Gönderen Konu: Deniz Motoru Karbüratör Temizleme ve Conta Kesimi ??  (Okunma sayısı 9079 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Deniz Motoru Karbüratör Temizleme ve Conta Kesimi ??
« : Nisan 17, 2017, 12:22:53 ÖÖ »

Bugün karbüratörü söktüm.
 Motorumla ilgili yaşadığım problemin bir kısmınında contalarının çok eski ve yıpranmış olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Çok eskimiş,çok yıpranmış yırtık pırtık içindeler ya yakıt zırdırıyor yada hava alıyorlar. Karbüratöre gelen yakıt hortumunda da çatlak olduğunu gördüm.

Repailr kitler var ama bunlar çok pahalı 30-40$ civarlarında ve kargosuda var. Bunun sanayi işi yolu yokmudur ? Yani bir maddeden eski contaları şablon alarak kesim yapamazmıyım ? sanayide yapılmazmı bu işler veya öyle bir madde yokmudur ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Deniz Motoru Karbüratör Conta Kesimi ??
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2017, 01:10:08 ÖÖ »
Contaları al bursa,balıkesir sanayi sitelerine bak..bursa bu konuda daha gelişmistir diye dusunuyorum otomobil fabrikaları orda..bence olur,yapılır..bir sürü üretimden yıllar önce kalkmış motor markası var,diesel,benzinli bunların Silindir Kapak Contası · Emme Manifolt Contası · Egsoz Manifolt Contası · Supap Kapak Contaları degişiyor ,orjinallerinin bulunup,takıldıgını sanmıyorum..google amcaya motor conta kesimi diye yaz,sonuclar gelsin :dedv

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Nisan 17, 2017, 01:29:31 ÖÖ »
Contaları al bursa,balıkesir sanayi sitelerine bak..bursa bu konuda daha gelişmistir diye dusunuyorum otomobil fabrikaları orda..bence olur,yapılır..bir sürü üretimden yıllar önce kalkmış motor markası var,diesel,benzinli bunların Silindir Kapak Contası · Emme Manifolt Contası · Egsoz Manifolt Contası · Supap Kapak Contaları degişiyor ,orjinallerinin bulunup,takıldıgını sanmıyorum..google amcaya motor conta kesimi diye yaz,sonuclar gelsin :dedv

Abi aslinda yazdim klingrit diye bir malzemeden üzerine koyarak makasla kesiyorlar bildigimiz.Ama tabi ne malzemeyi taniyorum nede uyumunu biliyorum. Motorsikletcileremi ugrasam bir acaba
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2017, 01:33:07 ÖÖ »
otoculara motor,karburatör ugra bence..motorcuları es gec..bence cnc de mm lik kesen yerlerde vardır..
yanına bir parca örnek al..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #4 : Nisan 17, 2017, 10:15:03 ÖÖ »
Volkan yanlış hatırlamıyorsam adı presband olacaktı contalık kağıtlar var. Her halde oto parçası satanlarda bulunur. Contası yapılacak malzemeyi üzerine koyarsın dışından makasla kabaca kesersin. Delik yerleri içinde malzemeyi kaydırmadan delikler üzerinde bir çekiçle tıklayarak kağıdı kestirirsin. Montajdan sonrada dış kısmını traşlarsın. Eskiden şimdiki gibi conta setleri yoktu ya da pahalı idi az conta yapmadık. CNC diye falan uğraşma zor değil halledersin... :onay

Sanırım şimdilerde klingerit deniyormuş. http://www.emresizdirmazlik.com/contalik-levhalar-kat2.html
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Nisan 17, 2017, 11:54:22 ÖÖ »
Volkan yanlış hatırlamıyorsam adı presband olacaktı contalık kağıtlar var. Her halde oto parçası satanlarda bulunur. Contası yapılacak malzemeyi üzerine koyarsın dışından makasla kabaca kesersin. Delik yerleri içinde malzemeyi kaydırmadan delikler üzerinde bir çekiçle tıklayarak kağıdı kestirirsin. Montajdan sonrada dış kısmını traşlarsın. Eskiden şimdiki gibi conta setleri yoktu ya da pahalı idi az conta yapmadık. CNC diye falan uğraşma zor değil halledersin... :onay

Sanırım şimdilerde klingerit deniyormuş. http://www.emresizdirmazlik.com/contalik-levhalar-kat2.html

Cnc icin zaten çizim lazim heralde abi hem ugrasmazlar hem pahali olur.Bu malzeme daha once benzin ile kullaniliyorsa super :onay

Tecrube olarakta onay aldiysam ben bu gece sökmeye girisirim  :dedv
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #6 : Nisan 17, 2017, 12:13:57 ÖS »
Bu malzemenin farklı kimyasallar için farklı versiyonları olabilir. Sonuçta çalışacağı yerde 1- ısıya, 2-basınca ve kimyasal etkileşime maruz kalacak uygun malzeme illâki vardır. Uygulamada da sıkıldığın yerde sanayide eski tüfek ustalara bir çay ısmarlarsın... :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Deniz Motoru Karbüratör Temizleme ve Conta Kesimi ??
« Yanıtla #7 : Nisan 17, 2017, 10:14:37 ÖS »
Bugün karbüratörü açtım çok zor birşeyi yokmuş yaw youtube da videolarıda var.

Karbüratör no: 439129

Bu sitede tüm parçalarının diagramı var nasıl sökülüp takılcağının.
http://www.boats.net/parts/search/BRP/JOHNSON/1998/SJ15BAECA/CARBURETOR/parts.html

buda çok benzer bir karbüratörün söküm videosu 2 part halinde.

Aşağıdakilerde benim karbüratörün fotoları. Söktüğüm gibi tabaka halinde yağ olduğunu gördüm.Resimlerde de göreceksiniz içinde hep pislik,kum taneleri var. Sorunum bundan kaynaklanıyor olabilir diye düşündürdü beni.

Karbüratörün içini böyle görünce yakıt pompasıda bunun gibidir yahu onuda bir sökeyim düşüncesi bende yer etmeye başladı. Yakında yakıt pompasınıda sökersem şaşırmayın  :gk

Yarın öğlene doğru sanayiye uğrayıp şu karbüratörü temizleyen spreylerden alıp güzelce temizlicem,basınçlı hava imkanı bulabilirsem onuda yapacağım. Contalarda aşağıdaki gibi bir sıkıntı varmı yokmu anlayamadım ama yakıt sızıntısı vardı. Şuan contalar konusunda net karar veremedim.

Üstteki resimde sağda görünen contada problem var tahminimce. Oda çok teferruatlı bir conta nasıl değişimi olur veya yeniden kesimi nasıl olur bilemedim.Yarın temizlik sonrası ve karbüratörcülere danışma sonrası kararımı veririm heralde.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Nisan 17, 2017, 11:04:07 ÖS »
Benim sorunlarıma nekadar çok benziyor. Acaba bir karbüratör temizliği ile tüm problemlerden kurtulabilecekmiyim??
pek yakında..  :C

https://motorhikayesi.wordpress.com/2010/11/09/karburatorlu-motorlara-dair/

Karbüratöre pislik gelirse:

Karbüratör fazla, ve devamlı şekilde benzin yollar
Piston normalden fazla benzinle dolar,
Yakılmayan benzin pistonun üzerinde birikir,
Motor sıkıştırma ve ateşleme düzeni bozulduğu için silkeler, çekişi düşer, rölantisi düşerek stop eder.
Fazla benzin karbüratörden de taşarak hava filtresinin haznesine gider,
Benzin haznenin altını doldurunca hava filtresinden benzin taşar, aşağıya akar.
Motor durur, çalışmaz.
Marşa basılmaya devam edilirse piston sıkışır; marşa basıldığında “klik” sesi gelir ve marş motoru hiç  çeviremez duruma gelir.
Pistonun üzerinde kalan benzin yağdan daha ince olduğundan pistonun üzerinden aşağıya iner; segmandan (piston çevresindeki metal süpap / kelepçe) geçer; kartere iner.
Pistondan süzülen benzin karterde toplanarak yağın  görevini yapmasını engeller. Çok benzin inmişşe aşağıya, bu durum motorun altındaki yağ seviyesi gözleme deliğinden gözlenebilir.
Bu şekilde zorlanarak çalıştırılan motor, yağlama yeterli olmayacağından aşırı ısınır ve hızlıca yatak  sarar.
Reklamlar
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Nisan 18, 2017, 04:09:01 ÖS »
eski contalari sivi conta ile destekleyip kapatsam olurmuki contalarin durumu bekledigimden iyi gorunuyor?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #10 : Ekim 13, 2017, 05:33:17 ÖS »
Conta derdinizi çözdünüz mü bilmiyorum, mesaj biraz eskilerde kalmış.

Hayret edececeksiniz ama kağıt ve kartondan çok iyi motor contası olur, üstelik birkaç kat ile istediğiniz kalınlığı elde edersiniz.

Şekli için yüzeye yağ sürüp ve tabaka contayı sıkıp, şekli contaya aktarıp sonra maket bıçağı ile kesebilirsiniz. Şekline bağlı, makasla da olur.
cıvata deliklerini kemer zımbası ile delebilirsiniz, eğer hiçbirşey uymuyorsa o çapta ince bronz boru bulup bir ucunu keskinleştirerek ve vurarak delebilirsiniz. Matkapla delmeye kalkmayın, olmaz veya kötü olur.

Karbüratör contaları özel'dir, sertliği ve esnekliği önemlidir, eskiyince bu özelliklerini kaybederler dolayısı ile birkaç senede bir değiştirmeniz gereklidir. Kit olarak almanız lazım. Ben karbüratörün içindeki contalardan bahsediyorum, karbüratörü motora bağlamak için kağıt veya karton conta yapabilirsiniz.

Torkmetre kullanmıyorsanız, hem klingirit hem de kağıt contayı ilk sıkmada tam ezemeyebilirsiniz, basınca mukavimdirler ama KISA bir süre kullandıktan sonra biraz yumuşadıklarında biraz daha sıkabilirsiniz. Doğru sıkılmış bir conta KACIRMAZ, çok sıkılmış bir conta diş sıyırır.

Klingirit sanayide heryerde kolayca bulunan bir malzemedir, iyi bir conta malzemesidir. kalınlığına dikkat etmeniz lazımdır.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Ekim 13, 2017, 09:33:21 ÖS »
Evet abi klngritten kestiğim contaları kullandım ve öyle monte ettim karbüratörü.Motorumdaki tüm sorunlar çözüldü ve gayet sağlıklı çalıstı geçtiğimiz yaz. :onay
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #12 : Ekim 14, 2017, 12:24:18 ÖS »
Ben de motosikletlerimde bir tamir gerektiğinde pek conta takımı almam. Bi miktar klingrit genelde işi çözer.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #13 : Ocak 17, 2020, 07:20:05 ÖS »
3 sene önce karbüratörü baya kurcalamıştım bu konu başlığından hatırlarsınız. Artık bazı yerlerinden benzin kaçırmaya başladı. Nezamandır aklımdaydı ama tereddütüm vardı olcak mı olmayacak mı diye sonunda aliexpressin 11.11 kampanyası ile dayanamadım toplam maliyeti 48 lira olarak (34 lira ürün bedeli+kargo  14 lira Ptt gümrük vergisi ) siparişi verdim ve bugün elime ulaştı. Ürün kalitesini beğendim öyle çok dandik kağıt tarzı bişi değil contaları kendi contalarına benziyor kalite olarak.

En kısa zamanda nasıl değiştireceğimide detaylı olarak ekleyeceğim  :onay :tur :dedv

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #14 : Ocak 18, 2020, 10:40:45 ÖÖ »
Merhaba;

Volkan klingriti cok yüksek ısı hariç ki kastım motor ana kapak contası hariç kullanabilirsin