Gönderen Konu: küçük bi sandal :)  (Okunma sayısı 7873 defa)

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: kocaeli
  • Doğum Yılı: 1994
küçük bi sandal :)
« : Eylül 19, 2013, 01:16:43 ÖS »

selamun aleykum abilerim. öncelikle hepinize teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı. bnm yaşım daha küçük ama balığa karşı olan ilgim büyük. denize yakın otruyorum bu yüzdende olabilir. size sormak istediğim kendime bi tane küçük sandal yapmak istiyorum tabi bu daha fikir aşamasında. ama nasıl yapılacağını hiç bilmiyorum. sitenize baktığım zman genelde tekne tarzı planlar hakkında konuşuluyor. küçük balık tutabileceğim bişey düşünüyorum ama bunu yapmaya hemen başlayamam sadece fikir. olurda karar veririsem yaparım diyorum. şuanda üniversiteye yeni başladm. sandalın en çok merak ettiğim altını nasıl yapılır. omurga denilen yerdeki ovallikler nasıl verilir. veya gördüğüm kadarıyla alt kısma dikme yapıştrma şeklinde yapılabilir mi? biliyorum çok soru sordum :) şimdiden teşekkürler :)

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
Ynt: küçük bi sandal :)
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2013, 12:00:46 ÖS »
selamun aleykum abilerim. öncelikle hepinize teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı. bnm yaşım daha küçük ama balığa karşı olan ilgim büyük. denize yakın otruyorum bu yüzdende olabilir. size sormak istediğim kendime bi tane küçük sandal yapmak istiyorum tabi bu daha fikir aşamasında. ama nasıl yapılacağını hiç bilmiyorum. sitenize baktığım zman genelde tekne tarzı planlar hakkında konuşuluyor. küçük balık tutabileceğim bişey düşünüyorum ama bunu yapmaya hemen başlayamam sadece fikir. olurda karar veririsem yaparım diyorum. şuanda üniversiteye yeni başladm. sandalın en çok merak ettiğim altını nasıl yapılır. omurga denilen yerdeki ovallikler nasıl verilir. veya gördüğüm kadarıyla alt kısma dikme yapıştrma şeklinde yapılabilir mi? biliyorum çok soru sordum :) şimdiden teşekkürler :)

Tayfun öncelikle aramıza hoş geldin. Duygularını tamamen anlayabiliyorum. Posta, omurga ve sarma yaparak ufak bir sandal yapmak için bile sağlam bir planın olması lazım. Deneme yanılma yöntemiyle (benim yaptığım gibi) çok uğraşırsın. Tabi el becerin bu süreyi uzaltıp kısaltabilir. Fakat bu sandalı bitirip denizde yüzdürürsen senden mutlusu olmaz herhalde. Benim tavsiyem ilk tekne olarak eğrisi bu kadar çok olan bir sandal yerine 2,4 mtlik D4 tipi tekne yapman. Ne demek istediğimi tam anlamak için sandal ile D4 1/10 modelini yap. Sonra kararı sen ver.

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2013, 03:09:19 ÖS »
öncelikle cevap verdiğin için teşekkür ederim. dediğin gibi ben bi sandla ve ya d4 tipi bir tekne yapıp suya indirebilrsem benden mutlusu olmaz :) ve araştrdm gerçektende sandalın eğrisi  büğrüsü var. çok uğraşmalı. bilmiyorum karasızım. şuanda okuluma doğru gdiyrm okullar açıldı. bnm düşüncem inş. bi tanesnde karar kılıp onu okulum bitene kadar planlamak. evet biraz uzun bi süre ama yaptığımda eksiklklern çıkmasını ve bana engel olabileck şeylerin olamsını istemyorum. bu yüzden kendime bi tarih belirledm haziran 15 diye :) bakalım bu süre zarfında sizin değerli bilgilerinzle birşeyler yapmaya çalışacağm. ve son olarakta admine sesleniyorum çok güzel bi site olmuş çok değerli bilgiler paylaşıyorsnz emeğinize sağlık :)

ozancirpan

• İleri Üye
« Yanıtla #3 : Eylül 26, 2013, 12:27:13 ÖS »
Merhaba;

Mail adresini verirsen planı paylaşabilirim. Planın telif hakkı yok.

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 26, 2013, 01:25:40 ÖS »
Ozel mesaj olarak yolladm. Cok tesekkur ederim. Uzernde oynama yapabilirmiyim. Yani biraz daha buyutmk icin ne onerirsnz :)

ozancirpan

• İleri Üye
« Yanıtla #5 : Eylül 26, 2013, 03:00:51 ÖS »
Ozel mesaj olarak yolladm. Cok tesekkur ederim. Uzernde oynama yapabilirmiyim. Yani biraz daha buyutmk icin ne onerirsnz :)

Sitedeki üstadlar büyültme konusunda daha iyi bilgi verirler ama abartmadan postalar ve omurgayı aynı oranda büyültünce sıkıntı olmaz kanısındayım.

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 29, 2013, 04:06:37 ÖS »
ozan abi. projeyi aldm ve bi kaç gün uğraştan sonra açtım. fakat bn autocad kullanmayı bilmiyorum yani büyütme işlmei yapamam. proje üstünde oynamadan ozalitçide biraz daha büyük bi şeklde çıkartsam olur mu sizce.

ozancirpan

• İleri Üye
« Yanıtla #7 : Eylül 29, 2013, 08:35:47 ÖS »
Projedeki ölçü 1,5 mt şeklinde, büyültme işini ozalitçide halledersin.

Ahmet94

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 02, 2013, 01:22:45 ÖS »
çok sagolasın abi. ozalitçiyle görüştüm. hallederiz dedi ve metresini 2 tl ye çıkartırım dedi. tekrar teşekkrler.

merd

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: merd ercansungur
  • Bulunduğu İl: izmir-varna
« Yanıtla #9 : Kasım 22, 2013, 01:09:21 ÖS »
kardesım  merhaba bende bu  yaz bır katamaran   yaptım  öncelıkle    ıyı  bır  arastırma yapman  gerekıyor   ınternetten   özellıkle  benım tavsıyem  bu     planını   kendınde  tasarlıyabılırsın  yada en basıtı    tanıdıgın  bırınde   bır    sandal  varsa özellıkle de  fıberglass   ondan  kalıp  alabılırsın   polyester kullanarak   bu  senn  ugrasınıda  azaltır hem     kalıp cıkarmayı eger ıstersen ben  sana   ızah  ederım   ancak yok  ben planlı bırseye  bakıp 0  dan  ımal  etmak ıstıyorum  dersen   ınternetten     bırkac model  sec    bunların  özellıklerını  bul (en- boy-  draft   kupeste   kalınlıgı   vs )  ondan  sonra   kendın   eger teknık resım  bılgın  varsa    kendın  çiz    kendı   tarzın   kendı   ıstedıgın  modelde ,   bır  plana  sadık  kalmana  gerek yok  kendın    oynaya  bılırsın  tabıkıde orantıılı  olarak   eger  teknenın   boyunu   uzatıcaksan   bı  10  santım  15  santım  etkı  etmez ama  40 50  cm den  ıtıbaren  en  bazındada genısletmen  lazım kı bunu  sebebıde  teknenın  denızde    dalgalardan  cok  sallanmasını  engellemek  ve  denge  sagamak .  eger  baska bır  sorun  olursa   yardımcı  olurum  hıc problem  degıl

carta

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ali dursun
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #10 : Kasım 22, 2013, 04:06:41 ÖS »
kardesım  merhaba bende bu  yaz bır katamaran   yaptım  öncelıkle    ıyı  bır  arastırma yapman  gerekıyor   ınternetten   özellıkle  benım tavsıyem  bu     planını   kendınde  tasarlıyabılırsın  yada en basıtı    tanıdıgın  bırınde   bır    sandal  varsa özellıkle de  fıberglass   ondan  kalıp  alabılırsın   polyester kullanarak   bu  senn  ugrasınıda  azaltır hem     kalıp cıkarmayı eger ıstersen ben  sana   ızah  ederım   ancak yok  ben planlı bırseye  bakıp 0  dan  ımal  etmak ıstıyorum  dersen   ınternetten     bırkac model  sec    bunların  özellıklerını  bul (en- boy-  draft   kupeste   kalınlıgı   vs )  ondan  sonra   kendın   eger teknık resım  bılgın  varsa    kendın  çiz    kendı   tarzın   kendı   ıstedıgın  modelde ,   bır  plana  sadık  kalmana  gerek yok  kendın    oynaya  bılırsın  tabıkıde orantıılı  olarak   eger  teknenın   boyunu   uzatıcaksan   bı  10  santım  15  santım  etkı  etmez ama  40 50  cm den  ıtıbaren  en  bazındada genısletmen  lazım kı bunu  sebebıde  teknenın  denızde    dalgalardan  cok  sallanmasını  engellemek  ve  denge  sagamak .  eger  baska bır  sorun  olursa   yardımcı  olurum  hıc problem  degıl

Merhaba yaptığınız katamaraın fotoğraflarını bbizimle paylaşırmısınız?

merd

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: merd ercansungur
  • Bulunduğu İl: izmir-varna
« Yanıtla #11 : Kasım 23, 2013, 11:25:06 ÖÖ »
 malesef   şu  anda  paylaşamam    tüm  fotograflar  benim   tasıyıcı  bellegımde  kaldı  oda   evımde  bende  yurtdısında ogrenım  görmekteyım   ancak     yılbası  tatılı  ıcın  turkıyeye geldıgımde  paylasabılırım   bu  sebeble   uzgunum  kusura bakmayın