Gönderen Konu: Kontrplak ile Hydrfoil Kanat Yapmak?  (Okunma sayısı 14762 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Kontrplak ile Hydrfoil Kanat Yapmak?
« Yanıtla #60 : Nisan 03, 2018, 08:29:33 ÖS »

belki boyle gorunur :

"Abi su sekilde yapabilirsin diye dusunuyorum."
https://drive.google.com/open?id=1Rg3AezZVvyNVNru7UClRQ4rdo6z3syUD

"Su benim daha once atolyede ivir zivir islerde kullanmalik yaptigim kompresor :"
https://drive.google.com/open?id=18oyEdRMf26-b84XuWfqeE8IYyFvlmSJD

O izledigin videodaki uygulamayi yapan kisinin bilgisi bana gore dogru degilmis.

Bir bolgeye once bir kat cam elyafi, sonra bir kat karbon elyafi kaplamak cam elyafinin yada karbonun gereksiz agirlik ve kalinlik yapmasindan baska pek ise yaramiyor.
Kalinlik icin dusunulebilir.

Teknik aciklamasi su :
Ayni bolgeye bir kat cam elyafi, bir kat karbon uyguladin.  karbon elyaf neredeyse esnemezken, cam elyafi epeyce esneyebiliyor.  Buu bolgeye bir yuk bindiginde, karbon elyafi hic esnemedigi icin butun yuk karbon elyafina biner.  Ta ki karbon elyaf dayanim sinirina ulasana kadar. eger yuk, karbonun kopma gucunu asar ve karbonu koparirsa, bu sirada daha hic esneyip yuk tolere etmemis cam elyaf butun yukle basetmek durumunda kalir. Bu sefer de tek baslarina daha zayif olduklarindan ayni yuk cam elyafi da koparabilir. Onun yerine iki kat cam elyaf daha mantikli olur. Veya iki kat karbon...   Fiziki ozellikleri uyumsuz olan malzemelerle yapilan kompozitler iyi degildir.

Sandvic kompozitlerle karistiracak arkadaslar olabilir. Sandvicte yukleri sandvicin iki tarafinda kalan kabuklar karsilar. Eger bu kabuklarin yapiminda da yukaridaki gibi iki uyumsuz elyaf kullanilirsa yine islevlerini yerine getiremeyebilirler.

Bu bakimdan, karbon kullanacaksan sadece karbon kullanman agirliktan tasarruf saglar. Ne kadar agirlik farkeder su an bilemiyorum. Prensipte cam elyafi bosuna kullaniyor gibi olacaksin. Zira 100gr / m2 olmadikca tahminimce sadece karbon yeterince saglam olacaktir.

Mesela ahsap tekne yapiminda teknenin disini fiber kaplayan bazi insanlarin bariz bir hatasini gordum. Ahsaplarin lifleri tekne boyuna gidiyor. Sonra orgu elyafi alip bir yon elyaf tekne boyuna, bir yon elyaf tekne dikine olacak sekilde yapistirma yapiyorlar. Tekne boyuna olan elyaf neredeyse islevsiz oluyor. zira o yonde dunya kadar ahsap lifi zaten var.
Oyle yapildigi icin de tekne dikine binen kuvvetleri karsilayacak daha az elyaf kaliyor.
Halbuki elyafi 45 derece aciyla dosemeliler. Boylece Dikine kuvvetleri 45 derece iki yone yayarak ayni agirlikta cok daha saglam bir kabuk elde edilebiliyor. Ama bu tarz basit temel kavramlar cogu fiber uygulayicisinin basitten es gectigi seyler. Halbuki isin ozu ve temeli.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #61 : Nisan 03, 2018, 09:44:50 ÖS »
Resimleri gördüm.

Mantık olarak, o kadar kısa katlama mümkünsei daha uzun katlamanın daha kolay olması lazım değil mi? Çalışma zorluğu olabilir belki. o ayrı

Kompresörün mşallahı var. Değme atölyeler yoktur böylesi, sanayiide. :)

Benim yapmam zor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #62 : Nisan 04, 2018, 11:26:11 ÖÖ »
6.58 den itibaren dikkat edin..ilk kat keçe dediğimiz tür,ikinciye örgü atıyor,dar bir dönüş..amcam anlatıyor ama ingilizce lisedeki ''what is this'' düzeyin de oldugundan,haliyle fransız kaldım..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #63 : Nisan 04, 2018, 12:08:13 ÖS »
Güzel bir video imiş, teşekkürler.

Sakin adaşımın dediği gibi parçalı yaptırıyor
DEnizci Sabri Bey'in dediği gibi macun kullanıyor, ama kenarda değil de, kuytuda.

Keçe kullanıyor, asıl kumaş daha iyi yapışsın diye.

Hep merka ettiğim bir konuyu açıklamış sayılır. Önce iyice doyurun diyor ahşabı. Hani kusma noktasına kadar doyurun. Sonra epey bekleyin. Tam kurumadan ama hala yapışe iken kaplamaya balayın. Sanırım püf noktası burası olacak. Çalışırken iyi tutunma sağlamak için tam kurumadan yapışkan kalacak kadar sabırla beklemek. Benim şimdi bir derdim daha oldu. Ahşabın üzerinde kurumuş epoksi var. Doyurma şansım yok. Kurudu. Hadi baştan zımpara. Epoksiyi kazımak da zor oluyor. Hem sert hem de zımparaya yapışıyor, çalıştırmıyor. Neyse.

Çok önemli bir şeyi iki defa söyleyecek gibi yapıp tam söylemedi, ya da ben anlayamadım. Parça daha küçükse, inceyse (benim kanat gibi) diye lafa başlıyor. Bu bir inç tahta, daha ince olursa diyor; ama sonunu getirmiyor. O da anlatmadığı püf noktası ki benim için hayati öneme sahip. Herhalde çok ince olursa bu kumaşın kıvrılması bu kadar kolay olaz diyecek, ama demiyor :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #64 : Nisan 04, 2018, 12:33:45 ÖS »
Bu keçe denilen tür anadolu da oto sanayii sitelerinde bulunuyor..depo,tampon tamiri filan yapıyorlar..
Bir ufak parçada deneyin videodaki yöntemi..sonuça göre hareket edersiniz.

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: SADRİ DİLEK
  • Bulunduğu İl: SİNOP
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #65 : Nisan 04, 2018, 11:30:30 ÖS »
Sadri Bey, çok teşekkürler.

Macun fazladan kalınlık ve ağırlık yapmıyor mu? Muhtemeln epoksi içinde bazı katkı maddeleri vardır, değil mi?
Kullandığım macun ince ve akıcıydı. Macun gibi kalın değil. Köşe dönüşlerde gayet başarılı spatula ile uyguladım hava kabarcığı yada potlaşma olmadı. Ama iyi bir yapisma için daha önce epoksi sürülmemiş yüzeye uygulanmalı.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #66 : Nisan 05, 2018, 12:32:17 ÖÖ »
Resimleri gördüm.

Mantık olarak, o kadar kısa katlama mümkünsei daha uzun katlamanın daha kolay olması lazım değil mi? Çalışma zorluğu olabilir belki. o ayrı

Kompresörün mşallahı var. Değme atölyeler yoktur böylesi, sanayiide. :)

Benim yapmam zor.

Kanadi dikine koyup koseleri yer cekiminden yararlanarak yaparsin belki diye dusundum. tabi yanlardan da kalkma yapabilir. Abi cok dusunme :D  recineyi yedirdikten sonra elyaf daha yerindeyken bas zimbayi gitsin. Nasilsa denizde isin bitince karaya cikarcaksin. en son zimbalarin da epoksiyle kaplandigindan emin olursun olur biter.

Kompresor yapmana gerek yok. buzdolabi kompresorunu duz elektrige bagla. hava emen deligine hortumunu bagla, istedigin yeri vakumla. Ben vakum icin hic kullanmadim ama internette epeyce var.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #67 : Nisan 05, 2018, 03:47:34 ÖS »
 Źımba olur, bu yöntemi bazı durumlarda bende kullanıyorum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #68 : Nisan 05, 2018, 09:57:21 ÖS »
ZImba fikrini tuttum. O da iyi tutarsa mesele yok. Yani kabarcık kalsa falan da atmayacak diye düşünüyoruz değil mi?

Kompresör için eski buzdolabı bakmam lazım o  zaman hurdacıda falan.

Yazlığa gitme zamanı geldi zaten. Artık keçedir, epoksidir, kompresördür hepsini oradan bakacağım. Şimdi ortalıı toparlama zamanı. Yüklenip çıkacağız yola. Demesi kolay da gözümde büyüyor. Bakalım nasıl olacak.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #69 : Nisan 05, 2018, 10:36:21 ÖS »
 Kabarcık kalırsa, zımparada dökulür açılır orası. Açılan o kısımlara küçük yamalarla tamir ediliyor. Yalnız, kurumadan hemen temizlemek lazım zımba tabancasının ağzını.