Gönderen Konu: Yelkenli + motorlu tekneler hakkında sorum var.  (Okunma sayısı 5149 defa)

osurgan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: fatih erco
  • Bulunduğu İl: manisa
  • Doğum Yılı: 1990
Yelkenli + motorlu tekneler hakkında sorum var.
« : Ağustos 07, 2015, 05:40:03 ÖS »

Tekne satan bi bi siteden baktım yelkenli modellere; fakat motor gücü yazıyordu özelliklerde.

Yani bu yelkenliler, yelken için hava uygun olmadıgında vs motorla gidebiliyor dimi?

Acemiyim bu konuda, basit bi soru; fakat cevabı hakkında emin olamadım.

Bu tarz yelkenlilerde yaşamak için motor gücü kaç olmalıdır?

(not: yılın birkaç ayını teknede yaşamak istiyorum. ülkemizdeki koyları gezerim kısa süreli yani, onun dışında marinada kalacak gemi)

şimdiden teşekkürler cevap bekliyorum.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Yelkenli + motorlu tekneler hakkında sorum var.
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2015, 07:01:42 ÖS »
Yelkenli bir tekne "planing hull" olmadığı için fazla beygir gücüne ihtiyaç duymaz, bir teknenin hızı "gövde hızı" denilen hızla hemen hemen kısıtlıdır ve bu hıza çıkabilmek için gereken beygir gücü de kolaylıkla hesaplanabilir ve bu değer  yeni yelkenli teknelerde kullanılan motorlar kesinlikle bu beygir gücünün çok üstündedir. Gerekçesi ise dalga ve rüzgara karşı tekne gövde hızını muhafaza edebilmek ve motoru sadece yol için değil, şarj gibi başka diğer ihtiyaçlar için de aynı zamanda kullanabi lmektir. Bir yelkenli tekneye takılan motor eğer hesaplanıp takılmışsa veya seri üretim bir tekne ise kesinlikle yeterlidir. Motor gücü ise tekne hızını belirleyen tekne boyu ile doğrudan ilişkilidir.   

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

osurgan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2015, 07:21:10 ÖS »
Yelkenli bir tekne "planing hull" olmadığı için fazla beygir gücüne ihtiyaç duymaz, bir teknenin hızı "gövde hızı" denilen hızla hemen hemen kısıtlıdır ve bu hıza çıkabilmek için gereken beygir gücü de kolaylıkla hesaplanabilir ve bu değer  yeni yelkenli teknelerde kullanılan motorlar kesinlikle bu beygir gücünün çok üstündedir. Gerekçesi ise dalga ve rüzgara karşı tekne gövde hızını muhafaza edebilmek ve motoru sadece yol için değil, şarj gibi başka diğer ihtiyaçlar için de aynı zamanda kullanabi lmektir. Bir yelkenli tekneye takılan motor eğer hesaplanıp takılmışsa veya seri üretim bir tekne ise kesinlikle yeterlidir. Motor gücü ise tekne hızını belirleyen tekne boyu ile doğrudan ilişkilidir.

10-12metre boyunda bi yelkenli alacagim. Benim amacima uygun oldugunu dusunuyor musunuz?

Bu boyda bi tekne kaç bg olmalidir en az?

Dedigim gibi yasamak ve kısa turlar için hem motoru hem yelkeni olan bi tekne almak mı daha dogru yoksa motoryat mı daha dogru?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #3 : Ağustos 07, 2015, 07:51:30 ÖS »
10-12 m seçimi motor açısından 18-45Hp gibi bir motor seçimini akla getirir. Amacınızı diğer başlıkta belirtimişsiniz, yine de cevaplamay  çalışayım, hayat bir seçimdir, her seçim de bir vazgeçiştir. Bu tür konularda profesyonel danışmanlık yapıyorum. Doğru cevabı bulabilmek için forumdakilere kendinizi çok iyi tanıtmanız gerekir ki en azından bir takım cevapları bulabilesiniz. Kimi tek odalı bir evi yeteri bulur, kimine ise 40 odalı saray bile küçük gelir. Denizde de farklı değildir. Bu sorunun cevabını sanırım en iyi kendiniz verebilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #4 : Ağustos 07, 2015, 10:20:28 ÖS »
Okuduklarımdan öğrendiğime göre başlangıç için biraz büyük gibi. Tavsiye edilen 8 metre civarı gibi tabi önemli olan sizin tercihiniz

osurgan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 10, 2015, 12:23:14 ÖÖ »
Okuduklarımdan öğrendiğime göre başlangıç için biraz büyük gibi. Tavsiye edilen 8 metre civarı gibi tabi önemli olan sizin tercihiniz

kendi teknemi satın almadan önce bir süre kiralık olarak farklı tekneler kiralayıp kendimi denemek istiyorum. tecrübe eksikliğini birazda olsa bu şekilde telafi ederim diye düşünüyorum.

teşekkür ederim:)