Gönderen Konu: Epoxy icersine toz katki maddesi!  (Okunma sayısı 6396 defa)

Barizce

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Erdem Caliskan
  • Bulunduğu İl: Antwerpen/ Belçika
  • Doğum Yılı: 1980
Epoxy icersine toz katki maddesi!
« : Haziran 17, 2018, 08:21:32 ÖS »

Merhabalar herkese,

Erdem ben aylar önce foruma üye olmuştum, ilk sorumu sormak bugüne kısmetmiş. Bir çok konuda harika bilgilere ulaştım sayenizde, emeği geçen ve bilgilerini paylaşan herkese çok çok teşekkürler. Ve iyi bayramlar dilerim bu arada.

Sorum şu; Epoxy ile alakalı videolar izlerken, aşağıdaki videoyla karşılaştım fakat karışımda kullandığı tozun ne olduğunu anlayamadım, bu maddenin ne olduğu bilen var mı acaba? Bir de saçma olacak belki ama ben una benzettim bu tozu bu karışımı un ile yapabilir miyim?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Epoxy icersine toe katki maddesi!
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2018, 09:11:13 ÖS »
Karıştırlıan mikro küreciklerdir. Hafif olmasının yanı sıra zımpara ile işlenebilmesi de kolaydır. Epoksi içine istediğiniz her şeyi karıştırabilirsiniz. Örneğin, ahşap onarımında aynı ahşabın testere tozunu katarsanız, düzeltmelerde renk farkı çok az olur. fiberglass bir yüzeyde düzgün ve sert yüzey elde etmek istiyorsanız, cam elyafı tozu olarak satılan cam tozu kullanabilirsiniz ama zımparalamak oldukça zordur. Un kullanabilir misiniz? Kullanılabilir ama size ne fayda sağlar emin değilim. Metal tozu kullanabilirsiniz, örneğin bakır tozu ilavesi ile zehirli boya yerine geçen bir boya yapılıyor. Metallerin yüzeyine aynı metalin oksitlenmemiş tozu da kullanılabilir. Unutuşmaması gereken yüzeyde kalan epoksi dışı partiküllerin, epos ile kaplanmamış olacağından oksitlenme ve çürüme gibi etkilere açık olacağıdır. Bskır kullanıldığında yüzeydeki bakır değişik maddelerle reaksiyona girip denizdeki canlılar için zehir görevi görmektedir. Etkisinin sürekli olabilmesi için zaman zaman zımparalanması gerekmektedir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Barizce

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Erdem Caliskan
  • Bulunduğu İl: Antwerpen/ Belçika
  • Doğum Yılı: 1980
« Yanıtla #2 : Haziran 17, 2018, 10:02:20 ÖS »
Karıştırlıan mikro küreciklerdir. Hafif olmasının yanı sıra zımpara ile işlenebilmesi de kolaydır. Epoksi içine istediğiniz her şeyi karıştırabilirsiniz. Örneğin, ahşap onarımında aynı ahşabın testere tozunu katarsanız, düzeltmelerde renk farkı çok az olur. fiberglass bir yüzeyde düzgün ve sert yüzey elde etmek istiyorsanız, cam elyafı tozu olarak satılan cam tozu kullanabilirsiniz ama zımparalamak oldukça zordur. Un kullanabilir misiniz? Kullanılabilir ama size ne fayda sağlar emin değilim. Metal tozu kullanabilirsiniz, örneğin bakır tozu ilavesi ile zehirli boya yerine geçen bir boya yapılıyor. Metallerin yüzeyine aynı metalin oksitlenmemiş tozu da kullanılabilir. Unutuşmaması gereken yüzeyde kalan epoksi dışı partiküllerin, epos ile kaplanmamış olacağından oksitlenme ve çürüme gibi etkilere açık olacağıdır. Bskır kullanıldığında yüzeydeki bakır değişik maddelerle reaksiyona girip denizdeki canlılar için zehir görevi görmektedir. Etkisinin sürekli olabilmesi için zaman zaman zımparalanması gerekmektedir.

Teşekkürler

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Epoxy icersine toz katki maddesi!
« Yanıtla #3 : Haziran 17, 2018, 10:45:59 ÖS »
Bende kaba üstübeç kullaniyordum ama bu aralar piyasada bulmak bir hayli zorlaştı.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #4 : Haziran 18, 2018, 07:49:34 ÖÖ »

ahmet abi zaten güzelce anlatmış, ben sadece şunu eklemek istiyorum, bazen maliyetten kaçmak isteyen müşterilerimize ahşap tozuda öneriyoruz, mümkünse tekne postalarında kullandığı ağactan olursa daha garanti olur.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #5 : Haziran 18, 2018, 09:15:51 ÖÖ »
Ben epoksi kullanıcısı sayılmam. Yani üretimde kullanmadım. Ama denemeler yaptım. Tarım perlitini un gibi iyice öğütüp eleyip denedim. Oldukça iyi sonuç aldım (dolgu + yapışma). Kullanılan orana göre daha macun gibi ya da akışkan olabiliyor.

Metin çekçi

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Metin Cekci
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1971
« Yanıtla #6 : Haziran 18, 2018, 02:13:03 ÖS »
Mikrofiber epoksi katkı tozu diye biliyorum

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #7 : Haziran 18, 2018, 03:12:10 ÖS »
Mikrofiber, cam elyafı tozudur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

selcukT

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: SelcukT
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #8 : Temmuz 17, 2018, 04:26:08 ÖS »
Yukardaki videonın ismi  ''Making perfect epoxy fillet''
 :dedv

Adamın yaptığı  not perfect !
Perfect olması için fileto yapacağı bölgeyi önce yapıştırma yapar gibi ıslatması gerekirdi.Bu işlem filetonun çok daha iyi yapışmasını sağlar.