Gönderen Konu: Evinrude 4 HP 2 Zamanlı Bakım Onarım vs...  (Okunma sayısı 46036 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Evinrude 4 HP 2 Zamanlı Bakım Onarım vs...
« Yanıtla #60 : Nisan 20, 2018, 11:02:17 ÖS »

Ufak bir not :Küçük harflerle yazmaya özen gösterelim okuması çok zor oluyor :sar
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #61 : Nisan 20, 2018, 11:06:01 ÖS »
İkinci olarak ustalar sayesinde bizlerin işleri açılıyor fena mi oluyor burada muhabbet ediyor her soruna kendimiz çare çözüm buluyoruz :tav
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #62 : Nisan 20, 2018, 11:26:09 ÖS »

bumudur kılçık dediğiniz?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #63 : Nisan 20, 2018, 11:55:30 ÖS »
Valla, Turkiye garip bir pazar. neyin ucuz neyin pahali olacagi belli olmuyor. Sifir parca 100 lirayken ikinci el parcayi 90'a aldigin bi ulke :D...
Bir arkadasim motosikletinin on masalarini degistirecek. Turkiyede fiyat 2000 TL cikmasi, o da duzgun mu bozuk mu belli degil. ustunde neler gelecek neler gelmeyecek belli degil.

Amerikadan aldi. kargo dahil yari fiyatindan ucuza geldi. Uzerinde burada tanesini 500 tl ye sattiklari fren kaliperleriyle hem de... Bosverin, takilmayin millet denize girmis tekneye binmis. Siz tadini cikarin. Bu kadar cennetten bir parca bir yerde, bu kadar az tekne bence nimet :D onun tadini cikarin :D...

Ben guzel ulkemde insana sayginin sifir oldugunu dusunuyorum. Ayrica insanlarin kendisine de saygisinin sifir oldugunu dusunuyorum. Ornek tornacilar. Cok az tornaci gordum ki isi zamaninda yapip hakki olan parayi istesin.

Adam oturmus cay iciyor. Biliyorum isi de yok. Ufak bir parca yapicam. gecsem tornada benim 3 dk mi alir yapmak. onun 30 sn sini. birak yarin gel al diyor. :D Tamam cay keyfini de bolme de, bi cay ikram et, caydan sora yap gonder. yok....

Tornacilar sayesinde ben ustalari, neden boyleler, soyle olsa olmazmiydi lari sorgulamayi biraktim. Hayat kisa. tadini cikarmak lazim :D

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cem Yeşilçimen
  • Bulunduğu İl: Aydın, Kuşadası
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #64 : Nisan 21, 2018, 12:00:55 ÖÖ »
Evet bu pervaneyi sabitlediğim parça başka adı varsa yazarsaniz genel adını kullanayım kimseyi yanıltmayayım...Bir de şey e kılçık diyorum onun adına yazarsanız sevinirim...İmpalleri yine bilemediğim (bi tane daha çıktı) pervaneyi döndüren uzun demir e sabitleyen impaller in içindeki somuna uyumlu aşağı yukarı yarım santimlik ve yarım bilemediiniz 1 milim  kalınlığındaki silindirik demir parça ... :)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #65 : Nisan 21, 2018, 12:05:50 ÖÖ »
Yok sinirle yazmıyorum zaten işin başında sinirlerimi aldırdım... :) Ama öyle şaka bi yana alemler... :) Hani motor tamircisine bir şey soruyorum hani beni 5 sene evvel kazansaydı 5 senede nerden baksan 10 defa işim düşerdi 5 arkadaşıma da iş düşerdi...Hani asıl saadet zincirini kaçırıyorlar diye düşünüyorum...Ama inanın iş miş yok diyorlarda aslında iş var da tembellik ruhumuza işlemiş hep kolay para peşindeyiz... :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #66 : Nisan 21, 2018, 09:31:44 ÖÖ »

bumudur kılçık dediğiniz?

Kopilya diyorlar buna..
Ama kılçık tabiri de yakışmıs ve hatta uymuş.

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #67 : Nisan 21, 2018, 02:03:13 ÖS »

Arkadaşlar değerli katılım ve yardımlarınız ile İmpeller değişimi kanımca başarılı bir şekilde sonlandı...
Sık kontröllerle sezona bu kısım en azından hazır gibi...
Fakat sezon sonunda sıkı bir elden geçirme üst kapak yapışması conta başarısı ve İmpellerin durumu tekrar kontrol edilecek...
Tabi başlık daha uygunluğunu koruduğu için Kuyruk yağı değişimi ile devam edeceğim...
Bu aşamadan sonra titreme ve 1 dakika içerisinde 1 yada 2 kere kendi kendine ara gazı yapma olayana dalacağım fakat bir kere olsun denizde kontrollü bir bölgede de deneme yapmaya çalışacağım...
Neden takmadan denemedin derseniz şarjlı matkabımın ucu uzun çubuğa dar geldi bende ya herru ya merru diye taktım stand da denedim...
Tabi bu açılmadan dolayı kuruk yağını da değiştirmemişken denemek beni uyuz etti bu bakımdan 1 dakikayı aşmadan kapattım ama sanırım Kuyruk yağı bölgesi kapalı bir bölge o bakımdan eski yağı içeridedir diye düşünüyorum...
Dolayısı ile 1 dakika da dikkatimi çeken İmpellerin işlemesi dışında daha az ses ve sallanma yapması bu beni memnun etti...
İnşallah bu gün kuyruk yağı değişiminden sonra 1 saatlik testimi de gerçekleştireceğim sonrası beni çok huzursuz etmezse denize... :)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #68 : Nisan 21, 2018, 02:09:49 ÖS »
Bu arada İmpelleri Sahibinden 70 TL ye aldım Klingirt de çok ufak bir parça idi bende olduğu için maliyeti olmadı ama sanayi de en fazla bir sigara paketi kadar için isteyecekleri 3 lira 5 liradır diye düşünüyorum...Eğer Aliexpres i bekleseydim toplam maliyetim 40 tl ve hadi 5 lirada Klingrit toplamda 45 TL.
İşlem süresi toplamda anca 1 saati bulmamıştır...
Sanayi ne kadar alırlardı ve ne kadar içime sinerdi bilemiyorum?...Umarım birilerine faydalı olmuştur...

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #69 : Nisan 21, 2018, 05:05:06 ÖS »
Sanayi ve Ustaları çok da gömmeyelim hakkını da verelim...
Yağ almaya sanayiye gittim bir yer 250 ml 105 TL fiyat çekti ki İnternet de 65 tl o bu kadar mı bindirilir...
Neyse birine daha sordum işte arzu ettiğimiz Usta tipi önce çalışanı ırın kırın ederken adam ofisden çıktı abi gel dedi senelerdir 90 lık Petrol Ofisi bir yağ var onu alıyorlar hiç şikayet olmadı dedi 1lt 20 TL nasıl? devamı da var Pompa var mı dedim buna uygun (ki internet de 100 tl gibi faiş fiyatlarda) abi onun kolayı var şırınga ile basıyorlarmış dedi...Süper işte...yardımcı yol gösterici tabi ne oldu Doğal olarak hemen benim motorun yağını değiştiriyorsun dedim bitti olay bu kadar...Neyse Eczaneden en büyük 20 lik şırınga bulabildim biraz zahmetli olacak gibi ama ne kadar olabilir ki 5 dakikada biteceğine 30 dakika da bitsin :) 70 TL nere 20 tl yağ 2 tl şırınga nere...İnşallah biradan halledeceğim...
Not : Alternatif basmalı şampuan yada sabun kutusunun ucuna  akvaryum hava hortumu bağlayıp yapmayı planlıyordum ama sanırım bu da iş görecek...

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #70 : Nisan 23, 2018, 07:54:21 ÖS »
Tekrar selamlar kuyruk yağı için videları açtım 1 gram yağ çıkmadı sanırım impelleri takarken boşaldı...Neyse şırınga ile biraz zorlansamda başarılı bir şekilde yağını değiştirebildim...Sonuç titreme azaldı ses normal seviyeye döndü ve yarım saat yarım gaz da sıfır sorun çalıştı bir kere bile kendikendine aragazı yapmadı...Benzin filtresini takıp 1/50 benzin yağ karışımını yapıp denize çıkmaya hazırım...Çok mutluyum...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #71 : Nisan 23, 2018, 08:20:02 ÖS »
Tekrar selamlar kuyruk yağı için videları açtım 1 gram yağ çıkmadı sanırım impelleri takarken boşaldı...Neyse şırınga ile biraz zorlansamda başarılı bir şekilde yağını değiştirebildim...Sonuç titreme azaldı ses normal seviyeye döndü ve yarım saat yarım gaz da sıfır sorun çalıştı bir kere bile kendikendine aragazı yapmadı...Benzin filtresini takıp 1/50 benzin yağ karışımını yapıp denize çıkmaya hazırım...Çok mutluyum...

Küçük dokunuşlar ve en az maliyetle içinden çıkılan güzel bir iş :tav

Mutluluğunuzu en az sizin kadar bende paylasiyorum.Cok sevindim.Bundan sonra sorun yasasaniz dahi nasil cozeceginizi biliyorsunuz en onemlisi o cesaret ve ongorunuz var  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #72 : Nisan 24, 2018, 11:54:09 ÖÖ »
Herkese merhabalar;

İş güç, 2. çocuk, Ankara'nın denize uzak oluşu ( :'() derken hem hobiden hemde siteden uzak kaldım.

Öncelikle Volkanın dediği gibi elimiz tornavida tutmaya devam ettiği sürece kendimiz yapmaya devam. Bunun 2 nedeni var.
1- Kendimiz yapıp zorluğu gördüğümüzden kıymetini daha iyi biliyoruz.
2- Yavaş yavaş bu işin ustası olup (denizin ortasında olsa bile) motoru söküp dağıtıp toplayabiliyoruz.

Motora gelince, eski model makinelerin sistemi daha basit olduğundan arıza verme oranı daha düşüktür. (Dediğiniz gibi kırklı yaşlardaki bizler için bu makineler bizi gömer)

Bu motorda 2 adet daha sıkıntı başınıza gelebilir.

1 - Kompresyon
2 - Devirdaim kanallarındaki kireç tortuları

Devir daim kanallarındaki tortulardan kurtulmak için motoru çalıştırdığınız kabın içine porçöz koyup yarım saat çalıştırın. Sonra yine yarım saat normal su ile çalıştırıp durulayın. Tortuların gittiği tecrübeyle sabittir.

Eğer motorunuzda kompresyon var ise motorun rektefiyeye girmesi gerekir. Benim motorumda bu olduğu için rektefiye ile hiç uğraşmadım. Motor kısmını söküp 4 zamanlı dik milli motor taktım.

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #73 : Nisan 24, 2018, 02:37:48 ÖS »
Herkese merhabalar;

İş güç, 2. çocuk, Ankara'nın denize uzak oluşu ( :'() derken hem hobiden hemde siteden uzak kaldım.

Öncelikle Volkanın dediği gibi elimiz tornavida tutmaya devam ettiği sürece kendimiz yapmaya devam. Bunun 2 nedeni var.
1- Kendimiz yapıp zorluğu gördüğümüzden kıymetini daha iyi biliyoruz.
2- Yavaş yavaş bu işin ustası olup (denizin ortasında olsa bile) motoru söküp dağıtıp toplayabiliyoruz.

Motora gelince, eski model makinelerin sistemi daha basit olduğundan arıza verme oranı daha düşüktür. (Dediğiniz gibi kırklı yaşlardaki bizler için bu makineler bizi gömer)

Bu motorda 2 adet daha sıkıntı başınıza gelebilir.

1 - Kompresyon
2 - Devirdaim kanallarındaki kireç tortuları

Devir daim kanallarındaki tortulardan kurtulmak için motoru çalıştırdığınız kabın içine porçöz koyup yarım saat çalıştırın. Sonra yine yarım saat normal su ile çalıştırıp durulayın. Tortuların gittiği tecrübeyle sabittir.

Eğer motorunuzda kompresyon var ise motorun rektefiyeye girmesi gerekir. Benim motorumda bu olduğu için rektefiye ile hiç uğraşmadım. Motor kısmını söküp 4 zamanlı dik milli motor taktım.

Por çöz olayını daha evvel uyguladım belki İmpeller sıkışmıştır falan düşünceleriyle...Ama çözülmeyince açtım üstte bahsettiğim işleri gerçekleştirdim tabi kanallarında en azından bu deneme sırasında temizlendiğini düşünüyorum...Fakat kuyruğu açıp o bölgeleri taramam çok iyi oldu nitekim 3-4 adet küçük çakıl taşı mevcuttu...

Kompresyon u nasıl test edeceğimi bilemiyorum ama sanırım denize çıkınca söylemiş olduğunuzu anlayacağım motor botu itmeze Tornavida tekrar ele... :):):) İlginize teşekkür ederim... :):):)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #74 : Nisan 24, 2018, 04:49:18 ÖS »
Kompresyonu olcmek icin bujiyi cikarip yerine kompresyon saati denen zimbirtiyi takarak motoru manuel cevirmeniz lazim. kompresyon basincinin en yuksek oldugu yer size lazim olan.
Ancak karsilastirma yapabilmek icin motorun olagan kompresyon degerini bilmeniz lazim. 2 zamanli bir motorda cok da bu kadar kasmaya gerek oldugunu dusunmuyorum.

Musait bir ara piston silindir ve conta kitine bakin bence. Koca motosikletlerin bile 500 - 1000 tl arasi oluyor silindir blogu. 2 zamanli 4hp bir motorun 150 - 200 tl yi gecegini sanmiyorum.
Muhtemelen 500 tl lik parca alimiyla motoru fabrika cikisina yakin hale getirirsiniz.