Gönderen Konu: Kontrplak ile Hydrfoil Kanat Yapmak?  (Okunma sayısı 14593 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Kontrplak ile Hydrfoil Kanat Yapmak?
« : Kasım 29, 2017, 01:32:17 ÖS »

Katamarana Hydrofoil eklemek istesem, ve bunun için kabaca 160cm x 22.5 cm x 3 cm bir kanat yapmak istesem:

1.) Kontrplak + cam elyaf (ya da karbon elyaf) + epoksi sonuçta 300-400 kg yük taşır mı?

2.) Kanat formunu nasıl sağlarım? Çizimlerim var. Ön kenar hafif V, arka kenar düz. En geniş yerde (orta) genişlik 22.5 cm, yükseklik 3 cm., en uçta genişlik 17 cm kalınlık 1.5 cm. Yani aynı kanat profili 3 boyutlu olarak uçlara doğru küçülüyor.

Model uçakçılıktan kanat nasıl yapılır bilirim. Kanat sinirleri (kesit formu) kesilir, serenlere yerleştirilir, üstü kaplanır. Tamam olur.

Ama burada yük çok fazla olacağı için o kaplama oldukça kalın olacaktır. Toplam kalınlık ise zaten az, en çok 3cm, uçlarda 1.5 cm.

9mm kontrplak ile, eğip-büküp böyle bir kanat yapmak mümkün müdür?

Resimde öyle görünmese de kanat simetrik. Bakış açısı nedeni ile biraz deforme. Ortadaki ve ön kenardaki şeffaf kutular 3D grafik dilinde BoundingBox dedikleri, ordaki ölçüleri gösteren kutu. Kutu ölçüleri yukarıda verdiğim en geniş, en dar ölçüleri.

Kanat profili NACA2412nin ölçeklenmiş hali.

Ya da başka nasıl yapılır? İnce kaplama ile örnek kanat yapıp, negatif kalıbını çıkarıp kalın kontrplağı eğip büküp kalıbın içine mi sokmak uygun olur?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Kontrplak ile Hydrfoil Kanat Yapmak?
« Yanıtla #1 : Kasım 29, 2017, 06:39:14 ÖS »
Bence, öncelikle kontraplak blok hazırlayın.
Kanadın belli noktalarından alacağınız kesitleri kağıda çıktı alıp negatif şekilde kesin.
Kabaca kesimleri bir yerde şerit testerede veya açılı dekupajla alabildiğiniz kadar alıp, kalanını zımpara ve iman gücüyle yontarak kesitlere uydurmaya bakın. muhtemelen en rahat ve en sağlam kanadı bu şekilde elde edersiniz.

Ardından, kanadı birkaç kat karbon fiber ile sararsanız muhtemelen dayanımı epeyce artacaktır. Ama tabi hesap kitap hak getire :D T şeklinde bir bağlantınız olacaksa, bağlantıyı sağlam yapıştırıp, eklem etrafına ekstra iki kat filan karbon dolaşmakta fayda var.

Fiberglass fazla esnek olduğundan muhtemelen kanadın maruz kalacağı yukarı aşağı gerilim neticesinde epoksinin işlevini zamanla yitirmesine sebep olur diye düşünüyorum. Sanırım karbon fiber daha sağlıklı olur.

Normal uçak airfoil'leri suda nasıl tepki verir bilemedim. Su havadan çok çok daha yoğun. Zira görüyorum nette, bel küreğinin yarısı kadar kanat koca adamı suyun üstüne kaldırıyor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2017, 06:53:13 ÖS »
Adaşım imdada yetişti hemen.

Bloktan yontmak en sağlamı da, en rahatı mı emin değilim? O yüzden kaçıyorum zaten eğeden/zımparadan ve mümkün olursa kontrplağı eğip büküp yapmanın yollarını araştırıyorum. Son çare o tabii, iman gücüyle yapmak.

Küçük boardlar için hydrofoil yapmak üzerine epeyce video vs var, amatörler için. Tekneler için pek yok. Bir iki tane buldum, İnsan Gücü ile Hareket Eden Hydrofoil tekneler, özellikle akademik kökenli yarışma tekneleri. Benzer profiller kullanıyorlar. Epeyce hesap kitap da yapmışlar. Özellikle boardlar için "any profile" diyenler var epeyce. Teknelerde ise stability üzerine kafa patlatanlar çok. Çıktığı yükseklikte kalması için uğraşanlar var. Becerebilirsem arka kanadı flap gibi kontrol amaçlı kullanmaya çalışacağım.

Genelde karbon fiber tavsiye ediliyor, cam fiberin o kadar yüke dayanamayacağı söyleniyor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2017, 07:58:55 ÖS »
DOğru profili elde etmek için bir yöntem de kanadı düz, mesela 18mm kontrplaktan yapıp, karbon fiber epoksi işini yaptıktan sonra macunla dolgu yapıp fazlalıkları törpüleyerek şekillendirmek olabilir mi? Macun ezilir büzülür, şekli bozulur mu? Macun üstü epoksi yeterli sertlik sağlamaz mı?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2017, 09:04:10 ÖS »
Aslında mantığı gereği karbon fiberin en dış katman olması lazım. Yani kontraplak üstüne macun dolgu yapıp şekil verip en son karbon fiberle sarılması daha doğru olur gibime geliyor.

Ama macunla dolgu benim gözüme baya zor geldi :D Herkesin zoru kendine göre değişiklik gösteriyor.
Ama şöyle olabilir. model uçak kanadı yapar gibi, kesitleri 3 - 5mm lik ucuz bi ahşaptan, ortasından kontraplak geçecek şekilde yapıp, kontraplağa yapıştırıp aralara kolaylıkla macun doldurulabilir. Böylece macunu şekillendirme işi de çok kolaylaşmış olur kanaatimce. Bu durumda, macun çekirdek malzemesi görevi göreceğinden, materyal olarak Süper dayanıklı olmasına gerek yok. diye düşünüyorum. Dolayısı ile muhtemelen fazlasıyla iş görür zannımca.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2017, 11:17:13 ÖS »
Kadir abi 9 mm lik kalınlık beni korkutan bir kalınlık,ben 6 mm ile uğraşırken bile bazı yerlerde bükmede zorlanmıştım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Kasım 30, 2017, 02:22:13 ÖÖ »
Bekara karı dövmek kolay gelirmiş derler ya; bilmeyene kontrplak bükmek de öyle. Daha önce bir kerecik bükmüş olsam herhalde biraz daha mantıklı birşeyler söylemiş olurdum da, cahil olunca işte böyle... affola.

Zaten çok küçük alanda büyük kıvrımlar gerekiyor, kalın birşeyi bükmek daha da zor olur tabii de, bütün kaygı o kadarcık kanadın tüm katamaranı taşıyabilmesi.

T bağlantı olacak ama, katamaran olduğu için iki baştan bağlanacak. Diğer kısmı halledrsem, kanadı ortadan hafif bombeli de yapabilirim.

Bir de  - daha az iş değil ama - şu tür bir imalat (kaplama, ama daha çok parçalı, daha çok yapıştırmalı) daha az mı sağlam olur?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 30, 2017, 02:56:06 ÖÖ »
Fiberler ne kadar uzun ve bütün kalırsa o kadar sağlam olur.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Kasım 30, 2017, 06:54:31 ÖÖ »
Yok, bu fiber kaplama değil. Kontrplak yine. Kanat formunu vermek için diyelim tek parça kontrplağı enlemesine eğip bükmek yerine, uzun ince çok parçayı sinirlerin üzerine boylamasına yerleştirip yapıştırmak. Sonra macun vs. Kanat son şeklini aldıktan sonra fiber ve epoksi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Kasım 30, 2017, 07:51:06 ÖÖ »
Şu resimdeki gibi yani, kontrplak kaplama kanadın boylamasına:

Resmin aslı şu adreste ve kaplama işi detaylı anlatılmış. Tabii benim kaplama kalın olmak durumunda.

http://www.modelairplanenews.com/workshop-build-along-douglas-skyraider-part-11-wing-sheeting/

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2017, 08:00:07 ÖÖ »
İdeali şöyle olurdu herhalde ama, köpük bu yükü taşımaz:

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Kasım 30, 2017, 01:30:05 ÖS »
Vpython başlıklı resimde görüldüğü şekilde kontraplakları çıtalar halinde keserseniz, çıtanın boyuna olan ahşap fiberleri iş yapar, ancak enine olan ahşap fiberleri hemen hemen sadece ağırlık yapar. çok kısa olduklarından gücü iletemezler. Lakin çıtaları kontraplak değil de keresteden( daha teknik adı var mı bilmiyorum ) yaparsanız, kerestenin fiberleri hep  boyuna olduğundan boyuna çok sağlam olur. kuvvetler muhtemelen daha çok kerestenin boyuna yönde olacaktır. yani üstüne iki katman karbon fiber dolasan, enine sağlamlık için yeterli olur diye düşünüyorum. Bu şekilde imalatla macun dolgudan çok çok daha güçlü bir kanat olacağı kesin.
Diğer resimler bana " kapalı yol " tabelası gibi görünüyor :D

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2017, 01:57:39 ÖS »
Sanırım kanadı baya baya bir uçak kanadı yapar gibi yapacağım. Sinirleri 4 veya 6 mm kontrplaktan keseceğim. Tabii ne kadar sık yaparsam o kadar iyi. Enine yükü taşıyan asıl bunlar olacak. Ayrıca bunların ortasından tüm kanat boyunca ve olabildiğince geniş ende, yani kanadın kendine yakın, sığabilecek en kalın kontrplaktan geçireceğim. Hatta belki ortalarda bu kalınlaşır 12-16 mm olur, uçlara doğru 6-8 mm e kadar iner. SOnra üzerini 4 mü olur, 6 uyar mı bilmem kontrplak kaplarsam, enine boyuna yeterli dayanım sağlar diye düşünüyorum. Karbon fibere de sarmaladık mı yetmesi lazım artık. Denize gitmeden zaten evde testlerini yaparım.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2017, 11:11:16 ÖS »
ben resimleri göremiyorum hata bende mi?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2017, 11:39:03 ÖS »
   Resimler görunmüyor.