Gönderen Konu: Tekne yapımı için önerilere ihtiyacım var  (Okunma sayısı 5201 defa)

Hakan Alten

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Hakan Alten
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1971
Tekne yapımı için önerilere ihtiyacım var
« : Kasım 16, 2014, 06:02:55 ÖS »

Değerli dostlar,
Uzun zamandır gerek internetteki bu iş ile ilgili sitelerden bakarak ve gerekse yakın çevrende bu iş ile uğraşanlarla görüşmeler yaparak kendi teknemi kendim yapabilir miyim sorusuna cevap arıyorum.Zaman zaman "evet ben bu işi yaparım" desem de bazı konular beni bu işe başlama konusunda endişeye sevk  ediyor.Bunlardan birincisi ve belki de en önde geleni bu iş için gerekli alet edevat ve ekipmanlarımın yetersiz olduğunu düşünmem.Çünkü bu işi yapanların paylaştıkları videoların hemen hemen tamamında bir marangoz atelyesinde bulunan aletlerin tamamı mevcut. 1. Soru şu:Benim elimdeki   küçük el aletleri ile bu işi başarabilir miyim? Diğer önemli bir konu da tekneyi oluşturan iskeleti  profesyonel bir yardım almadan kurabilir miyim? Su üstünde dengeli bir gövde oluşturmak bu işin hiç şüphesiz en önemli kısmı.Bu sitede de muhtelif  tekneler için gerekli malzemeler sayılmış.Posta boyları, karina şekilleri belirtilmiş.Ancak bunların hepsini bir marangoz atelyesinde kestirsek bile uygun biçimde birleştirebilir miyim?
İşte bu sorular içinde bu işe başlamak ya da vazgeçmek arasında gelgitler yaşıyorum.Benim 4,70 bir fiberglas balıkçı teknem var.6 ay önce 25 Hp Yamaha dıştan takma motorunu çaldırdım.O günden beri tekne evimin yanında yatıyor.O nedenle ben 6 metreden küçük olmamak kaydıyla küçük de olsa kamaralı hem gezi hem de balık avında kullanabileceğim içten takma motorlu bir tekne istiyorum.Satılık teknelere bakıyorum.Elle tutulur düzgünce bir teknenin fiyatı hepinizin malumu.Aslında beni bu işe yönelten biraz da bu oldu.
Değerli arkadaşlarımdan ricam bu işi daha önce yapmış yada yapmakta olanlar var ise motor,dümen tertibatları ve mekanik aksamı hariç minumum 6 metre maksimum 8 metrelik bir teknenin bana maliyetinin ne olabileceğini ve profesyonel bir destek olmadan bu işi kendi imkanlarımla yapıp yapamayacağım hakkındaki görüşlerini bana iletirlerse çok mutlu olurum.Motor,mekanik,elektrik konularında usta sayılırım.Ahşap işçiliği ve boya konularında da elimin yatkınlığı vardır.
Yardım ve görüşlerinizi bekliyor,ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
Ynt: Tekne yapımı için önerilere ihtiyacım var
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2014, 12:52:31 ÖÖ »
Merhabalar.. Bizde amatör ruh ile bu yola gireli 3. ayın içindeyiz. İlk etapta çok ekipmana ihtiyacınız olmayacak aslında.4-5 aylık araştırma ve 3 aylık inşaa sürecinde karşılaştığım en önemli unsurlar sırası ile şöyle idi.İnşaa için gerekli bilgileri edindikten sonra ; İnşaa yerinin uygunluğu,okunabilir ve olabildiğince açık bir plan(gerek ücretli ,gerek ücretsiz planlar 1/1 ölçekli plan kesinlikle hayat kurtarır.)  ve son olarak yavaş yavaş da olsa gerekli ekipmanların alınması. İlk etapta daire testere, dekupaj ve matkap hayli yol aldıracaktır.Daha sonra zımpara makinası,isteğe bağlı freze gibi makinalara yönelebilirsiniz. Zaten inşaaya başladığınızda gerek duyduğunuz aletler hakkında az çok bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Elimizin hamuruyla da olsa, yeni başlayan yada başlamak isteyen arkadaşların açtığı konulara rastgeldiğimde aynı şeyi söylüyorum.İnşaadan korkmayınız,sakin ve sabırlı olunuz. Gerekli şartlar bozulmadığı ve plana bağlı kaldığınız sürece başladığınız tekne kusursuz olarak suya inecektir..Bugüne kadar eve dolap yapmak gibi alakasız bir şekilde3-5 parça tahta kesmişliğim olmuştu..Şimdi ise Lobster Outer Banks 20 gibi,bir amatöre göre aslında pek de hafife alınmayacak bir teknenin inşaasına devam ediyoruz.. Çok şanslısınız ki , burada öyle güzel ,öyle profesyonel insanlar var ki anında derdinize derman oluyor. Bu saatten sonra başlamamak çok geç. Bunun keyfi herşeyden çok başka..

Hakan Alten

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2014, 11:15:57 ÖS »
Sertaç bey öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum.Verdiğiniz bilgilerin benim için kullanılabilir değerde olduğundan da emin olabilirsiniz.Dediğiniz gibi bu ortam da dahil olmak üzere bu işle ilgilenenlerden genelikle çok faydalanıyorum.2-3 plan buldum kafama göre... ancak A4 boyutunda olduğundan çıktısının bire bir ölçeklisini almam gerekiyor.Yer sorununun halledebilirsem yavaş yavaş başlamak istiyorum.Bahsettiğiniz el aletlerinin çoğu ben de var.
Burada yaptığım paylaşımdan sonra aslında bir çok konu hakkında daha bilgi sahibi oldum.Mesela bu işin maliyeti hakkında neden kimsenin bir tahminde bulunamadığı gibi... ;D  Ve ben artık çok iyi biliyorum ki  bu işi önce önce kafamızda bitirmeliyiz.Zaman,maliyet,alet edevat bundan sonra geliyor.
Bu konuyu paylaştığım pek çok kişi bana güldü.Yapamazsın dediler.Ancak gördüğüm kadarıyla başarabilirim gibi geliyor.Yapamayacağım bir kısım da görünmüyor.Ancak yine de o cesareti toplamam lazım..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Kasım 23, 2014, 12:04:28 ÖÖ »
Siz yeterki başlayın bu işte çözülemeyecek bir problem ben şuana kadar görmedim. Ağaç,ahşap ve epoksi yapılan her hatayı düzeltme imkanını zaten veriyor insana.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #4 : Kasım 23, 2014, 12:57:26 ÖÖ »
Bize de çok güldüler hala da gülenler var. Onları kara listeye aldık tekneye hiçbir zaman binemeyecekler.İhtiyacınız olan 3 şey ; Malzeme listesi,malzemelerin fiyat listesi ve gülenler için kara liste :) Elimizin hamuruyla yardımımız dokunursa ne mutlu bize.Şimdidenn kolay gelsin iyi çalışmalar.

lleo

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: seyhan yılmaz
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #5 : Kasım 23, 2014, 04:20:56 ÖS »
Bize de çok güldüler hala da gülenler var. Onları kara listeye aldık tekneye hiçbir zaman binemeyecekler.İhtiyacınız olan 3 şey ; Malzeme listesi,malzemelerin fiyat listesi ve gülenler için kara liste :) Elimizin hamuruyla yardımımız dokunursa ne mutlu bize.Şimdidenn kolay gelsin iyi çalışmalar.
  Güzel tespit ;) :)

Hakan Alten

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Aralık 14, 2014, 12:02:10 ÖÖ »
Sertaç Bey,
Listeler hazır.... Üçü de... :) :P 
Yapmak istediğim teknenin planlarını önce A4 boyutunda çıkarttım.Sonra bunları AutoCad kullanan bir arkadaşıma verdim.Birebir boyutunda tekrardan çizdi.Zaten burada önemli olan postalar. Bu çizimleri kırtasiyeci bir arkadaştan Ozalit fotokopi olarak A0 boyutunda ayrıca 2.şer nüsha halinde çıkarttım.İlk aldığın çıktılara göre teknenin 1/10 ölçüde bir maketini yaptım.Bu çok faydalı oldu.Planları uygularken yaşayabileceğim aksaklıklar hakkında bilgi sahibi oldum.Bu makete göre malzeme listesini de çıkartmak daha iyi ve sağlıklı oldu.Çünkü hayalinizde olanı maketi de olsa önünüzde görüyorsunuz.Ben teknenin yapımına başlayınca bunları burada da paylaşacağım.
Geçen hafta motor için İzmir de Sanayi Sitelerini dolaştım.Ben önce Motor ve şanzıman işini halletmek istiyorum.Çünkü  bendeki planlara sonradan alacağım motor ve şanzımanı oturtamayabilirim diye düşündüm.Önce motor ve şanzımanı alırsam ona göre yastıklarını da önceden ayarlama şansım olacak.Ben 55 ile 70 HP. arası bir motor baktım.Revizyonlu güzel 3-4 tane bulduk.Fiyatları şanzıman dahil 8 ile 15.000 TL. arasında değişiyor.Kovan, Şavt,pervane vs. + işçilik de yaklaşık 2000-3000 TL. civarında.... Bu arada tekne planlarına göre 6,60 metre.Bu benim için de ideal bir ölçü açıkçası. Teknenin şu anki satış fiyatı 260.000 Euro.Bu tabiki korkunç bir rakam.Benim maliyet hesabım ise 30.000 TL. civarında. Bakalım başarabilecek miyim? Bu fiyata hazır kullanılabilecek satılık tekne var mı? Hem de düzinelerce var.Ama bunun sadece bana ait bir şey olacak olması bana ayrı bir heyecan veriyor.Daha önceden de dediğim gibi yer sorununu halleder halletmez başlayacağım.Aşamaları da burada paylaşmaya devam ederim.Herkese iyi çalışmalar dilerim.

hbicerer

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hüseyin BİÇERER
  • Bulunduğu İl: Balıkesir
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #7 : Nisan 18, 2015, 04:16:45 ÖS »
Hakan bey teknenizin yapım aşaması ne durumda.Tecrübelerinizi bizimlede paylaşırsanız seviniriz saygılar.

Hakan Alten

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Temmuz 14, 2015, 01:03:09 ÖS »
Hüseyin Bey,
Şu anda kontraplak sarımı işiyle uğraşıyorum.Ramazan dolayısıyla biraz durdum.Malum niyetli olunca zorlanıyor insan.Hava sıcak günler uzun :) Bir de memuriyet var tabi. Hafta sonları en fazla 1 gün, hafta içleri de iş dönüşü 1-2 saat çalışabiliyorum.Allah nasip  ederse bayram sonrası hızlıca devam  edeceğim.Yanlız yapıyor olmam da biraz sıkıntı yaratıyor ama olsun ben başladığım günkü iştahla devam ediyorum. Başladığım gün 1,5 yıl öngörmüştüm bitme süresini... Eğer bir aksilik olmazsa önümüzdeki yaz sezonuna, en geç bu aylara indirebileceğimi düşünüyorum. Bütün yapım aşamalarını kaydediyorum.Bitince hepsini birden paylaşacağım.
Şu an durumu kısaca bu.Ancak biliyorum ki en önemli kısmı olan polyester kaplama işine geliyorum.Burada profesyonel destek alacağım. Sağolsun bu işi yapan arkadaşlarım var. Yardımcı olacaklar 5 ila 7 gün içinde polyesterini bitirebileceklerini söylüyorlar. Bakalım şu kontraplak sarımını tamamlayabilirsem sıra ona gelecek.
Ne diyelim .... Bana kolay gelsin....

kopik

• Yeni Üye
  • *
  • ahlaklıysa varım...
  • Ad Soyad: mehmet tevfik
  • Bulunduğu İl: balıkesir
  • Doğum Yılı: 1978
« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2015, 01:27:31 ÖÖ »
Hakan bey selamlar, allah kolaylik ve sabir versin. 1 yil boyunca gonderilerinizi takip edecegim. Ben de kendi teknemi insaa etmek istiyorum ama is sebebi ile (umarim kisa bir sure) biraz askiya almak durumunda kaldim. Tum maliyet hesaplariniz ve insaa asamalariniz ile ilgileniyorum. Hevesinizin kaybolmayacagina eminim... :-)
Kopik

Hakan Alten

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Ekim 15, 2015, 04:16:29 ÖS »
Mehmet kardeşim,
Site epeyce bir süre askıdaydı sanırım. Size cevap yazmak istedim ama olmadı .Kusura bakmayın.
Yaptığım teknenin yapım aşamalarından bir kısmını paylaşmak istiyorum ama sistem izin vermiyor.Şu anda kontraplak sarımını bitirdim.Polyester kaplamaya geçeceğim. Polyester işi yapan arkadaşlar küpeşteleri sar ondan sonra başla dediler. Keresteci arkadaşlardan küpeşte için uygun ağaç sipariş verdim. 3 gün önce istediğim ölçülerde kesip göndermişler sağ olsunlar. Kıç bordoları monte ettim. İnşallah bu hafta sonu devam edeceğim.
Sadece "olurmu ?" diye başladığım bu işte bu aşamaya getirebildiğime ben bile inanamıyorum. Ama çok güzel bir duygu. Hatalarım olmadımı? Elbette var. Ama ortaya bir şey çıkarmak gibisi yok. Sadece biraz cesaret.....
Not: Sevgili Admin kardeşim resimleri nasıl yükleyebileceğimiz konusunda bir yardımcı olursa çok sevinirim.