Gönderen Konu: Elektrikli Titreşimli Zımparalar  (Okunma sayısı 13384 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Elektrikli Titreşimli Zımparalar
« : Ağustos 10, 2011, 03:32:24 ÖÖ »

Makine altındaki düz tablasına tabaka zımpara kağıdı takılıp kullanılabilir. Makine titreşim yaparak zımparalama işlemini görür. 2-4 kg. ağırlığında ve titreşim sayısı dakikada 4-5 bin kadardır. Makine iki tutamağından tutularak sürülür. Masif geniş yüzeyleri zımparalamaları kolaylıkla yapar. Boya, cilâ ve polyester yapılacak yüzeyler bu makine ile temizlenebilir.

Zımpara Makinesinin Kullanımı

-Titreşimli zımpara makinesine düz tabaka kağıt zımpara veya bezli zımpara takılabilir. Makinenin zımpara bağlama vidaları açılır. zımpara kağıdı yukarı doğru kıvrılarak sıkma düzeni arasına sıkıştırılarak vidalanır.
Makine sağa sola ve ileri geri hareketler ile çalışarak zımparalama işlemi yapar. Aynı makinenin yuvarlak disk takılarak çalışan tiplerde vardır.
-Zımpara el makineleri sağ elle arkadan ve sol el ile ön tutamaktan tutulup çalıştırılır ve yavaşça iş tablası üzerine konarak bastırmadan kendi ağırlığı ile zımpara yapması sağlanır.
Kesicileri genellikle altta olan bütün el makineleri evvela elde tutulup çalıştırılır. Sonra iş görme haline getirilerek yavaş yavaş iş yüzeyine sürülür.
-Zımpara makineleri bastırarak çalışma halinde motor zorlanıp yanabilir veya zımparalandığı yüzeyi yakıp bozabilir. Aynı zamanda fazla bastırmadan zımpara kağıdı da çabucak bozulup yırtılabilir.
-Toz torbası bulunan zımpara makinelerinin torbalarının, torbada fazla birikmeden boşaltılması gerekir.
-Toz çıkararak çalışan bu makinelerin iç kısımları çubuk kirlenip tıkanabilir. Ara sıra makine sökülüp iyice temizlenmelidir.
-akine gövdeleri alüminyum veya bakalit gibi kolay kırılabilen malzemeden yapıldığından tezgah üzerine bırakırken düşürülmeden emniyetle konması dikkat etmeliyiz.

ZIMPARA MAKİNASINI KULLANIRKEN

Zımpara makinası kullanırken dikkat etmeniz gerekenler: açılı ve rotasyonlularda fren bulunması, sprey ve yapıştırıcıların kullanılmaması (zımpara kağıdı yapıştırırken), kolay temizlenebilir olması ve bakımının kolay olması vb.dir. Hiç işlem görmemiş yüzeyleri zımparalamak için aleti tahta veya metalin boyunda hareket ettirmeli, diğer yüzeyler için oval hareketlerle zımparalamalısınız. Aynı zımpara filtreleriyle farklı malzemeleri zımparalamamalısınız.
Farklı işlemler için farklı zımpara kum kalınlıkları önerilmektedir.

Bunlar:

Boyaların kazınması ve hiç işlenmemiş zeminler için kaba kum kalınlığı,
Tahtanın parlatılması, eski boyalı yüzeylerin yenilenmesi, işlenmemiş tahtalar için ince kum kalınlığı,
Kaba ve basit tahtaları zımparalamak için ise ince kum kalınlığı gerekmektedir.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Zımparalama işlemleri yaparken de diğer el aletleri kullanımında olduğu gibi bazı güvenlik önlemlerine uymanız gereklidir. Makinanın kullanma talimatını okumalı ve bu uyarılara uymalısınız. Zımpara işlemi sırasında koruyucu gözlük ve eldiven takmalısınız. Güvenli kıyafetler giymelisiniz, bol kıyafetlerden kaçınmalısınız. Zımpara diskleri ni düzenli olarak kontrol etmelisiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Dursun
  • Doğum Yılı: 1982
Ynt: Elektrikli Titreşimli Zımparalar
« Yanıtla #1 : Nisan 24, 2020, 03:53:55 ÖS »
Merhabalar,
Ahşap teknemde boyalı yerleri kazıyacağım, girintili çıkıntılı yerleri düzleştireceğim eksantrik zımpara makinesi alacağım.

En az kaç Watt bir cihaz almalıyım. Nelere dikkat etmeliyim. Marka model önerisi yaparsanız çok sevinirim.

KL marka bütçeme uygun. Daha önce kullanan var mı?
KLPRO KLEZ43150 450Watt Eksantrik Zımpara

Yüksük hızı 6000-12000 devir/dk.
Disk çapı 150mm

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2020, 04:19:09 ÖS »
Merhabalar,
Ahşap teknemde boyalı yerleri kazıyacağım, girintili çıkıntılı yerleri düzleştireceğim eksantrik zımpara makinesi alacağım.

En az kaç Watt bir cihaz almalıyım. Nelere dikkat etmeliyim. Marka model önerisi yaparsanız çok sevinirim.

Disk çapı 150mm

Bu Markanın zımparası hakkın da çok bilgim yok,ama bu markanın spiralini almıştı bir tanıdıgım çabuk dagıldı..
Disk çapına dikkat edin ve tamir,parça bulunabilirliğine,biraz daha fazla ödeyin ama bozuldugunda atılmasın makina..Bosch,B.Decker vb
Ben 7-8 yıl önce pratikerden bugdet kendi markası alıştım,makina mükkemel hala çalışıyor,ama disk ölçüsü 120mm, kolay kagıt bulunmuyor..O yüzden alacagın makinanın kagıdı her nalburda bulunanabilecek  çapta olsun..yaygın olan 100mm çap sanırım..

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Nisan 24, 2020, 04:33:47 ÖS »
Bir çok ucuz elektrikli el aletinde motor yataklarının plastik olduğunu gördüm, rulman veya bronz en azından pirinç burç yatak olması gerekir ki kolay aşınmasın ve aşındığı zaman da değiştirilebilsin.  Amatör diye ucuz makine almayın diyeceğim ama ben amatör makine kullanıyorum. Ufak tefek işler için yetiyor. Bazıları profesyonel cihazlara göre o kadar ucuz ki bozulduğunda kaldırıp atıp yenisini almak daha doğru olabilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 24, 2020, 04:40:58 ÖS »
Merhabalar,

Disk çapı 150mm

Bu Markanın zımparası hakkın da çok bilgim yok,ama bu markanın spiralini almıştı bir tanıdıgım çabuk dagıldı..
Disk çapına dikkat edin ve tamir,parça bulunabilirliğine,biraz daha fazla ödeyin ama bozuldugunda atılmasın makina..Bosch,B.Decker vb
Ben 7-8 yıl önce pratikerden bugdet kendi markası alıştım,makina mükkemel hala çalışıyor,ama disk ölçüsü 120mm, kolay kagıt bulunmuyor..O yüzden alacagın makinanın kagıdı her nalburda bulunanabilecek  çapta olsun..yaygın olan 100mm çap sanırım..

Teşekkürler yorumun için. Şuan piyasadaki cihazlarda genelde çap 125mm. Bulunur diye düşünüyorum. Bu tarz cihazların hepsi işimi görür ama değil mi? Sadece marka farkı uzun ömürlülüğünü belirler. Bu dakikada titreşim sayısı watt ı çok aman aman önemli mi?
Einhell 380w bir model var. Bunlar hiç benim duymadığım tanımadığım markalar. Bilinirliklerini bilmediğim için kafam karışıyor :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 24, 2020, 04:46:31 ÖS »
Einhel piyasada bilinen bir markadır..300-400 wat arası makinalar sizin işinizi görür..

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 24, 2020, 04:47:57 ÖS »
Bir çok ucuz elektrikli el aletinde motor yataklarının plastik olduğunu gördüm, rulman veya bronz en azından pirinç burç yatak olması gerekir ki kolay aşınmasın ve aşındığı zaman da değiştirilebilsin.  Amatör diye ucuz makine almayın diyeceğim ama ben amatör makine kullanıyorum. Ufak tefek işler için yetiyor. Bazıları profesyonel cihazlara göre o kadar ucuz ki bozulduğunda kaldırıp atıp yenisini almak daha doğru olabilir.
Aynen abi. Günümüz teknolojisi o yönde zaten. Bilerek o şekilde yapıyorlar. Kullan at artık. Ya atla deve değil 250 TL bir para, seneye kullanmaktan geçtim de. Şuan işimi görsün. Full zımpara yapacağım. Alır almaz elimde patlamasında.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 24, 2020, 04:49:43 ÖS »
Aynen abi. Günümüz teknolojisi o yönde zaten. Bilerek o şekilde yapıyorlar. Kullan at artık. Ya atla deve değil 250 TL bir para, seneye kullanmaktan geçtim de. Şuan işimi görsün. Full zımpara yapacağım. Alır almaz elimde patlamasında.

İşini görür,hemende bozulmaz meret sanırım..en az 1 yıl garantisi vardır..

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Nisan 24, 2020, 04:52:44 ÖS »
Einhel piyasada bilinen bir markadır..300-400 wat arası makinalar sizin işinizi görür..
Eyvallah abi, bunu alıyorum o zaman. Fiyatı da uygun. 255 TL
Einhell Eksantrik Zımpara TC-RS 38 E
Güç (W)   380 W
Maksimum Hız (Devir/Dakika)   26000
Minimum Hız (Devir/Dakika)   12000
Zımpara Ölçüsü (mm)   125 mm

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN