Gönderen Konu: Amatör İşler İçin Kaynak Makinesi Tavsiyesi ? Çin Malı ZX7-200 Mini İncelemesi  (Okunma sayısı 23719 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Amatör İşler İçin Kaynak Makinesi Tavsiyesi ?
« Yanıtla #45 : Ocak 18, 2020, 01:10:30 ÖS »

Su maske fena degil,
Fiyati da korkunc degil, ayni zamanda da karanlik derecesi ayarlanabiliyor. Ben de vaktinde buna benzer bir maske almistim.

https://urun.n11.com/maske/colormatik-kaynak-maskesi-otomatik-kararan-kolormatik-P306845275
Volkan kesinlikle bunu almaz ;D..makina kadar parayı,maskeye vermez :)..
Belki sagligina verir  ^-^ ^-^

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #46 : Ocak 18, 2020, 01:35:32 ÖS »

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #47 : Ocak 18, 2020, 06:24:21 ÖS »
Sağlıktan tasarruf olmaz valla hayatta en çok korktuğum şeylerdendi gözümün alınması. Römorkumu yaparken kaynak tecrübem olmuştu. O gece daha hiçbirşey yokken daha eve gitmeden eczaneden volterenin göz damlasını almıştım. Şükür iyi korumuşum birşey olmadı ama çok korkmuştum.
Yüz maskesi almayı istiyorum araştırmalarımı sürdüreyim bakalım belki banggood'da yine bir kampanyaya denk geliriz  :on :halay

Hertürlü alengirli işe varım ama canımda tatlıdır. Bu konuda aslında beni biladerime sormanız lazım  :gk Benden bu konuda baya şikayetçi. Ekstra güvenlikçi,yedekçi olduğum için. Tonozu bile en az 3 koçboynuzuna bağlıyorum ben. Yazın engel olmasaydı 2. tonozuda bağlıcaktım limana daldığımda. :on
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #48 : Ocak 18, 2020, 11:00:31 ÖS »
Sağlıktan tasarruf olmaz valla hayatta en çok korktuğum şeylerdendi gözümün alınması. Römorkumu yaparken kaynak tecrübem olmuştu. O gece daha hiçbirşey yokken daha eve gitmeden eczaneden volterenin göz damlasını almıştım. Şükür iyi korumuşum birşey olmadı ama çok korkmuştum.
Yüz maskesi almayı istiyorum araştırmalarımı sürdüreyim bakalım belki banggood'da yine bir kampanyaya denk geliriz  :on :halay

Hertürlü alengirli işe varım ama canımda tatlıdır. Bu konuda aslında beni biladerime sormanız lazım  :gk Benden bu konuda baya şikayetçi. Ekstra güvenlikçi,yedekçi olduğum için. Tonozu bile en az 3 koçboynuzuna bağlıyorum ben. Yazın engel olmasaydı 2. tonozuda bağlıcaktım limana daldığımda. :on

Şaka bir yana,saglık önemli..
Bu sene yazın,sag gözde görüntü gitti,herşeyden sogudum..
5-6 Dr dolaştım hala net bir teshis konulmadı,şu an iyi gerçi ama..tedirginlik insanın yakasını bırakmıyor..
Bana birşey olmaz demeyin..bu epoksi,pu,türevleri bazılarında hemen,bazılarında benim gibi sonradan alerji yapıyor..koruyucular olmadan çalışmayın..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #49 : Ocak 20, 2020, 11:38:06 ÖS »
Bu kablo düzeni amma pahaliymis ya  :ofof

65 liraya 1 metre kablomu olur :nonay
En uygunu 16 mm olani oda 25 lira civarı.
Ben bu konudada banggood a yönelicem sanirsam.Güzel bir indirim kuponu yakalayip 40-50 liraya komple takimi dusururum insallah.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #50 : Ocak 20, 2020, 11:42:49 ÖS »
Bu kablo düzeni amma pahaliymis ya  :ofof

65 liraya 1 metre kablomu olur :nonay
En uygunu 16 mm olani oda 25 lira civarı.
Ben bu konudada banggood a yönelicem sanirsam.Güzel bir indirim kuponu yakalayip 40-50 liraya komple takimi dusururum insallah.

teller kalınlaştıkca ve bakır oranı yükseldikçe fiyatlarda zıplıyor..aslında makinayı aldıgın yerden alacaktın,beraber kargolanacaktı..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #51 : Ocak 23, 2020, 11:04:23 ÖS »
Bauhausta stanley marka 200 amper kaynak makinesinin 50 cm 10 mm2 şase kablosu vardı. Kablo boyu kısaldıkça kesit azalabiliyor mu ?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #52 : Ocak 24, 2020, 12:43:41 ÖÖ »
Bauhausta stanley marka 200 amper kaynak makinesinin 50 cm 10 mm2 şase kablosu vardı. Kablo boyu kısaldıkça kesit azalabiliyor mu ?

Slm Volkan;

Elektrikteki temel kanuna göre V=I.R. deriz bizler. Bir yerden bir yere bir yük aktaracak isen en az kayıp ile aktarman ve aktarıl iken zarar görmemen için ve en önemlisi bu yükü yani amperi taşıya bilmek için kesit artar.

Mantık şöyle; ya voltajı artırıp kesiti ve amperi sabit tutarsın; yada kesiti artırıp voltajı sabit tutarak Amperi artırırsın. Bu yüzden akım trafolarında kalın bakır kablolar olur ama voltajları küçüktür.Kaynak makinalarınında çalışma prensibi budur yani aslında her elektrot veya elektrik kaynak makinası aslında bir akım trafosudur. Ve punta yapan makinelerde voltajları düşük ama akımlarım kapasiteleri buyuktur.  Veya bir yerden bir yere elektriği cok yüksek volta gönderilsin 5-10-25 K gibi ama kesiti küçük tutarsın ve karşı tarafda trafo ile bu yüksek voltajı ampere ( yani güce), sebeke voltajına indirilsin. Kayıpların en az olması için

Bu yüzden eger aynı gücü ister isen mesafe çoğaldıkça kesitinde artması gerekir yani bir şeyden feragat etmen gerekir ya güç ki bu Amper veya voltaj voltajı 2 kat artırıl isen kesiti yarı yarıya düşer ( kaba taslak :) )

Kablo boyu uzadıkça aynı güç ve amper istersen kesiti artırman gerekir yoksa o kablodan o güç geçemez istersen cihazın xxx amper olsun. sorun veya soruların olur ise seve seve yanıtlarım.

Saygılarımla...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #53 : Ocak 24, 2020, 12:51:51 ÖÖ »
Kablo kisaldikca kayip azalir. Ama kablonun dayanimi ayni kalir. 10cm bile olsa, dayanim ayni olacaktir. Sadece kablonun ucuna iletilen guc daha fazla olur.
Cunku 10mm2 kablo, 2 metre yapsa, elektrigin bir kismi uzun bir kablo ustunde isiya donuseceginden, penseye ulasan guc duser.
2metre kablonun ortasindaki bir 50cm'lik kisim ne kadar isiniyorsa, kabloyu sadece 50cm yaparsan yine o kadar isinir.

Neyse, bu kadar detaya gerek yok.

10mm2 kablo koymalarinin sebebi sudur, makine 200 amperdir ama, 200 amperdeki cevrim orani 5% falandir. Yani adam maksimum 1 dk kaynak yapar demislerdir. Sonra isi korumasina gecer. kablo biraz isinir. Ama makine mecbur dinlenecegi icin kablo da dinlenir. 100 amper ustunde nadiren kaynak yaparlar demistir. onda da 2dk kaynak yapsalar, yine makine dinlenirken kablo dinlenir demislerdir. Butun bunlar bir sorun yaratmasin diye de kabloyu kisacik tutmuslar.

Yani ben olsam uc kurus fazla verip en azindan 2 metre kablo alirim. o ne oyle :D profili direk makinenin ustunde kaynat demisler.

Sizin makinede de cevrim orani dusuk olacagindan, soyle bir oneride bulunabilirim. kablolari en azindan ikiser metre uzunlugunda 200 amper bir makinenin kablolarina bakin. Aynilarini veya bir tik kalinini alip bu konuyu kapatin derim :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #54 : Ocak 24, 2020, 01:00:33 ÖÖ »
Ben simdi kablo duzenegini kendim temin edecegim icin kafam karisti.O yuzden bukadar darliyorum sizleri kusura bakmayin. :sad22

Kac mt kaclik kablo alacagimi ve bu kablolarla alabilecegim en iyi performansi nasil alabilecegimi ogrenmeye calisiyorum.Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim ama hala benim gibi elektrik cahilleri icin Türkçe degil :on
 Kac mt kablo kaclik kablo takimi aldigim makine icin kullanmaya en uygun olur  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #55 : Ocak 24, 2020, 02:54:41 ÖÖ »
Ozetle, sana kacaba 16mm2 kesitli, 2'ser metreden 4 metre kablo lazim :).

Makine haldir haldir calisacak olup 200 amper'i surekli gorecek olsan 50mm2 gerekirdi.

Bu makine 200 amper olsa da, sen muhtemelen 150 amper'i hic gormeyeceksin.

150amper'de calistirsan bile, muhtemelen en fazla 1 dk kaynak yapip, sonra kaynagi temizledin ettin, sonucu begenip begenmemeye karar verdin vs derken 5dk gecicek.
Yeniden kaynak yapsan bile makine ve kablo muhtemelen 1dk is karsiliginda 5dk dinlenicek. Boyle dusunursen, cevrim oranin 20% olur. Bu da makinenin de kablonun da dinlenmesi icin son derece yeterli.

20% yukte 150 amperde 16mm2 kablo isini gayet gorur.  Calisma sureni biraz uzatirsan kablo isinir. Baktin isiniyor. dinlendirirsin olur biter.

Uzunluga gelince, 10mm2 kullanmadigin surece, 150 amper alti icin kablonun 1 metre olmasi ile 3 metre olmasi birsey degismez.
Uzunluk senin rahat calismani saglar.  her ne kadar kucuk de olsa,  makineyi cekistirip durmazsin. Ben her durumda her iki kabloyu da 2 metreden asagi dusunmezdim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #56 : Ocak 24, 2020, 05:24:26 ÖS »
Ozetle, sana kacaba 16mm2 kesitli, 2'ser metreden 4 metre kablo lazim :).

Makine haldir haldir calisacak olup 200 amper'i surekli gorecek olsan 50mm2 gerekirdi.

Bu makine 200 amper olsa da, sen muhtemelen 150 amper'i hic gormeyeceksin.

150amper'de calistirsan bile, muhtemelen en fazla 1 dk kaynak yapip, sonra kaynagi temizledin ettin, sonucu begenip begenmemeye karar verdin vs derken 5dk gecicek.
Yeniden kaynak yapsan bile makine ve kablo muhtemelen 1dk is karsiliginda 5dk dinlenicek. Boyle dusunursen, cevrim oranin 20% olur. Bu da makinenin de kablonun da dinlenmesi icin son derece yeterli.

20% yukte 150 amperde 16mm2 kablo isini gayet gorur.  Calisma sureni biraz uzatirsan kablo isinir. Baktin isiniyor. dinlendirirsin olur biter.

Uzunluga gelince, 10mm2 kullanmadigin surece, 150 amper alti icin kablonun 1 metre olmasi ile 3 metre olmasi birsey degismez.
Uzunluk senin rahat calismani saglar.  her ne kadar kucuk de olsa,  makineyi cekistirip durmazsin. Ben her durumda her iki kabloyu da 2 metreden asagi dusunmezdim.
Hay Allah razı olsun  :on

Simdi hedefimi 16 mm kablo bulmaya kanalize ediyorum.Simdi hedefim var  :halay
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #57 : Ocak 24, 2020, 09:02:46 ÖS »
 ^-^ ^-^ ^-^

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #58 : Ocak 25, 2020, 05:29:22 ÖS »
Aynı makinenin mavisi 4 günlügüne grup alını şeklinde vergiler dahil ücretsiz gönderimle 236 liraya düşmüş :tav

Daha nekadar düşer bilmiyorum,yorumların hepsini okudum herkes çok memnun.Bu indirimide bulmuşken siparis vermemek olmaz ben alıyorum hayırlısıyla  :halay

bakmak isteyenler için link

Grupça Satın Al Beraber İndirimlerin Keyfini Çıkar ! https://banggood.app.link/nlLhTYDw62

Bu mesaji 9 ocakta yazmisim bugun 25 ocak.Bugün kaynak makinesi geldi ve teslim aldim. 16 gün sürdü ama buna hersey dahil. Grup indirimli aldigim icin 3 gun o kampanyanin bitmesinide bekledim.Baya tatminkar bir süre.
Hiç gümrük vergisi ödemedim ekstra olarak.Yurtiçi kargo ile geldi. Alirken Türkiye Hizli Kargoyu secmistim ücretsiz kargoydu.Yani 237 liraya ana kaynak makinesine sahip oldum.

Fişi topraksiz dedigimiz gibi.Kaliteli gibi geldi bana.
Askı aparati var ve kaynak pensesi ve torçunun bağlanma soketleri var.

Bekledigimden çokta kücük cikti kibrik kutusu gibi avuç içine sığıyor  :tav :halay

Diğer ekipmanları olmadigi icin henuz deneme yapmiyorum malesef  :crying

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #59 : Ocak 25, 2020, 06:57:46 ÖS »
    Güle güle kullan