Gönderen Konu: Ebihen-15 Yapıyorum  (Okunma sayısı 38056 defa)

TolgaS

• Çırak Üye
  • Hayallere ulaşmanın yolu rüyalardan uyanmaktır
  • Bulunduğu İl: İzmir
Ebihen-15 Yapıyorum
« : Mayıs 29, 2013, 11:29:38 ÖÖ »

Birgün gelecek, bir gün kalacak denir ya işte o bir gün de geçti ve artık vakit geldi. Kendi teknesini yapmak isteyenlerin en zor ve zevkli kısımı olan plan seçimi engelini aştım ve François Vivier'in çok beğendiğim tasarımlarından biri olan Ebihen 15'in planlarını satın aldım.

İngilizce de Gaff Cutter olarak adlandırılan ve tam hayallerime hitap eden çift floklu ve Randa tipi ana yelkenli bir armayı kullanacağım.

Yapım metodu olarak Clinker yöntemini tercih ettim. Strip plank daha zor ve uygun ahşap malzemenin bulunmasının güç olması elenmesine yol açtı. Ayrıca seçtiğim modelde olmasa da Dik&Yapıştır tekniği zevkli ve kolay olmasına karşın ortaya çıkan tekneler beni heyecanlandırmıyordu.

İnşa yöntemi olarak clinker tarzı bindirmeyi tercih etmemin nedeni ise strip planking yada carvel'a göre daha kolay olması. Çünkü perdelerde, bindirme tahtalarının üzerine oturacağı yerler bir kılavuz gibi hazırdır. Bu hem hatayı azaltacak hem de inşa süresini kısaltacaktır. Ayrıca düz bir bordası olmayacağı için hataları biraz daha az göstermesi de etkili olmuştur tercihimde. Clinker'in dezavantajı ise elyaf giydirmeyi hayli zorlaştıran bir yöntem olmasıdır. O yüzden "Elyaf giydirme yapılmaz" diye bile tabir edilebiliyor. Haklılar da. Onlarca doksan derece açılı bir yüzeyde oluşabilecek hava kabarcıklarını boşaltmak benim gibi tez canlı biri için çok çok zordur.  Ancak şu an ki düşünceme göre sadece su altı kesimine uygularım diye düşünüyorum.

Ayrıca Teknomarin'in web sitesinde faydalı bilgiler başlığı altında fiber-elyaf giydirme yapılmayan teknelere uygulanacak yöntemler çok pratik bir şekilde anlatılıyor. Yaklaşık beş altı kat (epoksi boya da dahil) epoksi uygulanıyor ve sonunda ciddi bir kalınlık elde edilip izolasyon sağlanıyor. Üstelik sadece boya gibi sürüp zımparalıyorsunuz. Kumaş giydirmekten daha kolay görünüyor. Ayrıca sadece bu nedenden ötürü beğendiğim tasarımdan vazgeçmek de istemedim. Elyaf giydirmenin faydasını inkar etmek cahillik olur. Ama tekneyi zırhla kaplamak gibi abartılı bir cümle kurmanın da hata olduğunu yabancı kaynaklı forumlardaki yorumlarda okudum. Zaten Vivier'in de dediği gibi çok kafaya takarsam su altı kesiminde uygulamaya çalışacağım sadece.

Aynı teknenin 16' ve 18' boyları da mevcut. Fakat bunlar hem daha az denemiş örnekler hem de su balastı içeren tasarımlar. Su balastı beni zorlayacaktır. Çünkü daha kompleks bir yapı söz konusu içeride. İlk deneyimimde 2.5 metre ücretsiz bir planımı yapsam diye düşünürken vazgeçip böyle bir seçime yöneldim. Fazla da abartmak istemedim o yüzden.

Şu anda yaklaşık 1/3 oranında maket/model çalışmalarına başladım. Bu oran için tam oturan 4 ve 6mm kalınlıkta kontra kesimimin büyük bölümü tamamlandı. Vida ile tespit edip epoksi ile yapıştıracağım. Sonra krom olmasına rağmen pasl

Planın web sitesi ve bazı Gaff Cutter armalı resimleri;

http://vivierboats.com/html/stock_classic.html#ebihen
http://vivierboats.com/albumsen/Trailerable%20open%20sailboats/ebihen_15/index.html

Hayallere kavuşmanın yolu uykulardan uyanmaktır.

acar_41

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Gökhan
  • Bulunduğu İl: Tekirdağ
  • Doğum Yılı: 1980
Ynt: Ebihen-15 Yapıyorum
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2013, 12:13:38 ÖS »

Öncelikle hayırlı olsun, umarım hayalinizi bir an önce suyla buluşturursunuz, Sizden ricam kullanacağınız malzemeleri ( fiyat ve temin ettiğiniz yer ) bizimle paylaşırsanız, Tekne yapımına başlayacak arkadaşlara da yardımcı olursunuz,

Gelişmelerden bizleri haberdar ederseniz seviniriz,

Yolunuz açık, rüzgarınız kolayına olsun.

Saygılarımla
Gökhan KEŞKEKLER
Merkez / TEKİRDAĞ
gokhankeskekler@gmail.com

TolgaS

• Çırak Üye
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2013, 12:24:22 ÖS »
Maliyetler, deneyim ve malzeme bilgisi paylaşımı konusunda olabildiğince açık bilgiler vereceğim. Bizden sonra bu işe girişenler de bizimle aynı şeylere vakit kaybederlerse yerimiz saymış oluruz  :-[

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2013, 04:44:50 ÖS »
Her şey istediğin gibi ve kolayına olsun.
yapımla ilgili tecrübelerin özellikle yeni başlayacaklar için yol gösterici olacak . buna eminim.

TolgaS

• Çırak Üye
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2013, 05:06:49 ÖS »
Evet İsmail abi. Teşekkür ederim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2013, 08:28:27 ÖS »
Merhabalar. Öncelikle sizi tebrik ederim :) Çok güzel bir yola çıkmışsınız :)
Ben yapım yöntemlerinizi merak ettim. Daha önce adını duydum ancak ilgilenmediğim için detaylarını bilmiyorum biraz açabilirmisiniz acaba ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

TolgaS

• Çırak Üye
« Yanıtla #6 : Mayıs 30, 2013, 10:13:03 ÖÖ »
Tabiki zevkle  8)

Tercih ettiğim teknede Strip planking (Çıta döşeme), Clinker (bindirme) ve Carvel yöntemleri sunulabiliyordu. Temelde üçü de aynıdır. Kıç tahtası aynadan baş bodoslamaya doğru tahtalar çerçeve yada perde tabir edilen teknenin enine tahtalarının üzerine döşeniyor. Bunu yaparken strip planking seçildi ise yüzlerce masif çıtalar kullanılıyor. Carvel seçildi ise tasarıma göre 10cm yada 20cm gibi enlerde kesilmiş su kontraları kullanılıyor. Clinker seçildi ise yine belirli bir ende kesilmiş su kontraları kullanılıyor. Fakat bu yöntemde perdelerin üzerinde kaplama tahtasının oturaçağı belirli bir yer oluyor. Bu da biz amatörler için pratiklik sunuyor.

Strip planking ve Carvel sonucu düz bir yüzey elde edilir iken clinker'da dişli yada girintili-çıkıntılı bir kabuk yüzeyi elde ediliyor. Bu girinti-çıkıntıları teknenin dengesini bulmasında zaman kazandırdığı ve de altında hava kabarcıkları kaldığında sürtünmeyi azalttığı ileri sürülebiliyor. Ancak o konuda net bir bilgim yok.

Clinker Ebihen-15;

Stip planking Ebihen-15;

Bu da Carvel kabukdan bir kesit;

Dün akşam itibariyle model boyutunda kesimlerimi tamamladım. Tekne planları yanında DXF kesim dosyalarını da satın aldığım için tüm kesimlerimi CNC Router'da yapacağım. Maketi de istediğim oranda küçültüp CNC'de kestim. Duratek KLM474 laminasyon epoksisi satın aldım. Makette epoksi ile uğraşmak gereksiz gibi görünse de ben maket yapımında bir çok ilki yaşayıp gerçeğinde daha doğru uygulamak istiyorum. Elimden geldiğince gerçeğini yapar gibi hareket edeceğim. Vakit konusunda sıkıntım yok. Önümüzdeki bahar kısmetse yapımına başlamayı pllanlıyorum. O vakite kadar malzemelerimi toparlayacağım ve CNC kesimlerimi tamamlayacağım.

TolgaS

• Çırak Üye
« Yanıtla #7 : Aralık 16, 2014, 03:52:13 ÖS »
Tekrar merhaba arkadaşlar. Özel hayattaki bazı sorunlar uzunca bir gecikmeye neden oldu. Ama yıkılmadık, ayaktayız :)

Bu geçen zaman zarfında maketimi evin balkonunda ve bir marangoz atelyesinde su kontrası ile yaklaşık 1/3 oranında yaptım. Vakit ayıramadığım için uzun aralıklarla bir buçuk yıl kadar sürdü. Ama aslında akşamları çalışarak iki yada üç haftalık işti. Yine de çok keyifliydi...

Gerçeğini yapmaya başladım. Okume kontralarımı geçtiğimiz ay satın alıp CNC'de kesimlerini bizzat kendim yaptım. Masiflerimi İroko olarak seçip temin ettim ve ihtiyacım oldukça kesip kullanıyorum. Tezgahımı yaptım. İlk omurga parçalarını lamine etmeye başladım. Resimlerini zamanla sizlerle paylaşıp değerli yorumlarınızı mutlaka almak istiyorum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Aralık 16, 2014, 04:00:25 ÖS »
Abi cnc kesim ucretleri ile ilgili bilgi verebilirmisin bende pala ve salma cizimleri yaptim mecburen cnc de kestiricem plakalari rasima sansim yok nedir neyin nesidir bir ogreneyim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #9 : Aralık 16, 2014, 04:19:31 ÖS »
Abi cnc kesim ucretleri ile ilgili bilgi verebilirmisin bende pala ve salma cizimleri yaptim mecburen cnc de kestiricem plakalari rasima sansim yok nedir neyin nesidir bir ogreneyim.

Bu işi yapanlar genellikle dakika başına para alıyorlar volkan..Bazı reklam atölyelerinde bu cnc ler var,ben bir kere istanbulda sormuştum plaka başına 20-30 lira arası bir fiyat vermişlerdi..senin kesimler gördüğüm kadarı ile çok tefferuatlı değil.çabuk çıkar makinadan,çok birsey tutacağını sanmıyorum..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Aralık 16, 2014, 04:21:21 ÖS »

Bu işi yapanlar genellikle dakika başına para alıyorlar volkan..Bazı reklam atölyelerinde bu cnc ler var,ben bir kere istanbulda sormuştum plaka başına 20-30 lira arası bir fiyat vermişlerdi..senin kesimler gördüğüm kadarı ile çok tefferuatlı değil.çabuk çıkar makinadan,çok birsey tutacağını sanmıyorum..
Aynen abi cok detayi yok plaka basina 5 dk surcegini bile sanmam.Peki bu durumda dk ilemi yoksa plaka basinami anlasma yapsam hangisi mantikli olur?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #11 : Aralık 16, 2014, 04:27:18 ÖS »

Aynen abi cok detayi yok plaka basina 5 dk surcegini bile sanmam.Peki bu durumda dk ilemi yoksa plaka basinami anlasma yapsam hangisi mantikli olur?

önce dakika başı fiyat al bence..5 değilde 10 çarparsın absürd bir rakam çıkarsa ortaya..plaka araştırmasına gidersin...dediğim gibi profosyenel marangozlara filan kesim hizmeti veren yerlere degilde reklamcılara bak,onların fiyatı daha makul olabilir..

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #12 : Aralık 16, 2014, 04:45:03 ÖS »
Merhaba Tolga hocam,

Tekneye bayıldım Carvel uygulaması zor gibi sanki.

Merakla bekliyoruz fotoğrafları.

Kolay gelsin...
Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

abdullh

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: abdullah
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #13 : Aralık 16, 2014, 05:10:49 ÖS »
Hayırlı olsun, kolay gelsin. Takipteyiz :)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #14 : Aralık 17, 2014, 02:38:22 ÖS »
çok güzel bir tekne modeli seçmişsiniz kolaylıklar diliyorum. cnc kesimlerde çok fiyat farkı çıkar. birkaç yere sormakta fayda var.