Gönderen Konu: Evinrude 4 HP 2 Zamanlı Bakım Onarım vs...  (Okunma sayısı 45302 defa)

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Cem Yeşilçimen
  • Bulunduğu İl: Aydın, Kuşadası
  • Doğum Yılı: 1973
Evinrude 4 HP 2 Zamanlı Bakım Onarım vs...
« : Mart 20, 2018, 01:52:41 ÖS »

Selamlar, Bakım Onarımına niyetlendiğim motorum için sorularım olacak...İnşallah herkese faydalı olur.
Yüklediğim video da sorularıma ait problemler gözükmekte,
1-İlk çalıştırmada Karbüratörden benzin damlıyor sonra kesiliyor?
2-Benzin depom yıllardır temizlenmediği için çok kirli sökmeden bir temizleme yöntemi var mı?
3-Karbüratör sökmeden temizleme yapma şansım var mı?
4-Fark etmişsinizdir devamlı bir güç kaybı söz konusu Motor u stop ettirmiyor fakat Standart a yakın bir tekleme söz konusu?
5-Çok kafa sallıyor?
6-Benzin hortumuna filtre takmalımıyım?(Bir videoda gördüm?)
7-VD40 ı hertarafına sıkarak temizleme yapsam bir sıkıntı olur mu?
8-Stand da tekleme çok ciddi değil gibi fakat su hattını Egzos çıkışlarına kadar aldım mı daha ciddi bir tekleme oluyor.(Dolayısı ile Stand da denize çıkar görüntüsü veriyor ama bu durumdan dolayı denizde sıkıntı yapar gibi geliyor)
Tecrübe ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim...Ben de sık sık resim ve video lar ile gidişat hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Evinrude 4 HP 2 Zamanlı Bakım Onarım vs...
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2018, 09:40:15 ÖS »
Merhabalar.

Benimde 9.9 jhonson bir motorum var ve bende kendim bakım yaparak çoğu şeyini kendi kendime öğrendim.
Karbüratörden benzin damlıyorsa contalarında eskime-problem olabilir.

Motorda bence hiç bir şeyi sökmekten korkmayın. Biraz eliniz tornavida tutuyor ve bozma-toplama işlemlerinde başarılı iseniz motorun kurdu olursunuz. O yüzden benzin deposunu söküp güzelce temizlemeniz daha iyi olur bence.
Karbüratörüde aynı şekilde açıp temizlemelisiniz. Ben kendi karbüratörümü tamamen dağıttığımda içinde kum tanecikleri ve katı pislikler olduğunu gördüm.Bu gibi pislikleri dışarıdan herhangi bir sıvı ile temizlemeniz imkansız ki birde ince deliklerin kapladığı pislikler var onlar en önemlileri.
Tekleme neden olur kesin bir bilgim yok ancak benim rölantim düşük olduğunda ve bujim iyi çakmadığı zamanlarda aynı bu şekilde çok sallanıyordu.Yani stop etmeye yakın olduğu için çok sallanıyordu. Rölantiyi ayar vidası ile biraz arttırınca ve bujiyi sıfırı ile değiştirince yerinden kıpırdamaz oldu.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2018, 08:21:53 ÖS »
Teşekkür ederim...bakalım deneyeceğim İnşallah elime yüzüme bulaştırmam...:)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Mart 22, 2018, 10:45:05 ÖS »
Teşekkür ederim...bakalım deneyeceğim İnşallah elime yüzüme bulaştırmam...:)

Ele yüze bulaşabilecek hiç bir durum yok.
İki önerim daha olacak. Birincisi internetten mutlaka motorunuzun service manuel denilen,en ufak cıvatasının nerde olduğunu,nasıl değiştirileceğini vs gösteren kitapçığını mutlaka bulun. Bunları biraz araştırma ile kesinlikle bulursunuz. Tam olmasa bile yakın modelini yine kesinlikle bulursunuz.

İkincisi ise bu konuda youtube çok yararlı. Bol bol videolar izleyin,anlamaya çalışın.Bol bol kurcalayın,bozun. Bozdukça insan yapmasını öğreniyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #4 : Mart 22, 2018, 11:19:26 ÖS »
cem bey kolay gelsin şunu belirtmek istiyorum hiçbir makine akıl almaz değildir benim gibi dağınık çalışmıyorsanız işiniz daha kolay parçaları uygun araçla kırmadan sökün kaybetmeyin aynı yerlere takın :A tamamdır

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 13, 2018, 11:55:49 ÖÖ »
Selamlar çok önemli bir sorum olacak dün motoru standında kocası su dolu bi 15 dakika hatta 30 dakika vitesde çalışır bırakmak istedim ki denize çıkıcam sıkıntı olursa karada karşılaşayım diye Nitekim aşağı yukarı 15 dakika gerektiği gibi çalıştı fakat aşağı yukarı 15.dakikalarda stop etti tekrar çalıştırmak için ipi çektiğim de de ip gelmedi tamam dedim motoru yaktık nitekim ya dedim yağ oranını ayarlayamadım ya da motorun arkasından bir su tahliyesi göremiyorum su devir daim etmiyor motorun etrafında ki etmeli mi onu da bilemiyorum eğer etmeliyse arkadan bir çok motor da gördüğüm ip gibi su akması yok Neyse akşam üzüntüyle eve gittim sabah geldim bi çektim ipi şak çalıştı...Nedir bu durum ve ne yapmalıyım...Saygılar...

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #6 : Nisan 13, 2018, 02:57:19 ÖS »
  Motorunuzun markasını bilmiyorum ama bütün outboard motorlar çalışırken su alır ve onu arka tarafından dışarı salar. Motor çalışırken en dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir bu. Siz su gelmediğini söylüyorsunuz, yani su girişi tıkalı ve motor soğutma sistemi çalışmıyor. Motorda hararet yükseldiği için motor kendini korumaya aldı ve stop etti, tekrar çalıştırmamanız için de tambur kendini kilitledi. Sabah geldiğinizde motor soğuduğu icin sisrem açıldı ve çalıştı.
   Su girişlerini temizleyin, yaptığınız şekilde motoru çalıştırın, suyun arkadan aktığını görün, biraz çalıştırıp stop edin, yağın rengini kontrol edin. Yağ normal renginde değilde boza rengine dönmüşse conta yanık.

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #7 : Nisan 13, 2018, 03:56:46 ÖS »
Motor 2 zamanlı bence yağ kontrolü olmaz. Su devir daim olmadıysa motoru şişirmiş olabilirsiniz. Soğuyunca tekrar çalışır.

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Nisan 13, 2018, 04:55:20 ÖS »
Arkadaşlar evet kontrol ettim egzoz çıkışı yani duman atan yerden sanırım su çıkışı da olmalı ki internet de bu modellerin videolarında izledim öyle ip gibi bir çıkış yok da dumanın çıktığı yerden su püskürtmesi var ama benimkinde yok...
Nasıl temizlerim yada nasıl tamir edebilirim...(Bu arada evet motor şişiyor zorlarsam conta da yakacak gibi zaten kendi stop ediyor fakat arkadaşın bahsettiği gibi su da boza rengi yok sanırım henüz contayı yakmadım :) )
Konu bu olunca motor bu 15 dakikalık vites de stand ta çalışmasında 1 bazen de 2 kere kendi kendine ara gaz yapıyor dolayısı ile bu aragaz da acaba su sorunundan mı kaynaklıdır? bakalım inşallah su devirdaim sorununa yardımcı olursanız inşallah bu sorunun çözülüp çözülmediğini de göreceğim...

erolerdel

• Çırak Rehber
« Yanıtla #9 : Nisan 13, 2018, 05:05:02 ÖS »
Kuyruk bölümünde impeller lastiği vardır. Devir daimi o sağlar. Bence sen o motorun silindir ve segmanlarına zarar verdin. Susuz çalıştırdığın için hararet yaptı. Bu iş segman piston ve onlamaya kadar gidebilir. ilk olarak soğutma suyunu çöz tekrar uzun süreli çalıştığında aynı arızayı yapıyorsa geçmiş olsun.

cemhob

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Nisan 13, 2018, 05:10:46 ÖS »
Eyvah geçmiş olsun derken motor Hurdaya mı çıktı uğraşsam devamı bahsettiğin sorunları çözemezmiyim...
Maliyet olarak evet kurtarmayabilir ama en azından bunu hobi meşgale gibi görerek devamını getiremezmiyim. Yok Tamir edilemeyen arızalar dersen kafa dağıtalım meşgale olsun derken Kafayıda bozmayalım :) ...Sağol...

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #11 : Nisan 13, 2018, 07:22:13 ÖS »
     Motoru dört zamanlı varsaydığım için "yağ boza rengi olmuşmu dedim, sizinki iki zamanlıymış  sizde bu olmaz.

erolerdel

• Çırak Rehber
« Yanıtla #12 : Nisan 13, 2018, 07:59:30 ÖS »
Eyvah geçmiş olsun derken motor Hurdaya mı çıktı uğraşsam devamı bahsettiğin sorunları çözemezmiyim...
Maliyet olarak evet kurtarmayabilir ama en azından bunu hobi meşgale gibi görerek devamını getiremezmiyim. Yok Tamir edilemeyen arızalar dersen kafa dağıtalım meşgale olsun derken Kafayıda bozmayalım :) ...Sağol...

ilk olarak su devir daim problemini çözersen tıkanıklık veya impellerden mi sorun devam ederse silindiri açman gerekir. Vaktin varsa ve uğraşmayı seviyorsan bence altından kalkarsın.

osman topcu

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: osman topcu
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
  • Tekne Adı: OSMAN TOPCU
« Yanıtla #13 : Nisan 14, 2018, 07:34:22 ÖS »
Vallahi arkadaşım , ben 13 yildir bir fotograf sitesinin uyesiyim , 5000 e yakın postam var , böyle aslansın kaplansın , tornavida tutan herkes yapar diye çok gaz verirler , bütün kameralar da hurdaya gider , al götür bir tamirciye yaptır , sen hiç bir şey yapamazsın , parandan ve motorundan olursun , ustalar 30 sene çalışıyor bu motorlar üstüne , madem evinrude bir motor almışsın , onu bozma , yeni motorlar kaç lira biliyormusun ? Bu herkeze ders olsun.
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Nisan 15, 2018, 12:03:55 ÖÖ »
Vallahi arkadaşım , ben 13 yildir bir fotograf sitesinin uyesiyim , 5000 e yakın postam var , böyle aslansın kaplansın , tornavida tutan herkes yapar diye çok gaz verirler , bütün kameralar da hurdaya gider , al götür bir tamirciye yaptır , sen hiç bir şey yapamazsın , parandan ve motorundan olursun , ustalar 30 sene çalışıyor bu motorlar üstüne , madem evinrude bir motor almışsın , onu bozma , yeni motorlar kaç lira biliyormusun ? Bu herkeze ders olsun.

Bu konuda,bu fikre katılmıyorum.
Kamera ile deniz motorunu kıyaslayamayız ikisi çok farklı alanlar. Deniz motorlarının sistemleri aşşağı yukarı bellidir.Hangi sorun neyden kaynaklanır oda bellidir.Bunun çözümüde bellidir.
Hepsini geçtim deniz motoru üreticileri service manual diye bir döküman ortaya çıkarmazdı bukadar zor olsaydı.
Ben motorumun her noktasını elledim,kurcaladım.Sorunu olan motor şuan saat gibi işliyor.Hangi bakımı nereden nasıl hangi malzemeler ile yapılacagını biliyorum.

Satın aldığım kişi bakımlarını hep serviste yaptırmış ancak servis orjinal bujisini takabilecek bilgi birikimine bile sahip degil üzerinde 25 hp modelinin bujisi vardı.Service manual kitapçığından orjinal bujisini bulup sipariş edip ben taktım. :dedv
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com