Gönderen Konu: Küçük Üyeye Büyük Fikirler...  (Okunma sayısı 3311 defa)

Mert Efe Ceylan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mert Efe Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1998
Küçük Üyeye Büyük Fikirler...
« : Ağustos 21, 2013, 07:34:15 ÖS »

Merhabalar öncelikle herkese :) bende kendim bir tekne yapmak istiyorum bi bir hayal benim için tekne sahibi olmak. imrendiği bişiydi bu ama yol gösteren olmadığı için hep almaya yönelik düşünüyodum. Param olunca bakarım ona göre alırım tarzında. Kendim yapmanın mantıksız ve çok zor olacağını düşünüyodum anca bu fikrim babam sayesinde değişti. Aslında olar şöyle oldu:

2 sene önce babam bir trafik kazası geçirdi 7 takla. bacağını kasığa kadar alçıya aldılar ve 6 ay yataktan kalkamadı. Bu sürede yenihobler edinmek bilgi toplamak için bilgisayar harcıyacağı çok vakti oldu. Bir tekne sahibi olmak babamında çok istediği bişiydi ancak babam almaktan çok yapabiliceği HERŞEYİ kendi yapma taraftari bir insan ve bu sürede araştırıp bu forumu bulmuş yğınla döküman biriktirdi planlar felan buldu her neyse. 6.5-7m arası çekilebilir tip yelkenli yat yapmak istiyor bayada kararlı bir aksilik olmaz ise bu sene başlıcaz inşallah. Banada burayı tavsiye etti burda takıl faydası olur dedi bede buraya yazayım dedim.

Benim hayalim bir katamaran. Nedendir bilmiyorum katamaranlara bayılıyorum. Eğer yapıcaksam mutlaka bir katamaran yapıcam Ancak bilgim kısıtlı şuan tek bildiğim bir kaamaran istediğim ve bunun 8-10m arası birşey olmasını istediğim. İlk olarak babamın istediği ufak yelkenliyi yapıcaz. O bitince gözüm yerse tabi kendim, kendime bir katamaran yapmına başlıcam. Boyutunun bukadar olması 7m bi tekne yapmışken 2. yapacağımızın okkalı olmasını istemem. 3 parça yapıp bir marinaya naklettikten sonra orda birleşicek şekilde yapmam lazım mecburen. Ankarada oturuyorum buda işleri biraz zorlaştırıyor tabi. Ancak zirai alet ürettiğimiz bir demir atölyemiz varoyüzden malzeme teymini veya yer konusunda skıntı yaşıcağımı sanmıyorum. Zaten ilk ufak bir tekne yapacağımız için mlazememiz olucak deneyimide ordan kazanıcam doğal olarak.

Katamaran konusunda tavsiyelerinizi bekiyorum döküma bulabiliceğim siteler linkler hepsine açığım ne istediğim e boyut konusunda karalıyım ama nasıl olar nasıl yapıluır planklar tasarım bu konularda bilgiye ihtiyacım var ve buyüzden yardıma ihtiyaç duyuyorum. Yaşım küçük 98 liyim ama babamdan öğrendiğim bişi var nekadar erken araştırmaya başlarsan okadar faydalı olur bende o yüzden şimdiden başladım nekadar erken bir tasarım üstünde karar verir gerekenleri bilir döküman toplar ve bilgi sahibi olursam okadar faydası olucağını düşünüyorum.

fakat yanlış anlaşılmasın sizden katamaran planı felan istemiyorum. Kaynak döküman kitap tavsiyesi bekliyorum. biraz burnum sürtsün her türlüsünü göreyimistiyorum. Kalkıştığım işin kolay bişi olmadığını biliyorum o yüzden önce kabaca anabilgileri edinip sonra istediğim konuda detaya inmek istiyorum linkler kitaplar dergiler ne derseniz. Bana faydası olucağını düşündüğünüz bir bakıver dediğiniz herşeye açığım. bilgi edinmek  döküman toplamak istiyorum forum içi dışı her şeye açığım.

Şimdiden yardım eden etmeyen herşeye teşekkür ederim. Yukarıda yazdım durdum babam babam diye. Babamın forumdaki nicki: msceylan Daha yazıyı yazarken başımdaydı seni zorlasınlar bi mesaj doldursunlarda gör ne hale gelicen daha 2.mesajında tekne planı isteyen oluyor felan dedi. Ben tekne planı değil tekne yapımı ile ilgili döküman birşeyler öğrenebiliceğim bir kaynak istiyorum Vaktim bol bu vakitte bolce bilgi edinmek istiyorum. Tekrardan teşekkürler :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Küçük Üyeye Büyük Fikirler...
« Yanıtla #1 : Ağustos 21, 2013, 08:28:45 ÖS »
Hoşgeldin küçük m.e.ceylan :) İlk önce çok şanslı olduğunu belirtmek istiyorum. Herkes senin baban gibi bir babaya sahip olamıyor. Değeri fazlasıyla biliyosundur eminim.

En kısa zamanda teknenize başlayın;babanıda biraz zorla bak seneye yavaştan yarışmaya başlayacağız ona göre :)

İstediğin kaynak Türkçe hiç olmadığı için o konuda üzgünüm. Ama megep kaynakları hedeflediğin ölçüde bir kaynak olmasada oldukça başarılıdır.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mert Efe Ceylan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2013, 08:39:47 ÖS »
Kesinlikle haklısın babam çok özel biri. Deneyim gerektiğini forunmdada defalarca vurgulamışlar o yüzden önce s650 gibi bişi yapmak istiyorum bide gözüm yermi onu görmek için :) kaynağa bakıcam forumdada geziyorum raştırma yapıyorum. Türkçe olmaması aslında çok sıkıntı olmaz ingilizcem hiç değilse okuduğumu kabaca anlamaya yetecek kadar var liseyi ingilizce okuyorum yabancı kaynak ingilizce ise çok sorun yaratıcağını pek sanmam. Bir sorusorayım size: bukadar yeni bilgisi az ve bilgiye öğrenime açık biri için :) araştırmaya hangi konudan başlamamı önerirsiniz?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2013, 08:57:37 ÖS »
Bol bol ingilizce kaynakları araştır bulduğunda da bizlerle paylaşmayı ihmal etme.

Ben ağaç türlerini öğrenmekle başlamıştım. Eğer en ince detayına kadar öğrenmeyi düşünüyorsan hangi ağaç nedir neyin nesidir neyden hoşlanır ne yapılır onlarla başlayabilirsin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mert Efe Ceylan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2013, 09:06:01 ÖS »
tamam. Kaynap bulursam paylaşırım. ağaç türleri yapım malzemeleri anladım. Teşekkürler