Gönderen Konu: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR  (Okunma sayısı 20490 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR
« Yanıtla #45 : Ocak 07, 2019, 09:51:16 ÖS »

Çok geçmiş olsun. Bilgisayar elimiz ayağımız oldu. Başına birşey gelince birden kendimizi boşta hssediyoruz gerçekten. Umarım kısa zamanda sorunlar hallolur.

Bu vesile ile burada sözetmiş olayım. Bugün uygulamaya biraz makyaj yaptım. İlk başta ortalık düğmeden geçilmiyordu. Neyin nerede olduğu belli değildi.

Şimdi bir düzen içinde düğmeleri menülerde topladım. Ortalık sakinleşti, kalabalık kalktı. Yapılacak işleri de arayıp bulmak daha kolaylaştı.

Düğmelere renk ekledim, ortalık biraz renklendi.

Bir yardım belgesi yazıp koydum, tuşa bağladım. Ama İngilize. Onu çevirip ayrıca ekleyeceğim.

Örnek OffSet tablosunu şimdi uygulamadan indirmek de mümkün.

Sanırım artık biraz daha kolay oldu kullanması.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #46 : Ocak 09, 2019, 06:54:20 ÖS »
Şimdi artık şöyle bir çizimi siz kendiniz de birkaç dakika içind kolaylıkla üretebilirsiniz:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/mjLDgMZbsNtXvtPE9

ve de hakiki bağlantısı:

haldenbilen.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #47 : Mart 02, 2019, 09:19:05 ÖS »
Neredeyse 2 ay olmuş. Ancak kafamı topralayıp programın son halini şöyle bir elden geçirdim. Birkaç bariz hata vardı, düzelttim. Yeni halini yükledim.

En önemli değişiklik tam esnek olması.  Satır / Sütun sınırlaması yok. Tamamen kullanıcıya kalmış. Tabi o zaman da bomboş, daha doğrusu, olmayan bir tablo / ekran geliyor. Onu elle doldurmak da pek kolay değil. En uygunu  örnek dosyalara bakarak, benzerini yaratıp yükleyip kullanmak.

Biraz da bunu aşmak için örnek tekne sayısını dörde çıkardım. Bu arada sorulan / konuşulan teknelerden Playboy ve Sivchuk850 planlarını da ekledim. Bir de bu forumda en çok yapılan herhalde S650, onun planını da ekledim. S495 çok kolay olmuştu. Bu da öyle olur sanmıştım ama öyle olmadı. Orijinal tabloya epey bir masaj yapmam gerekti. Çıkan plana tekne yapan arkadaşla yorum verirlerse memnun olurum. Hem planı düzeltiriz, hem de gerekiyorsa programı.

Genel olarak en arka profile yani transoma eğim konusunu henüz halletmedim. O nedenle yeni eklenen üç teknenin de transom yapısı anormal görünebilir. Onu biliyorum.

Print Preview tuşunun çalışma şeklini değiştiridm ve de herhangi bir çizim yapınca otomatik devreye girmesini sağladım. Umarım daha kullanışlı olur.

Omurga işine de henüz dokunmadım. Onu ve transomu halletikten sonra sıra diğer işlere gelecek.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #48 : Mart 03, 2019, 12:41:12 ÖÖ »
Tekrar ellerinize sağlık
Biraz bakındım sanırım çözmek biraz zaman alacak. Tarayıcım choreme. Sanırım onunda etkisi var.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #49 : Mart 03, 2019, 09:03:58 ÖÖ »
Chrome ile denedim. Evet, bazı farklılıklar ve çapaklar var, ama genelde uygulama çalışıyor.

Örnek tekne planlarından seç tuşuna basınca liste geliyor. S650 seçince doğru tablo yükleniyor. Yeni Tekne Başlat tuşuna basınca, yeni pencerede yarım kesit çizim çıkıyor. Normalde tek sayfa olması lazım ama, fazladan 4-5 sayfa çıkıyor. Bastırmak istersen üzerinde 0 yazna ve ok olan sayfayı seçmen gerekyor. Diğerleri gereksiz. Cancel tuşu ile pencere kapanıyor, ana uygulama penceresine dönülüyor.

Ben her çizimden sonra Clear Screen tuşuna basıyorum.

Drawings Menüsünden SideView veya Top View seçildiğinde yine yeni pencere açılıyor, yine fazladan sayfalar var. şe yarayanı seçmek gerekiyor. Cancel ile ger dönülüyor.

Drawings Menüsünden 3D seçince 3D çizim geliyor, ama ekran pırpırlanmaya başlıyor. Firefox'da böyle bir sorun hiç görmedim.

Make Station Menüsünden posta seçip çizdirbiliyorum. Diğer üç modelde çizimler tam çıkıyor, S650'de yarım  çıkıyor. Sebebini henüz anlamış değilim.

Benim görebildiklerim de şimdilik bu kadar.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #50 : Mart 04, 2019, 11:00:27 ÖÖ »
Programı güncelledim, çizim sorununu halletim. Çizimler düzgün olarak çıkıyor. S650 için de kontrol ettim. Çalışıyor. S650'nin posta çizimleri üst güvertede eksik çıkıyor. Sebebini tahmin ediyorum Çözümünü düşünüyorum.

1.) Tablo Yükle
2.) START NEW BOAT
3.) Yeni pencerede CANCEL
4.) Ana uygulamada CLEAR SCREEN
5.) Drawings >> SideView >> Print >> Cancel
veya
5.) Make Station XX >> PrintPreview >> Print >> Cancel
6.) CLEAR SCREEN

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #51 : Mart 04, 2019, 02:13:37 ÖS »
Programı güncelledim, çizim sorununu halletim. Çizimler düzgün olarak çıkıyor. S650 için de kontrol ettim. Çalışıyor. S650'nin posta çizimleri üst güvertede eksik çıkıyor. Sebebini tahmin ediyorum Çözümünü düşünüyorum.

1.) Tablo Yükle
2.) START NEW BOAT
3.) Yeni pencerede CANCEL
4.) Ana uygulamada CLEAR SCREEN
5.) Drawings >> SideView >> Print >> Cancel
veya
5.) Make Station XX >> PrintPreview >> Print >> Cancel
6.) CLEAR SCREEN

Abi aslında bize birde yelken yapimi icin bi program yazsan.bizim cahilcemize göre kolayca kullanabilecegimiz,hazır parcalari bize verebilecek,parcalata numara verip hangisini nerde dikecegimizi belirten okadar makbule gecerki eger imkan varsa.Sailcut diye bir program var ama galiba cok cok eskilerden kalma suan guncelmi is yapiyormu hic bilmiyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #52 : Mart 04, 2019, 03:34:31 ÖS »
SailCUT programına baktım.

Yenisi çıkmış. Tabi bu sizler için yeni olan mı, eskisi mi bilmiyorum.

Ben yelkenden anlamadığım için yine sizlere soracağım. Yani kısaca birtakım parametrelerin girilmesi gerekiyor. Onlar bir anlam ifade ediyorsa, gerisi kolay herhalde.

İki ekran var bilgi girilecek. Biri yelkenin profilini oluşturuyor, diğeri ölçüleri. Resimde ikisini bir araya getirdim. Bilenler parmak kaldırsın. Gerçek ADB sınavı başlıyor ;)

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/r9mfG4vLVfaRtLaf9

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #53 : Mart 08, 2019, 09:54:58 ÖS »
Bu yelken üretimi / kesimi konusunda kimseden ses çıkmadı. Ben pek hayra yormadım.

Umarım Volkan bana küsmemiştir. Topu taca attım, hemen pes ettim, konuyu es geçtim falan diye. Yanlış anlaşılmaktan hep korkarım ama hep de başıma gelir. O nedenle biraz daha açayım bari konuyu dedim.

Dediğim gibi yelken bildiğim bir konu değil. E, diyeceksiniz tekne de bildiğin bir konu değil. Tamam, doğru. Ama orada bir tablo var. Bütün çabam o tabloyu kolay kullanılabilir bir hale getirmek. Çizim yapmadan çizimleri üretebilmek. İyi / kötü, doğru yanlış. Ama anafikir şu. Elinde bilgi varsa onunla birşeyler üretebilirsin. Burada tablo var; ben sayıları çizgilere çeviriyorum.

Yelkene gelirsek, benim elimde birşey yok. Şimdi tamam ben oturup program yazayı diyecek olsam önce size soracağım: Yelken Nedir?
Nasıl tarif edilir? Parametreleri nelerdir? Nasıl kesilir, nasıl biçilir? Benim program yazmaya başlayabilmek için öncelikle bilmem, öğrenmem gerelen şeyler bunlar.

Bir de ortada hazır bir program var. O da muhtemelen istenen şeyi üretmek için - benim tahminim diyelim - üç aşağı beş yukarı aynı bilgileri soruyordur. Bilmiyorum.

Şimdi bunlar aynıysa: Benim soracağım sorulara cevap verebiliyorsanız, bu programa da cevap verebiliyorsunuz demektir. O zaman bu programı kullanbiliriz demektir. Ha, orasına burasına bakmak gerekebilir ama, onu kullanmak için gereken bilgi, benim program yazmam için gereken bilgi ile aynı.

Yani diyeceğim; ben program yazmaktan, işten kaçmam. Program yazmayı ayroca severim. Hele grafik/çizim ise bayılırım. O nedenle yelken programı yazmak da benim için keyif olur. Ama, ne yapacağımı bilmem lazım.

Dün yazdığım kısaca bu. Bu program da benim soracağım soruları soruyor; bunları cevaplıyabiliyorsak bu programı kullanalım. Kullanmak için gereken yardım neyse ona da varım.

Ama kimsenin küsmesini, darılmasını, üzülmesini istemem... :(

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #54 : Mart 08, 2019, 10:01:48 ÖS »
Bu yelken üretimi / kesimi konusunda kimseden ses çıkmadı. Ben pek hayra yormadım.

Umarım Volkan bana küsmemiştir. Topu taca attım, hemen pes ettim, konuyu es geçtim falan diye. Yanlış anlaşılmaktan hep korkarım ama hep de başıma gelir. O nedenle biraz daha açayım bari konuyu dedim.

Dediğim gibi yelken bildiğim bir konu değil. E, diyeceksiniz tekne de bildiğin bir konu değil. Tamam, doğru. Ama orada bir tablo var. Bütün çabam o tabloyu kolay kullanılabilir bir hale getirmek. Çizim yapmadan çizimleri üretebilmek. İyi / kötü, doğru yanlış. Ama anafikir şu. Elinde bilgi varsa onunla birşeyler üretebilirsin. Burada tablo var; ben sayıları çizgilere çeviriyorum.

Yelkene gelirsek, benim elimde birşey yok. Şimdi tamam ben oturup program yazayı diyecek olsam önce size soracağım: Yelken Nedir?
Nasıl tarif edilir? Parametreleri nelerdir? Nasıl kesilir, nasıl biçilir? Benim program yazmaya başlayabilmek için öncelikle bilmem, öğrenmem gerelen şeyler bunlar.

Bir de ortada hazır bir program var. O da muhtemelen istenen şeyi üretmek için - benim tahminim diyelim - üç aşağı beş yukarı aynı bilgileri soruyordur. Bilmiyorum.

Şimdi bunlar aynıysa: Benim soracağım sorulara cevap verebiliyorsanız, bu programa da cevap verebiliyorsunuz demektir. O zaman bu programı kullanbiliriz demektir. Ha, orasına burasına bakmak gerekebilir ama, onu kullanmak için gereken bilgi, benim program yazmam için gereken bilgi ile aynı.

Yani diyeceğim; ben program yazmaktan, işten kaçmam. Program yazmayı ayroca severim. Hele grafik/çizim ise bayılırım. O nedenle yelken programı yazmak da benim için keyif olur. Ama, ne yapacağımı bilmem lazım.

Dün yazdığım kısaca bu. Bu program da benim soracağım soruları soruyor; bunları cevaplıyabiliyorsak bu programı kullanalım. Kullanmak için gereken yardım neyse ona da varım.

Ama kimsenin küsmesini, darılmasını, üzülmesini istemem... :(

Abi küsme darılma yok olurmu öyle şey.Ben detylıca yazıcam ama boş,geniş vakit bulamıyorum bulduğum gibi detaylı yazıcam
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #55 : Mart 08, 2019, 10:10:20 ÖS »
Bu arada, programda bazı yenilikler yaptım; güncelledim.

Daha önce OffSet Tabloyu ve çizimleri dosya olarak saklama olanağı vardı. Şimdi tüm çalışmayı bir proje olarak saklama ve sonra geri yükleme olanağı var. Yani pratikte belki çok fark görmeyeceksiniz şimdilik ama, aslında bu Sanal Tekne yapımının bir parçası diyebilirim. Pratik olarak bunun somut olarak görüldüğü yer Drawings Menüsündeki 3D View çizimi.

Postaları ürettikçe, o postalar 3D çizimde yerlerine diziliyor. Daha önce de Tel Kafes çizim şeklinde vardı, ama pek görülmüyordu/anlaşılmıyordu. Artık yavaş yavaş katı 3D grafğe geçmeye başladım. Şimdi postalar (henüz kağıt gibi ince de olsa) ahşap desenli, katı levha gibi ve görülebilir durumda. Daha sonra borda kaplama çizimlerini de üretecek duruma geldikçe kaplamalar da yerine konacak. Böyle böyle teknenin içi- dışı tamamlanacak.

örnek resim şöyle:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/fauGDNc45ZRfPvpA9

Projenizi saklamak için File >> Save Project
geri yüklemek için   File >> Load Project

Projeyi saklamadan önce postaları üretmişseniz, bilgisayarı açıp kapasanız bile, geri yüklediğinizde 3D resimde postaları görebileceksiniz. Şu an, dur şu 3 numaralı postayı bir geri çağırayım da bakayım / çizdireyim demek isterseniz henüz mümkün değil; zaten batan çizdirmek de  çok zor değil de; ben sanal teknenin tamamlanması adımı olarak gördüğüm için o işin ilk adımı, temeli.

Bunları yaparken programdagördüğüm birkaç sorunu da hallettim. Çapakları da oldukça azalttım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #56 : Mart 08, 2019, 10:12:10 ÖS »

Abi küsme darılma yok olurmu öyle şey.Ben detylıca yazıcam ama boş,geniş vakit bulamıyorum bulduğum gibi detaylı yazıcam

İyi bari, sevindim. Umarım yelkeni de keser biçer, açarız artık :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #57 : Mart 12, 2019, 12:51:50 ÖS »
Programı yine güncelledim.

Yenilikler:

1.) Omurga eklendi. Çizgi profil ve katı levha olarak görünüyor. Çizgi profili sayfalama yapıp baskı almak veya kesim için dosya almak mümkün. 3D görüntüde ahşap görünümlü omurga çıkıyor.

2.) Yan  Kaplamalar üretiliyor.  Çizimler Menüsüne ekledim.

Drawings >> Side Plates deyince şu an teknede kaç "çene" varsa, güverteden aşağı doğru o kadar sayıda, yani güverteden omurgaya kadar olan kaplama panellerini üretiyor. Hepsini aynı sayfaya basıyor. İleride Posta üretimi gibi ayırıp o menüye taşıyacağım. Tek tek seçilip üretilip basılacak, ya da saklanacak. Ben şimdi bir bakayım; hatta kendim hızlıca kartondan / kağıttan bir maket yapıp doğru mu, işe yarıyor mu ona bakayım. Ona göre son halini veririm. Daha önce kendi ortamımda S495 için yapıyordum, oldukça başarılı idi. Bir de burada göreyim.

Şu an piyasada en makbul model Sivuch 850  olduğundan  ( ben Sivchuk deyip duruyorum, onu da bir ara değiştireyim)hem de nispeten kolay, onun maketini yapayım hızlıca. Kaplayıp bakayım. Sonra bir tane de SXXX serisi denerim.

Yan kaplamaları üretince, 3D görüntüde de gövde kaplanmaya başlıyor.

Yani giderek sanal teknemizi oluşturuyoruz.

Şöyle görünüyor:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/dJJaExj3zWjy3gJA7

Şimdi eski konulardan iki tane kaldı:

Birincisi arka posta (transom) için eğim konusu
İkincisi postaları "keserken", yukarı doğru da kesebilme. Yani U yapma. SXXX serisinde sorun değil de, Sivuch'da kesip de U yapamıyoruz. Onu değişik halletmek lazım.

Daha sonra sıra zaten yatay ve dikey kesitler almaya gelecek. Yani ille de posta olan yerden değil, istediğimiz yerden. Bu iç tefrişat için gerekli.
Ondan sonra genel amaçlı geometrik şekil çıkarma olanağı gelecek. (Şimdi özelleştrilimiş / kısıtlı olarak CUT işlemi var, onun genelleşmişi): O zaman ara bölmeler yapılabilecek. Sonrası zaten yatak, döşek, salma dümen...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #58 : Mart 18, 2019, 12:39:05 ÖS »
Programı güncelledim. Bundan sonra biraz ara vereceğim güncellemelere. Acil bir sorun yoksa; transom eğim konusu biraz vaktimi alacak. Orada tabloda ufak bir değişiklik gerekecek. Ön ve arka eğimler için sadece Z değil Y offset de eklemek gerekecek. Ona göre birşeyler tasaralamam gerek. O nedenle o biraz yavaş gidecek.

Bir de borda panellerinin kesimi için çıkan çizimleri denemek için hızlı tarafından mukavva/karton/kağıt ile basit bir maket yapacağım. Borda panellerini o tekneye giydirmeye çalışacağım. Doğru çizim çıkıyor mu onu görmek istiyorum. Bu da ayrıca vakit alacak.

Bu güncelleme ile birkaç yenilik /değişiklik geldi.

Güncelleme yapınca zaten ilk farkı önce hemen ekranda göreceksiniz :)

- Posta kesimlerini tepeden U şeklinde açma olanağı daha önce gelmişti. Onu CUT menüsünün altına sakladım.
- Borda panellerinin kesim çizimleri üstüste hepsi birden basılıyordu, şimdi seçimlik tek tek olacak şekilde Drawings altında yeni bir menü oldu.
- Ekranda ve yazıcı çıktılarında çıkan kalabalığı oldukça sadeleştirdim. Sanırım artık ekran kalabalığı olmayacak.
- yazıcılardan çıktı alındığında ölçü sorunu konusu epey baş ağrıttı. Şu an TEK SAYFAYA SIĞAN çıktılarda tam kesin ölçü basım şu şekilde çıkıyor:

1.) Posta Yarat
2.) Files >> SaveSVG ile çizimi dosya olarak sakla
3.) Çizimi tıklayıp tarayıcıda görüntüle
4.) Tarayıcıda normal sayfa yazdırır gibi yazdır (Ölçek 100%). Bu yöntem Sivuch Posta7 için tam 288mm basıyor.

Çoklu sayfa basımlarında mecburen sayfalama yapılacak. Sayfalama yaparken ben programda herhangi bir ölçeklendirme yapmıyorum. Ama sonuçta birkaç milim farklı basabiliyor. 288 yerine 284 gibi. Ben A4 boyutları olarak 295 ve 210mm kullanıyorum. Ölçtüğüm kağıt boyutları da öyle. Ama PDF'te 297.01 210.02 gibi (muhtemelen İngiliz sisteminden çevirme) biraz farklı değerler kullanıyor. Tarayıcılar ne kullanıyor bilmiyorum. Bunlar farkettiriyor mu onu da bilmiyorum. Çoklu sayfa basımı için:

1.) Posta yarat.
2.) Drawings >> PrintPreview
3.) Print

Çoklu sayfalamayı A4 kağıt ve Yatay (Landscape) için ayarladım. Dikey (Portrait) yanlış sonuç verebilir. Ya da hepten kaldırmış bile olabilirim, basmayabilir, eksik basabilir vs.

Posta Çizimlerine Su Hattı ve Omurga Hattı çizgileri ekledim. Bunu taa en başlarda Servert önermişti. Tamam dedim, unuttum. Geçen gün resimle açıklama yapmaya çalışırken benzer çizgiler çizince aklıma geldi, ekledim.

Maketleri/Tekneleri yaparken postaların diziminde ve hizalanmasında yardımcı olacak.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #59 : Nisan 01, 2019, 01:40:56 ÖS »
Geçenlerde bir mesaj göndermiştim. Daha doğrusu gönderdiğimi sanıyordum. Herhalde göndermemişim, ortalıkta görünmediğine göre... Yaşlılık dedikleri bu galiba :)

Diyordum ki orada: Program güncellemelerine bir süre ara vereceğim. Hızlı tarafından karton/kağıt ile bir maket yapıp borda kesimlerinin doğru çıkıp çıkmadığını deneyeceğim...

Postaları bastırdım. Evdeki ambalaj malzemelerinden (biraz kaliteli olan ince ama sağlam görünen) oluklu mukavvalara yapıştırıp kestim. Sonra evde geçen seneki hydrofoil yapımında kullandığım kontraplaktan parçalar gördüm. 10cm lik şeritler halinde, 4mm parçalar. Kalın ve az.

Dedim transom ve baş bodoslamayı, bir de omurgayı kontrplak yapayım, gerisini mukavva devam. Sonra baktım  ortadaki birkaç posta çıkacak gibi. Biraz daha, biraz daha derken 3, 5, 7 hariç diğer postaları (bütün bölme şeklinde)  kontrplaktan kestim. Geçen seneden beri epeyce güneş ve biraz yağmur gördükleri için yamulmuş, gevük güvük şeyler. Islatıp işkence ile sıkıştırdım. Bir gece beklediler. Düzelmş gibi görününce hemen işe koyuldum.

Ama sonra başladılar yine yamuk şekillerine geri dönmeye. Ben ger dönmedim. Olan oldu deyip devam. Öyle ya da böyle postaları dizip hizaladım. Stringerleri de 4mm kontrplaktan kesince, eni 3mm 6 mm arasında değişen çıtalar elde ettim. Bunlar da sert oldu, pek öyle kolay şekle girmedi.

Olduğu kadar deyip devam.

Borda çzimleri bastırdım. Kestim, kağıtları denedim. En üst katman (Güverte-Çene2 arası) nedense dar kaldı epeyce. Diğerleri tamam gibi. Bir miktar sapmalar var tabii. O kadar yamuk postada mutlaka sapmalar olmuştur. Önce kağıt ile kapladım. Sonra iş artık amacından çıktı. Şunu bir de ahşap kaplama yapayım dedim. Epeyce aramak zorunda kaldım; sounda akşamın darında bir yerde buldum. Aldım geldim. O da pek kalitesizmiş Dokunduğum yer tel tel açılıp elimde kalıyor. Bir tabakası yetecek idi, ik tabaka aldım; yetmedi. Bazı yerleri ekli yaptım.

Sonunda birşeyler çıktı ortaya. Dün bitirecektim, ama malum seçimler bizi yedi bitirdi... Bugün hızla tamamlayıp bu işten de kurtulayım artık dedim. Nisan geldi. artık burası paydos zamanı. Toparlanıp gitme vakti geldi...

Arada çektiğim birkaç resimden bazıları...

Omurgayı, transomdan önce dışarıda, bir başka sağlam yere vidaladım, eğim verirken gerilim/yük makete binmesin diye.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/rHqX4Hy32p5jPhEm6

Baş taraf biraz daha zayıf kaldı.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/fEytuZkvnRA6rY8Q8

Postaları böyle vidaladım bir kereste barçasına:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/HCHZawaEK9dDkwNC6

Kağıt kaplama (daha doğrusu ölçme faslı):

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/kSqMWQcypGmRiDuw7

ahşap kaplama:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/FA8gTfKDTyfnqDTp7

ve en nihayet vitrinde...

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/J5dXFq1LyDDmGSWy9

Bu egzersiz sırasında da gördüm ki, ben tekne yapamam. Yani sabredemem. Parça hemen kesilmeli. Tutkal hemen kurumalı. Hep acele, hep acele. Sabırın zerresi yok.