Gönderen Konu: Planları Büyütme ya da Küçültme Parametreleri!  (Okunma sayısı 11287 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Planları Büyütme ya da Küçültme Parametreleri!
« : Şubat 25, 2018, 03:45:22 ÖS »

Defalarca deniz görmüş, hatta deniz kıyısında yıllarca yaşamış; ancak 55'inde denizle tanışmış ve artık denizle iç, içe olmaktan başka hayal kuramayan biri olarak : Bir amatörün gözüyle kendi teknesini yapmayı hayal etmek, plan aramak, bulduğunda da bir birinin dilini bilmeyen iki yabancının karşılaşması gibi merakla ama biraz tedirgin, başlı başına bir heyecan, korku değil belki ama endişeyle karışık tarifsiz duyguları beraberinde getiriyor.

İlk heyecanın ardından ilgi derinleştikçe bir biri ardına cevabı bilmem kaç bilinmeyenli denklem gibi sorular, sorular, sorular geliyor.

O heyecanla asılıyorsunuz klavyenin tuşlarına başlıyorsunuz bin milyon bilmem kaçıncı kere sorulan soruları sormaya. Kendileri de benzer aşamalardan geçmiş, cevabı yüzlerce kez verilmiş soruların bir yenisi ile karşılaşmaktan bezgin bir kıdemli amatörün nasırına basana kadar. "Güzel ülkemin, güzel insanı…" diye başlayan nutuklar eşliğinde kahredici bir gerçekle tanışıyorsunuz. Buradaki herkes sizin gibi!

Kimileri yaşadıkları acı tecrübelerin ışığında, kimileri de ihtirasla daldığı öğrenme aşkı ve araştırmaları sayesinde biraz daha fazla bilgisi olsa da bir farkınız yok!!!

Belki yüzlerce kez görmüş, hatta üzerinde seyahat etme fırsatı bulduğunuz nesnenin planlarına bakmak ap ayrı bir şey.
İlkin planların ölçüleri hakkında fikir yürütmeye başlıyorsunuz. Şurasından çeksem, burasını ittirsem, boyunu uzatsam v.s… Ve arı kovanına çomak soktuğunuzu o anda farkediyorsunuz; sanki bir kutsala laf atmışınız gibi "sakın ha", "elleme" , "dengesini bozar mahvedersin", "emeklerin boşa gider", "parana yazık"…

Sferik bir ortamda yüzer gezer bir nesnenin dengesi ne kadar sabit olabilir ki? Başına bir taş koysan; kıçı kalkar, bir misafir alsan başı göğe erer… 
Bunca zamanlık araştırma ve denemelerimle diyebilirim ki; öyle abuk subuk talepleriniz olmadıkça ve simetriyi bozmadıkça planla oynamak "tabu" değil. Bu yüzlerce yıldır yapıla gelmekte. Ancak "anaç tavuğun bastığı civciv ölmezmiş" misali; ne yaptığınızı bildiğiniz sürece.

Denizcilik; bu güne değin binlerce yılın bilgi ve deneyim birikimi ile forması tutmuş teknelerin farklı boyda versiyonlarını ürete gelmiş. Bunu yaparken de istatistiksel verileri modelleyerek bir yol tutmuş. Bir İskoç üniversitesi de bu verileri bir kalıba oturtmuş: 7Metre ile 19Metre arasındaki teknelerin büyütme yada küçültme parametrelerini sınıf ve ana model özelliklerini koruyacak şekilde formüle etmişler.

Bunların dışına çıkılamaz mı? Çıklılır elbet. Görmek istedikten sonra deve kuşlarının da estetik yanları illâki bulunur.  :D
Ancak heyecanlı amatör gençlere "yeniler anlamında" bir ufak tavsiyem olsun! Bir konuda klavyeye sarılmadan önce burada veya farklı platformlarda aradıkları ya da merak ettikleri konu illâki yazılıp çizilmiştir; gerçekten öğrenmek istiyorlarsa önce onları okumaları...

Oluşturduğum excel tablosunu ekledim. İlgi duyan arkadaşlara umarım faydası olur. :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
Ynt: Planları Büyütme ya da Küçültme Parametreleri!
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2018, 03:28:24 ÖS »
Eee sonuç ne neye karar verdin  :tav :tav

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2018, 10:35:56 ÖS »
Mehmet ağabey
çok teşekkür ederim. Şahsen benim için çok iyi oldu. Lakin tablonun okunması konusunda seni rahatsız edeceğim inşaAllah.
Eline emeğine sağlık.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #3 : Mart 04, 2018, 12:59:43 ÖÖ »
Arkadaşlar Mesut yazınca tablonun kullanımı ile ilgili bir açıklama yapmadığımı farkettim.  :-[

Bir tekneyi yeniden boyutlandırmak için sadece tekne boyunu yani "LOA" ve küçültme ya da büyütme oranını "yani L" değerini girmeniz yeterli. Küçültmek için "0,50 - 0,80 ... veya büyütmek için 1,15 - 1,20 - 2,0 ... v.b gibi. Geri kalan değerler yeni teknenin verilerinin kontrolünü ve tekne o boya geldiğinde yelken alanı, salması, deplasmanı v.s. nasıl etkileneceğini görmemizi  sağlıyor. En soldaki sütuna model tekne verilerini girerseniz sağdaki sütunda yeni değerleri görürsünüz. Kolay gelsin. :)

Ve Mesut nezaketin için teşekkür ederim. Malesef herkes senin gibi duyarlı olmuyor...

Yüklediğim excel dosyasında mevcut değerlerin girileceği yeri göstermemişim resimdeki örneğe göre girerseniz çalışır.
M.Köstekçi

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #4 : Mart 04, 2018, 06:01:10 ÖS »
ya usta eline sağlık da benim excel de mi bişey var
Mevcut değerlerin altında veri girişi yapılacak yerde bişey çıkmıyor
şu makroları etkinleştir tantanası felan olmasın :-X

weekender girip büyütünce vacationer oluyo mu onu söyle sen :P

cengiz yıldız

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: cengiz yıldız
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1977
  • Tekne Adı: serazad
« Yanıtla #5 : Temmuz 13, 2018, 03:15:11 ÖÖ »
paylaşımın için teşekkürler mehmet abi. :onay :onay :onay

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #6 : Temmuz 13, 2018, 09:23:19 ÖÖ »
Bence amatorluk de basli basina bir meslek, bir zanaat. Oyle bilmedigin ise tekme tokat dalip, ite kaka, yanlis yapa yapa, bir suru para harcaya harcaya birseyler ortaya koyup sonuctan mutlu olmak hic de kolay bir is degil, Ayrica bu durumu kaldirabilmek icin bence belli bir miktar bu konuya yatkin yetenek gerektiriyor. Amatorluk yetenegi. Yani bana gore.

Aslinda amatorlugu dogru yerinden tutup biraz bilgi ile destekleyince ortaya muhendislik eserleri cikmasa da oldukca guzel sonuclar cikabiliyor.

Tekne buyutme kucultme ve bunun yaninda pek onemi dile getirilmese de tekne donatma ile ilgili ben de amator bilgilerimden birseyler paylasmak isterim.

Butun araclarda oldugu gibi teknelerde de iki nokta cok onemlidir. 1. agirlik merkezi, 2. kuvvetlerin etkidigi merkez. Bu ikisi ihtiyaclara gore dogru ayarlandigi surece her tasarim yeterince basarili olur. Tasarlandigi amaclara gore cok basarili olabilmesi icin ortaya zilyon tane parametre girer.

Sizin de dediginiz gibi, kicina motor taksan arkasi, onune adam oturtsan burnu batar. O yuzden tekne icindeki donanimlari dagitirken iyi kotu hesap yapmak, teknedeki ciddi agirliklari mumkum oldugunca teknenin tam ortasina, yada ortaya en yakin olabilen  yere yerlestirmek onemlidir.

Hersey tekneye kuvvetlerin nasil etkidigiyle alakali. Tekneyi etkileyen kuvvetler konusunda iyi kotu bilginiz oldugu surece tasarimla oynamak ciddi bir sorun ortaya cikarmayacaktir.

Bunun disinda, kuvvetlerin kutleye etkisi de var. Tekneyi buyuturken bu epeyce karmasik bir durum olabilir. Mesela 1 metre boyunca bir citanin ucuna 2 kg yuk koydugunuzda kirilmiyor diyelim. citayi 2 metre yapip ucuna da 4kg yuk koyarsaniz kirilabilir. Birseyleri buyutup kuculturken katlari seklinde degil de daha cok kupleri seklinde dusunmek amator icin daha hayat kurtaricidir.Belki muhendislik acisindan 2 yerine hesaplanarak 2.3 bulunabilir. Ama amatorun boyle bir hesap kabiliyeti olmadigindan 2 yerine 3 ile carpmasinda fayda var.

Yani 1 metre boyundaki citayi 2 katina uzatip 2 kat agirlik tasimasini isterseniz cita kalinligini 3 ile carpin gibi. Tabi ben de bir amatorum :D bunu da dikkate almak lazim.

Valla hatunla kendi teknemizi yapmaya sanirim 2013 yilinda karar verdik, ben aslinda kendim 2010 yilinda karar vermistim. Sonra vaz gecer gibi olmusken konuyu hatun hortlatinca 2013 oldu.. Hala hem maddi imkanlarimiz, hem de tekne tasarimimiz gelismekte. Biz teknemizi sifirdan tasarlamaya karar veren iki manyagiz. yaklasik 7 - 8 yildir tekne tasarimlari uzerine zamanim oldukca kafa yoruyorum. Soru ve sorunlari cozdukca yeni soru ve sorunlar ortaya cikiyor.

Benim kanaatim, akli basinda bir amatorun bir tekne plani bulup minor degisikliklerle yoluna devam etmesi. Major degisiklikler gercekten epeyce cok bilgi istiyor. Biz artik hazir plan bulup onun ustunden yuruyelim asamasini psikolojik olarak coktan kacirdik :D

Neysem, Asil bu konuya yazma sebebim suydu, Bu tarz hesap tablolari %100 dogru olmasa bile, muhtemelen senin benim yapabilecegim hesaplardan daha dogrudur. Demem o ki, bu tarz hesap tablolarini toplayip kullanin :) Zira hayati cok kolaylastiriyorlar.

Bende microsoft office yerine libreoffice var. ilk denememde bende de calismadi. sorunu anlayip duzeltebilirsem o versiyonunu da ben yuklerim insallah.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #7 : Temmuz 03, 2022, 06:37:28 ÖS »
Tabloyu çalışır şekilde yeniledim. İlgilenen arkadaşların dikkatine. Yapılacak tek şey ilgilendiğiniz plandaki "en, boy, derinlik v.s. verileri " mevcut değerler " sütununa yazmak ve sadece büyütme oranı sütunundaki kırmızı yazılı hücreye büyütme yada küçültme oranını girmek sonuçları değerlendirmek bu kadar. Bu tabloya göre büyütme ya da küçültme mevcut bir teknenin sınıf özelliklerini koruyarak yeniden boyutlandırılmasını sağlıyor. Kolay gelsin...
M.Köstekçi