Gönderen Konu: Kendi Teknemi Yapmak İstiyorum Nerden Başlamalıyım  (Okunma sayısı 9252 defa)

alperserkan01

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: serkan sezgin
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
Kendi Teknemi Yapmak İstiyorum Nerden Başlamalıyım
« : Temmuz 11, 2014, 12:40:32 ÖÖ »

arkadaşlar kendime basit bişey yapmak istiyorum ilk etapta
nerden başlamalıyım
yapmak istediğim örnek videolar aşşagıda

veya

ahşap kullanmadan fiberglass malzeme ile fiber deneyimim var biraz
Serkan SEZGİN
ace boat projemizi burdan takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/SANDE-ACE/1528841117334190

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: KENDİ TEKNEMİ YAPAK İSTİYORUM NERDEN BAŞLAMALIYIM
« Yanıtla #1 : Temmuz 11, 2014, 01:17:36 ÖÖ »
Uygun bir plan seçmekle başlayabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

pelemu

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Yagiz Güvener
  • Doğum Yılı: 21.10.1990
Ynt: Kendi Teknemi Yapmak İstiyorum Nerden Başlamalıyım
« Yanıtla #2 : Ağustos 05, 2014, 05:41:32 ÖÖ »
Merhabalar,

videolar icin sonsuz tesekkür, 1. vidyo dikkatimi cekti.. kesinlik ile her hangi bir art niyet olmaksizin yöneltiyorum bu sorumu.. Sanki pek denizci bir tekne olmamis gibime geldi.. Bunu vidyo´yu izlememin sonucun da variyorum bu kaniya.. Sebeb derseniz, ztn herhangi bir deniz kiyisinda salinmiyor suya sanda l , salindigi yerde dalga ve bunu gibi herhangi bir karsit unsur da yok, buna ragmen besik gibi sallaniyor sandal... sanmiyorum deniz de saglikli ve güvenli bir performans saglasin... ?? acaba belli bir sebebi varmidir ki bunun ?? bilmek isterim gercekden bilenlerin düsüncelerini...??

Tesekkürler..

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #3 : Ağustos 05, 2014, 07:55:06 ÖÖ »
Merhabalar,

videolar icin sonsuz tesekkür, 1. vidyo dikkatimi cekti.. kesinlik ile her hangi bir art niyet olmaksizin yöneltiyorum bu sorumu.. Sanki pek denizci bir tekne olmamis gibime geldi.. Bunu vidyo´yu izlememin sonucun da variyorum bu kaniya.. Sebeb derseniz, ztn herhangi bir deniz kiyisinda salinmiyor suya sanda l , salindigi yerde dalga ve bunu gibi herhangi bir karsit unsur da yok, buna ragmen besik gibi sallaniyor sandal... sanmiyorum deniz de saglikli ve güvenli bir performans saglasin... ?? acaba belli bir sebebi varmidir ki bunun ?? bilmek isterim gercekden bilenlerin düsüncelerini...??

Tesekkürler..

Tekneyi yapan kişilerden biri olarak cevap hakkımı kullanıyorum; :D

Videoyu tam anlamı ile izlediniz mi  bilmiyorum ama , orada görmüş olduğunuz kayık kartondan yapılma , ahşapın A sı vidanın V si yok. ve herhangi bir plana göre yapılmadı tamamıyla uydurma model oldu :D
Tamamı ile deneysel "acaba olur mu ?" diyerek yapmayı denediğimiz bir tekne,
onun dışında tekne deniz kıyısında salındı; ( deniz kıyısından içeri doğru giren bir dereye salındı :D ) , gönül isterdi denize salalım ama ocak ayının soğuk havasında denizde batmak istemedik :D
Beşik gibi sallanmasının  sebebi , birincisi tekne çok hafif oldu (yaklaşık 45-50 kg) suya batmadı , (biz daha çok batar diyorduk) ,  ikincisi bir ara ben salladım tekneyi ( hatta videoda "salla oğlum tekneyi" diyen olması lazım. )

Denizde sağlıklı bir performans sağlar mı bilmiyorum ama teknenin tahminimizden daha sağlam olduğunu söyleyebilirim.

Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #4 : Ağustos 05, 2014, 11:57:40 ÖÖ »
     Bu tekneyi Görüp inceleme olanağı bulmuş biri olarak, sistem en az fiber tekne kadar sağlam. Karton kalıbın üzerine uygulanan elyaf ve sürülen malzeme tekneyi kemik gibi yapmış. Bu tekne bir tür ARGE çalışması, uygun planla ve plana sadık kalınarak yapılacak bu yöntem bir tekne fiber tekne kadar randıman verir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2014, 01:03:38 ÖS »
     Bu tekneyi Görüp inceleme olanağı bulmuş biri olarak, sistem en az fiber tekne kadar sağlam. Karton kalıbın üzerine uygulanan elyaf ve sürülen malzeme tekneyi kemik gibi yapmış. Bu tekne bir tür ARGE çalışması, uygun planla ve plana sadık kalınarak yapılacak bu yöntem bir tekne fiber tekne kadar randıman verir.

Karton yerinede kopuk kullanilirsa tadindan yenmez abi aslinda :D

Ama yokki bir epoksi kurulusumuz boyle kopugu epoksiye bulayalim :D

Olanlar yapiyor :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

alperserkan01

• Çırak Üye
« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2014, 01:24:50 ÖS »

başka bir konuda bana gönderdiğiniz https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=2439DC6E32DB69D6!315&app=Word&authkey=!ANiBDSUyFloeY24
planı yapmaya karar verdim postaları 2 video daki strafordan yapsam yanlarıda üzerine epoksi elyaf kaplasak motor takma yeri sukontrablağı kullanılsa içten parça mdf ekleyip ağırlığını arttırsak fazla olmadan daha küçük motorla kullanılabilirmi nispeten daha hafif olduğu için
yoksa plana sadık kalmamı önerirsiniz
Serkan SEZGİN

pelemu

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Yagiz Güvener
  • Doğum Yılı: 21.10.1990
« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2014, 03:11:32 ÖS »
Merhabalar,

Tesekkürler..

Tekneyi yapan kişilerden biri olarak cevap hakkımı kullanıyorum; :D

Videoyu tam anlamı ile izlediniz mi  bilmiyorum ama , orada görmüş olduğunuz kayık kartondan yapılma , ahşapın A sı vidanın V si yok. ve herhangi bir plana göre yapılmadı tamamıyla uydurma model oldu :D
Tamamı ile deneysel "acaba olur mu ?" diyerek yapmayı denediğimiz bir tekne,
onun dışında tekne deniz kıyısında salındı; ( deniz kıyısından içeri doğru giren bir dereye salındı :D ) , gönül isterdi denize salalım ama ocak ayının soğuk havasında denizde batmak istemedik :D
Beşik gibi sallanmasının  sebebi , birincisi tekne çok hafif oldu (yaklaşık 45-50 kg) suya batmadı , (biz daha çok batar diyorduk) ,  ikincisi bir ara ben salladım tekneyi ( hatta videoda "salla oğlum tekneyi" diyen olması lazım. )

Denizde sağlıklı bir performans sağlar mı bilmiyorum ama teknenin tahminimizden daha sağlam olduğunu söyleyebilirim.

Tesekkürler.

alperserkan01

• Çırak Üye
« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2014, 03:15:45 ÖS »
Karton tekne yapiminda ne kadar tutarin da malzeme kullandiniz arda bey
Serkan SEZGİN

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #9 : Ağustos 05, 2014, 04:16:53 ÖS »

başka bir konuda bana gönderdiğiniz https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=2439DC6E32DB69D6!315&app=Word&authkey=!ANiBDSUyFloeY24
planı yapmaya karar verdim postaları 2 video daki strafordan yapsam yanlarıda üzerine epoksi elyaf kaplasak motor takma yeri sukontrablağı kullanılsa içten parça mdf ekleyip ağırlığını arttırsak fazla olmadan daha küçük motorla kullanılabilirmi nispeten daha hafif olduğu için
      Ben her zaman için planlara sadık kalınmasından yanayım. Bununla birlikte yaklaşık tüm yapımcılar planlarda değişiklik yapıyor ama plan değişikliği bir mühendislik işi, yapılan her değişiklik teknenin statik değerlerini ve hesaplarını değiştiriyor ve tekrar hesaplanmasını gerektiriyor.  Ben planı uygulayın derim.

alperserkan01

• Çırak Üye
« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2014, 04:47:35 ÖS »

Ben her zaman için planlara sadık kalınmasından yanayım. Bununla birlikte yaklaşık tüm yapımcılar planlarda değişiklik yapıyor ama plan değişikliği bir mühendislik işi, yapılan her değişiklik teknenin statik değerlerini ve hesaplarını değiştiriyor ve tekrar hesaplanmasını gerektiriyor.  Ben planı uygulayın derim.

teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı denge problemi yaşamak istemiyorum emek vermişken plana göre hareket edeyim bu plan gölde kullanımı kullanışlı denizde ne kadar açılabiliriz hava şartları sakin olursa videoları genelde göl gibi durağan sularda
Serkan SEZGİN

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #11 : Ağustos 05, 2014, 06:23:46 ÖS »
teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı denge problemi yaşamak istemiyorum emek vermişken plana göre hareket edeyim bu plan gölde kullanımı kullanışlı denizde ne kadar açılabiliriz hava şartları sakin olursa videoları genelde göl gibi durağan sularda
    Altı çok düz değil onun, plandan gördüğüm kadarıyla. Ama o bir sürat teknesi suyun üzerinde akacak, onun için fazla derinlik yok. Sürtünmeyi azaltmak amaçlı.