Gönderen Konu: Fiber tekne yardım  (Okunma sayısı 8362 defa)

kosk

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali Üstün
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1990
Fiber tekne yardım
« : Haziran 10, 2015, 11:19:15 ÖÖ »

Arkadaşlar hepinize merhaba benim teknemde bir çatlak var sizce bu çatlak önemlimi tamir edilmelimi.Derin jelkot çiziği vb yorumlar aldım ama sizede danışmak istedim bu konuda çizik yada çatlak teknenin sancak baş omuzluğunda su kesiminde değil yani.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Fiber tekne yardım
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2015, 11:39:35 ÖÖ »
Resimlerden jelkot çiziği gibi görünüyor. Kozmetik bir çizik olarak nitelendirilebilir. Teknenin en güçlü bölgelerinden biri olan başta bu tür bir çizik çok önemli sayılmaz. Onarımı için üstteki boyanın biraz açılıp jelkot macunu ile tamr edilip daha sonra boya tamiri uygulanabilir. 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

kosk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2015, 12:02:02 ÖS »
Anladim ilginiz icin tesekkurler fakat ustune bastirinca hafif bir esnemede yapiyor cizigin alt tarafindaki yer sadece orasi bu normalmidir peki

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 10, 2015, 12:34:14 ÖS »
Bu durumda yapısal bir zarar söz konusu görünüyor.  Su kesiminin üstünde de olsa deniz dalgası, teknenin yaratacağı kendi dalgası veya yelkende yan yatma ile bölgeye su gelir ve çatlaksa tekne içine geçer. apısal olarak zayıflama olduğu da dikkate alınırsa onarılması önerilir. Su kesimi üstü için polyester reçine önerilir, bunun nedeni üstüne jel kot uygulaması yapılabilmesidir. Sizin tekne gövdesi boyalı olduğu için daha iyi fiziki yapışma sağlayan epoksi kullanmanızı öneririm. Zemin hazırlandıktan sonra boya tamiri yapabilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

kosk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 10, 2015, 04:07:16 ÖS »
Anladim tam emin olabilmek icin bir ustaya gostermek lazim o zaman.Peki izmirde gosterebilecegim bir guvenilir usta yer bilen varmidir yardimci olacak

kosk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 14, 2015, 12:08:19 ÖÖ »
Arkadaşlar yokmu izmirde bir tamirci bilgisi olan tekneyi yarından sonra götüreceğim yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.İnternetten araştırdım ama pek saglıklı bilgilere ulaşamadım izmir tekne tamiri ile ilgili...

kosk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 14, 2015, 12:11:15 ÖÖ »
Birde arkadaşlar 1.resimdeki görüntüyü aşağıdan çektim çizikteki alttaki bölümü bastırınca hafif içine girince üstteki görünen tabaka kaldı 1. resimde.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 14, 2015, 07:23:11 ÖÖ »
Bu işi genelde boya ustaları üstlenir. İzmir civarında tanıdığım yok ama çekek yerlerinde boyacılara sormanızı öneririm. İstanbul'da olsanız hemen hallederdik.

kosk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 14, 2015, 05:50:42 ÖS »
Tesekkur ederim ilginize peki merak ettigim bir konu var bu sekilde kullansam bu sezon bir sikinti cikarirmi cunku romorkta var arabayla goturecegim sehir icine gir cik sikinti olusturuyo birazda bu sekilde denize atsam su alma batma vs risk olustururmu

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 14, 2015, 07:02:48 ÖS »
Su girme olasılığı olan her delik tekne için risk taşır. Bu  konuda profesyonel tavsiyem, tekneyi denize atmamanızdır. Su  seviyesinden bu yükseklikte bir delikle tekne kullanılır mı, sorusuna ise cevabım çekinceli bir evet olur. Teknedeyseniz ve su alıyorsanız, bu suyu boşaltmak mümkündür. Elektrikli sintine pompaları, el ile çalışan sintine pompaları ile giren su tahliye edilebilir, gerekirse kova da kullanabilirsiniz. Çekinceme gelince, elektrikli tüm cihazlar bozulabilir, manuel pompalar da bozulabilir veya tekneyi bir barınağa yöneltmek için pompayı kullanma imkanınız denizde olmayabilir, aynı olasılık kova için de geçerlidir. İçine su girmiş bir teknede su seviyesi daha çabuk yükselir ve özellikle içten takma bir motor su seviyesi nedeni ile gerek yağ karterine su gireceği hatta hava emişi su altında kalabileceği için çalışmayı durdurabilir.

Tekne başındaki bu çatlak küçük olsa da onarmanızı öneririm.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Haziran 14, 2015, 07:26:07 ÖS »
Bir hikaye anlatayım:

Zamanını hatırlamıyorum ama  o zaman gençtim, 9 m bir balıkçı teknem vardı, bir arkadaşım kaptanlığını yapıyordu ve Karadeniz'de nargile ile dalarak salyangoz topluyorduk. Bir Pazar sabahının köründe arkadaşım aradı.

Ahmet, kalk, tekne batmış, Şile'ye gidiyoruz.

Önce anlamadım, sonra şarj ettim. Atladık, Şile'ye gittik.  Kafadeniz yapısı tekne lmannın ağzından çıkar çıkmaz batmıştı ve çalışan dalgıçlardan biri kayıptı, kamarada uyuyormuş. Resmi ifadeleri tamamladıktan sonra , aynı işi yapan arkadaşların tekneleri ile batığa gittik ve nargile ile daldık, teknede kayabolan bir kaç kapak dışında hiç bir hasar görünmüyordu, gırgır teknesi ile su altından limana çektik ve bağladık. İnip tekrar kontrol ettim, başında küçük bir delik vardı. Ahşap çıta ve naylon torba kullanarak deliği su altında kapattım, gırgırın bumunu ve limanda kömür küreyen bir kepçeyi kullanarak  teknenin küpeştesini su kesimini üstüne çıkarttık ve itfiyeden kiraladığımız bir su pomasını çalıştırarak, ekiple birlikte sahildeki lokantada öğle vakti içmeye gittik.

Arkadaşım hafta sonu için tekneyi ve ekipmanı neta etmeleri için dalgıçlara talimat vermiş ve hafta sonu için İstanbul'a gelmişti. Tekneyi hazır hale getiren dalgıçlar yarıcı usulü ile çalıştıkları için Cumartesi işlerini bitirmişler ve Pazar günü kafalarına göre salyangoz toplamayı uygun görmüşler.  Manevra yaparken bir sandalın başına dokunmuşlar, kontrol etmişler ve ve su kesiminin üstünde önemsiz bir yaralanma olduğuna karar vemişler. Tekneye yol verince başta oluşan dalga o yarıktan içeri girmiş, girerken deliği biraz daha genişletmiş ve tekne liman ağzından çıkar çıkmaz batmış. Kaybolan dalgıcın cesedi bir hafta on gün sonra bulundu. 

Her açıdan denize hazır olmadan hiç bir tekne ile denize çıkmayın.  küçücük arızalar bile ciddi sorunlar yaratabilir.

kosk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 20, 2015, 12:54:21 ÖÖ »
Ahmet bey zaman ayırıp tecrübelerinizi benimle paylaşmanız beni çok sevindirdi.Gerçekten çok teşekkür ederim.Sınavlar dolayısıyla pek giremedim o yüzden şimdi cevap veriyorum.Bu dediğim yere elimle bastırınca bir parça kırıldı.Yani sanki bu kısım hava yapmışta bastırdığım yerler kırıldı geri kalan yerlere bastırdığımda herhangi bir esneme yok bu bölgeye elimle bastırarak gezdiğimde esneme yapan yerler kırıldı ve ortaya bu görüntü çıktı.

Bu etafın çevresi tekneye yapışık görünen yüzey etrafında esneme kalmadı yani.Şimdi bu ortaya çıkan madde nedir.Bu şekilde su alma yapabilirmi.Bu ortaya çıkan tabaka taş gibi sert burada herhangi bir esneme çatlak vs yok artık polyestermi yada nedir bilemiyorum.Bu konuda düşünceleriniz nelerdir

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2015, 09:57:17 ÖÖ »
Su girme olasılığı olan her delik tekne için risk taşır. Bu  konuda profesyonel tavsiyem, tekneyi denize atmamanızdır. Su  seviyesinden bu yükseklikte bir delikle tekne kullanılır mı, sorusuna ise cevabım çekinceli bir evet olur. Teknedeyseniz ve su alıyorsanız, bu suyu boşaltmak mümkündür. Elektrikli sintine pompaları, el ile çalışan sintine pompaları ile giren su tahliye edilebilir, gerekirse kova da kullanabilirsiniz. Çekinceme gelince, elektrikli tüm cihazlar bozulabilir, manuel pompalar da bozulabilir veya tekneyi bir barınağa yöneltmek için pompayı kullanma imkanınız denizde olmayabilir, aynı olasılık kova için de geçerlidir. İçine su girmiş bir teknede su seviyesi daha çabuk yükselir ve özellikle içten takma bir motor su seviyesi nedeni ile gerek yağ karterine su gireceği hatta hava emişi su altında kalabileceği için çalışmayı durdurabilir.

bir teknenin jelkotu bir cizikle pul pul dökülüyorsa, zaten imalat hatası var demek. zaten suyu geçirmeyen jelkot tabakası olduğundan, bu teknenin iç polyesteri zamanla su emer.kısa sürede ozmoz olur.

kosk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Haziran 20, 2015, 02:12:03 ÖS »
Benim tahminime gore o kisim jelkotla polyester arasi hava yapmis gibi bosluktu parmagimla bastirinca iceriye dogru kirildi.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #14 : Haziran 20, 2015, 08:54:32 ÖS »
kırıldı derken? elyafı ve polyester ile yatırırken hava olsa elyaf kalksa bile kırılmaması lazım...filikanın sintinesine iki kat elyaf,polyester attım 2-3 yerde hava yaptı..ama bastırmayla kırılacak gibi değil..farklı bir durum var teknende..iyi bir usta cagır bir kontrol etsin o halde denize atma..