Gönderen Konu: Hem karada hem denizde kullanabileceğim GPS var mı?  (Okunma sayısı 8248 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Hem karada hem denizde kullanabileceğim GPS var mı?
« : Ocak 03, 2012, 03:03:41 ÖS »

GPS anlık enlem-boylam mevkiinizi verir ve her yerde kullanılabilir. Harita üzerinde nerede olduğunuzu görmek için, harita özelliği olan GPS'lere bulunduğunuz bölgenin haritasının yüklü olması gerekir. Bu sayede, haritada mevkiinizi her saniye görebilirsiniz.
Sitemizde de yer alan Magellan ve Garmin (bazı modelleri) marka el GPS'lerinde hem Türkiye karayolları haritası, hem de Türkiye kıyıları deniz haritası bulunmaktadır. Bu cihazları iki yönlü kullanabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Hem karada hem denizde kullanabileceğim GPS var mı?
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2013, 11:53:59 ÖÖ »
GPS cihazlarının yaptığı işi şuan bir çok cep telefonu yapmakta ve bu bir çok amatör denizci arkadaşın aklını karıştırmakta. Arkadaşlar cep telefonu ile yapılan seyirlerde karadan çok uzaklaşamazsınız. Üstelik GPS cihazları bir çok modelde aynı anda ortalama 5 uydudan sinyal alarak bunları hesaplayıp global konumunuzu bildiriyor size. Aynı zamanda GPS cihazlarının alıcı ve verici kapasiteleri cep telefonlarının çok üzerinde. Olmaz diye birşey yok elbet , uygun program ve uygun telefon ile seyir yapılabilir ancak her zaman denizin altın kuralını unutmamak lazım temkini elden bırakmamak şartı ile.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2013, 12:33:40 ÖS »
GPS cihazlarının yaptığı işi şuan bir çok cep telefonu yapmakta ve bu bir çok amatör denizci arkadaşın aklını karıştırmakta. Arkadaşlar cep telefonu ile yapılan seyirlerde karadan çok uzaklaşamazsınız. Üstelik GPS cihazları bir çok modelde aynı anda ortalama 5 uydudan sinyal alarak bunları hesaplayıp global konumunuzu bildiriyor size. Aynı zamanda GPS cihazlarının alıcı ve verici kapasiteleri cep telefonlarının çok üzerinde. Olmaz diye birşey yok elbet , uygun program ve uygun telefon ile seyir yapılabilir ancak her zaman denizin altın kuralını unutmamak lazım temkini elden bırakmamak şartı ile.

niye karadan çok uzaklaşılmıyor gps sensörü olan cep telefonu ile??
uydularla baglantı için telefonun sinyal almasına gerek yok benim bildiğim..yani telefon baglantısı olmasada telefon gps işlevini görür..

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2013, 01:11:41 ÖS »
Servet abi , cep telefonları her halukarda karasal antenler , yani baz istasyonları vasıtası ile global konumlandırma uydularına sinyal gönderebiliyorlar , buda bir baz istasyonu kapsama alanında değilsek uydu ile haberleşmemiz imkansız anlamına geliyor. Benim bildiğim cep telefonu eğer çekmiyorsa GPS çalışmaz , çünkü cep telefonlarındaki çoğu GPS sisteminin ilk uyarı mesajı internete bağlanılsınmıdır. Üstelik cep telefonlarındaki GPS chip setlerinin yayın frekansı zayıftır , yani kapalı havalarda ön görülen mesafe sınırları içinde dahi yayın almama durumu söz konusudur. Ayrıcada cep telefonlarının yayın zayıflığı nedeni ile yanlış konumlandırmada mümkündür (bizzat yaşanmıştır.)

GPS cihazları ise abi direk kendileri uydu ile haberleşiyor. maximum 25 uydu ile bağlantı kurup minimum 3 adedindeki bilgiyi işleyip sonuç iletiyor. Çok iyi sonuç veriyorlar ama kaldıki bunlar bile seyir yardımcıları olarak adlandırılıyor.

Birde abi denizde yön bulmak çok deneyim sahibi olmayanlar için hayati bir meseledir , Türkiye şartlarında , yeterli yakıt stoku , yeterli yaşam destek malzemeleri , yeterli motor gücü vs. vs. bunların hepsi maddi imkansızlıklar nedeni ile ihmal edilmektedir. Bu tarz olumsuzlukların kesiştiği duruma birde olmanız gereken yerde olmadığınızı eklerseniz vay vay ki vay vay abi.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2013, 01:17:25 ÖS »
     Biz Foça-Mordoğan arasında denedik, ekranda sadece mavi bir görüntü oluşuyor, yalnız mevkii enlem ve boylam olarak veriyor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2013, 01:23:53 ÖS »
benim bildiğim (çok iddia etmiyorum) gps sinyalleri karasal baz istasyonlarından değil uydulardan gelir..bu tarz android tabanlı cep telefonlarında gps sinyallerini alacak ayrı sensörler var,baz istasyonu menzilinde bulunmalarına gerek yok okyanus ortasındada işlevini görür keza tabletlerde..tabi gps sensörü olmak sartı ile..

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2013, 02:12:06 ÖS »
Servet abi şimdi senin söylemin üzerine internet üzerinde yeniden bir araştırma yaptım ve güncellenmiş bazı bilgiler edindim.

Abi ; GPS cihazları ile cep telefonlarında kullanılan chip (işlemcilerin) farklılığı ve alıcı ve vericilerin kapasitif farklılığı söz konusu imiş.

Yani şöyleki abi , Cep telefonlarında ""G"" sensörü var ise , ki bazı navigasyon uygulamaları içeren telefonlarda bu sensör yokmuş , net üzerinden bağlantı sağlanıyormuş... Uydu ile senin söylediğin gibi direk bağlantı kuruyormuş aynı GPS cihazlarındaki gibi ancak ""G"" sensörü yok ise baz istasyonu ile iletişim kurmadan konum bilgisi veremiyormuş.

Telefonuma baktım bu arada abi ""G"" sensörü var imiş , hattımı , sim kartımı çıkardım ve GPS'i açtım çalışıyordu  :)

Yalnız abi özellikle bir kaç arkadaşıda aradım bu cihazları kullanan , söylenilenler şöyle , Yazılım GPS içinde telefon içinde aynı onda bir sorun yok , sorun cep telefonlarında kullanılan sistemin alıcı verici düzeneklerindeki zayıflık. Bulutlu bir havada cep telefonu ile yapılan konumlandırma bulutların sinyalleri yansıtması nedeni ile genellikle farklı bilgiler verebiliyormuş.

Harita kadastro işi yapan arkadaşlarlada konuştum neden telefon kullanmıyorsunuz kardeşim , bu kocaman cihazları kullanıyorsunuz dedim , telefonla arsa ölçersek millet önce bizi sonra birbirini  :) keser dediler.

Durum bundan ibaret abi.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2013, 04:20:37 ÖS »
Osman Abi bende kesin olarak idda etmeyeyim ama eski telefonum nokia e71 de gps im vardı ve garmin navigasyon yüklüydü. Yolculuk yapanlar bilir Düzce-akçakoca arası dağlık bölümünde telefon hiç çekmez. Ben oralarda çok sağlıklı bir şekilde navigasyonumu kullanıyordum. Benimde bildiğim gps ve gprs farklı şeylerdir. Gps ayrı iletişim kurur. Hee gprs ve wifi var ise 1 dk da bulacağı konumu 1 saniyede bulur.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2013, 02:05:37 ÖÖ »
bana kalırsa, bir telefona guvenipte yola cıkılmaz. her telefonda kamera var fotograf ceker, ama en acemi en amator muhabir bile yanında fotograf makinesi tasır.yani cep telefonuyla konus, kıyı seyirleri yap ama uzun seyir bence biraz riskli. kıyı seyirlerinde zaten karayı iyi kötü görürsünüz sadece ortalama olarak nerde oldugunuzu bilmeniz acısından elbette faydalı olacaktır.
serdar sayin
Alanya/antalya

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar
« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2014, 08:49:35 ÖS »
BU konuyu mesleki açıdan şöyle bi açıklık getirmek istedim ....

Öncelikle ister android ister ios isterse microsoft işletim sistemli olsun şuanda tlf lardaki gps sistemi kullanmış olduğumuz gps işlemiyle uydu veri alış verişinde bulunmaktadır(tlf ağı şebeke gereksinimi yoktur)Bazı proğramlar örneğin gogle map veya net destekli gps ve navigasion uygulamalar mutlaka şebeke ile çalışmak zorundalar hatta sadece şebeke değil internet gereksiniminde bulunacaklardır.Full olarak yada pro tabir edilen şebeke ve internet gereksinimi olmayan proğramlar bulunmaktadır bunları kullanırsanız böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.Hata payı varmı evet tüm elektronik cihazlarda hata payı bulunmaktadır ve proğramsal olarakta hata yüzdeleri verilir.
Yıllardır garmin gps modellerini kullanırım ve tlf larla kıyasladığımda farklı sonuçlar görmedim

Şebeke ile çalışan şebekeden kordinat vs isteyen proğramlar gprs olarak nitelendirdiğimiz şekilde çalışmaktadır baz istasyonlarına gereksinimli olarak.Örneğin sarozda yer yer bazı şebekeler çekmemektedir ve bu şebekeler olmasada istediğimiz gibi navionics garmin Sygic Navitel TomTom vs gibi proğramları adroid sistemler üzzerinden kullana bilirsiniz.Haritaları bir defa indirip internet bağlantınızı kapatırsanız dahi konumunuzu bilebilirsiniz en basit deneme yolu budur.Net pakedi olmayan yada net ayarları yapılmamış tlf lar dahi gps olarak kullanıla bilir.

Benim adroid tabanlı tlf larda önereceğim black marth alpha yazılımını yüklemeniz daha sonrasında navionics yazarak tlf nunuza göre üst seviye tlf lar hd yi çalıştıracaktır ve europa olaraköncelikle sonrada bulunduğumuz bölge olarak haritayı bir defa masup olacak şekilde indirmeleridir sonrasında istediğimiz gibi derinlik ve mevki gerek noktasal olarak kerteriz gps ve derinlik haritası olarak kullanmayı mümkün kılacaktır.

evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara