Gönderen Konu: Ahşap Kayık Güverte Onarım  (Okunma sayısı 8750 defa)

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Dursun
  • Doğum Yılı: 1982
Ynt: Güverte onarım
« Yanıtla #15 : Mayıs 03, 2020, 08:23:18 ÖS »

Teşekkürler abilerim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Önümüzdeki 3 gün yağış var burada bakalım havayı kollaya kollaya çalışmaya başlayacağım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #16 : Mayıs 03, 2020, 08:48:18 ÖS »
Teknenin su hattı,sintinesi,posta,kemereleri ne durum da? Üst böyle bakımsız bırakılmıssa,oralarda da köklü bir tamirat,agaç degişimi gerekir diye düşünüyorum..Eger uzun zaman diliminde kendin kullanmayı düşünüyorsan,karaya alıp kapsamlı bir tamirat yapman  gerekir..Motor ne tekne de? Pancar mı?

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #17 : Mayıs 03, 2020, 10:18:23 ÖS »
Alırken kendimce baya inceledim. Aksine alt kısımda bir şey yok gibi. Postalar taş gibi, dış kaplamalarda sağlam. Sadece sintine de tam ortadan kaplama aralarından su yapıyor biraz. Tekneyi karaya alınca bakıcam. 2 sene önce kara bakımı görmüş tekne. Motor 17 hp ducati hava soğutmalı. İnanılmaz gürültülü. Su soğutmalı motor bakıyorum bir yandan. Tekne 6,95m 230 eni.
Ben aslında tam bir tirhandil hastasıyım. Bu tekne kalıp olarak yakın ve çok hoşuma gitti. Karpuz kıç ve yeke özellikle istiyordum. Şu kaba işler bitince ahşap bir direk için tecrübelerine danışacağom. Salmasını da kısmetse seneye inşallah.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #18 : Mayıs 04, 2020, 08:41:06 ÖÖ »
Alırken kendimce baya inceledim. Aksine alt kısımda bir şey yok gibi. Postalar taş gibi, dış kaplamalarda sağlam. Sadece sintine de tam ortadan kaplama aralarından su yapıyor biraz. Tekneyi karaya alınca bakıcam. 2 sene önce kara bakımı görmüş tekne. Motor 17 hp ducati hava soğutmalı. İnanılmaz gürültülü. Su soğutmalı motor bakıyorum bir yandan. Tekne 6,95m 230 eni.
Ben aslında tam bir tirhandil hastasıyım. Bu tekne kalıp olarak yakın ve çok hoşuma gitti. Karpuz kıç ve yeke özellikle istiyordum. Şu kaba işler bitince ahşap bir direk için tecrübelerine danışacağom. Salmasını da kısmetse seneye inşallah.

Ahşap tekne dıştan k.plak,elyaf kaplı degilse illa su yapar,problem degil bu..Bir tane flatörlü sintine pompası takarsın,teknede kimse yokken,su yaparsa kendiliginden boşaltır..

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Mayıs 10, 2020, 04:04:45 ÖS »
Herkese merhaba, yağmurlu günlerin ardından inşallah yarın onarımlara başlayacağım. Allah'ıma şükür bağlama kütüğünü çıkarttım bu hafta. Allah herkesin gönlüne göre versin. Ben halimden memnunum. :)

Tecrübeli ağabeylerime sora sora istediğim kıvama gelecek inşallah.
Kamarada ciddi çürükler var. Aslında ben üstünden doğru kaplaya kaplaya alttan çükürkeri alırım gibi düşünüyordum ama bir tık kamarayı yükseltmek istiyorum. Yapmışken tam yapayım dedim. Söküp atıcam kamarayı yeni yapıcam.
Daha önce fiber tekneme kamara için konuşmuştuk bu konuyu ama hafifliği baz almıştık. Şimdi sağlamlığı baz alarak;
1-Kaç mm kontraplak kullanmam gerekir? Kavak, Kayın, çam, huş hangisi ideal olur?
2-iskelet için kaça kaç kereste ve ne ağacı alsam en sağlamı olur?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 10, 2020, 07:28:04 ÖS »
çam,huş,kayın k.plak kullanabilirsin..8-10 mm fazlası ile yeter,üstede suya karşı 1 kat elyaf atarsan olur..kereste olarak sarı çam işini görür,sanırım.. 4x3 cm atkılar için yeter..keresteleride işin bitince,açıkta olan yerlerini, güneş,suya karşı marshall yada dyonun vernikli agaç boyaları var onlarla 2-3 kat boyarsan korumuş olursun..ben yazlıgın pencerelerini boyamıştım,5 yıl hiç birşey olmadı..mese,maun,çam vb gibi renk şeçenekleri de var.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Mayıs 10, 2020, 07:54:52 ÖS »
Fotoğraftaki gibi yanlara sadece vernik uygulamak istiyorum. Bu görünüm için kontraplak olarak ne seçsem daha iyi olur abi?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #22 : Mayıs 10, 2020, 08:01:24 ÖS »
hangi agaçın doku rengine yakınsa fotograftaki tekne,o agaçın k.plagını kullanabilirsin....ama vernik her yıl zımparalanıp,yenilenme isteyebilir..ugraşırım dersen yap.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #23 : Mayıs 10, 2020, 08:09:11 ÖS »
Uğraşırım  :okey

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Mayıs 16, 2020, 03:12:05 ÖS »
Teknenin üst tarafını komple söktüm, 7x2,5 sandal oldu. Bu hali çok hoş ama kamara yapmam şart. En son şiddetli rüzgarda burunda ki baba kopmuştu. Komple söktüm. Alttaki ağaçlar çürümüş ve kırılmış. Burası için 5x7 kestane kereste kestirdim(eski çıkanlar 5x3,5). Canım çıktı bir türlü alıştıramadım ahşabı. Postalara yapıştıramadım. En son küpeşte ye üstten vidaladım. Altına da yatay destek koyarsam dayanır diye düşündüm ama içim hiç rahat değil. Gerçekten görüşlerinize çok ihtiyacım var.
Ne yapayım? Söküp daha ince kestirip tam Postalara yapışacak şekilde alıştırmaya mı çalışayım. Postalarla arada kalan boşluğa parça ekleyip yapıştırayım mı?

Gerçekten çok zor 2 gün geçirdim. Çivi çakınca Postalarla korkuyorum ayrılır falan diye. Krom vida aldım, başları kopuyor vidalarken. Normal vida ile çalışsam postalara bağlantı yaparken sorun yaşar mıyım? Son halini çekmeyi unutmuşum. Sökmeden önceki hali fotoğraftaki.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #25 : Mayıs 16, 2020, 03:18:47 ÖS »
Ayrıca küpeşte kalınlığı 20mm, buranın üstüne 20mm marin Kayın kontraplak aldım kestim. Fakat bu yatay desteklerin hepsine tam oturmuyor. Boşlukları doldurmak için Teknomarin esa 3000ve fiber toz aldım. Bu macunla boşlukları tam kapatabilir miyim. Kontraplakla aradaki boşluğu destekler mi? Yorumlarınız çok değerli

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #26 : Mayıs 16, 2020, 05:34:58 ÖS »
Agaç destekleri teknenin orjinal kullanılmış ölçüsünde kestirip kullan..alttan destek ve yapıştırmaylada olur ama uygulamayı iyi yapman lazım..Vidalıyacagın yerlere önce kullanacagın vidanın yarısı ölçüsünde matkap ucu ile kılavuz yol aç,vida başları kopmaz da, yalama da olmaz..Küpeşteler de bende 21mm k.plak kullanmıştım..tek parça kesmiştim,kavisli ve egimli küpeştelerde kastı,yerine oturmamıştı..bende o tek parcayı üç parcaya ayırıp,önce yapıştırdım,sonra elyafladım,oda kesmedi üstüne birde civataladım...çözümü sen üreteceksin bu konuda yapısal duruma göre...baba,koç boynuzu gibi aparatlarda ben vida kullanmıyorum,güvenilmez geliyor bana..civata,somunla sabitliyorum..tabi teknenin yapısının uygun olması lazım,civatalamak için.Çalışırken bazı uygulamaları mantık ölçüsün de sen geliştirip,uyguluyorsun.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #27 : Mayıs 16, 2020, 06:29:24 ÖS »
Servet Abi o zaman çivi veya vida tercih meselesi anladığım kadarıyla. Postalara vidalayarak destekler oluşturabilirim.

Altlarındaki destek sanırım adı Şiyer kuşağı. Onu sökmek zorunda kaldım. Çıkan ahşap 10mm kalınlığındaydı. Benim elimde 18mm çam kereste vardı. Aslında bükülmesinde sorun yoktu ama, bir postaya kavuşsa diğerine kavuşmuyor. Bu şiyer kuşağı zannettiğim ahşap parça üst yapıya destek olması haricinde postaları da bir arada tutmaya mı yarıyor. yani teknenin baştan kıça çevresinde olabildiğince yekpare bir halde mi olmalı? Yoksa kavuşmayan yerlerde ikişer üçer tane postaya monte ederek çevresini dolaşsam olur mu? Olmuyorsa bu ahşap için 10mm kontraplak uygun olur mu, yine ağaç mı kestirmeliyim?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #28 : Mayıs 16, 2020, 06:59:20 ÖS »
Ben vidayı tercih ederdim...kılavuz yol açarsan sorun olmaz vidalamada..kestane sert agaçtır..

sayfa 51 den sonraki çizimlere bak,fikir verecektir..

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #29 : Mayıs 16, 2020, 08:41:11 ÖS »
Kafamda bir şeyler oluştu. Sağolasın abi. Bir şey daha sorsam sana, sintine deki boya yer yer dökülüyor. Bu boyayı yenilemek istiyorum ama nasıl bir yol izlemeliyim. Boya sökücü ilaç var. Önerir misin? Ahşaba zarar verir mi? Yoksa zımpara mı yapmalıyım?
Eski boya arındıktan sonra ne tür bir boya kullanmalıyım? Ahşap koruyucu ne uygulayabilirim? Bilgin var mı?