Gönderen Konu: Şişme Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 81082 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Şişme Katamaran Projesi
« Yanıtla #405 : Aralık 25, 2020, 01:45:15 ÖÖ »

Sami Bey'in gönderdiği videoda sadece muz kısmı yok; teknenin tamamının üretimi söz konusu. Hepsi aynı fabrika mı emin değilim ama teknenin diğer parçaları da olabildiğince ekstrüzyon ile yapılıyor. Tabi hepsi ayrı kalıp hatta belki ayrı üretim hattı demek ama söylemek istediğim ürünün tamamına bir bütün olarak bakıyorlar. Tabii pazar büyük görünüyor, bizde olmayabilir ya da öyle görünmeyebilir ama bu işe kafasını koyacak bir kişi pazarı yeni baştan tanımlayabilir, ona göre yeni ürüne talep yaratılabilir  ve üretim verimli hale gelebilir.

Rotasyon kalıp konusunu bir araştırayım. gerçi burada kalıbı. yapımı değil kullanımı konusu ön pla da ya; üniversiteden mezun olacağımız son dönem (1978) derslerden birinin bitirme projesi olarak bir Hassas Kalıp Fabrikası "yapmıştık". o dönem çok moda idi. ağır sanayi hamlesinin başlaması için bu konu çok gerekli idi. Erbakan hergün bir ovada 1 milyon dolarlık fabrika temeli atıyor, bir hafta kadar sonra da CHP milletvekilleri onun attığı temeli araba bagajına koyup meclise getiriyorlardı.  o nedenle kalıp konusunu severim. tabi şimdi konumuz kalıp değil, kalıpla üretilen son ürün...

Kalibi senin dusunmene zaten gerek yok. Eger rotasyoncu firmanin aklina yatarsa kalibi yapar. Akillica tasarlanirsa kalip cok ucuza da getirilebilir.

10dk bos vaktim vardi. Sanayide, bukumcude rahatlikla yaptirilabilecek celikten bir muz kalibi karaladim. Ortadaki tup'u 1 metrelik parcalardan kaynak yapilarak olusturursan bir cok tornacida bile bulunan silindir bukum aletleri ile bile yapilabilir. Lazer/plazma kesim + malzeme + iscilik yaklasik malzeme masrafinin 3 katina kalibin is yapan kismi cikar. ustune profillerle guclendirme ve flans yapilmali ve kalibin ici polisajlanmali. Bunlar da X2 masraf olur. Yani kabaca celik malzeme masrafinin 6 katina rotasyon kalibi cikar diye tahmin ediyorum.

Kalip icerisinde, montaj yuvalari, cepler, baglantilar icin somunlar yerlestirilebilir. Kaliptan cikan plastik uzerine ekipmanlari civata ile baglar isi bitirirsin. Polietilen urun bu yontemle balon mantiginda olustugundan, ortaya cikan urunun ici bos oluyor. Guclendirmek icin, uygun yerlerden matkapla delik acip poliuretan basilabilir.

Bence baya iyi bir fikir. Bana kalirsa bu yontemle kucuk katamaranlar icin polietilen tup imalati baya yurur. Uzerine bir cok baglanti yuvasi yerlestirilirse pontooncular da sever eminim.

Ben mi girissem acaba  :fiyu :fiyu :fiyu

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #406 : Aralık 25, 2020, 01:54:59 ÖÖ »
Resmi eklemeyi unutmusum.

Yani agirlik konusunda ne dusunursun bilemem. Ancak senin muzlari celikten yapayim diye dusunursen, resimdeki yarim silindir ve konilerin tamami tam silindir ve koni olarak yapilabilir. Malzemeler lazer kesim yaptirilip, araya atilacak bulkheadler icin de kaynak slotlari acilir. Boylece iceride kalan bulkheadler bu slotlara oturan tirnaklarindan dis govdeye kaynatilir. Guzel bir boya ile de son derece hos celik muzlar elde edilebilir.

bulkheadlerle beraber agirligi kabaca;
3mm icin 210kg~
2 mm icin 150kg~
1.5mm icin 110kg~

Yeterli bulkhead ve belirli yerlerin icine poliuretan basarak 1.5mm ile de yeterince rijit olacagini dusunuyorum. Ancak 2mm ve asagisini elektrot veya gazalti kaynagi ile carpitmadan kaynatacak usta bulman zor. Sanayide tig kaynagi yapan adam zor bulunur, bulunan pahaliya calisir. Ama bulabilirsen ve fiyatta anlasabilirsen, tig kaynagi yapan adam 1.5mm saci rahatlikla carpitmadan kaynatir. Paslanmaz isi yapanlar tig kullanir. Paslanmaz kaynagi pahali olsa da, yumusak celik tig kaynagi oldukca ucuzdur ( elektrot kaynagindan 2 kat gibi pahalidir )

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #407 : Aralık 25, 2020, 09:34:07 ÖÖ »
İşte bizim memlekete senin gibi girişimci, eldeki kısıtlı olanaklarla farklı yeni şeyler üretebilecek, yaratabilecek adamlar lazım, ama bizim insanlarımız çok kanaatkar olduklarından, bu kadarı bize yeter deyip bir adım ileri atmayı düşünmüyor.

Ben de üreticilerden olumsuz cevaplar aldıkça yav bu işi ben kendim yapayım bari diye düşünmüyor değilim de; sen daha gençsin, bizim yaş kemale erdi, yeni bir hayata başlamak için biraz geç kaldık. Daha önce sözünü ettiğim plastik OSB konusunu araştırırken Ado grupla epey konuştum, sonunda bana İzmir Bölge Bayiliğini teklif ettiler ama ticaret bana göre iş değil kabul etmedim.

Muzlar için neler düşünmedim ki?

Tamam ABS boru ağır, yapanlar da incesini yapmıyor. 210 litrelik plastik bidonlar da ABS. Daha ince ama, onlar da az buz değil, oldukça ağır mesela. Beş tanesini ucuca ekle (bir şekilde). Bir muz ediyor.

Zayıf geldi diyelim.

Aynı ölçülerde  çelik bidon buldum, hafif. Menderes'de. Tanesine 70 lira istedi. Kargo yapmadı, örnek göndermedi. Gitmeye üşendim. kaldı.

Bütün bunlarda ve de çelik muzda ağırlık ciddi ölçüde artıyor. Gerçi şu anda da artık pek portatifliği kalmadı benim katamaranın, bu kış söküp içeri almadım mesela, dışarıda bekliyor; ama ağırlaştıkça evde durması zorlaşıyor (yani römorkla götür/getir), yer bulmak ayrı sorun, artı ve en önemlisi,o kadar ağır birşey yapacaksam niye işe yaramayan boş hacim taşıyayım? O zaman adam gibi tekne veya katamaran yaparım noktasına geliyorum. Filika vs. orada devreye giriyor. Aynı ende boyda daha çok kullanılabilir alan ve hacim olur, kapalı kabin olur, vs.

Bidon çözümleri ucuz. Onun dışında ne yapsam acayip rakamlar çıkıyor.

Daha çılgın şeyler de var da artık onlara da bulaşmayayım diyorum. Mesela 750 liraya 4 metre çaplı can salları var, gemi sökümde çıkma. Muhtemelen benim muzlardan kat kat sağlamdır. Zodiac malzemesi gibi birşeydir. Hatta Zodiac marka olan , daha kare olanları da var. Al iki tane, yap birşeyler, mesela... Hala ucuz ve hafif tarafında kalıyor çözümlerin.

Daha da çılgını bu plastik OSBlerden katamaran da yaparım, hatta tekne de yaparım diye düşünüyorum. Hafif, ucuz, hatta kolay bile belki. Dik yapıştır benzeri, geçmeli / kenetli sistemlerle. Epoksi, elyaf, macun, zımpara, boya yok. Bir tek en son içeriden dışarıdan polyurea kaplama.

*** Bu arada adi düz kaynak işini epeyce ilerlettim. adi elektrotla 2mm paslanmazda gayet güzel kaynak yapabiliyorum. Yakmadan, delmeden, açılmayan kaynak yapabiliyorum.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #408 : Aralık 25, 2020, 10:25:02 ÖS »
Elektrotla basarabilir misin bilemiyorum, ama 1.5mm siyah celik levhayi carpitmadan kaynatabilirsen bence herseyi sil, lazer kesim levhalardan 1.5mm sactan kendine tekne yap. En hizli, kesin cozum. Verirsin oto boyaya mis gibi boyatirsin da. Zimparayla da boyayla da ugrasmazsin. Hollanda bir suru kucuk celik tekne dolu. Ust yapiyi da istedigin malzemeden yap. Hatta hafif olsun diye plastik osb'den yap.

Alt yapi saglam ve rijit olduktan sonra, ust yapi da konstruksiyona faydali olmayiversin.

Gecmeli kenetli sistem yuke gelmez. Butun malzemeler yuku birim alan basina dusen kuvvetle tartar. Yani ne kadar yekpare yuzey kuvvete maruz kalirsa, kuvvet o kadar dagilacagi icin malzeme de o kadar dayanikli olur.  Gecme kenet sistemlerinde, yuk sadece birbirine gecen tirnagin et kalinligi kadar alandan aktariliyor. Bu da kompresyon sirasinda yada tansiyon sirasinda bu tirnagin islevsiz kalmasi demek.  Surekli hareket altinda da cok kisa surede yorulur ve kopar. Bu yuzden yapistiriyoruz. Yapistirici hem kompresyon hem de tansiyon sirasinda kuvvetin aktarilmasini sagliyor.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #409 : Aralık 26, 2020, 12:04:41 ÖÖ »
Kadir bey,
Esen plastik CTP boru yapıyor....
İzmir firması.... Uygun çaplarda ve et kalınlıklarında, güzel bir uç yapabilirseniz, gayette güzel olacaktır...
Belkide özürlü çıkmış boru bulabilirsiniz....
https://www.esenctp.com/boru-caplari-ve-teknik-ozellikler
linki bu....
Fazlada ağır olmayacak ama oldukça da sağlam olacaktır....
kolaylıklar...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #410 : Aralık 26, 2020, 01:54:51 ÖÖ »
Elektrotla basarabilir misin bilemiyorum, ama 1.5mm siyah celik levhayi carpitmadan kaynatabilirsen bence herseyi sil, lazer kesim levhalardan 1.5mm sactçan kendine tekne yap. En hizli, kesin cozum. Verirsin oto boyaya mis gibi boyatirsin da. Zimparayla da boyayla da ugrasmazsin. Hollanda bir suru kucuk celik tekne dolu. Ust yapiyi da istedigin malzemeden yap. Hatta hafif olsun diye plastik osb'den yap.

Alt yapi saglam ve rijit olduktan sonra, ust yapi da konstruksiyona faydali olmayiversin.

Gecmeli kenetli sistem yuke gelmez. Butun malzemeler yuku birim alan basina dusen kuvvetle tartar. Yani ne kadar yekpare yuzey kuvvete maruz kalirsa, kuvvet o kadar dagilacagi icin malzeme de o kadar dayanikli olur.  Gecme kenet sistemlerinde, yuk sadece birbirine gecen tirnagin et kalinligi kadar alandan aktariliyor. Bu da kompresyon sirasinda yada tansiyon sirasinda bu tirnagin islevsiz kalmasi demek.  Surekli hareket altinda da cok kisa surede yorulur ve kopar. Bu yuzden yapistiriyoruz. Yapistirici hem kompresyon hem de tansiyon sirasinda kuvvetin aktarilmasini sagliyor.

siyah çelik levha dediğin 304 mü yoksa bildiğimiz sac mı?

Hoş 304 olsa da, inceldikçe çok zorlaşıyor çok yoğun konsantrasyon istiyor, azcık daldın mı delip atıyor ya, sac olursa iyice zor.

parçalardan biri biraz etli butlu olsa elektrodu ona dayayıp durumu kurtarıyorum ama ikisi de ince olunca oldukça zor.

Kenetli geçme sistemi postaları dizme hizalama, yatay düşey ayarları konusunda yardımcı olacağı ve işlemi hızlandıracağı için düşünüyorum. Bu parçaları önceden mesela PU tutkallayıp hatta sonra vidalasam yeterince sağlam olmaz mı. Benim oradaki beklentim, parçalar doğru kesilmişse geçme yapıldığında sözünü ettiğim ayarların otomatik olarak sağlanacağı ve benim bunlar için ince ince uğraşmam gerekmeyeceği. yani zaman tasarrufu yapıştırma yapmamaktan değil ayar yapmamaktan.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #411 : Aralık 26, 2020, 02:04:42 ÖÖ »
Kadir bey,
Esen plastik CTP boru yapıyor....
İzmir firması.... Uygun çaplarda ve et kalınlıklarında, güzel bir uç yapabilirseniz, gayette güzel olacaktır...
Belkide özürlü çıkmış boru bulabilirsiniz....
https://www.esenctp.com/boru-caplari-ve-teknik-ozellikler
linki bu....
Fazlada ağır olmayacak ama oldukça da sağlam olacaktır....
kolaylıklar...

Ben bu Esen Plastiği gördüm de, baktım çöllerde devasa sulama sistemleri kuruyorlar. hiç elleşmedim.

hiç aklıma özürlü boru falan gibi birşey gelmedi. Tabii o çapta yaptıkları bir işten kalan birşey olursa işe yarayabilir.

Ben Uşak'taki Pultech ile epey konuştum ve bir miktar malzeme aldım. onlar da benzer ölçülerde sarma elyaf boru üretiyorlar. inceliğini kalınlığını, sertliğini yumuşaklığını falan konuştuk ama hep minimum miktar kısıtlaması var hiç yaklaşamıyorum. ne benim ne onların aklına gelmedi öyle özürlü boru falan konuşmak.

olabilir. bir konuşmaya çalışırım.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #412 : Aralık 26, 2020, 07:20:42 ÖS »
Elektrotla basarabilir misin bilemiyorum, ama 1.5mm siyah celik levhayi carpitmadan kaynatabilirsen bence herseyi sil, lazer kesim levhalardan 1.5mm sactçan kendine tekne yap. En hizli, kesin cozum. Verirsin oto boyaya mis gibi boyatirsin da. Zimparayla da boyayla da ugrasmazsin. Hollanda bir suru kucuk celik tekne dolu. Ust yapiyi da istedigin malzemeden yap. Hatta hafif olsun diye plastik osb'den yap.

siyah çelik levha dediğin 304 mü yoksa bildiğimiz sac mı?

Hoş 304 olsa da, inceldikçe çok zorlaşıyor çok yoğun konsantrasyon istiyor, azcık daldın mı delip atıyor ya, sac olursa iyice zor.

parçalardan biri biraz etli butlu olsa elektrodu ona dayayıp durumu kurtarıyorum ama ikisi de ince olunca oldukça zor.

Kenetli geçme sistemi postaları dizme hizalama, yatay düşey ayarları konusunda yardımcı olacağı ve işlemi hızlandıracağı için düşünüyorum. Bu parçaları önceden mesela PU tutkallayıp hatta sonra vidalasam yeterince sağlam olmaz mı. Benim oradaki beklentim, parçalar doğru kesilmişse geçme yapıldığında sözünü ettiğim ayarların otomatik olarak sağlanacağı ve benim bunlar için ince ince uğraşmam gerekmeyeceği. yani zaman tasarrufu yapıştırma yapmamaktan değil ayar yapmamaktan.

304 degil. 304 zaten paslanmaz celik. Benim dedigim normal karbon celigi. Piyasada en bol bulunan ve en ucuz celik.

Ama evet. Sanirim elektrot ile 1.5mm kaynatmak pek mumkun olmayacaktir.  Ben sahsen elektrot kaynagini pek beceremiyorum. O yuzden ne yapilabilir ne yapilamaz cok emin de degilim. Tig ile 1mm bile mumkun. Ama onun da ekipman pahali, kaynak yontemi eli yatkin olmayan icin oldukca zor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #413 : Mart 11, 2023, 01:55:03 ÖS »
Çook yıllar geçmiş. çok sular akmış köprülerin altından.

Teekedilmiş gibi dursa da bahçede yıllardır, bin bela ile uğraşıyor da olsam, kafamdan silmedim, projeler hala kafamda canlı. düşünüp duruyorum.

Ama bugün yazmamın nedeni yeni proje değil. binbirinci bela.

Rüzgar bugün çok çok kuvvetli. benim katamaranı römorktan epeyce kaydırmış.

Evde vinç vardı. söktüm, bahçeye kurdum. dibinden yanaşıp direk yatağından az buçuk kaldırıp az çok römorka oturttum.

Azıcık hareket olsun diye de baylaşayım dedim...