Gönderen Konu: Kendi Yaptığın Teknenin Belgeleri  (Okunma sayısı 40121 defa)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Kendi Yaptığın Teknenin Belgeleri
« Yanıtla #45 : Ocak 15, 2015, 12:14:26 ÖS »

Gelenler değer biçmiyor, sadece teknenin ölçümünü yapıyor. Değer ,senin liman başkanlığına verdiğin faturalar toplamı. Bu değerin %8 i ÖTV + bağlama kütüğü harcını yatırıyorsun.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #46 : Ocak 15, 2015, 12:18:08 ÖS »
   Gelenler değer biçmiyor, sadece teknenin ölçümünü yapıyor. Değer ,senin liman başkanlığına verdiğin faturalar toplamı. Bu değerin %8 i ÖTV + bağlama kütüğü harcını yatırıyorsun.
   ayrıca şu da tartışılmalı; faturalardaki değer KDV li değer, halbuki verginin vergisi olmaz. O nedenle bana göre KDV den arındırılmış fatura değerlerinin toplamı  baz alınmalı ÖTV matrahı olarak.

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #47 : Ocak 15, 2015, 01:09:10 ÖS »
   ayrıca şu da tartışılmalı; faturalardaki değer KDV li değer, halbuki verginin vergisi olmaz. O nedenle bana göre KDV den arındırılmış fatura değerlerinin toplamı  baz alınmalı ÖTV matrahı olarak.

İbrahim abi, burası Türkiye. Bir vergici olarak söyleyebilirim ki  verginin vergisi birçok yerde alınıyor. Alıyorlar kaçış yok maalesef... Az belge götürmekte fayda var :)

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #48 : Ocak 15, 2015, 01:33:57 ÖS »
Teşekkürler bilmiyordum değerin faturalardan belirlendiğini çok yararlı oldu.
Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #49 : Ocak 15, 2015, 02:10:37 ÖS »
  İbrahim abi, burası Türkiye. Bir vergici olarak söyleyebilirim ki  verginin vergisi birçok yerde alınıyor. Alıyorlar kaçış yok maalesef... Az belge götürmekte fayda var :)
    Haklısın Mert, sana katılıyorum. Zaten en adaletsiz vergi "dolaylı vergiler" değilmidir. Debrem vergisi diye çıkan ÖTV artık yerleşik vergi oldu. Devlet bu vergiyle depodaki benzine ortak, masadaki rakıya ortak ama maaş zammına gelince 24 TL.

alperserkan01

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: serkan sezgin
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #50 : Ocak 15, 2015, 02:15:32 ÖS »
Trt katki payini anlamiyorum elektrik faturasindan bile cikiyor :)
Serkan SEZGİN
ace boat projemizi burdan takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/SANDE-ACE/1528841117334190

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #51 : Ocak 15, 2015, 02:20:14 ÖS »
    Haklısın Mert, sana katılıyorum. Zaten en adaletsiz vergi "dolaylı vergiler" değilmidir. Debrem vergisi diye çıkan ÖTV artık yerleşik vergi oldu. Devlet bu vergiyle depodaki benzine ortak, masadaki rakıya ortak ama maaş zammına gelince 24 TL.

Aynen öyle İbrahim abi. Konuşulacak o kadar çok konu var ki devam edersek forum siyaset forumu olur :D Bu yüzden yazmadan sövmekle yetiniyorum. :D

Ersan bu arada götürme öyle çok fatura az vergi çıksın! Biz kişi olarak maaşımızdan her türlü vergiyi ödüyoruz zaten... Sinirlendim :D

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #52 : Ocak 15, 2015, 05:11:42 ÖS »
Faturalari az kestirip birazinida ibraz etmemek lagzim bence

alpser81

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: altan çetin
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #53 : Mart 29, 2015, 01:26:50 ÖS »
Tüm yazıları okudum Anladığım teknemizi yapıyoruz faturaları topluyoruz liman başkanı na Müracaat ediyoruz gelip Ölçüm yapıyorlar biz vergimizi ödüyoruz ama 5 yıl satamıyoruz  doğrumu anlamışım saygılarımla

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #54 : Mart 29, 2015, 07:45:52 ÖS »
  Evet,doğrudur

re_pause

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: erdinc
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #55 : Temmuz 29, 2015, 05:45:46 ÖS »
arkadaşlar merhaba tekne için biriktirdigimiz faturaları sahibi oldugum şirket üzerine kestirirsem K.D.V. sinden faydalanırsam daha sonra sorun olurmu tekne şirket üzerinemi kayıt ettirilmiş olur. benim firma şahıs firması ünvanda direk adım yazıyor. cevaplarınız için teşekkürler.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #56 : Temmuz 29, 2015, 06:35:02 ÖS »
arkadaşlar merhaba tekne için biriktirdigimiz faturaları sahibi oldugum şirket üzerine kestirirsem K.D.V. sinden faydalanırsam daha sonra sorun olurmu tekne şirket üzerinemi kayıt ettirilmiş olur. benim firma şahıs firması ünvanda direk adım yazıyor. cevaplarınız için teşekkürler.

Hayrettin Abi teknesini bu şekilde kaydettirdi. Kdv'dan faydalandı ve herhangi bir sorun yaşamadı bildiğim kadarıyla.  Tabikide tekne şirket üzerine olmuş oluyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #57 : Temmuz 30, 2015, 09:19:36 ÖÖ »
Şirketin iştigal konusunda tekne alım-satımı, kiralama gibi faaliyetlerin bulunması, sahip olunan teknenin Şirket üzerine kayıt ettirilebilmesinin şartıdır. Eğer bu ifadeler Şirketin iştigal konusunda yok ise söz konusu bir vergi incelemesinde özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Gider yazdığınız  teknenin KDV hariç bedeli ve indirim yaptığınız KDV tutarını devlet gecikme zamlarıyla birlikte isteyecektir. Faaliyet konusunda destekleyici bir açıklama yer almıyorsa Şirket üzerine tekne kaydettirmek büyük bir risktir.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #58 : Temmuz 30, 2015, 11:07:38 ÖÖ »
Şirketin iştigal konusunda tekne alım-satımı, kiralama gibi faaliyetlerin bulunması, sahip olunan teknenin Şirket üzerine kayıt ettirilebilmesinin şartıdır. Eğer bu ifadeler Şirketin iştigal konusunda yok ise söz konusu bir vergi incelemesinde özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Gider yazdığınız  teknenin KDV hariç bedeli ve indirim yaptığınız KDV tutarını devlet gecikme zamlarıyla birlikte isteyecektir. Faaliyet konusunda destekleyici bir açıklama yer almıyorsa Şirket üzerine tekne kaydettirmek büyük bir risktir.

Ama amatör yapimda tekne faturasi yok,aksine bol bol sirket adina kesilmis malzeme faturasi var. Bu konuda ki yorumlariniz :D?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #59 : Temmuz 30, 2015, 01:20:32 ÖS »

Ama amatör yapimda tekne faturasi yok,aksine bol bol sirket adina kesilmis malzeme faturasi var. Bu konuda ki yorumlariniz :D?

Şirket adına kestirdiği faturaları ibraz edip şahıs adına ruhsat çıkarılabilecek mi?