Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 488579 defa)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa
« Yanıtla #1545 : Eylül 08, 2019, 10:59:40 ÖS »

Yalçın, beton sabit salma yapacaksan demir parçalarıyla takviye edeksin ağırlığı, ayrıca kum yerine mermer tozu kullandım ve salma yüksekliği 90 cm. Benin su kesimim salmayla beraber 130 cm. Benim guvenli suyum 2 metre.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #1546 : Eylül 08, 2019, 11:02:48 ÖS »
hareketli salma kutusunun iki yanına bunu yapabilirim su hattı hizasından yukarı biraz çıksa dengeye zararı olur mu su hattından 10-15 cm kadar çıksa yukarı mesela

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #1547 : Eylül 08, 2019, 11:06:53 ÖS »
salma da ağırlık olarak pres den çıkan 1 cm çaplı demir pullardan var paslanmayı önlemek için polyesterle vaya epoksi ile karıştırıp blok haline getirmeyi planlıyordum fiyatlar uçunca düşünmeye başladım

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #1548 : Eylül 08, 2019, 11:11:52 ÖS »

böyle birşey,en,boy,derinliği daggerbord denilen şeyin açılıp kapanma mesafesine göre ayarlarsın...tabiiçine girecek agırlıgın,cinsi ve kütleside önemli..karinada olsun,ne kadar asagıdaolursa agırlık,stabilite o kadar artar..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #1549 : Eylül 08, 2019, 11:15:10 ÖS »
salma da ağırlık olarak pres den çıkan 1 cm çaplı demir pullardan var paslanmayı önlemek için polyesterle vaya epoksi ile karıştırıp blok haline getirmeyi planlıyordum fiyatlar uçunca düşünmeye başladım

yeterli agırlık saglıyor ve agırlıgı,eşit dagıtırsan olur..

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #1550 : Eylül 08, 2019, 11:16:27 ÖS »
hesaplayayım bakayım su hattının  üzerine çıkmadan halletmeye çalışayım

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #1551 : Eylül 08, 2019, 11:24:29 ÖS »

söyle birsey yapacan kabaca..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #1552 : Eylül 09, 2019, 12:03:40 ÖÖ »

Senin model buydu sanırım...1665 mm,açılıp kapanma boy mesafesi var..1700mm de,10 cm'e en desek,25-30 cm derinlige versek,1cm kalınlıgında şaçtan kesilse,sac agırlık tablosuna bakmak lazım,ama sanırım 80-100 kilo bu metal zarf agırlıgı olur,içinede demir pulları yayıp,polyesterlersen 250-300kg civarı bir safra agırlıgı olur,az çıkarsa derinligi 40-45 cm lere çekersin..drafında az olur,stabil bir safranda olur..mühendislik ve pc program,çizim fakiri benden bu kadar :)..tabi içten agırlıgı  cıvatalacagının yerlere ekstra işlem yapman lazım,saglamlaştırma vb..
tabi cıvatalanacak üst flanşın kalıbını,egimlere göre,iyi almak lazım..bir karton bantlayıp,üstününü de epoksileyip,kalıp olarak faydalanabilinir..

Cihangir1

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Omer
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1986
« Yanıtla #1553 : Eylül 09, 2019, 09:05:24 ÖS »
Yardimlar ve bilgiler icin tesekkurler. Cok faydali oldu

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #1554 : Eylül 09, 2019, 10:20:12 ÖS »
hareketli salma kutusunun iki yanına bunu yapabilirim su hattı hizasından yukarı biraz çıksa dengeye zararı olur mu su hattından 10-15 cm kadar çıksa yukarı mesela

Yalçın Osmanın yaptığı pilgrim de hareketli salma ve en az s650 ler kadar oynak bir tekne. Malesef bu ücretsiz planlardan yapılan tekneler hep böyle çıkıyor. Neyse bu başka mesele.
Geçen yıl suya indiğimizde hem teknenin ağırlığını artıracak hem de salma yuvasının farş tahtalarından yukarda kalan kısmının verdiği çaparizi giderecek bir formül aradık ve aşağıdaki dış balastı tasarladık. Malesef bu yıl suya inemedik; neyse sanırım bu kış oyuncağımız bu olacak.

S 650 planlarında salma yuvasının karinadaki uzantısı bana göre yetersiz. Salma yuvasının farşların üzerine çıkmasını kesinlikle tavsiye etmem. İçeride gereksiz bir çıkıntı yapıyor ve kabinin verimli kullanılmasını engelliyor.
Dış balastı plandan daha derin yapmanın bir mahzuru olmaz. Çok çok sığ sulara su kesimi kadar girebilirsin. Salmayı da 10mm. saç plaka yerine 20-30 mm kestirebilirsin. İstanbula yakınlığın bu imkanı sana veriyor. Bayrampaşada bu kalınlıkta malzeme kesecek yerler var.
Salmanın yataklamasını tam merkezinden yapıp; salmayı indirdiğinde salma yuvasının üst kısmında kalan duvarlarına 10-15Cm. kadar salma levhasının girinti yapması ve duvarlara yaslanması yalpa durumunda salmanın vuruntu yapmaması için bana göre gerkli neyse  kafana yatar ve uygulamaya karar verirsen kalanını o zaman konuşuruz. Kolay gelsin...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #1555 : Eylül 09, 2019, 10:50:10 ÖS »
mehmet bey ben planda olan bu metal parçayı yaptım içini demir pullarla doldurup yerine monte ettim 40 kg kadar geliyor dediğim parça bu servet abinin ve sizin de çizip örnek verdiğiniz ilave kısmı bu parçayı söküp takamam epoksi, macun Allah ne verdiyse 9 tane cıvata ile sabitledim yerine

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #1556 : Eylül 09, 2019, 11:04:18 ÖS »
salma kutusu bu bunu da  epoksi yi macun edip yerine monte ettim salma kutusunun aralığı 30 mm kadar bu kutunun iki yanındaki gözlere blok haline getireceğim demir pullardan yerleştireceğim. işte mesele burada planda bu yok ağırlıkları nereye koyacağız belli değil salma kutusunun her iki yanına yerleştirir sem ayak altında garip bir şekilde çıkıntılar olacak

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #1557 : Eylül 09, 2019, 11:35:46 ÖS »
Neyse hayırlısı diyelim artık olan olmuş. Geçen yıl ki deneyimiz de bize bir şekilde salma yuvasının içerde kalan kısmından kurtulmamız gerektiğini gösterdi. İçerdeki kısmı henüz monte etmediysen tekrar bir düşün. Dış balastı sökmek o kadar zor olmasa gerekir. Sen hele nihai kararını ver de sonrasına bakarız.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #1558 : Eylül 14, 2019, 03:04:26 ÖS »
Herkese selamlar  :tur

Ben tekneyi indirdiğimde oynak olduğunu farketmiştim.Bu oynaklık ağırlık azlığından da kaynaklanıyordu o konuyu kısmende olsa çözdüm. Önce şunu açıklayayım.

Ben teknede römorka kolay alabilmek açısından salma işini hareketli salma ile çözdüm.Hareketli salmayıda omurga dışına taşırmadım.Yani Yalçın abinin yapmış olduğu metal parçayı yapmadım. Salmanın dönme milini salma kasasına koydum ve bu milide hem pu macun hemde tıpa şeklinde yaptığım ahşap parça+epoksi ile mühürleyerek sudan izole ettim. Direk olarak omurgaya gömdüm.Kasanın yanına 5x5 kalaslar koyup omurgaya sabitledim. Salma yaprağının içinede demir+beton karışımı ile 35-40 kg lık bir ağırlık yaptığımı düşünüyorum tam olarak ölçemedim ama.

Hareketli salmayı kaldırdığımda teknenin dümen dinlemesi ve dönüşleri acayip farkediyor. Salma kalkıkken teknenin dönüşü daha geniş açıda oluyor,olarak kayıyor drift yapan araba gibi ama salma inikken dümeni çok daha iyi dinliyor,hemen tepki veriyor ve daha dar açılarda dönebiliyor. Sanırsam hareketli salmada salma yaprağının tek görevi her yerde yazılan gibi yanal sürüklenmeyi önlemek. Bunu tecrübe etmiş oldum. O yüzden onun çok ağır olmasına gerek yokmuş suya batsın yetermiş. Yeni yapacaklar için tavsiye olmuş olur.

Sonrasında
Teknenin hacı yatmaz olayını sağlayan iç balastıdır. Bunun içinde s650 lerde iç balast olarak su hattı altına salma kasasının sağ ve soluna ağırlıklar koymak gerekiyordu ve bu planda 300-350 kg olarak gösteriliyor.Yan teknemdeki abi vermişti bu fikri bana polyester ile mermer tozunu omurgaya dök hem ekstra ekstra güçlü omurgan olur kurşun sıksalar birşey olmaz h emde ağırlık olur demişti şakayla karışık. :gk .Bu fikir bana mantıklı geldi. Beton dökmektense sonuçta reçine ile ektra bir omurga gibi görev yapar hemde orada salma kasasını vs daha sıkı tutar diye uygulamayı seçtim.Sonuç olarak ağırlık işini nasıl çözdüm derseniz su hattının altında,taban tahtalarının altında kalan kısma (salma yanları hizaları diyelim) polyester + mermer tozu ve parke taşı ile yaklaşık 150 kg lık bir ağırlık eklemesi yaptım.Ama ağırlığı omurga boyunca 8 nolu postadan 3 nolu postaya kadar yaydım. Daha tam çözdük te denemez bence bir tur daha,yaklaşık 90-100 kg daha ihtiyaç var. Onuda önümüzdeki senenin iş listesine ekledik. Onu ekleyince biraz daha oturacak tekne ve sıkıntılarımız bir nebzede olsa hafiflemiş olacak diye düşünüyorum.Şuan bizim tekne tam olarak belirtilen su hattına oturmuş veya 2,3 cm yukarıdadır taş çatlasın ama hala biraz oynak.

Teknenin oynak olmasının bir nedenide bana göre boyunun yüksek olması. Yani içinde 1.85 mt ik bir yükseklik var diğer yerlerde 1.30-1.75 arasında değişiyor. Bu yükseklikler bu boydaki tekne için bence çok yüksek rakamlar. Evet iç hacimde konfor çok yüksek ancak tekne iç boyu yüksek olunca ağırlık merkezi yukarıya çıkıyor ve buda oynaklığa sebep oluyor. Sonuçta Mehmet abininde dediği gibi ücretsiz bir tekne planı. Biraz benimde uzun süredir denize çıkmamam içsel bir korku oluşturmuş bende hafif bir sallantıda biraz panik yaptığım durumlar oldu  :gk O yüzden normalden fazla oynak gelmişte olabilir.

Ağırlık için çözümler beton dökmek,demir döküm,kurşun dökmek vs gibi üretilebilir. Polyester içine demir tozu kat diyenlerde oldu oda bana mantıklı geldi sonuçta demirin özgül ağırlığı daha yüksek daha az hacimde daha fazla ağırlık sağlayabilir ama demir tozunu ucuz olarak nerden bulabiliriz onu bilmiyorum. Neticesinde bir şekilde çözümler bulunuyor dert edilicek şeyler değil. Onun orda suda olması ayrı bir keyif o yetiyor insana. Ama keşke yapmasaydım dediğim ve eksik-yanlış yaptığım çok şey var.

Motoru sağa sola almak kötü oluyor. Tekne motorun olduğu tarafa hep daha fazla yatıyor. Bende sanırsam motoru ortaya alıp ikiz dümene geçeceğim.
Motor braketi yukarıda kalmış motor pervanesi olması gereken derinlikte olmadığından tornistanda falan ok sıkıntı yaşıyoruz onu düzeltmem gerekiyor.
Dümen iğneciklerini beğenmedim dar açı yapıyor onları değiştirip yeniden tasarlayacağım ve yuvarlak formlu yerine V formu vererek yapacağım.
Direği diktik ama arma ayarlarını bir türlü tam yapamadık. Direk hep bir şekilde yamuk oluyor ya geriye çok yatıyor ya aşağıda dik gurcatalardan sonra öne yatık oluyor vs bir türlü tam ayarlayamadık.
Havuzluğa keşke bir iki tane dolap yapsaydım. İçeride yatak için alan kazanalım istedik ama benzin deposunu vs koyacak dışarıdan ulaşılabilen bir dolabımız yok. Benzin deposuda içeriye konmaz Allah korusun benzin buharından kaynaklanacak tehlikeli durumlar var.
Yani anlıcağınız tekne suya insede işler bitmiyor  :gk :gk

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Ünal

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ünal Ünal
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: Jdj
« Yanıtla #1559 : Şubat 07, 2021, 12:48:45 ÖÖ »
Herkese merhabalar!
Antalya'dan yazıyorum.bu bölümde en son yorumdan bu yana 1 yıldan fazla zaman geçmiş stzandirek lerle ilgili tecrübeleriniz neler oldu. Ben de bu projeye başlamak istiyorum. Mevcut yaptığınız teknelerden memnun musunuz, ne gibi problemler çıktı? Görüşlerinizi almak isterim, şimdiden teşekkürler.