Gönderen Konu: 2.40 Şişme Bot Bakım Onarım Tadilat...  (Okunma sayısı 4604 defa)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cem Yeşilçimen
  • Bulunduğu İl: Aydın, Kuşadası
  • Doğum Yılı: 1973
2.40 Şişme Bot Bakım Onarım Tadilat...
« : Nisan 30, 2018, 02:42:33 ÖS »

Arkadaşlar elimde çok memnun olarak kullandığım İstanbul Emre bot yapımı 1 botum var ama 1 2 sene ilgilenemedim ve ayna ile burunda açılmalar yaşadım dolayısı ile yerine almış olduğum botu satınca buna tekrar eğilmem gerekti bu bot da en sevdiğim kalın bir kumaş ki 120 kg ben yan tübe oturdum mu banamısın demiyor...Ayrıyetten (fotosunu atamadım yarına evde depo da kalmış)ahşap bir omurgası ve yeterli sağlam bir ahşap tabanı mevcut...Fakat botu tamir ettirmek için ustalara danışmam bir işkenceye dönüştü 5 ustaya sordum 1 inden zorla cevap aldım ki o da öndeki burun açılmasına 250 300 tl ayna tamiratına 650 tl fiyat çekti :):):) Dolayısı ile iş başa düştü olsun zorla para mı kazandıracağım...Yeni meşgalem budur düşünce ve önerilerinize  açığım teşekkür ederim...

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: 2 40 Şişme bot bakım onarım tadilat...
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2018, 12:35:22 ÖS »
Firma ile görüştüm PVC kumaş olduğunu söyledi ama abi 10 yılı geçen PVC kumaşların yapışkan tutma özelliği maalesef bitiyor dedi...Peki tüp yenileyelim dedim abi senin fiber taban değil tüp yenileme olmaz dedi...Peki tahtaları yanağı falan işe yaramaz mı dedim Soba da yak dedi...:) Dolayısı ile bu proje zayıf olarak devam edecek bu aşamada okuduklarım da bana yapıştır kullan da endişe yarattı en azından aliemi dahil etmeden yapıştırır tek başıma fazla uzaklara açılmadan denemeler yaparım fakat tahtaları vs...gibi durumları değerlendirmek açısından proje yapacağım mesela komple yapışma yerlerinden ayırıp kumaş alıp kendim sıfırdan imal etmeyi deneyeceğim önce YAPIŞTIRMA ile bu yaz gittiği yere kadar 2.botu alırsam bu yaz imkan bulursam da komple söküp uygun kumaş ve yapıştırıcılar ile yeniden yapmak istiyorum...Tek sıkıntım diyelim yaptım komple yanağını tahtalarını omurgasını zımparaladım yeni kumaş aldım komple yeniden bot yaptım buna evrak çıkarmam mümkün olur mu?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2018, 02:59:20 ÖS »
Firma ile görüştüm PVC kumaş olduğunu söyledi ama abi 10 yılı geçen PVC kumaşların yapışkan tutma özelliği maalesef bitiyor dedi...Peki tüp yenileyelim dedim abi senin fiber taban değil tüp yenileme olmaz dedi...Peki tahtaları yanağı falan işe yaramaz mı dedim Soba da yak dedi...:) Dolayısı ile bu proje zayıf olarak devam edecek bu aşamada okuduklarım da bana yapıştır kullan da endişe yarattı en azından aliemi dahil etmeden yapıştırır tek başıma fazla uzaklara açılmadan denemeler yaparım fakat tahtaları vs...gibi durumları değerlendirmek açısından proje yapacağım mesela komple yapışma yerlerinden ayırıp kumaş alıp kendim sıfırdan imal etmeyi deneyeceğim önce YAPIŞTIRMA ile bu yaz gittiği yere kadar 2.botu alırsam bu yaz imkan bulursam da komple söküp uygun kumaş ve yapıştırıcılar ile yeniden yapmak istiyorum...Tek sıkıntım diyelim yaptım komple yanağını tahtalarını omurgasını zımparaladım yeni kumaş aldım komple yeniden bot yaptım buna evrak çıkarmam mümkün olur mu?

Yüzey iyice hazirlandiktan sonra neden yapışmasınki? bu dogruda olabilir ancak ben ilk defa bir yuzeyin belli bir yildan sonra yapiskan tutmadigini duydum.Hadi abi 10 yildan sonra yapiskan kimyasal ozelligini kaybeder ayrilmasi normal dese bunu anlarim ve kabul ederim.Ama hangi yapistiriciyi surersen sur olmaz anlaminda bir cumle bana garip geldi. Yinede bir ? de koyayim cunku tam hakim olmadigim bir konu.Ama garibime gitti.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #3 : Mayıs 03, 2018, 09:47:24 ÖÖ »
Cem Bey Merhaba;

Ustaların dediği bir nevi doğru olabilir. Sıkıntılı yeri tamir ettikten sonra sağlam yer açılabilir bu her zaman bir olasılıktır. Benim botumda da bu sıkıntı oldu. Sıkıntılı yeri tamir ettikten sonra güneşin altında kalıp tüpün içindeki havanın basıncı arttığında başka yerden açma yapıyordu. Çözümü çok basit. Bravo 240 Şişme Bot ve Can Salı Valfi diye internette aratın. Bu valf bir emniyet valfi gibi çalışıyor. Tüpün içindeki hava basıncı artınca fazla basıncı dışarı atıyor ve tüpleri koruyor.

Ayna tamirini ben şu anda kendi botuma yapıyorum. Akşama fotoğraf çekip gönderirim püf noktaları görmeniz için.

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Mayıs 04, 2018, 11:54:26 ÖS »
Cem Bey Merhaba;

Ustaların dediği bir nevi doğru olabilir. Sıkıntılı yeri tamir ettikten sonra sağlam yer açılabilir bu her zaman bir olasılıktır. Benim botumda da bu sıkıntı oldu. Sıkıntılı yeri tamir ettikten sonra güneşin altında kalıp tüpün içindeki havanın basıncı arttığında başka yerden açma yapıyordu. Çözümü çok basit. Bravo 240 Şişme Bot ve Can Salı Valfi diye internette aratın. Bu valf bir emniyet valfi gibi çalışıyor. Tüpün içindeki hava basıncı artınca fazla basıncı dışarı atıyor ve tüpleri koruyor.

Ayna tamirini ben şu anda kendi botuma yapıyorum. Akşama fotoğraf çekip gönderirim püf noktaları görmeniz için.

Teşekkür ederim...Valfleri bunlarlamı değiştireyim...Ok...1 - 2 gündür ilgilenemedim İnşallah yarın bilemedeniz 1 - 2 güne yapıştırma işlemine geçeceğim... :) Nitekim günlerce uğraştım Motorumu tamir ettim tam deneyecektim tek sağlam botumu da sattım ortada kaldım ama inşallah en geç bu hafta içi denize ineceğim...:):):)
Elimde önceki botum için almış olduğum PVC yapıştırıcı malzemem ve biraz kumaş rengi tutmasada var zaten önce dolgu gibi araya girmeye çalışacağım olmadı niyetim Kuşak kısımlarını parça ve yapıştırıcılar ile güçlendirme niyetindeyim...Bakalım sonuçlar ne olacak... :)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2018, 11:57:55 ÖS »
Arkadaşlar ne kadar açılan yerleri yapıştırıp yoluma ilerlemek istesem de içime iyice sinmesi için birleştirme kuşaklarının üstüne güçlendirme yapmak istiyorum istediğim boyutta ve renk de PVC Kumaş alabileceğim bir yer var mı...Hatta biliyorsunuz gerekirse komple söküp aynı ölçülerde kesip biçip yapıştırıp yeni bir botma yapma düşüncem bile var... :):):)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Mayıs 05, 2018, 12:00:29 ÖÖ »
Yeri gelmişken tekrar sorayım evde Tekne yaptınız gidiyorsunuz Evrak çıkarabiliyorsunuz Şimdi ben evde sıfırdan bot yapsam Evrak ve CE belgesi vs sıkıntısı yaşarmıyım... ? Eğer evrak çıkarabilirsem ne kadar zor gibi gelsede Evde ihtiyacıma göre şişme bot yapma fikride baya cazip gelmiyor değil... ? :)