Gönderen Konu: Üretim derken yarı yolda kaldık. Malzeme seçiminde yardımınız lazım.  (Okunma sayısı 7523 defa)

3dDesigner

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Abdülkadir Özkarlıklı
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1993

Çok eksenli tek eksenli fiber seçimi derken üretime ramak kala acemiliğimizin hüsranına uğradık. Öncelikle fiber konusuna gelelim. Karbon fiber, cam fiber diye iki ürünle karşı karşıya kaldık derken cam fiber üzerine yoğunlaştık tam cam fibere karar verdik ki biaxial multiaxial vs. İçinde ayrılıp durdu. Linklere gelelim.
Bu saçak fiberimiz

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/c-92-polyester-elyafi-5-m2-226148781

Bu tek eksenli fiberimiz

http://www.kompozit.net/?urun-660-1m2-cam-fiber-kumas-330-gr-m2-ud
Bu sık dokuma olan fiberimiz
http://www.kompozit.net/?kategori-127-cam-elyaf-kumas-sik-dokuma

Birde şöyle bir cam elyaf var hem ucuz hemde saçak değil dokuma

http://www.arkboya.com.tr/camelyafi-mat-8-450-100-50-kg-urun103985.html

Epokside de fiyat konusunda ortada kaldık ürün var kilosu 100 TL ürün var kilosu 20 TL

Bunlar pahalı epoksiler

http://www.kompozit.net/?kategori-11-epoksi-sistemler

Birde bu epoksi var doymamış filan diyor

http://www.arkboya.com.tr/sarf-polyester-recine-1-kg--urun106150.html

Şimdi ben hangi epoksiyi seçmeliyim saçak fiber mi dokuma fiber mi kullanmalıyım. Tekne 4,60 ortalama marinboat teknesinin tipinde birşey çıkacak dolaplı va. Ufak bir tekne ortalama kaç metre kumaş gider 450 gr kumaş kullansak metre başı 900 gr epoxy mi gidiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Tekne proje resmi mevcut bakarsanız.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
Cam elyafı kullanacaksınız, karbon elyaf çok güçlüdür ama fazlası ile pahalıdır. Saçak elyaf dediğiniz keçe elyaf olmalı. Bu elyaf taşıyıcı değildir, kalıplarda tekne dışının düzgün olması için kullanılabilir. Dişi kalıp kullanacaksanız, kalıba kalıp ayırıcı, üstüne jelkot, üstüne keçe elyaf üsütne dokuma elyaf uygularsınız. Arkboyanın elyafı görüntü olarak uygundur.  Epoksi ile elyaf uygulamasında genel kural bire birdir, yani 400g/m2 elyaf kullanıyorsanız, 400 gram da epoksiyi bir metrekarede kullanacaksınız.  Yüksek gramajlı elyafı bi kerede uygulamak yerine benim tercihim yarısı kadar gramajlı elyafı iki kat uygulamak olurdu. Hem işlemesi daha kolaydır hem de yüzey az da olsa düzgün olur. Burada sorun iknci kat epoksinin uygulanma zamanıdır. Çok erken uygularsanız tek kat yüksek gramajlı uygulamış gibi olursunuz, özellikle yokuş aşağı yani tekneyi ters çevirmeden yapıldığında, ye çekimi nedeni ile yapışma sağlanamıyor  ve önemli büyüklüklerde cepler oluşuyor. Dokunma sertliğine ulaştıktan hemen sonra ikinci kat uygulanmalı veya ilk kat atıldıktan sonra epoksinin tam donması beklenmeli, yüzey su ile yıkanmalı (sadece su) ve ikinci kat uygulanmalı.

Epoksi fiyatları aşırı değişim gösterse de önerim 40-60TL/litre fiyatlı bilinen bir markanın epoksisini kullanmanızdır. 

Bu konuda daha detaylı bilgiyi ve malzemeyi üyelerimizden Scalica boyaya sorabilirsiniz, büyük olasılıkla bu konuda, buraya  kendisi de cevap yazacaktır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

3dDesigner

• Yeni Üye
  • *
Hocam kalıp değilde şöyle birşey düşünüyorum. Bildiğimiz mavi yalıtım köpüğü ile önce kalıp yapıcam fakat kalıbı çıkarmak yerine direk kalını iskelet gibi kullanıp tabiri caizse kalıbı teknenin içinde bırakıcam. Dişi dediğiniz sanırım içten dışa doğru yapmaktan bahsediyorsunuz ben ters çevircem tekne kalıbını yani su boyu yukarda olacak şekilde başlıcam o zaman önce keçe elyaf sonrasında dokuma elyaf mı atmam gerekli 300 gr dokuma 450 gr keçe elyaf kullansam yeterli olur mu fazla mı gelir en sonda jelkotu fırça ile dışını boyar gibi boyasam daha sonra zehirliyi atsam bu iekilde olacak gibi geliyor bana. Ortalama 50 m2 keçe 50 metre kare dokuma elyaf olarak hesapladım ortalamada gr x 2 diye biliyorum yani 400 gr elyafsa 800 gr metre kare başına epoksi yiyiyormuş. Toplamda da bu şekilde   75 kg epoksi mi harcıyacağım bir hayli maliyetli oldu bu iş epoksi 20 tl lik alsan bile  1500 tl elyafta ortalama 1000 oldu 2500 hesapta bir yanlışlık mı yapıyorum anlayamadım.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Anlattığınız sistem bir nevi sandviç  yapıdır. Köpüğün üzerini dıştan ve içten kaplayacaksınız. Dıştan kaplarken önce dokuma elyaf sonra keçe elyaf uygulayacaksınız. Keçe elyaf dışarıda kalacak ki yüzeye düzgünlük verebilsin. Elyaf ve epoksi 1/1 kullanılır 1/2 değil.

Bu tür bir imalatta epoksi yerine polyester reçine öneririm. Epoksi ile kıyaslanmayacak kadar ucuzdur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
1. linkteki elyaf keçedir.
2. linkteki elyaf gördüğüm kadarı ile iplik takviyeli
3. linkteki elyaf güzel ama pahalı
4. linkteki elyafta farklı ürün görselleri var hangi tip elyaf aldığınızdan emin olun.
5. linkteki epoksiler hakkında bir şey söyleyemem, denemediğim bir marka, yorum yapmam doğru olmaz, hem arkadaşım burda epoksi satıyoruz ben varken başka yere gidilir mi :D
6. linkteki zaten polyester , onu geç :D

- kullanacağınız elyaf tipine ve işçiliğinize göre, epoksi sarfiyatınız değişecektir. bendeki 200gr/m2 dekilerde 300-350 gr olarak hesaplıyorum (ortalama gramaj x 2 ) . Gramaj arttıkça sarfiyat artar, keçe tipi elyaflar daha da fazla kullanır.
- Ahmet abinin yazdıklarından farklı olarak; keçe elyafa girmeyin ; elyaf ve epoksi 1/1 genelde tutmuyor, polyester kullanırsanız köpüğü eritme ihtimali çok yüksek.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

3dDesigner

• Yeni Üye
  • *
Epoxy reçinenin fiyatına da baktım kg mı 20 tl o zaman ben bu işi 50 m2  keçe elyaf 50m2 dokuma fiber şerit elyaf 100 metreye 15cm olarak satılıyor ortalama da 70 kg epoksi reçine ile bu işi halledebileceğim gibi görünüyor ortalama maliyete gelincede 1400 tl epoksi reçine keçe elyaf ve  dokuma elyafta ortalama 800 TL ortalama 1500 TL ye halledeceğim çıplak tekneyi. Kurt ağzı ışığı merdiveni usturmaçası çapası vs. 1000 de ona desek 2500 TL ye piyasadakilerden 5 kat daha sağlam olacak ağırlığından fakat şüphelendim. Ortalama 10 kg köpükler olsa 100 kg elyaf olsa 70 kg da 180 kg çok hafif bir tekne olmadı mı sizce.

3dDesigner

• Yeni Üye
  • *
Epoxy reçinenin fiyatına da baktım kg mı 20 tl o zaman ben bu işi 50 m2  keçe elyaf 50m2 dokuma fiber şerit elyaf 100 metreye 15cm olarak satılıyor ortalama da 70 kg epoksi reçine ile bu işi halledebileceğim gibi görünüyor ortalama maliyete gelincede 1400 tl epoksi reçine keçe elyaf ve  dokuma elyafta ortalama 800 TL ortalama 1500 TL ye halledeceğim çıplak tekneyi. Kurt ağzı ışığı merdiveni usturmaçası çapası vs. 1000 de ona desek 2500 TL ye piyasadakilerden 5 kat daha sağlam olacak ağırlığından fakat şüphelendim. Ortalama 10 kg köpükler olsa 100 kg elyaf olsa 70 kg da 180 kg çok hafif bir tekne olmadı mı sizce.

Acaba sandviç sistemi değilde köpüğü kalıba çevirsem macunlayıp güzelce otomobil boyasıyla boyatsam daha mı az maliyetli olur acaba çünkü o zaman içini sarmak zorunda kalmayacağım kafadan 35 kg epoxy reçine yani 700 tl ve 20 metre keçe 20 metrede dokuma elyaf yani 400 Tl toplam 1100 tl karım olacak fakat bu seferde macun ve boya masrafım ortalama 800 TL olacak ayrıca kalıba elyaf sermem gerekir mi o zaman karım olmaz elyaf ser macun at boyattır. Ortalama kalıp maliyetim 1500 TL  karım 1100 dü 400 tl ile kalıbım olmuş olacak. İstedim zaman kendime tekne yapabilirim  o zamanda böyle güzel bir artısı olur bana. Kafam karıştı iyice sizce en mantıklısı hangisi kalıp oluşturmak mı sandviç sistemiyle yapıp binmek mi sandviç yapınca arada köpük kalacak ve bazı yerlere epoksi ve elyafla ulaşamayacağım ve biraz sağlamlıktan ödün vereceğim gibi geliyor. Ne yapmalıyım kafam allak bullak oldu
Kendim yapmak isteme sebebim hem birşey üretmeyi çok seviyorum. Hemde piyasadakiler çok zayıf tekneler

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Teorik olarak sandviç sistemi toplam üç katmanın bileşiminden daha güçlü olur. Sandviç sisteminin bir kötü yanı araya su girerse veya aşırı esnerse katmanların ayrılmasıdır. Bu nedenle üreticilier genellikle ana gövdeyi tek katmanlı olarak yaparlar. sandviç sistem yapacaksanız, su gideri ,şaft çıkışı ve benzeri delik yerlerini aradan köpüğü çıkararak alt ve üst katmanları birlşetirmenizdir, bu şekilde yapının içine su gimesini engellersiniz.

3dDesigner

• Yeni Üye
  • *
Teorik olarak sandviç sistemi toplam üç katmanın bileşiminden daha güçlü olur. Sandviç sisteminin bir kötü yanı araya su girerse veya aşırı esnerse katmanların ayrılmasıdır. Bu nedenle üreticilier genellikle ana gövdeyi tek katmanlı olarak yaparlar. sandviç sistem yapacaksanız, su gideri ,şaft çıkışı ve benzeri delik yerlerini aradan köpüğü çıkararak alt ve üst katmanları birlşetirmenizdir, bu şekilde yapının içine su gimesini engellersiniz.
İçten takma yapamam çünkü bir bilgim yok onlara dahir dıştan takma olacak daha basit çünkü

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Konuyu anlatamamışım. İçten takma, dıştan takma olsun, tekne karinasına ve  bordasına delikler delinir. Bu deliklerin delineceği yer sandviç yapıda yapılmaz. Ekmeğin alt ve üstü peynirle temas etmeden birbirine birleştirilir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
seri üretim tekneler dişi kalıp kullanarak yapılır..
5 metreye kadar teknelerde kendi kullanımı için yapılmıyorsa,epoksi  kullananıda görmedim..
birde bu tekneleri belgelendirebilmek için tse tarafından hazırlanmış yönergeler war..önce onu bulun internetten,proseleri takip ederek imalat yapın..çift çidar olacaksa ayrı,ayrı kalıp hazırlamanız lazım,bunlar sonradan birleştirilecek...you tubede wideolarda araştırma yapın..

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
Amatör imalat tekneler için belgelendirme koşullaı aynıdır. Gerkeli faturaları toplayıp, liman başkanlığına başvuracaksınız. sanırım bu konuda detaylı bilgi forumda var. Eğer profesyonel yapılacaksa TSe  değil doğrudan CE onayı gerekiyor.   

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
değerli arkadaşlar keçe elyaf ile epoksi uygulaması yaptım. 1. epoksi yi fazla kullanman gerekiyor 2. yüzey çok pürüzlü oluyor macun işçiliğin en az iki kat fazlalaşıyor

orcnozgn

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Orçun Özgün
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1994
Ynt: Üretim derken yarı yolda kaldık. Malzeme seçiminde yardımınız lazım.
« Yanıtla #13 : Temmuz 21, 2016, 01:17:48 ÖÖ »
Merhaba

1.linkteki elyaf keçe cam elyaftır teknenizde son katman olarak kullanmanızı öneririm
2. linkteki elyaf unidirectional cam elyaftır sadece tek yönlü mukavemet sağlar o da fiber doğrultusundadır o yüzden tek başına kullanmanızın hiçbir kıymeti olmayacaktır.
3. linkteki elyaf ise 100gsm'lik twill cam elyaftır gramajı çok düşük ve kalınlığı 0,1 mm civarındadır.Bunun yerine piyasa da satılan 220gsm'lik elyaftan 2-3 kat kullanmanızı ya da 4. linkte ki 450gsm'lik twill cam elyaftan 1 kat atmanızı öneririm.

Reçine sistemi konusuna gelince polyesterler epoksiler kadar yüksek mukavemet sağlamazlar ayrıca polyersterlerin çekmesi epoksilere göre yüksektir.
Ayrıca mavi yalıtım köpüğü polistiren dir ve polyester köpüğü eritir.Eğer maliyet açısından polyestere karar verirseniz piyasada sandwich paneller için özel olarak satılan polistiren e zarar vermeyen düşük çekmeli polyesterler mevcut bu tip polyester tercih etmelisiniz.
Epoksi kullanmaya karar verirsenizde dikkat etmeniz gereken şey epoksilerin datasheetlerinden su emilim oranıdır.Piyasada marin amaçlı olarak satılan kilosu 40-60TL civarındaki bir epoksi ihtiyacınıza cevap verecektir.

Reçine oranına gelirsek eğer bu oranı kütle üzerinden değil hacim üzerinden yapınız anladığım kadarıyla üretim metodu olarak elle yatırmayı tercih edeceksiniz elle yatırma metodunda ideal oran :

reçine hacmi/kompozit hacmi = %40'tır.

Kompozit hacmi=Fiber hacmi+Reçine hacmi