Gönderen Konu: Tasarlayıp Yelkenli İnşaa Etmek-Çizimli  (Okunma sayısı 18903 defa)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Ynt: Tasarlayıp Yelkenli İnşaa Etmek-Çizimli
« Yanıtla #60 : Eylül 20, 2018, 03:54:34 ÖS »

Selim bey kolay gelsin güzel iş çıkartıyorsunuz tebrik ederim. Kontrplak konusunda ben de sıkıntı yaşamıştım. Kayın marin kontrplak maalesef yazdığının gibi problemli. Bunun yerine gelecek defa 'egzotik marin' veya 'okume marin' kontrplak kullanmanızı öneririm. Biraz daha pahalı ama üzülmezsiniz.
Yelkenin nasıl dikildiğini merak ettim. Torlu mu dikiliyor? Planı göremediğim için yazıyorum, planı var mı ve yelken konusunda deneyimsiz biri dikebiliyor mu?
Ne mutlu Türküm diyene.

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #61 : Ekim 06, 2018, 10:45:37 ÖS »
Teknemiz bitti suya indirilmeyi bekliyor.
Yelkeni bir brandacıya olcu ve sekllini verip diktirdim, iyi olmadı, hem eğri hem de itinasız dikti. Mütekamil bir yelkenden ben anlamadığım için özel bir şey yok, sadece koşelerde ve kuşgözlerinin olduğu yerlerde takviyeler var. Ben yelken kullanmasını da bilmiyorum, o nedenle biraz kuçuk yelkenle başlayalım istedim. Su anki direk boyu 3.8 m, aslında ilk basta 5.5 metre dusunmustum, öğrenebilirsek yelkeni büyüteceğiz.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #62 : Ekim 07, 2018, 01:20:29 ÖS »
   Alt yakayıda bumbaya bağla, fena görünmüyor.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #63 : Ekim 07, 2018, 02:23:29 ÖS »
Bende yelkenin alt kısmının bumbaya bağlanmasını yazacaktım ki İbrahim abi erken davranmış. Bence de gayet başarılı görünüyor. Acemiliği attıktan sonra zaten az çok nasıl bir şey olması gerektiği kafada belirmiş olur ozaman daha iyisi yaptırılır,yelken alanı büyültülür.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #64 : Ekim 08, 2018, 01:08:44 ÖS »
Yelkenden anlamadığım için alt yakanın bumbaya bağlanmasının ne anlama geldiğini tam anlayamadım.

Yelken ön alt köşe ve arka alt köşeden bumbaya (daha doğrusu ön bumba muylu düzeneğindeki halkalı cıvataya) bağlı, ön bağlantı sabit, arka bağlantı yelkenin formunun ayarlanması için öne arkaya hareket ettirilebiliyor.

Yelkenin üst ön köşesi bir ipe bağlı, ip direk tepesindeki bir makaradan geçip aşağı güverteye iniyor,  güvertede de bir halkadan geçtikten sonra bir kurtağzına sabitleştirmek için dolanıyor. Yelkenin hücum kenarı da direğe makaralı halkalar ile bağlı, ilk önce makarasız yapmıştım, indirip kaldırırken sıkıntı çıkardı, sonra bağlantı halkasının üzerine bir paspastan çıkardığım makaraları dizdim, şimdi yelken gayet kolay indirilip kaldırılanbiliyor.

Direk tepesinde bir makara daha var, bomun arka ucuna bağlı bir ip bu makaradan geçip ön güverteye iniyor, bunun amacı da kürek çekerken bomun engel yaratmasını önlemek için, arkasını kaldırarak, ana direğe kadar katlamak için. Bom/Direk muylusu üniversal, yani hem yatayda dönebiliyor hem de dik olarak kaldırılabiliyor.

Rüzgar esmasında bomun yukarı kalkmasını önlemek için ipten bir kaz boynu düşünmüştüm ama gerek olmadığı düşüncesine kapılıp koymadım, iskota yeteri kadar tutuyor gözüküyor ama gerekirse koymak kolay.

Bom ve direğin projeye göre biraz kısa olmaları nedeni ile projeden bazı sapmalar yaptık. Projede iskota teknenin arkasındaki bir seyyah ipine makara ile bağlı idi ve bomun tarafına göre bu ip üzerinde sağa sola hareket edebiliyordu ama bom kısa olduğu için, arkası tekne içinde kaldı, bomda tekli, tekne tabanı ortasında ikili makara düzeni yaptım fakat İYİ ÇALIŞMADI, ip tekne kenarlarına sürtüyor. Oturak seviyesine bir halka takarak bom arkasındaki makara ile ikili ip düzeni yaptım, yelkenin tekneyi devirme momentini artırdık ama şimdi sorun yok gibi gözüküyor ve yelken küçük. Rüzgarda çok zorlarsa gayet kolaylıkla halkaya bir ikili makara takarak, üçlü ip düzenine geçilebilir.

Denizcilik terimlerinden anlamadığım için umarım isimlendirmeleri mazur görürsünüz.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #65 : Ekim 09, 2018, 02:43:45 ÖS »
 Direk ruzgarda eğilir. Dört taraftan ince çelik halat ile baglarsaniz iyi olur.
Ne mutlu Türküm diyene.