Gönderen Konu: yelkenli seçimi  (Okunma sayısı 2977 defa)

onur77

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: onur kuşaksız
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1977
yelkenli seçimi
« : Temmuz 09, 2016, 06:09:49 ÖS »

Herkeze iyi akşamlar.Ne yapacağına karar verememek kadar kötü bir şey yok.sizlerden daha öncede trawler 28 planı hakkında yardımlarınızı istemiştim.Bu bayram tatili dolayısı ile boş zamanımın hepsini yine plan arayışı içinde geçirdim.Ben 4 kişilik bir aileyim.Biri5 biri8 iki çocuğum var.planları araştırırken yelkenli teknelerin gerek konaklama ve yaşam alanı konusunda motor yat tarzına göre çok daha iyi olduğunu fark ettim.Ve maliyet olarak sizlerin yazışmarınızdan okuduğum kadarıyla daha az maliyet gerektiğini öğrendim.Vede bir limana bağlı kalmadan uzun seyirin çok daha hesaplı olduğunu.İlk baştan beri yelkenli teknelerden uzak durdum çünkü yelken tecrübem hiç yok ve yelken tertibatları hem pahalı hemde çok karmaşık olarak biliyorum.düşündüm modeller arasında pop 25 ve Vagabond 26  var.Çocuklarımın küçük olması ve eşimin nekar yardımcı olabilir bilmiyorum ama bu yelkenlileri tek başıma kullanma şansım varmı.Yani kullanımını öğrenebilirmiyim.Daha önce 6-7 metrelik tekne ve Zodyak kullanmaktan başka deniz tecrübem yok.belki yakın zamanda değil ama işi iyice öğrendikten sonra egeden akdeniz turuna gitmekte hayallerimin arasında.Bunu da bir yelkenliyle daha keyifli yapabileceğimi biliyorum.Bu yelkenliler arasında siz olsanız hangisini tercih ederdiniz.Artık kesin kararım biryelkenli yapmak gibi.

navy55

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yılmaz SAA
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1979
Ynt: yelkenli seçimi
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2016, 10:31:45 ÖS »
yelkenli teknelere motoryatlara nazaran her zaman daha keyifli teknelerdir, uzun ve sadece su ve rüzgar sesi ile yapılan seyirlerin keyfine diyecek yoktur. tekne planına gelince, öncelikle kullanabileceğiniz ve idame edebileceğiniz tekne boyuna karar vermelisiniz, multichine serisi, dudley serisi tekne planları ve yapım resimleri mevcut, ayrıca internette ücretsiz bulunan kavalier 800 ve piligrim 590 vb. tekne planları da mevcut, öncelik olarak söz konusu planları inceleyerek sizin için hangisinin daha uygun olacağına karar vermelisiniz. Yelkenli tekne kullanımına gelince, elbette sıfır bilgi ile yelkenli tekne kullanamazsınız, ancak çok zor da değil, dünyadaki milyonlarca insan nasıl kullanıyorsa sizde kullanabilirsiniz, uygun eğitim ile kısa sürede bir yelkenli kullanabilecek bilgi seviyesine ulaşabilirsiniz. Rüzgarınız kolaylı pruvanız neta olsun.

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Temmuz 11, 2016, 02:56:09 ÖS »
Teşekkürler.Tercihim büyük olasılıkla pop25 den yana olacak.Yapılmış pek örneğine rastlamadım tek teretdütüm o.Ücretli planla bakmamın sebebi ücretsiz planlara göre çok detaylı olması.Normal ücretsiz planların %95 inden neyin ne olduğunu çıkartabiliyorum ama ufak bir detayı kaçırıp hem işi hem kendimizi tehlikeye atmak istemiyorum.Pop25 in tasarımcısı bunu tamamen amatör yapımcılara göre çizildiğini ve oldukça güvenilir olduğunu yazıyor.Tabi bu pazarlama taktiğimi yoksa doğrumudur bilmem.Sabit salma ve salma derinliğininde çok olmaması ayrıca boyununda çok abartılı olmaması beni çeken faktörlerden.Bu tekneyi çoğunlukla hafta sonu bir gecelik konaklamarda kullanacağım belki bayram tatili gibi 3-5gün.Buda 4 kişilik aileye göre yeter sanırım

navy55

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yılmaz SAA
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #3 : Temmuz 11, 2016, 03:25:51 ÖS »
Pop25 gerçekten çok güzel bir tekne, sizinde söylediğiniz gibi bir iki örnek dışında fazla yapana rastlamadım, umarım gönlünüze göre olur, plan siparişinden denizle buluştuğu güne kadarki yapım aşamalarını merakla bekliyoruz.

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Temmuz 11, 2016, 03:56:49 ÖS »
Teşekkür ederim.İnşallah bütün yapım aşamalarını paşlaşacağım.