Gönderen Konu: S750 Vira Bismillah  (Okunma sayısı 77741 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: S750 Vira Bismillah
« Yanıtla #105 : Kasım 22, 2015, 11:22:11 ÖS »

İbrahim bey ağabey
kürlenme dediğiniz katılaşmakmı. Anlamadım.
karışımın kimyasal reaksiyona girerek donması,işini tamamlaması...

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #106 : Kasım 22, 2015, 11:34:35 ÖS »
epoksinin 10 derece den düşük sıcaklıkta çalışmayacağını scalica boya üreticisi arda nın kendisinden duydum

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #107 : Kasım 22, 2015, 11:44:38 ÖS »
Servet bey ve Yalçın bey
Teşekkür ederim. Selamlar.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #108 : Kasım 22, 2015, 11:56:57 ÖS »
reçinenin çalışma sıcaklığı ürüne göre değişebiliyor..polisanda 10 derece,teknomarin 15 derece,west sistem 16 derece diyor...üreticilerin verdiği değere göre sıcaklıklarda çalışmak lazım..

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #109 : Kasım 25, 2015, 03:06:58 ÖS »
Mesut Ali bey en son 28 Ekim tarihli fotoğraflarınızı gördük , ne durumdayız acaba merak içerisindeyim?

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #110 : Kasım 28, 2015, 02:35:24 ÖÖ »
Hali hazırda stinger çıtaları ve yuvalarıyla boğuşuyorum.
S 750 nin çene çıtalarının geçeceği yuvalar planda var. Ancak arada kalan çıtaların yuvaları planda yok. Onların yerlerini açma işiyle uğraşıyorum. Tabi elime yüzüme bulaştıra bulaştıra. Ama olsun. Demiştim ya ne olursa olsun hayallerimi inşaediyorum. Hata da olsa yanlışta olsa- ki çok fazla oluyor- bu tekne benim hayalim. Fotoğraf iki tane çektim yükledim. Ama hiç birşey belli değil. Sadece yan çıtaları yapıştırdım bir de karinanın ilk katını. Bir taraftan da hava sıcaklığını kontrol ederek ilerlemeye çalışıyorum. 16 derecede yapıştırma yaptım ve sonuç olumlu. Kuruma süresi 2 gün. Çok fazla yakınmak istemiyorum ama yaptığım yerin yanları brandalarla kaplı o da çok aman aman izolasyon sağlamıyor. Ayrıca çalışma alanım oldukça kısıtlı. Yan taraflarda yer yer 30 ila 40cm. lik yerlerler var. Son olarak bir de buna ağaçların tam kuru olmamasını eklersek... Neyse ne olursa olsun yavaş olsun geç olsun yeterki ilerleyebileyim. Şimdilik tüm dostlara selamlar. Biraz ilerleme kaydettiğimde daha çok foto eklemeye çalışırım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #111 : Kasım 28, 2015, 06:49:41 ÖÖ »
Hali hazırda stinger çıtaları ve yuvalarıyla boğuşuyorum.
S 750 nin çene çıtalarının geçeceği yuvalar planda var. Ancak arada kalan çıtaların yuvaları planda yok. Onların yerlerini açma işiyle uğraşıyorum. Tabi elime yüzüme bulaştıra bulaştıra. Ama olsun. Demiştim ya ne olursa olsun hayallerimi inşaediyorum. Hata da olsa yanlışta olsa- ki çok fazla oluyor- bu tekne benim hayalim. Fotoğraf iki tane çektim yükledim. Ama hiç birşey belli değil. Sadece yan çıtaları yapıştırdım bir de karinanın ilk katını. Bir taraftan da hava sıcaklığını kontrol ederek ilerlemeye çalışıyorum. 16 derecede yapıştırma yaptım ve sonuç olumlu. Kuruma süresi 2 gün. Çok fazla yakınmak istemiyorum ama yaptığım yerin yanları brandalarla kaplı o da çok aman aman izolasyon sağlamıyor. Ayrıca çalışma alanım oldukça kısıtlı. Yan taraflarda yer yer 30 ila 40cm. lik yerlerler var. Son olarak bir de buna ağaçların tam kuru olmamasını eklersek... Neyse ne olursa olsun yavaş olsun geç olsun yeterki ilerleyebileyim. Şimdilik tüm dostlara selamlar. Biraz ilerleme kaydettiğimde daha çok foto eklemeye çalışırım.

dert etme sen ''amatörsün'' kimse bizden bir marangoz yada tornacının çıkarttığı işi beklemesin...kesimlerimizde ufak tefek dalgalanmalar,yamukluklar olabilir..yeter ki birleştirme ve yapıştırmada kurallara  uy...kusurlar sonra macun-boya ile giderilir:))stringer yuvalarını açmak için,baştan kıça ip çek yerlerini belirleyip,çiz sonra dekopajla giriş..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #112 : Kasım 28, 2015, 07:39:04 ÖÖ »
Kolay gelsin Mesut ilgiyle ve sabırsızlıkla bekliyoruz. Servet'in dediği gibi ufak, tefek terslikler canını sıkmasın. Keşke yakınlarda olsan da yardım edebilseydik. ::)
Stringerlerin yeri için ip yerine bence yalancı forma denilen çıtaları çakarsan daha doğru olur. İp iki nokta arasında düz bir hat oluşturur. O'ysa postaların eğimi ve teknenin şeklinden dolayı çenelerdeki gibi bir yay olması gerekir. Hazırladığın stringeri ya da daha ince bir tam boy çıtayı önce en geniş postadan işkenceyle sabitlersen çıtanın uçlarından bodoslama ve kıçta yerine oturttuğunda çıtanın diğer postalara değdiği yerler sana yuvaların yerini tam olarak verecektir. Kolay gelsin. :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #113 : Kasım 28, 2015, 12:41:41 ÖS »
    Stinger yuvalarının yerlerinin tesbitinde ip çekmek olmaz, Mehmetin dediği yöntem veya  stingerleri postalara işkence ile tutturarak markalamak.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #114 : Kasım 28, 2015, 02:24:09 ÖS »
Servet bey, Mehmet bey, İbrahim bey,Volkan kardeşim,
Gerçekten çok teşekkür ederim. İlginiz ve yardımlarınız bana öyle büyük bir motivasyon veriyor ki anlatamam. Selam ve sevgiler.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #115 : Kasım 28, 2015, 08:59:30 ÖS »
güzel yurdumun güzel insanlarrı muhalefet etmiş ip olmaz diye:)) duvarcılar gibi dümdüz çekersen olmaz tabi...her postaya duruma göre 1-2 cam çivisi çakıp ipide bu çivilerden yürütürsen olur..sonra gözle kontrol edersin şakil,uymamıs yerler varsa çivileri yeni yerlerine rapt edersin..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #116 : Kasım 29, 2015, 11:43:32 ÖÖ »
  Güzel yurdumun güzel insanı, olmaz; iple ayarlayamazsın.  ;D ;D

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #117 : Kasım 29, 2015, 05:25:41 ÖS »
Israrın faydası yok İbrahim; arkadaşın bildiği tek kuş kargaymış...  :D Demek ihtiyarlayınca böyle oluyormuş...   ;)
M.Köstekçi

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #118 : Aralık 03, 2015, 11:48:24 ÖÖ »
Yuvaları açtım.
Lakin burası çok soğudu. Yapıştırma yapamıyorum. Deneme mahiyetinde iki parça tahtayı yapıştırarak dışarı bıraktım. Bakalım yapışma konusunda ne olacak. Ona göre hareket etmeye karar verdim. 10 derecede olumlu sonuç alıyorum ancak 10 derecenin altını deniyorum.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #119 : Aralık 03, 2015, 01:32:36 ÖS »
Bana kalırsa zorlama derim Mesut. Ortamı epoksi üreticisinin öngördüğü kürlenme sıcaklıklarına getirmeyi dene. Görünüşte yapışma gerçekleşmiş olabilir ama içerde kimyasal kurulması gereken bağlar tam kurulamayabilir.

Bu örnekte reçine ile tam ıslatılamadan imal edilmiş bir yatın dramatik bir hikayesi var. http://wavetrain.net/news-a-views/705-another-major-keel-failure-what-really-happened-to-polina-star-iii

yaptığımız işin yüzeysel görüntüsü kadar derinlemesine etkisi de çok önemli. Ortamı iyileştiremiyorsan ara verip başka yapılacaklara yönelmeyi dene tavsiyesini tekrarlıyorum. Yine de sen bilirsin...
M.Köstekçi