Gönderen Konu: Bize ve Üyelerimize Sorun  (Okunma sayısı 80898 defa)

Volkan Oksuz

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Volkan Oksuz
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1974
Ynt: Bize ve Üyelerimize Sorun
« Yanıtla #90 : Ocak 05, 2022, 10:30:49 ÖÖ »

Forum'un sahibi Volkan gitti, foru Öksüz kaldı galiba....  :sad11

Ya da meşgul diyelim... ve de herkesi aldı bir karamsarlık. Bu günlerde böyle tekne yapmak.... Bravo vall...

Eski tüfeklerden ses yok, daha tecrübelilerden ses yok, ben iki satır yazayım bari...

İzmir'de mesela, Otomat Alüminyum var, çeşitli profiller yanında tekneye özel profiller de satıyor. Normal profiller 6 metre iken, tekne profilleri 8 metreye kadar çıkabiliyor. İstanbul'da da benzerleri mutlaka vardır.

Profil kesitleri ana direk için genelde elips ya da yuvarlak ve de kanallı oluyor, bumba daha kare gibi, ve diğerleri de kullanım amacına göre.

Otomat'ın sattığı profil kesitlerinden örnek ler eklemeye çalışacağım. Kesit en boy ölçüsü ve bazılarında et kalınlığı var. Onlardan uygun olanı seçmek gerekiyor.

Kolay gelsin
  Zaman ayrıdığınız için teşekkür ederim. 130x180 lik profil yok otomat aluminyum kataloğunda yerine alternatif seçmem lazım çok teknik bir konu olduğu için öneri almak istiyorum yardımınıza teşekkür ederim.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #91 : Ocak 05, 2022, 11:08:09 ÖÖ »
Konu aslında oldukça derin ama, maalesef memleketimizde fazla derine gitme şansımız bile yok.

Direk profilleri yapı, şekil ve malzeme bakımından bildik doğrama profillerinden farklı olur. Bunlar güç/ağırlık ve tuza karşı dayanıklılık anlamında farklı alaşımlardan oluşur. 50XX, 70XX serisi malzemeler farklı amaçlar için kullanılır.

Ama siz birşey almaya gittiğinizde genelde 60XX (6060 veya 6063) klasik doğrama profili bulabilirsiniz. Ölçü olarak da katalogda gördükleriniz büyük olasılıkla ellerinde de yoktur.

Malzeme türleri ve nerede hangisinin kullanılacağı bir ara ayrıntılı tartışılmıştı. Formuda ararsanız bulabilirsiniz.

Malzemeyi nerede bulup nasıl alacağınız da biraz size kalmış. Olduğunuz yere en yakın firma/fabrikaya gidip ihtiyacınızı anlatıp neler sağlayabileceklerini konuşmanız yararlı olur diye düşünüyorum. Seçimi onların içinden yapabieceksiniz çünkü. Yakında olmuyor, uzaktan sağlanacaksa da, önce yaptığınız gibi katalog çalışması yapıp olası birkaç aday blirleyip sağlayıcı ile konuşmakta yarar var.

Genelde, isteiğiniz ölçüde profile yoksa,  "sağlam" olması için en yakın bir büyük profil kullanılır. Et kalınlığı da önemli. Tabi bunun ağırlık merkezine yapacağı etkiyi de hesaplamak lazım.

Volkan Oksuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #92 : Ocak 18, 2022, 11:56:17 ÖÖ »
Bir Soru daha,

Gövde kaplama sırasında Kontraların üzerine 3 kat örme fiberglas ve Epoksi yapacağız.
Soru şu her kat kuruduktan sonra mı diğer katı atacağız yoksa aynı gün 3 katı beraber mi uygulayacağız.

Eğer her katın kurumasını bekleyecek isek bir sonraki katı atmadan zımpara atmalımıyım neden?

Çok soru sordum ama amatör bir tekneci olduğum için bu tip teknik konularda hata yapmak istemiyorum zira bir sürü beceri kaynaklı hatamız oluyor zaten.

Teşekkürler

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #93 : Ocak 18, 2022, 01:18:49 ÖS »
  Her iki yöntemde uygulanabilir, yaşken katları attığınızda bazı kısımlarda hava kabarcıkları kalabilir ve sonra tamir gerekir. Tek kat atıp kurutup diğer katı atacaksanız ve tamir durumlarında her kattan sonra zımparalamasak. Bu arada ilerki aşamada macun yapılırken her kat maçında da muhakkak zımpara yapılacak aksi takdirde katlar tutmaz.

Volkan Oksuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #94 : Ocak 18, 2022, 02:11:35 ÖS »
  Her iki yöntemde uygulanabilir, yaşken katları attığınızda bazı kısımlarda hava kabarcıkları kalabilir ve sonra tamir gerekir. Tek kat atıp kurutup diğer katı atacaksanız ve tamir durumlarında her kattan sonra zımparalamasak. Bu arada ilerki aşamada macun yapılırken her kat maçında da muhakkak zımpara yapılacak aksi takdirde katlar tutmaz.
Yanıt için Teşekkür ederim. Sanırım Her katı atıp kurutmak ve sonrasında zımparalamak daha doğru diyorsunuz doğrumu anladım

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #95 : Ocak 18, 2022, 05:54:48 ÖS »
Yanıt için Teşekkür ederim. Sanırım Her katı atıp kurutmak ve sonrasında zımparalamak daha doğru diyorsunuz doğrumu anladım

Daha dogru yada yanlis demeyelim. Ancak Amator icin daha kolay diyebiliriz. Hepsini bir kerede uygulamak bir cok acidan amator yapimci icin epeyce zor.
Oncelikle kisa zaman araliklariyla cok fazla recine hazirlamaniz lazim. Recine hazirlamak zahmetli ve ozen isteyen is. Bir cok zahmetli ve ozen iseyen isi bir kerede yapmak da daha once epey tecrubesi olmayan birisi icin dert demek.

Her kati attiktan sonra kurlenmesini beklemek size ekstra zimpara isi cikartiyor. Hic de sevilmeyen bir is. Ancak amele bir is ve rahatlikla ustesinden gelebilirsiniz. Bir onceki katta yaptiginiz hatalari tamir edebilir ve hatalarin ust uste birikmesini onlemis olursunuz.

Guzel bir zimpara her zaman sart :)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #96 : Ocak 18, 2022, 05:56:06 ÖS »
Katları bir önceki kat dokunma sertliğine ulaştıktan sonra atabilirsiniz. Böylece epoksi fiziksel yağışmanın yan sira kimyasal olarak da birbirine bağlanır. Ertesi günü beklerseniz, en az üç gün daha bekleyip, fırça ve su ile yıkadıktan sonra bir sonraki katı atmanızı öneririm, epoksi markasına bağlı olarak amin terlemesini az veya çok, kısa sürede veya 1 hafta gibi bir sürede yapabilir. Amin terlemesi ise bir sonraki katın yapışmasını engeller.  Yıkamadan zımpara yaparsanız, amin terlemesini yayarsınız, önce su ve fırça ile yıkayıp sonra zımparalamak daha doğru olur. Bir katı akşam attıktan sonra sonraki katı ertesi sabah atabilirsiniz ama süreyi daha fazla uzatmamak doğru olur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

frederick

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Frederick Troster
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1996
« Yanıtla #97 : Mart 10, 2022, 04:24:33 ÖS »
Merhabalar,

Rota seaman (kamarasız)  5.75 teknem için yelken donanımı edinmek istiyorum.
Konu ile ilgili teknik destek verebilecek birilerini arıyorum.
Şimdiden teşekkür ederim
Saygılarımla,
Frederick Troster
Frederick Troster

M. Cem Çınar

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Cem Çınar
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #98 : Aralık 13, 2022, 09:18:03 ÖÖ »
Selamlar,
 Benim elimde  1969 yapımı Zodiac marka 3.80 katlanabilir şişme bot var. Bota komple bakım yaptıracağım, bütün parçaları söküp tekrar yapıştıracağız, bu işlemi yaparken fotoğraflarını çeksem ve malzeme faturası ayarlasam kendim yaptım diyerek belge çıkarabilir miyim?

M. Cem Çınar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #99 : Şubat 21, 2023, 03:30:20 ÖS »
Merhabalar,
Ben bir yakınımdan 4.5 metre fiberglass sandal satın almak istiyorum ancak bu sandal hakkında ona binmiş bir yakınım sandalın çok sallandığını altının tam V şeklinde yapılmadığı daha düz yapıldığı için çok sallandığını söyledi. Ona göre ben Bodrum gibi çalkantılı denizde kullanamazmışım. Sandallarda göllerde ve denizlerde kullanılması ayrımı var mıdır? Sandalı kontrol ederken altında neye bakmalıyım dengeli olması için?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #100 : Şubat 21, 2023, 03:51:45 ÖS »
Denizde genelde altı düz olmayan tekneler kullanılır. Göllerde kullanılan teknelerin altı nereyse tepsi gibi düzdür. Teknenin dalgadan en az etkilenmesi için altının V şeklinde olması tercih edilir. Göllerde kullanılan teknelerin altı düz olduğu için kıyılara kolaylıkla yanaşabilirler.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #101 : Şubat 21, 2023, 04:47:28 ÖS »
Binmiş yakınınız bence doğru bir tespit yapmış. Kullanırsanız bile her zaman dikkatli ve temkinli olarak kullanın.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

M. Cem Çınar

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #102 : Mart 06, 2023, 10:26:47 ÖÖ »
  Merhaba,
Selamlar,
 Benim elimde  1969 yapımı Zodiac marka 3.80 katlanabilir şişme bot var. Bota komple bakım yaptıracağım, bütün parçaları söküp tekrar yapıştıracağız, bu işlemi yaparken fotoğraflarını çeksem ve malzeme faturası ayarlasam kendim yaptım diyerek belge çıkarabilir miyim?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #103 : Mart 09, 2023, 11:59:30 ÖS »
    Artık işi cok sıkı tutuyorlar, bilmem inanırlarmı

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: tayyip karali
  • Bulunduğu İl: Ümraniye
  • Doğum Yılı: 1996
« Yanıtla #104 : Mayıs 17, 2023, 09:05:08 ÖS »
Marin epoksi macun almayı düşünüyorum tekno marin ve polisan markaları var  aralarında cok büyük fiyat farkları var sizce hangisini almalıyım