Gönderen Konu: Yelken Direği Montajı ile İlgili Sorularım?  (Okunma sayısı 12120 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Yelken Direği Montajı ile İlgili Sorularım?
« : Eylül 06, 2012, 09:50:26 ÖS »

Tekneyi onumuzdeki hafta sonu 2 kat elyaflama isi bittikten sonra ters cevirecegiz. Hazir ustu acikken bazi buyuk mobilyalari ( yatak vs gibi ) yapayim diyorum. Hem calismal rahatligi olur toza dumana bogulmam. Bu asamada direk montaji ile ilgili sikintilarim var.
Bir teknede direk montaji nasil olacak?
Direk icin tekne icinde neler yapmam gerekli ?
Direk guverteyemi monte edilecek yoksa bir butun halinde guverteden acilacak bosluktan omurgayami monte edilcek? Direk dibinde nasil bir sistem uygulamaliyim?

Cevaplar icin tesekkurler.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Direk Montaji ile Ilgili Sorularim?
« Yanıtla #1 : Eylül 07, 2012, 08:31:12 ÖÖ »
Direk yükü tekne gövdesine genellikle salma üzerine bindirilir. Bu nedenle direk kamara üstündeki delikten doğrudan aşağı indirilebilir veya güverte üstine monte edilecekse altına yine tekne altına basacak bir destek konabilir. Bazı teknelerde kiriş benzeri bir yapı ile kapı boşluğunun üzerine de koyulmaktadır. İdeali bu yükü tekbir destekle taşımaktır. Tekne genişliğinin direk yanından başa geçişi zorlaştırdığı durumlarda kiriş uygulanabilir.

En doğrusu çizimleri iyi inceleyip direğin nasıl monte ed,ilmesi gerektini tekne mimarına bırakmaktır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Eylül 07, 2012, 10:58:15 ÖS »
Ahmet Abi yanılmıyorsam S650 nin planlarında senin bahsettiğin güverte üzerine montaj + tekne içinde altına basacak destek kolon.
Bu konuda detaylı bir açıklama yapabilirmisin abi ? Teknenin omurgasına bir taban yapıp tekne tavanına kadar bir kolon sonra hemen üstüne güverte üzerindede krom bir katlanabilir direk dibini sabitleyip bu direk dibinede direği monte etsem başarılı olurmuyum ? Yani içeride olan kolondan ya gijonlar çıkararak yada sağlam vida + somun bağlantısı?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2012, 01:38:48 ÖS »
                   @-650 de "direk" 6 ncı çerçevenin tam üzerine geiyor ve bayrak direği gibi alttan pimli.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Eylül 08, 2012, 03:05:46 ÖS »
                   @-650 de "direk" 6 ncı çerçevenin tam üzerine geiyor ve bayrak direği gibi alttan pimli.

Alttan pimli derken abi ? Direğin hareketli olması için mi? İçeride de kolon var yanılmıyorsam ? Birde şöyle bir şey var abi dikkat ettiysen ben hareketli salma yapacağım için hareketli salmanın indirme kaldırma teli makaralar ile direğin içine ordanda güverteye yönlendiriliyor. Bu çıkışlar vs çok detaylı bakalım nasıl yapacağız.

Bahsettiğim yöntem için ne diyorsun abi ? Çizim programıyla veya kartonla 1:1 ölçülerde hareketli direk dibi yapsam kromcuya versem yaparlarmı acaba bunu ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #5 : Eylül 09, 2012, 01:06:31 ÖS »
Alıntı
[1-) Alttan pimli derken abi ? Direğin hareketli olması için mi? İçeride de kolon var yanılmıyorsam ?

2-) Birde şöyle bir şey var abi dikkat ettiysen ben hareketli salma yapacağım için hareketli salmanın indirme kaldırma teli makaralar ile direğin içine ordanda güverteye yönlendiriliyor. Bu çıkışlar vs çok detaylı bakalım nasıl yapacağız.

3-) Bahsettiğim yöntem için ne diyorsun abi ? Çizim programıyla veya kartonla 1:1 ölçülerde hareketli direk dibi yapsam kromcuya versem yaparlarmı acaba bunu ?

1-) iki putrel arasına, iki adet civatayla monte edilen bayrak direklerini düşün. Civatanın biri çıkartılınca direk ( öne veya arkaya) yere yatar. Buna benzer birşekilde monte etmiş. Altına destek ister.
2-) Hareketli salmanın planlarına dikkat et. Yelken direği hareketli salmanın ön tarafında, oradaki iplerin geçtiği boru ise kıç tarafta. Yani ayrı bir sistem.
3-) burasını anlamadım  :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Eylül 09, 2012, 02:10:27 ÖS »
Abi kictan cikan ipler cift salma icin gecerli abi ortada tek hareketli salma icin indirme kaldirma ipleri diregin icinden guverteye gonderiliyor abi pc ye gectigimde hangi resim oldugunu soylerim.
Anlamadigin kismi soyle anlatayim abi. Direk diplerini yaparken kartondan maketmi yapayim oraya uygun 1 e 1 direk dibini kartondan yapsam gotursem kromcuya yaparmi aynisini bana ? Bunu demek istemistim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #7 : Eylül 09, 2012, 03:37:08 ÖS »
Anlamadigin kismi soyle anlatayim abi. Direk diplerini yaparken kartondan maketmi yapayim oraya uygun 1 e 1 direk dibini kartondan yapsam gotursem kromcuya yaparmi aynisini bana ? Bunu demek istemistim :D
[/quote]

Evet yapar. Hatta teknik çizim de götürsen,iyi bir usta istediğin parçayı yapar. Biraz da kendi bildiğini okur  :),onun için yapılırken başında dur.

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2013, 12:06:46 ÖS »
Ahmet Abi yanılmıyorsam S650 nin planlarında senin bahsettiğin güverte üzerine montaj + tekne içinde altına basacak destek kolon.
Bu konuda detaylı bir açıklama yapabilirmisin abi ? Teknenin omurgasına bir taban yapıp tekne tavanına kadar bir kolon sonra hemen üstüne güverte üzerindede krom bir katlanabilir direk dibini sabitleyip bu direk dibinede direği monte etsem başarılı olurmuyum ? Yani içeride olan kolondan ya gijonlar çıkararak yada sağlam vida + somun bağlantısı?

genelde karadeniz takalrında-çektirme- lerde kullanılır yatırrılabilir direk  kamara içinden tavana kadar kolon yapacaksak ve bu kamara içinde yer sıkıntısı yaratmıyorsa o zaman direği komple aşağı indirin

yelken donanımı taşıyacaksa  bence direk omurgaya kadar inmeli yoksa sert bir havada çatıyı koparabilir  en azından çatlatabilir.ha sadece estetik olacak ise iki tavan kemeresinin arasına uygun kalınlıkta marine kontraplakla destek yapıp  tavanın üstüne de aynı ebatlarda marine kontraplak kesilerek bunlar uygun saplamalarla birbirine sabitlenir böylece sağlam bir zemin oluşturulabilir üzerine de ister sabit ister katlanabilir direk montajı yapılabilir .kendi teknemde yapmıştım ,yelken armam yoktu sadece estetik olarak direk koymuştum  sert havaalrda olur da tekne ciddi yalpaya düşerse yatırabileyim diye yatırılabilir yapmıştım 3 mm kalınlığında  40x10  ölçülerinde iki krom levhayı direk kalınlığına göre U şeklinde büküp   tavana sabitliyorsunuz.araya da direği sokuyorsunuz biri sabit( mil görevini görecek) diğeri pim gibi söküp takılacak  saplamayla  direk montajınız bitiyor
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2013, 12:45:52 ÖS »
direk tabanını omurga ve postalarla ilişkilendirmeyin diye türk lyodunun bir kuralı vardı aklınızda bulunsun..düşününce mantıklı oldugu görülüyor..yük ve rüzgar altında direge yük binecek ve seyir sırasında esnemeler yapacak..

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #10 : Kasım 11, 2013, 01:33:08 ÖS »
direk tabanını omurga ve postalarla ilişkilendirmeyin diye türk lyodunun bir kuralı vardı aklınızda bulunsun..düşününce mantıklı oldugu görülüyor..yük ve rüzgar altında direge yük binecek ve seyir sırasında esnemeler yapacak..

Servet abiye bu konuda katılıyorum sonuna kadar. Gerektiğinde direk kırılabilmeli.

kurubuz

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: emre aral
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #11 : Nisan 22, 2015, 04:58:30 ÖS »

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
Ynt: Yelken Direği Montajı ile İlgili Sorularım?
« Yanıtla #12 : Nisan 22, 2015, 09:11:55 ÖS »
Tekneyi onumuzdeki hafta sonu 2 kat elyaflama isi bittikten sonra ters cevirecegiz. Hazir ustu acikken bazi buyuk mobilyalari ( yatak vs gibi ) yapayim diyorum. Hem calismal rahatligi olur toza dumana bogulmam.

Bak bunu hiç düşünmemiştim ben. Nasıl çalışıcam ufacık yerde diye marazlanıyordum. Epoksi ürünlerinin ilk yan etkisi geçici gerizekalılık yapması.Sanırım bendeki kalıcı oldu.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Yelken Direği Montajı ile İlgili Sorularım?
« Yanıtla #13 : Mayıs 01, 2015, 05:58:32 ÖS »
Direk  dikey olarak tekne omurgasına kadar basmalı, eğer güverte üstüne bağlanacaksa güverte altında da direğin basmasını omurgaya kadar taşıyacak bir destek bulunmalı. Dire güverte üstü olacaksa direk altındaki malzemenin de direk ile aynı metalden yani alüminyum olması önerilir. Su içinde olmasa bile iki değişik metal birbirini etkiler ve paslanmaz bir ayak alüminyum direğin altını büyük ölçüde "eritir". Direk ayağa bağlantı noktalarında civataları üzerine dayanıklı plastik bir malzeme ile  bağlanırsa bu tür aşınmalar azalır. Yani civata üzerine plastik bir yatak geçirilecek ve civatanın direk ile ayak arasındaki yüzeyine de yine plastik bir pul takılacak.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71