Gönderen Konu: Kompozit Sandviç Panel Yapımı  (Okunma sayısı 8577 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Kompozit Sandviç Panel Yapımı
« Yanıtla #45 : Eylül 15, 2020, 08:32:41 ÖS »

Tamam elyaf kaplayayım. Ama o işi sona bırakacağım. Şu an çalışma iskelesi gibi kullanıyorum ADO plastik osbyi. o bir süre idare eder. öncelik diğer işlerde. ilk hedefimiz Akdeniz.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #46 : Eylül 19, 2020, 06:06:29 ÖS »
Bu kompozit paneli katamaranın platformuna yani taşıyıcı alüminyum profillere tutturmak içşn önerinşz nedir?

Kontrplak altına köpük içine somun veya boydan cıvata gömüp sonra eltaf + epoksi düşünüyordum ama başka bir başlık altında içeride cıvata somun bırakmak pek tavsiye edilmedi.

zaten 3 boyutta oldukça esneyecek bir çerçevede cıvataların atma olasılığı çok yüksek de, ilk anda o aklıma gelmişti.

Şimdi panelde delikler açıp (tercihan elyaf epoksi öncesi) sonra bu deliklerden ipler geçirip ipleri de profillerin üzerinden dolandırmak. yani bazıları brandayı da çerçeveye öyle tutturur ya; kuşgözü zımba deliği içinden zigzag yaparak çerçeveye dolamak. Onun gibi. Ne dersiniz?

Başka parlak fikir veya bildik uygulama?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #47 : Eylül 19, 2020, 07:14:26 ÖS »
Her iki yöntem de olur..Ama ipli yöntemde esnek olacagı için,denizin dalga salnımın da ayaklar ayrı hareket edecektir..
Wharram katamaranları da böyle bir yöntemle birleştiriliyor daha stabil oldugu yazıldı bir ara baska yerlerde..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #48 : Eylül 19, 2020, 10:15:41 ÖS »
Ben civata ile bağlantı seçeneğini seçerdim. Civata sonuna fiberli somun ile.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #49 : Eylül 19, 2020, 11:10:18 ÖS »
 Cıvatayı elyaf+epoksi den önce gömerek mi, yoksa en son paneli delip mi? Ya da önceden delip boş delik bırakıp sonra cıvata mı?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #50 : Eylül 20, 2020, 09:48:38 ÖÖ »
Cıvatayı elyaf+epoksi den önce gömerek mi, yoksa en son paneli delip mi? Ya da önceden delip boş delik bırakıp sonra cıvata mı?
Gömerek yapamazsın büyük ihtimal abi hava kabarcigi sorunundan. Bence elyaf isini bitirip en sonra delerek yapmak. Deldikten sonra 1 gece önceden deligin içine epokside sürebilirsin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #51 : Eylül 20, 2020, 11:22:33 ÖÖ »
Evet tabi, bir bakıma o en kolay yöntem. Ben elyafları incitmek istememiştim. Mecbur delip keseceğiz demek ki gerektiği yerde. Bir gece önce epoksi sürmek can kurtaran oluyor burada. Ben deliği epoksili bırkmayı düşünmüştüm. Bu daha pratik olabilir.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #52 : Eylül 20, 2020, 11:56:41 ÖÖ »
     Deliği biraz büyük delip içini epoksi doldurduktan sonra dişdibi kadar delip diş çekebilirsiniz.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #53 : Eylül 20, 2020, 12:46:53 ÖS »
     Deliği biraz büyük delip içini epoksi doldurduktan sonra dişdibi kadar delip diş çekebilirsiniz.

Panel kalınlığı kadar somun niyetine yani? Çelik somun kadar güçlü olmasa da, kalınlıktan epey güç kazanır. İyi fikir.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #54 : Eylül 20, 2020, 04:46:33 ÖS »
Bence en iyi cozum civatalamak.
ekteki resimde gordugun gibi, genis rondela kullanarak yuku plaka uzerinde dagitabilirsin.
Aluminyum, civata ve kompozitin yukler ve isil genlesmelerde calismalari tamamen farkli olacaktir.
Civata esneyip kayarak bu stres farklarini kompanse edecektir.

Ancak epoksi ile oyle yada boyle yapistirma yontemine gidersen zamanla epoksi su koyverir diye dusunuyorum. Cunku kompozit levha termal degisimlerde neredeyse genlesmezken aluminyum genlesecektir. Eger aluminyum'u aluminyum'a yapistirsaydin bu sorun olusturmazdi. Ancak iki alakasiz malzemeyi yapistirmanin her zaman boyle yan etkileri oluyor.

Fiberli somun kullanirsan, civatalar bir kere biraz gevsese bile, yeniden sabitledikten sonra muhtemelen artik gevsemeyecektir.

Buradaki kilit faktor, yuku dagitmak. rondela yerine bir lama'ya delik acip onu da yuk dagitici olarak kullanabilirsin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #55 : Eylül 20, 2020, 09:58:13 ÖS »
Beni düşündüren teknenin gövdesinin şişme yani oldukça elastik olması.

Ben diğer tarafları ne kadar sıkı - sabit yapsam da, teknenin temeli gevşek / oynak olduğu için salınımı yüksek. Aynı anda teknenin parçalarının üç eksende yer değiştirmesi gayet olağan birşey.

Böyle bir durumda panelleri sabit durmaya zorlamak iyi bir şey olacak mı pek emin değilim.

Wharram videolarından birinde adam pek de gergin olmayan gerdirme telini tutarken " ... bu teknede hiçbirşey sabit değil, herşey esnek" diyordu. Birçok bağlantı da iple yapılmıştı.

İlk anda ben de cıvata düşündüm, hatta değişik vida seçenekleri de, akıllı vida, tork vida gibi. Ama düşündükçe parçaları biraz serbest bırakmak daha uygun gibi gelmeye başladı. Cıvatalar aşırı kasılmaya neden olacak. Yükü dağıtmak, evet. Ama belli noktalara aşırı yük biniyor. İple bağlarsam, yük noktalara değil paraçalara dağıtlmış oluyor doğal olarak. Tabii tek bir ip değil, dikiş diker gibi, sülfle yapar gibi teknenin çevresi boyunca düzgün dağıtılmış bir yapı daha makul olur gibi geliyor.

Hani depremde çok sağlam yerinden oynamayan bina yerine oynak, salınıma uyum sağlayan bina yapmak gibi. Teknenin doğasına daha uygun olacak sanki.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #56 : Eylül 20, 2020, 10:57:52 ÖS »
... bu arada, epoksi alerjiyi müthiş tetikliyor.

geçen yıl parmak aralarım küçük küçük kabarır müthiş kaşınırdı.

bu yıl ek olarak bacaklarda egzama başladı.

bir de huzursuz bacqk olayı var. üçe katlıyor.sabaha kadar yatakta 999 takla attıetıyor. ö

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #57 : Eylül 21, 2020, 12:21:27 ÖÖ »
Beni düşündüren teknenin gövdesinin şişme yani oldukça elastik olması.

Ben diğer tarafları ne kadar sıkı - sabit yapsam da, teknenin temeli gevşek / oynak olduğu için salınımı yüksek. Aynı anda teknenin parçalarının üç eksende yer değiştirmesi gayet olağan birşey.

Böyle bir durumda panelleri sabit durmaya zorlamak iyi bir şey olacak mı pek emin değilim.

Wharram videolarından birinde adam pek de gergin olmayan gerdirme telini tutarken " ... bu teknede hiçbirşey sabit değil, herşey esnek" diyordu. Birçok bağlantı da iple yapılmıştı.

İlk anda ben de cıvata düşündüm, hatta değişik vida seçenekleri de, akıllı vida, tork vida gibi. Ama düşündükçe parçaları biraz serbest bırakmak daha uygun gibi gelmeye başladı. Cıvatalar aşırı kasılmaya neden olacak. Yükü dağıtmak, evet. Ama belli noktalara aşırı yük biniyor. İple bağlarsam, yük noktalara değil paraçalara dağıtlmış oluyor doğal olarak. Tabii tek bir ip değil, dikiş diker gibi, sülfle yapar gibi teknenin çevresi boyunca düzgün dağıtılmış bir yapı daha makul olur gibi geliyor.

Hani depremde çok sağlam yerinden oynamayan bina yerine oynak, salınıma uyum sağlayan bina yapmak gibi. Teknenin doğasına daha uygun olacak sanki.

Hersey o kadar oynaksa evet, bence de kastirmamak lazim.

Bu sartlarda iple dikmek mantikli gorunuyor.

Kompozitle aluminyum arasina ince de olsa esnek bir malzeme koymakta fayda var bence. Aksi takdirde kompozit ve aluminyum esnek sartlarda surekli surtunurse birbirlerini asindirir buyuk ihtimal.

Ayrica ip de gececegi deliklerde surtunmeye maruz kalacaktir. Bu deliklerin finishlerinin puruzsuz olmasi bence oldukca onemli. mumkunse kusgozu gibi birsey cakmak lazim buralara.

... bu arada, epoksi alerjiyi müthiş tetikliyor.

geçen yıl parmak aralarım küçük küçük kabarır müthiş kaşınırdı.

bu yıl ek olarak bacaklarda egzama başladı.

bir de huzursuz bacqk olayı var. üçe katlıyor.sabaha kadar yatakta 999 takla attıetıyor. ö

Ben sahsen her turlu kimyasalla calisirken maske ve eldiven'i mecbur goruyorum. Biz anlamasak da gozle gorulen disinda uzun vadeli hasarlar da verebiliyorlar.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #58 : Eylül 21, 2020, 07:31:47 ÖÖ »
Eldiven kullanıyorum. Ama ille birşeyler oluyor biryerlerden bulaşıyor yapışıyor. Adı üstünde yapışkan.

Önceki kış epoksi ve/veya diğer kimyasallarla oynarken cilt teması / solunum yolu ile aldığım kimyasallardan tansiyon oynamaya başladı, kalp ritmi bozuldu bir ay kadar. Kalıcı solunum yolu rahatsızlığına (KOAH) da neden oluyorlar.

Maske ise COVID işinden zor. Yaparken taktın tamam, ama kuruma işi uzun sürüyor. Zorunlu olarak işi evin içinde yapıyorum. Ne kadar havalandırsam da evin havası bozuluyor. Yani maske taksan da uzun süre soluyorsun epoksiyi. Havalandırsan da  kısmetine düşeni alıyorsun. Evet belki minimum ama, benim de alerjik yapım maksimum. Ben kimyasallarla oynadıkça alerjik olaylar da artıyor.

Bir süre daha katlanacağız mecburen.

O nedenle hazır malzeme cazip geliyor. Tozuydu, kokusuydu yok. Tabi macunu zımparası da.

Haa, bu arada tabi ben bu panellere macun zımpara falan da yapmayacağım elbette.

Zaten ahşabın görüntüsü çok güzel çıktı, zımparalarsam matlaşacak. Güneşte sararır mı bilmem ama şu an görüntü çok güzel. Öyle de kalacak.