Gönderen Konu: Kontrplak ile Hydrfoil Kanat Yapmak?  (Okunma sayısı 14730 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Kontrplak ile Hydrfoil Kanat Yapmak?
« Yanıtla #45 : Şubat 27, 2018, 05:13:02 ÖS »

Son resimleri gorebiliyorum. Epey guzel gorunuyor.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #46 : Şubat 28, 2018, 10:08:56 ÖÖ »
Resimler görünüyorsa iyi bari. Ne yaptığım belki biraz anlaşılıyordur.

khbilen

• İleri Rehber
BAŞARISIZ ELYAF KAPLAMA GİRİŞİMİ
« Yanıtla #47 : Nisan 02, 2018, 02:46:50 ÖS »
Hafta sonu başarısız bir cam elyaf kaplama girişiminde bulundum.

600 gr çift yönlü cam elyaf kumaşı kanadın her iki tarafına birden, aynı anda tek seferde yapıştırmaya çalıştım:

Sonuç hüsran. Kumaş ve epoksi boşa gitti; kanadı kurtarmak için kumaş kurumadan hemen söktüm attım.

Bir yüzeye güzel de yapıştı. Yani ıslandı, tutundu, hava kabarcığı kalmadı. Niyetim çevirip alt tarfı da ıslatıp yapıştırmak ve de bütün kenarlar boyunca mandallarla tutturup sarkmasını engellemekti. Daha çeviriken sarkmaya başladı. Balon yaptı, kenarlar ayrıldı, ne yaptıysam bir daha toplanamadı.

Sanırım işlem sırasını ters yaptım. Önce bombenin iç tarafını, yani kanadın altını yapmalıydım ki, onu kalıba oturtuğumda doğal şeklini alsın.SOnra üst tarafı yapıp bırakayım.

Ya da bu kadar kalın kumaşla, bu kadar keskin kenarda katlama yapmak mümkün değil / doğru değil. Yüzeyler tek tek yapılacak. Kuruyacak. SOnra diğeri. Çünkü azcık kımıldasa hemen kenarlardan hava yapıyor.

Koca kış geçti, bir kanadı bitiremedim. Zaten bu yapıştırma faslı en sevmediğim adım. Hep kaçındım ama, vakit geldi. Bu iş bitmeli.
Bakalım nasıl olacak. Moralim ve sinirim bozuldu, bir süre görmesem iyi olacak.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #48 : Nisan 02, 2018, 05:43:19 ÖS »
Olur oyle seyler abi. Moralinin bozulmasi da normal. Ama bence de sanki 600gr kumas biraz cok gibi bir seferde yapmaya. Hatta bence butun kanadi 300gr orgu yada biaksial elyafla yapsan bile yeter diye dusunuyorum.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
Ynt: BAŞARISIZ ELYAF KAPLAMA GİRİŞİMİ
« Yanıtla #49 : Nisan 02, 2018, 08:40:19 ÖS »
Hafta sonu başarısız bir cam elyaf kaplama girişiminde bulundum.

600 gr çift yönlü cam elyaf kumaşı kanadın her iki tarafına birden, aynı anda tek seferde yapıştırmaya çalıştım:

Sonuç hüsran. Kumaş ve epoksi boşa gitti; kanadı kurtarmak için kumaş kurumadan hemen söktüm attım.

Bir yüzeye güzel de yapıştı. Yani ıslandı, tutundu, hava kabarcığı kalmadı. Niyetim çevirip alt tarfı da ıslatıp yapıştırmak ve de bütün kenarlar boyunca mandallarla tutturup sarkmasını engellemekti. Daha çeviriken sarkmaya başladı. Balon yaptı, kenarlar ayrıldı, ne yaptıysam bir daha toplanamadı.

Sanırım işlem sırasını ters yaptım. Önce bombenin iç tarafını, yani kanadın altını yapmalıydım ki, onu kalıba oturtuğumda doğal şeklini alsın.SOnra üst tarafı yapıp bırakayım.

Ya da bu kadar kalın kumaşla, bu kadar keskin kenarda katlama yapmak mümkün değil / doğru değil. Yüzeyler tek tek yapılacak. Kuruyacak. SOnra diğeri. Çünkü azcık kımıldasa hemen kenarlardan hava yapıyor.

Koca kış geçti, bir kanadı bitiremedim. Zaten bu yapıştırma faslı en sevmediğim adım. Hep kaçındım ama, vakit geldi. Bu iş bitmeli.
Bakalım nasıl olacak. Moralim ve sinirim bozuldu, bir süre görmesem iyi olacak.

Kadir Bey,

Nasıl tarif etsem, çok katmanlı sandwiç yapsanız, katmanlar 2 mm mantar levha, ince polietilen levha, ince levha şeklinde kesilmiş yoğunluğu yüksek XPS levha (bunu ısıtıcı tel ile, 20-25 mm XPS levhalardan 2-3 mm kalınlığında kesebilirsiniz) ve bunların her katmanı arasında kadir beyin dediği gibi 600 gr/m2 değilde çok, çok daha ince kumaşla lamine şeklinde çok katmanlı yaparsanız, uygun formdan sonra son katman olarak ta karbon kumaşla kaplarsanız tam sizin isteğinize uygun, çok katmanlı, hafif, kompozit yapıda  bir kanat yapılabileceğine inanıyorum

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #50 : Nisan 02, 2018, 08:57:56 ÖS »
Selçu Bey,

Önerileriniz için teşekkürler.

Kanadın kendisi hazır. 7 kat 4mm kontrplaktan yaptım. Biraz ağır oldu ama, sanırım dayanıklılık bakımından yeterli olacaktır.

Benim sorunum şu anda elyaf kaplama. Yani hava kabarcığı yapmadan elyafı yapıştırma. Tek taraflı yapıp iki adımda yapsam belki sorun olmayacaktı. Ama daha sağlam olur düşüncesi ile tam sarmalayayım dedim. Olmadı. Kanadın profili de işi ayrıca zorlaştırıyor.  Hem kesiti içbükey tabanlı, hem de boylamasına bombeli. O nedenle öylesine sarıp sarmalamak mümkün değil.

Herhalde en doğrusu ince elyafla birkaç seferde birkaç katman yapmak.  En son katman olarak ben de karbon elyaf yapmayı düşünüyorum ama, o da oldukça kalın aynı şey orada da olacak korkarım. Herhalde onu mecburen alt-üst iki ayrı seferde yapacağım.

Geçenlerde poliüretan köpükten surf tahtası yapımı videosu izledim. Acaba dedim, kontrplak yerine böyle mi yapsaydım. Ama 300+ kg taşıması lazım. pek de güvenemedim. Yani zaten kanat hazır da, bir de onu yapar mıyım diye düşündüm.

Sanırım bu işi yazlıkta yapacak şekilde erteleyeceğim. Yeniden malzeme toplayıp son bir hamle daha yaparım. Bir de vakum  ile yapma seçeneği var ama, en çok iki defa kullanacağım, o kadar yatırım değmez diye düşündüm.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #51 : Nisan 02, 2018, 09:53:44 ÖS »
     Kadir bey, ilk yüzeye yaptığınız işlem aslında tamam. Ama Newton un kafasına elmayı düşüren yerçekimi kanunu pas geçtiğiniz için doğru işlem yanlışa dönüştü. Bir yüzeyi yapın, kürlensin, sonra çevirip diğer yüzeyi yapın. Güzel olacak, moralinizi bozmayın. Selamlar.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #52 : Nisan 02, 2018, 09:58:28 ÖS »
İbrahim Bey,

Moral Destek için teşekkürler, de, birinci yüzeyin kürlenmesini beklediğinizde kenarlar da kurumuş oluyor, sertleşiyor, katlanmıyor. Oysa ben kesmeden katlamaya çalışıyordum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #53 : Nisan 02, 2018, 10:56:23 ÖS »
Selçu Bey,

Önerileriniz için teşekkürler.

Kanadın kendisi hazır. 7 kat 4mm kontrplaktan yaptım. Biraz ağır oldu ama, sanırım dayanıklılık bakımından yeterli olacaktır.

Benim sorunum şu anda elyaf kaplama. Yani hava kabarcığı yapmadan elyafı yapıştırma. Tek taraflı yapıp iki adımda yapsam belki sorun olmayacaktı. Ama daha sağlam olur düşüncesi ile tam sarmalayayım dedim. Olmadı. Kanadın profili de işi ayrıca zorlaştırıyor.  Hem kesiti içbükey tabanlı, hem de boylamasına bombeli. O nedenle öylesine sarıp sarmalamak mümkün değil.

Herhalde en doğrusu ince elyafla birkaç seferde birkaç katman yapmak.  En son katman olarak ben de karbon elyaf yapmayı düşünüyorum ama, o da oldukça kalın aynı şey orada da olacak korkarım. Herhalde onu mecburen alt-üst iki ayrı seferde yapacağım.

Geçenlerde poliüretan köpükten surf tahtası yapımı videosu izledim. Acaba dedim, kontrplak yerine böyle mi yapsaydım. Ama 300+ kg taşıması lazım. pek de güvenemedim. Yani zaten kanat hazır da, bir de onu yapar mıyım diye düşündüm.

Sanırım bu işi yazlıkta yapacak şekilde erteleyeceğim. Yeniden malzeme toplayıp son bir hamle daha yaparım. Bir de vakum  ile yapma seçeneği var ama, en çok iki defa kullanacağım, o kadar yatırım değmez diye düşündüm.

Bende ilk elyaf çalışmalarımda sizin gibi davranıyordum (bir kere de tam sarmalamak) gerek zaman gerek amatörlüğümüz buna izin vermiyor..ayrıca you tube de ''ulan'' elalemin adamı bunu nasıl yapıyor? diye seyrettiğim videolarda da bir seferde kaplayan toptancı mantıga rastlamadım (el yatırması)..ayrıca hava kabarcıgı  yatay zeminlerde de oluşuyor,buraları zımparalayıp genişce yeni kat atın..özellikle 600 gr kumasla dar dönüşler yapmak zor..çok dar hava kabarcıgı,şişme yapacak alanlara epoksi,epoksi,micro fiber karışımı yapıp biraz kurumaya bırakıp,sonra elyaflayın..elyaf,epoksi ilk yaşlıgın da köşe ve dönüşlerde kalkma egilimine daha müsait...daha ince örgü elyafla,iki,üç kat kurudukca önceki katları hafif zımparalayıp,asetonla silerek deneyin..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #54 : Nisan 03, 2018, 11:21:26 ÖÖ »
Toptancılıktan ziyade, daha sağlam olacağını düşündüğüm için tam katlamayı düşündüm. Yani lifleri kesmeden, enine de uzun ve iki taraflı lifler olsun, daha iyi tutunsun diye. Öyle olmuyorsa, tek taraflı yaparım, sonra da ikinci yüzünü. Bir de tabii mümkün olduğunca kontrplağı suya açık bırakmak istemiyorum. Olmazsa kısa kıvırmalarla idare edeceğiz.

Kanat profili oldukça ince ve kenarları oldukça keskin. En kalın yeri 2.5 cm kadar, ön kenar hadi neyse biraz kenar var gibi, arka kenar sıfıra kadar gidiyor, jilet gibi. Bir de iki yönde bombe var. Kalın kumaş battaniye gibi kaldı, ne tarafa büküleceğini şaşırdı.

İnce kumaşla yine de bir denerim. Mecburen birkaç kat olacak. Karbon fiber kalın. Onu da mecburen alt-üst iki ayrı seferde yaparım.

Kaplama yaptıktan sonra parçayı dikine asmak veya bir yere yaslamak, hava kabarcıklarını yoketmek bakımından faydalı olur mu? Yoksa kalan kalır mı?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #55 : Nisan 03, 2018, 11:39:51 ÖÖ »
tek yüz olarak yapın,elyaflamadıgınız yüzey üstüne yatay konumda bırakınız..epoksi kurumaya başladıgında ara,ara kontrol edin hava kabarcıgı olan yerleri,spatulanın arka agaç kısmı ile yüzeye ileri,geri yaparak kumaşı ezin..bazen iş'e yarıyor..bazende hava kabarcıgı olan kısım ne kadar uygulama yaparsanız yapın kalıyor..daha sonra bu kısmı patlatıp,zımparalıyarak yeni kat elyaf atın..el yatırmasında düz alanda da olsa,ufak,tefek hava kabarcıkları oluyor,benim uygulamalarımda oldu,dik,dar köşelerde kaçınılmaz oluyor bu durum...dönüş köşelerine eposiye biraz micro fiber katarak yogunlastırıp k.plaga sürün,ilk yaşlıkta degilde biraz çektikten sonra elyafı yatırıp üstüne ıslatın....ufak bir parçada bir deneyin bu yöntemi..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #56 : Nisan 03, 2018, 02:04:41 ÖS »
Abi su sekilde yapabilirsin diye dusunuyorum.

Hic cam elyafi karistirmayip, dogrudan karbonla yapman mumkun olur mu bilemedim. zira hem karbon hem cam elyafi kullanirsan, cam elyafi muhtemelen sadece agirlik yapar, butun yuku karbon elyaf tartar.

Su benim daha once atolyede ivir zivir islerde kullanmalik yaptigim kompresor :

calisir durumda cikma buzdolabi yada klima kompresoru bulabilirsen vakum icin kullanabilirsin. genelde 30 bar civari basabilme gucleri oluyor. vakum icin de bu ise yetebilir.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #57 : Nisan 03, 2018, 03:39:05 ÖS »
Bizim bu site resimleri boykot etmeye başladı yine. resimler görünmüyor.

Brkaç videoda, hatta bir hydrofoil yapımında nce cam elyaf sonr en üste karbon uygulaması gördüm. Ben de elimdekini öyle kullanayım demiştim. Sırf karbon da olsa aynı sorunlar yine olacak, beki daha fazla. Karbon daha kalın ve sert. Vakum olursa farklı olabilir tabii. Ama düşünüyorum da elimde (yazlıkta) pek öyle birşey yok. Dolaplardan birinden sökeyim :)

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: SADRİ DİLEK
  • Bulunduğu İl: SİNOP
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #58 : Nisan 03, 2018, 07:40:18 ÖS »
Kadir bey scalica'da arda beyin ürettiği elyaf kaplama macunu var bence onu kullanın. Ben keskin köşelerde kullandım hava kabarcığı yada sarkma olmadan köşeleri döndüm. 200 gr elyafta kullansanız köşeleri dönmeniz çok zor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #59 : Nisan 03, 2018, 07:46:51 ÖS »
Sadri Bey, çok teşekkürler.

Macun fazladan kalınlık ve ağırlık yapmıyor mu? Muhtemeln epoksi içinde bazı katkı maddeleri vardır, değil mi?