize bulasiyor. Insan sagligi icin de epey zararlilar.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #44 : Mayıs 17, 2020, 03:23:37 ÖS »
Ben aslında ahşap koruyucuyu merak ediyordum. Ahşaba zarar veren haşereleri uzak tutuyor mu? Yoksa örümcekten zarar gelmez :)