Gönderen Konu: Alüminyum tekne  (Okunma sayısı 16621 defa)

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ahmet
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1977
  • Tekne Adı: Henüz adı yok
Alüminyum tekne
« : Haziran 19, 2014, 12:10:53 ÖS »

Yeni üyeyim alüminyumdan 5 ile 6 m arası bir tekne yapmak istiyorum. model, plan, tecrubelerinizi ve deneyimlerinizi  benimle paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Alüminyum tekne
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2014, 01:17:35 ÖS »

Gözlemlediğim kadarıyla, alüminyumun daha büyük boy teknelerde kullanıldını görüyorum. 5-6 mt boyda bir tekne için en ideal ve ekonomik malzemenin kompozit olduğunu düşünüyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2014, 01:38:30 ÖS »

Gözlemlediğim kadarıyla, alüminyumun daha büyük boy teknelerde kullanıldını görüyorum. 5-6 mt boyda bir tekne için en ideal ve ekonomik malzemenin kompozit olduğunu düşünüyorum.

o boylardada aleminyum tekne yapılıyor ibrahim...ama işin püf noktası kaynak...kaynak işi halledilirse kompozit imalattan daha çabuk imal edilir..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2014, 02:47:11 ÖS »
    Servet, yapılsa da, maliyeti yüksek olur. Alüminyum kaynağını kim yapacak, her kaynakçı alüminyum kaynatamaz, elektrodunu bile yakamaz. Artı postalarda alüminyum olacak, ısıtılacak bükülecek vs vs. 5-6 metre tekne altı üstü, en iyisi kompozit.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2014, 03:08:11 ÖS »
Kuzey 500 alüminyum uygulaması için Link: http://homeverf.yakutia.ru/N500/index.html
Farklı modeller için link: http://www.kofflerboats.com/drift-boats/

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2014, 09:46:18 ÖS »
Biz iki arkadaş  alüminyum tekne yapmaya karar verdik. Apartmanımızın altında yerimiz var. Diğer arkadaş Almanya da meslek lisesi kaynak mezunu ve uzun yıllar alüminyum kaynağında çalışmış. kaynakla ilgili sıkıntımız yok.  Elimizdeki kaynak makinesini ve tüpü alüminyum  kaynak yapacak şekilde değiştirdik.Alüminyum kesme vs tamam.  Profil aldık. Hazırlıklarımız kısmen tamam gibi.Biz karar verdikten sonra hızlıca malzemeleri aldık dış saç kaplama hariç. Neden hemen malzemeyi aldınız, ön hazırlık yapmadan, diğer alternatifleri değerlendirmeden, ikinci el vs. diye soracak olursanız, kendimizi aldığımız karardan geri dönmeyelim diye mecbur bırakmak için vazgeçmeyelim diye artık alüminyum tekne yapmaktan başka çaremiz yok. İnternette gezinirken tekneler hakkında bilgi toplarken deniz rehberi sitesini gördüm hemen kayıt oldum. Buradaki tecrübeli bilgili deneyimli arkadaşların bilgi ve birikimlerinden fayda sağlarım diye Yardımcı olan ve olacak arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Biz amatörüz hiçbir tecrübemiz birikimimiz planımız  yok.
İnternet gezinmelerimde iki ölçü arasında kaldım hangisini yapmalıyım bilemedim veya daha farklı ölçülerdemi olmalı yardımcı olursanız sevinirim.
 Boyut 1:
Uzunluk: 4.92m/15, 2 "
En: 2,06 m
LWL app
Kesimi: 0.30m
motor olmadan Boatweight: 400kg
Ağırlık kapasitesi: Max. 950kg
Kişi kapasitesi: 4 pers. (300kg)
Kıç yüksekliği: Uzun şaft motor
Max Hp:. 40hp
Ölü yükselişi @ Rigel 13

Boyut 2:
Uzunluk: 6.47m
Genislik: 2,49 m
LWL app
Kesimi: 0.30m
motor olmadan Tekne ağırlığı: 650kg
Ağırlık Kapasitesi: max 1480kg
Kişi kapasitesi: 8 pers (650kg)
Kıç yüksekliği: Uzun şaft motor
Max Hp:. 180bg
Ölü yükselişi @ Aynalik 13 °

Neden alüminyum : Alüminyum  teknelerde 1mm veya daha kalın plakalar MIG kaynağı ile kaynatılır. Diğer malzemeler ile karşılaştırıldığında alüminyum  ağırlık oranına göre daha mukavimdir.  Alüminyum  tekneler fiberglas teknelere göre %30-40 ve çelik teknelere göre %45-55 daha hafiftir. Düşük ağırlık performans verimliliğinin artmasını sağlar. Örneğin aynı boyutlarda tekneler için alüminyum malzemeden imal edilenden aynı güçte daha fazla hız elde edersiniz veya aynı hızda daha az yakıt tüketimi sağlar. Alüminyum teknenin bir diğer avantajı kendi ağırlığı düşük olduğu için daha fazla yük almanıza olanak sağlar.

Alüminyum yüksek tokluğa sahiptir. Alüminyum tekne fiberglas veya çeliğe göre çarpışmaları daha iyi sönümler. Fiberglas, çelik veya ahşapta kopma, yırtılma medya gelirken çarpmanın şiddetine göre alüminyumda sadece göçme meydana gelir. Çelik gibi alüminyum yüksek sünekliğe sahiptir ve kopma veya yırtılma olmadan kalıcı deformasyonlara karşı dayanıklıdır. Alüminyum çeliğin üçte biri elastite modülüne sahiptir ve çarpışmalara karşı çeliğe göre daha uzun mesafede enerjiyi abzorbe eder. Bu nedenle stres seviyeleri çeliğe göre daha düşüktür. Bunun yanında fiberglas tekneler darbelere karşı çatlamaya kırılmaya meyillidir. Alüminyum  tekneler  fiberglas teknelere göre çok daha kolay ve hızlı tamir edilebilirler. Alüminyum  teknelerde çöküntüler çekiç ile düzeltilebilir veya gerekliyse çökük olan sac yerinden kesilerek yenisi ile değiştirilir.

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2014, 10:37:25 ÖS »
Ehitay teşekkür ederim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2014, 10:54:51 ÖS »
Öncelik olarak kendinize acil olarak aliminyum tekne için olan bir plan beğenmeniz gerekiyor.Ücretli veya ücretsiz farketmez ancak bağlı olduğunuz,beğendiğiniz bir planın olması şart.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2014, 11:00:11 ÖS »
Ölçü olarakta 4.92 nin yapımı sizi zorlamaz ve kolay olur 6.47 biraz yıpratabilir. Ancak 4.92 yide daha sonra büyütmek isteyeceksiniz. Kendi ihtiyaçlarınıza göre karar vermeniz yerinde olur. Tekneyi kaç kişi kullanacaksınız vs gibi
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2014, 12:38:13 ÖÖ »
begendiğiniz teknelerden biri max 40 hp,diğeride max 180 hp motor öneriliyor..sanırım sürat tekneleri bunlar....karar vermeden önce motor maliyetlerine bir bakın derim...motorlar tekne maliyetini geçebilir..yada deplesman gövdeli agır yol alan ama düşük beygir gücüyle hareket eden planlar araştırın..

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Haziran 20, 2014, 10:38:45 ÖÖ »
Sürat yapmak gibi bir niyetim yok. Kartalda ikamet etmekteyim balık tutmak arada adalar tarafa gidip yüzmek vs için kullanmayı düşünüyorum. Plan bulamadım arayış çerisindeyim.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Haziran 20, 2014, 11:23:51 ÖÖ »
Sürat yapmak gibi bir niyetim yok. Kartalda ikamet etmekteyim balık tutmak arada adalar tarafa gidip yüzmek vs için kullanmayı düşünüyorum. Plan bulamadım arayış çerisindeyim.

o zaman düşük beygir gücüyle sevk olan ,içten takma ucuz hava sogutmalı motor kullanabilecegin bir plan edin..http://www.boatplans.com/cgi-local/shop.pl?cart_id=2c7215df18b5e1cdafc655781dd23fa3&type=item&categ=032&item=1106438213

nagrumuh

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Haziran 20, 2014, 11:44:18 ÖÖ »
servet bey evet bu tarz birşey düşünüyorum planları varmı boyutlarında oynasam sıkıntı olurmu 6 m yeterli diye düşünüyorum.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Haziran 20, 2014, 11:52:58 ÖÖ »
Beğendiğiniz bir model varmı?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Haziran 20, 2014, 11:54:26 ÖÖ »
planları malesef yok..şipariş vereceksiniz..boyutları ile oynamaya gerek yok..20 feet 6.10 a,2.60 en yeterli iki kişi için....