Gönderen Konu: Bir yolu olmali  (Okunma sayısı 3318 defa)

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
Bir yolu olmali
« : Temmuz 22, 2020, 10:10:33 ÖÖ »

Merhaba
Daha önce birçok forumda karşılaştığım ama cevap bulamadığım bir konu var. yurtdışı satış sitelerinde gördüğüm 1000 dolarlık 1500 dolarlık çiçek gibi yelkenlileri görünce içim gidiyor.
Bunları sahiplenmenin, bunları Hayata geri döndürmenin bir yolu yok mu? illaki legal ya da illegal bir yolu olmalı, o güzel yelkenlilere binmek bizim de hakkımız orada 1000 dolara satılan ürünün burada ulaşılamayacak fiyatlarda.
Ilanlar her görüşümde kendi kendimi yiyorum. yok mu Bizi bilgilendirecek birisi.
serdar sayin
Alanya/antalya

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Bir yolu olmali
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2020, 12:03:54 ÖS »
Bence illegal yollara girmeyin.

Yurt disindan tekne satin almakta bir sorun yok diye biliyorum.

Avrupa birligine yurt disindan sahis olarak tekne getirdiginde ithalat vergisi kesilmiyor. Sifir vergi ile ulkeye kaydini yapip kullaniyorsun. Turkiye'de de aynidir buyuk ihtimal cunku bu yasalar yakin zamana kadar hep Avrupa birligine uyduruluyordu.

Bu bilgiyi alabilecegin en temiz yer tekneyi kaydettirecegin liman baskanliklari mudurlukleri sanirim.

1000-1500 dolar'a yelkenli nerde var yaw. Ya kucucuktur ya da dokuluyordur o. Masraflari yeni tekneyi bulmasin sonra?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Temmuz 25, 2020, 03:20:29 ÖS »
Anladığım kadarıyla konu Amerika.
Facebook gruplarında bende 1000-1500 dolarlık 7-9 metre aralığındaki teknelere denk geliyorum bazen. Avrupa'da bu fiyatlara buluncağını sanmam.
Amerika'dan buraya tekne nasıl gelir ? Öğrenmemiz gereken bu sanırım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2020, 03:57:13 ÖS »
Anladığım kadarıyla konu Amerika.
Facebook gruplarında bende 1000-1500 dolarlık 7-9 metre aralığındaki teknelere denk geliyorum bazen. Avrupa'da bu fiyatlara buluncağını sanmam.
Amerika'dan buraya tekne nasıl gelir ? Öğrenmemiz gereken bu sanırım.

Yuzerek gelmiyorsa tek yol konteyner nakliyesi. 5.5 - 11.5 metre araligindaki bir tekne ancak 12metrelik bir konteyner ile tasinabilir. 12 metre konteynerlarin ici genelde 2.3x2.3x11.5 metre oluyor. genislik sigarsa neden olmasin. Ancak konteyner icinde tekneyi oturtacak zemin hazirlanmali.

Konteyner'da tekneyi tasiyacak platform yapmak/yaptirmak bir maliyet.
Oraya gidip tekneyi almak ayri bir maliyet.
Nakliye bu boyutlarda 3 - 4000 dolar'dan asagi gelmez. O bir maliyet.
Nakliye buraya geldiginde, gumrugun gununun keyfine gore ithalat sayabilir. Bu durumda bir de ithalat vergisi odemeniz gerekebilir.
Boyle bir nakliyeyi kagit islerini bilen biri olmadan yapamazsiniz. Gumruk komisyoncusunun alacagi para baska maliyet.
Boyle bir nakliye icin nakliye firmasi muhtemelen nakliye sigortasi isteyecektir. O da bir maliyet.

Topladiginizda Turkiye veya avrupadan almaktan daha ucuza gelmez.

Yuzerek gelmesi de ayri bir maliyet. Kucuk bir tekne ile atlantigi asmak ayri bir risk...

Ingiltere, Norvec, Polonya gibi kuzey denizi ulkeleri de dahil, Avrupadan aldiginizda guvenle yuzerek Turkiye'ye getirebilirsiniz diye dusunuyorum.

Yuzerek getirilmeyecekse bosa kafa yormamak lazim.

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #4 : Temmuz 26, 2020, 02:13:07 ÖS »
Aslinda benimki sisteme isyan.
Ne kadarda dokuk olsa ayni ozelliklerdeki ( döküklük seviyesindeki) yelkenli turkiyede enaz 10 kati daha pahali.
serdar sayin
Alanya/antalya

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #5 : Temmuz 26, 2020, 07:56:27 ÖS »
İkinci el tekne ithali bakanlık iznine bağlıdır, çok özel bir durum olmadıkça ikinci el bir tekneyi ithal edemezsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 26, 2020, 10:35:30 ÖS »
İkinci el tekne ithali bakanlık iznine bağlıdır, çok özel bir durum olmadıkça ikinci el bir tekneyi ithal edemezsiniz.

Yabanci bayrakli tekneler Turkiye'ye kaydedilemiyor mu?

Yani ben mesela Bulgaristan'da yasiyorum. Bulgaristan'dan ikinci el bir tekne alsam, Turkiye'ye gelip Turkiye'ye ceviremez miyim kaydini?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #7 : Temmuz 26, 2020, 11:04:37 ÖS »
   Bir ara yabancı bandıralı, sahibi Türk ve Türkiyede ikamet edenlere bir af çıkarttılar, tekneler cuzi bir vergi ile Türk bayrağına geçti. Onunda süresi bitti. Bulgaristan bayrağı ile kullanırsınız ( yabancı bandıra ile ilgili tam mevzuatı bilmiyorum) fakat yabancı bandıralı tekneyi balıkçı barınaklarına bağlayamıyorsunuz, marinalara bağlamanız gerekir ki maliyeti çok fazla.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 26, 2020, 11:32:45 ÖS »
   Bir ara yabancı bandıralı, sahibi Türk ve Türkiyede ikamet edenlere bir af çıkarttılar, tekneler cuzi bir vergi ile Türk bayrağına geçti. Onunda süresi bitti. Bulgaristan bayrağı ile kullanırsınız ( yabancı bandıra ile ilgili tam mevzuatı bilmiyorum ) fakat yabancı bandıralı tekneyi balıkçı barınaklarına bağlayamıyorsunuz, marinalara bağlamanız gerekir ki maliyeti çok fazla.

Bu durumda,

Aslinda benimki sisteme isyan.
Ne kadarda dokuk olsa ayni ozelliklerdeki ( döküklük seviyesindeki) yelkenli turkiyede enaz 10 kati daha pahali.

Isyaniniza %1000 katioliyorum. Bu ne zulum bir duzendir arkadas...

Ben buraya gelince buradaki kurallari bi arastirmistim. Turkiye'den sifir veya ikinci el bi tekne alsam, ithalat vergisi yok. teknesine gore 100 - 200 euro gibi bi kayit masrafi var. Yillik herhangi bir algisi vergisi harci haraci yok.  Sadece denizde kullandigim sure icerisinde sigortali olmasi gerek. Sigorta da makul.

Yani bizim vatandasimiz neden bu basit ve mantikli haklara sahip degil gercekten anlamak mumkun degil. Hayir diyecegim ki memlekette cilginlar gibi tekne uretiliyor da yerli mali tesvik ediliyor... O da yok. Ancak super luks yat uretiliyor dogru duzgun...

Ben de yurt disindan tekne alsan en fazla fahis bi harci vardir Turk kaydina gecirmenin diyordum...  ://  ://  ://  ://

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #9 : Temmuz 27, 2020, 02:19:33 ÖS »
Merhaba
Kendi yaptıgım araştırmalarım sonuçu aşagıdaki sonuç ve fikirlere ulaştım. Dogru da olabilir Yanlışda olabilir yorum sizlerin.

1- Tekne (macera dolu ) Amerikadan gidip alınır. En az 3 aylık turist vizesi yeterlidir.

2- Orada kendin yapar veya yaptırılsın.

3- Sağlam veya Normal diyim yüzer vaziyete gelince DENİZCİLİK bilgin ve tecrüben var ise Atlantikden gecer gelirsin. Tabi dogru zamanlama lazım. Rüzgar acısından.

4- Tekne sağlam değil yüzemez eksik ve ben burda yapacam dersen. Konteynıra sığıyor ise konteynır ship verisin. uçaga atlayıp ülkeye gelir gemiyi beklersin. Sıgmıyor ise florida bölgesinde faliyet gösteren  2-3 firma var bunlar gemileri kat kat acık bir şekilde avrupaya taşıyorlar tekne ne kadar büyük o kadar $$$, ve tekne dolmadan kalkmıyor. En başta veriken 5.000 dolar olan işlem son 1-2 teknelik yer kalınca 1000-2000 dolara kadar düşüyor. Adam boş gitmek istemiyor bide teknen cuk boş alana otursa baya kar ediyorsun
ve tekne doldugu için diger gemi sahipleride beklemekden kurtuluyor.

4A- Tanıdık KAPTAN ( burada kasıt bizim gibi takasını yürüten Reisler degil) Uzun Yol Kaptanı var ise kendi gemisine koyup getirebilir. Yani özel gemi taşıyan gemiye vermeye gerek de yok.

5- Gel gelerim gümrük işine. Kdv, Ötv öder kullanılsın. Yabancı bayrak ile 5 yıl kalırsın. En son bildigim süre bu idi buğün tekradan baktım 1 yıl için 90 günde yazıyor. Hanğisi yürürlük de bilmiyorum. 2018 de bayrak geçisi vardı sadece kütük harcı ile bayrak değiştiriyorsun. Devam etmiyor galiba…

Şimdi gelelim konuya ve başlıgına…. BİR YOLU OLMALI

Evet Gümrüge takılmadan var gemiyi nereden alırsan al resmi cıkış yaparsın. deniz karakolu veya gümrükden. O ülkeden resmi cıkış yapmışdırsındır. Sonra uluslar arası sularda tekneyi yüklersin başka gemiye getiririsin türk karasularına yakın yeniden denize indirilsin. normal denizden ülkeye giriş yapar pasaportunu ve tekneni işletirsin Turist gibi sonrada, süre ne kadar sa kalırsın ülkede.

SONUÇ
Bana en mantıklısı eski bir tekne alıncak ise ki  BEN eger yer bulup da yapmaya başlayamaz isem öyle yapacam. Ona göre bütçe ayarlamak. ÇÜNKİ tekne fiyatı 1/10 sen 1/5 bile harcasan zarardan kardasın. Basitce 10k tekne, 20k bakım onarım, 5k 2-3 ay konaklama yemek, 10 k seyahat gibi kabaca bir hesap ile bu iş yapılabilinir.

Saygılarımla..

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #10 : Temmuz 27, 2020, 05:53:24 ÖS »
İkinci el tekne ithalini yani Türk bayrağı takmayı unutun. Bir çok ülkede kendi adınıza veya orada kuracağınız şirket adına teknenizi kaydettirebilirsiniz. Bunu  en kolay ve nispeten ucuz yolu ABD Delaware eyaletidir. ABD bayraklı bir tekneniz olur, vergi olarak oldukça düşük bedeller ödersiniz. Türkiye'de yabancı bayraklı bir tekne 5 yıl barınabilir, siz üzerinde oldukça canınızın istediği yere gidebilirsiniz, teknede taşıyacağınız kişiler için her defasında transitlog değişikliği yapmanız gerekir. yurt dışına çıkacaksanız, teknenizi sadece gümrüklü sahası da olan marinalarda bırakabilirsiniz.  5 yılın sonunda tekne ile yurt dışına çıkar ve dönersiniz, bir 5 yıl daha uzar. Son zamanlarda bu işlemi kağıt üzerinde yapmaya başladılar ve yanlış hatırlamıyorsam Türk makamları, gittiğiniz ülkeden transitlog kopyası istemeye başladı, Yunan adaları ve Kuzey Kıbrıs türk Cumhuriyeti bu işlemler için en doğrusu görünüyor. Tekney yabancı bayrakla kullanmak için başka bir sıkıntı şimdilik yok gibi görünüyor. Balıkçı barınaklarına geçici süre için bağlanabilirsiniz. Geçici süre zaman olarak belirlenmediği için bazı barınakların yıllık olarak bile yabancı bayraklı tekne kabul ettiğini biliyorum.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 27, 2020, 07:41:45 ÖS »
İkinci el tekne ithalini yani Türk bayrağı takmayı unutun. Bir çok ülkede kendi adınıza veya orada kuracağınız şirket adına teknenizi kaydettirebilirsiniz. Bunu  en kolay ve nispeten ucuz yolu ABD Delaware eyaletidir. ABD bayraklı bir tekneniz olur, vergi olarak oldukça düşük bedeller ödersiniz. Türkiye'de yabancı bayraklı bir tekne 5 yıl barınabilir, siz üzerinde oldukça canınızın istediği yere gidebilirsiniz, teknede taşıyacağınız kişiler için her defasında transitlog değişikliği yapmanız gerekir. yurt dışına çıkacaksanız, teknenizi sadece gümrüklü sahası da olan marinalarda bırakabilirsiniz.  5 yılın sonunda tekne ile yurt dışına çıkar ve dönersiniz, bir 5 yıl daha uzar. Son zamanlarda bu işlemi kağıt üzerinde yapmaya başladılar ve yanlış hatırlamıyorsam Türk makamları, gittiğiniz ülkeden transitlog kopyası istemeye başladı, Yunan adaları ve Kuzey Kıbrıs türk Cumhuriyeti bu işlemler için en doğrusu görünüyor. Tekney yabancı bayrakla kullanmak için başka bir sıkıntı şimdilik yok gibi görünüyor. Balıkçı barınaklarına geçici süre için bağlanabilirsiniz. Geçici süre zaman olarak belirlenmediği için bazı barınakların yıllık olarak bile yabancı bayraklı tekne kabul ettiğini biliyorum.

Bu bilgi baya faydali oldu. Tesekkurler.
En temizi o zaman yabanci bayrakli birakmak.