Gönderen Konu: 'Haber 620' Motorsailer Yapımı  (Okunma sayısı 1788 defa)

tunconey

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: TUNÇ ÖNEY
  • Bulunduğu İl: ANKARA
  • Doğum Yılı: 18.10.1975
'Haber 620' Motorsailer Yapımı
« : Kasım 13, 2020, 02:27:20 ÖS »

Merhaba arkadaşlar;
Ben Tunç Ankara'da yaşıyorum. (Memleket Samsun 😊 ) Yavaş yavaş bir motorsailer yapımına başlamak istiyorum ve 2 yıl içinde bitirmek amacındayım. Daha önce 5-6 adet ayrıntılı balıkçı teknesi maketleri yaptım hani tamamen fikirsiz değilim az da olsa bir kırıntı var. 
-   Motorsailer; çünkü daha az yakıt kullanımı yani gerektiğinde motorla, daha çok yelkenle hareket etmek ,
-   Ayrıca sadece gezi değil hobi olarak balık da tutabilmek
-   Ağırlığı 1000 kg yi geçmemeli römorkla taşıyabilmek kışları müsait olan yere tekneyi alabilmek
-   Hareketli salma
-   İçinde en az 4 kişi geceleyebilmek
-   Fazla büyük motora ihtiyaç duymamalı
-   Yelkenini tek kişi bile kullanabilmeli
vs gibi nedenlerimi sıraladığımda 5,5 ile 6,5 metre arasında bir tekne planı bulma durumu ortaya çıkıyor.
Model olarak baktıklarım içinde gözüme en güzel gelen tekne Haber 620 oldu fakat bunun planını bulma şansım var mıdır bildiğiniz bir sitede hiç rastladınız mı?
https://haber-yachts.com/index.php?page=en-haber620g

Ayrıca bu tip motorsailer tipi teknelerin imalatında örneğin Karadenizde açıkta iken hava patladığında alabora olmasını önleyecek bir imalat tekniği filan var mıdır. Yani  yelkeni kullanamayıp topladığın kadar sert bir hava ve dalgada zaten küçük olan moturun da pek etkisi yokken geminin serseri bir şekilde savrulduğu bir şartta batmaması neye bağlı. Bu tip teknelerde kapıları kapatıp içinde fırtınanın dinmesini beklemek gibi bir durum mümkün müdür? Arka havuza dolan suyun otomatik dışarı çıkmasını sağlayan büyük çıkış delikleri gibi.
Planı bulduk fakat ağırlığa sadık kalmadık örneğin sitesinde bu tekne için 1300 kg tekne 280 kg salma diyor biz kamara iç grubunu polikarbondan vs den yaptık tekneyi 1000 kg altına düşürdük teknenin plana göre dengesi bozulur mu yani illa yine ağırlığını artırmamız gerekli mi?
Bu konularda fikrinizi paylaşır yardım ederseniz sevinirim. İlk işim önce bir planda karar verebilmek.
Kolay gelsin.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: haber 620 motorsailer yapımı
« Yanıtla #1 : Kasım 13, 2020, 03:53:09 ÖS »
Tekne ne kadar hafif, salma ne kadar agirsa,  mantiken teknenin alabora olmaya direnci o kadar fazla olacaktir.
Tek karinli bir teknenin, eger dogru duzgun insa edilmisse, alabora olsa bile kendini toparlayip su yuzune duzgun sekilde cikmasi beklenir. Tekne alabora olsa bile salma teknenin tabanini asagi cekip tepesini yukari itecektir. Tekne icine su girebilecek aciklik ve delikleri firtina sirasinda sizdirmaz sekilde yalitabileceginiz kapaklariniz olursa, tekne alabora oldugunda tekneyi batiracak miktarda suyun iceri giremeyeceginden emin olabilirsiniz.

Tabi en iyi cozum, teknenin birim agirliginin suyun birim agirligindan hafif olmasini saglamak. Boylece tekne komple su ile dolsa bile batamaz. Bunun da cozumu, tekne icinde mumkun oldugunca cok alani sudan hafif malzemelerle doldurmak. Poliuretan kopuk, strofor vs... Tekneyi bir hurda presi ile ezip bir kup haline getirdiginizi dusunun. Bu kupun agirligi, bu kup kadar suyun agirligindan fazla ise, tekne alabora oldugunda veya belir bir miktar su aldiginda batar. hafif ise yuzer.

Bu kup'un agirliginin bu kup kadar olan su'dan hafif olacagindan emin olmak icin teknenizin icinde 1m3 kadar hacmi poliuretan kopuk veya strofor ile doldurun. Boylece tekneniz su alsa yada alabora olsa bile matematige gore batamaz.

tunconey

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 13, 2020, 04:34:47 ÖS »
"Tekne ne kadar hafif, salma ne kadar agirsa,  mantiken teknenin alabora olmaya direnci o kadar fazla olacaktir." teşekkür ederim bu bilgiyi bir yere yazıyorum.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Kasım 13, 2020, 04:50:46 ÖS »
"Tekne ne kadar hafif, salma ne kadar agirsa,  mantiken teknenin alabora olmaya direnci o kadar fazla olacaktir." teşekkür ederim bu bilgiyi bir yere yazıyorum.

Tabi olmasi gerekenden cok cok fazla bir salma ekstra fayda saglamayabilecegi gibi, bir takim dezavantajlar da getirebilir. Sanirim teknenizin toplam agirligi plandaki agirligi tutsa iyi olur diye dusunuyorum.

Bir cok kucuk teknede, tekne icindeki bazi yapilar da tekne konstruksiyonunun bir elemani olarak dusunuluyor ve yuk tartmasi bekleniyor. Eger buralari polikarbondan ( oluklu polikarbon/leksan oldugunu varsayiyorum ) yaparsaniz, teknenizin yapisi zayif kalabilir. Kontrpalak ve oluklu polikarbon yuk altinda farkli davranacaklardir. Bu sebeple hangi kisimlari plandan farkli yapacaginiz konusunda dikkatli olmanizi tavsiye ederim.  Ben sahsen kasmaz, kontraplaktan sasmazdim. Bence amator yapimci icin dayaniklilik ve guvenlik performanstan once gelmeli.

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: SADRİ DİLEK
  • Bulunduğu İl: SİNOP
  • Doğum Yılı: 1973
Ynt: 'Haber 620' Motorsailer Yapımı
« Yanıtla #4 : Kasım 14, 2020, 10:42:56 ÖS »
 Tunc bey merhaba. Bende sizin gibi düşünerek başladığım pilgrim 590 projemde haber 620 den esinlenerek değişiklikler yaptım. Kamarayı yükselttim, sabit salma yaptım. Salma yaklaşık 250 kg oldu. 350 kg olsa daha iyi olurmuş. 100-150 kg içeriye ağırlık koydum daha dengeli oldu. 9.9 bg motor ile 6 mil sürat yapıyor. Rota prenses bir teknenin yelken donanımını taktım.

tunconey

• Yeni Üye
  • *
Ynt: 'Haber 620' Motorsailer Yapımı
« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2020, 10:35:34 ÖÖ »
Yani mutlaka dengesi bozuluyor, çok fazla oynamamak lazım, sonuçta belli bir mühendislik çalışmasının ürünü bunlar. Teşekkürler yanıtlarınız için.