Gönderen Konu: Demir Profil Kaynak Konusunda Görüşleriniz ?Suerte Vogo'nun Römorkunun Oluşması  (Okunma sayısı 33218 defa)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Demir Profil Kaynak Konusunda Görüşleriniz ?
« Yanıtla #30 : Temmuz 03, 2013, 02:54:21 ÖS »

volkan orada en yakın meslek lisesine git metal bölümü şefi ile konuş malzemeyi sen al hoca kontrolinde çoçoklar yapsın
onlara birer meşrubat al, onlarda bitirme ödevine saysınlar sende böylece işini halletmiş olursun selamlar

Evet, son derece mantıklı bir öneri. Okul döner sermayesinden bile yapsalar çok uygun hesap çıkar.

carta

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ali dursun
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #31 : Temmuz 03, 2013, 04:46:02 ÖS »
Mehmet Abi'nin çizmiş olduğu romörku da paylaşayım yapımıda kolay gibi geliyor öyle teferruat yok çok basit ve şahane anlaşılır bir çizim yapmışlar.

Merhaba Volkan bey. Resmi bulunan römorkun ölçülü hali varmı acaba .Sizin gibi kendisi yapmaya niyetlenenler için çokfaydalı olur.

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #32 : Temmuz 03, 2013, 08:12:50 ÖS »
ben gençliğimde bir iki kere deneyip eloktrodu metale yapıştırıp geri alamamıştım :)..
zamanla çalışarak öğrenilebilir,bunun içinde bir ustanın püf noktalarını gösterip öğretmesi lazım...punto atmak başka,sürekli kaynak dikişi yapmak başka..vede yaptığın işi çatlaksız,patlaksız,amperini ayarlıyabilmek,ne yaptığının ve nasıl yapacağının bilinciyle hareket etmek başka..yarım gün ve bir iki denemekle olacak iş değil bence..
Volkan
Servet e inat yap şu arabayı:)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #33 : Temmuz 03, 2013, 09:57:11 ÖS »
Ali Bey merhabalar.

Evet ölçülü olarak planlarıda var ancak pdf formatında. Onu buraya resim olarak ekleme şansım malesef yok. Dileyen olursa bana özel mesaj ile maillerini iletirlerse kendilerine gönderebilirim. Mehmet Abi'den iznini aldım.
Ancak bu römork S-650 için çizildi. Her tekneye olurmu bilemem. Dingili tam s650 nin 3 nolu ana postasına denk gelecek şekilde çizildi. Bunlarıda belirtmem gerek.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #34 : Temmuz 03, 2013, 10:04:19 ÖS »
ben gençliğimde bir iki kere deneyip eloktrodu metale yapıştırıp geri alamamıştım :)..
zamanla çalışarak öğrenilebilir,bunun içinde bir ustanın püf noktalarını gösterip öğretmesi lazım...punto atmak başka,sürekli kaynak dikişi yapmak başka..vede yaptığın işi çatlaksız,patlaksız,amperini ayarlıyabilmek,ne yaptığının ve nasıl yapacağının bilinciyle hareket etmek başka..yarım gün ve bir iki denemekle olacak iş değil bence..
Volkan
Servet e inat yap şu arabayı:)

Mehmet Abi inat için değilde ne yapabileceğimi görmek istiyorum.Bugün şöyle bir şey yaşadım atölyeye gittiğimde merdivenlerin dibinde büyük siyah kaynak makinesi vardı. Üst kat komşum Vedat Abi kaynaktan anlayan birisi çıktı :D İyileşecek hastanın ayağına doktor gelirmiş benimkisi öyle oldu hakikaten.
Ama ben onun gözetiminde şansımı denemeye karar verdim. Yapabilip,yapamayacağımı görmek istiyorum. Hıı adamı buldun ona yaptırıp bizimi yiceksin demeyin :D Kanıtlarımı koyarım :D

Son durum bu şekilde. Şimdi profilleri uygun alabileceğim biryer aramaktayım. Ve aynı zamanda hem alıp hem istediğim ölçülerde doğratmak iki işi bir yerde hallettirmek istiyorum. 3 boy profil ihtiyacım var. zaten ikisi 5 er metre olacak 3 tane 1.5 metre 2 tane 1 metre ihtiyacım var.
Profil kesmeyi elimdeki spiral ile halledebilirmiyim diye düşünmekteyim ama bakalım. Son durum bu şekilde. Römork işini ayarlayabilseydim ödünç bulabilseydim Haziran sonu çıkartacaktım tekneyi ama mecburen bu iş çıkınca temmuz sonuna kaldım.Çokta işim kalmadı zaten. Bir tek kıç elyaf macun zımpara boya işlerim kaldı. Pleksi camlar takılacak,sihirli dokunuşlar yapılacak. İç boyası falan kaldı. Ağustos sonuna tekneyi yelkenli olarak yetiştirmek istiyorum ama çokta acelem yok kışın bol bol denizlerde kimse yokken binerim bende hemde sıkı testlerden geçirmiş olurum tekneyi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #35 : Temmuz 03, 2013, 10:41:13 ÖS »
volkan
demir malzemesi satan yerler genelde istenen ölçülerde kesip verirler ve bunun için ek bir ücret talep etmezler böyle bir yer bulmakta zorlanacağını sanmam. Taşlada kesebilirsin ama taşla kesim yaparken dikkat et her zaman taşın gerisinde durarak kesim yap yani kesim yapacağın malzemeyi yere koyarak üzerine eğilip kesim yapma kesim yaparken taşın patlama riski var.

servet beye inat lafını sadece espiri amacı ile söyledim

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #36 : Temmuz 04, 2013, 11:51:29 ÖÖ »
volkan profilleri kesmesi basit ama makaslari dingile ve saseye baglamak icin, ayriyeten makaralari saseye baglamak icin bihayli kucuk parcaya ihtiyacin olacak. Bunlari uygun metalden kesmek ve delmek gerekecek. Bu kisimlari sipralle kesmek zor ve tehlikeli olur, dikkatli ol.
Plani merak ettim, belki bende bir gun bir s650 yaparim, kimbilir.
Banada yollayabilirmisin. Serdar_sayin@hotmail.com

Kolay gelsin
serdar sayin
Alanya/antalya

carta

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ali dursun
  • Bulunduğu İl: izmir
« Yanıtla #37 : Temmuz 04, 2013, 02:22:12 ÖS »
Volkan banada gönderirsen sevinirim. cart9@mynet.com yada cezmut@mynet.com

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #38 : Temmuz 04, 2013, 07:42:39 ÖS »
Herkese saygılar ve sevgiler. Servet abi ile İbrahim abi bir yana Volkan ile Mehmet abi bir yana ama esas konuda konuşacak Sedat kardeşim yok ortalıkta  :D Abilerim ben olaya şöyle bir ayrım yapmak isterim... 8 ay kadar kaynak deneyimi olan biri olarak. Şimdi Volkan kaynakla römork yapabilir mi sorusunun cevabı bencede yapar , amatör olarak hemde en alasını yapar ancak 1 tonluk yükü ki römorkun kendide bu şartlarda nerden baksan 300 kilo olacaktır , yani böyle bir ağırlığı çekip çukur vs. Gibi engelleri geçecek bir römorku yapması imkansız değilse de çok zor. Burada dikiş kaynak yapmaktan , ağırlık merkezinden , makaslı torsiyon bağlantısından bahsediyoruz...  Yani özetle yapılır bu iş ama çok zor , ben kendi romorkumu mesala elektrot kaynağı ile değil oksijen kaynağı ile yaptıracak ki bağlantı dikişlerinde ve kaynak dolgularında çatlak varsa belli olsun diye. Sana tavsiyem volkan , torsiyon , makaslar , kaplin , vinç ve profilleri al , ölç biç kes her şeyi hazırla , bursa sanayisinde kıyıda köşede kalmış kaynakçıyı bul , bunları kaynattır. Muhtemelen 4 te bir parasına römorkun olur kardeşim. Yoksa zor vallahi.

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #39 : Temmuz 04, 2013, 10:14:41 ÖS »
Volkan sakıncası yoksa ben de isterim çizimi :) mertbese16@gmail.com Ben de birkaç pratik yaptıktan sonra kaynak makinesini 1 kere aldım elime demir merdiven ayağı kaynattım ama görünürdeymiş meğer çok uzun sürmedi değişik bir hal aldı. Kaynak ustası geldi aynı malzemelerle yaptı hala canavar gibi. Olmaz diye bir şey yoktur ama ağırlık beni de epey tedirgin ediyor. Ayrıca öğrenilmeyecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Komşun bu işten anlıyormuş madem bence denemelisin.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #40 : Temmuz 04, 2013, 10:55:45 ÖS »
Osman Abi aynen dediğin gibi yapmayı düşünüyorum. Kaynak konusunda sıkıntım yok üst komşumuz kaynakçı çıktı. Çıkma makaslı torsiyon buldum,profillerin yeri belli zaten ayın 15 ine kadar malzemeleri tamamlayıp işe koyulacağım inşallah.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #41 : Temmuz 05, 2013, 10:55:40 ÖÖ »
volkan
demir malzemesi satan yerler genelde istenen ölçülerde kesip verirler ve bunun için ek bir ücret talep etmezler böyle bir yer bulmakta zorlanacağını sanmam. Taşlada kesebilirsin ama taşla kesim yaparken dikkat et her zaman taşın gerisinde durarak kesim yap yani kesim yapacağın malzemeyi yere koyarak üzerine eğilip kesim yapma kesim yaparken taşın patlama riski var.

servet beye inat lafını sadece espiri amacı ile söyledim

taş patlarmı?? ilk defa duydum,fırlayıp yaraladığını biliyordum ama...

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #42 : Temmuz 05, 2013, 12:11:49 ÖS »

taş patlarmı?? ilk defa duydum,fırlayıp yaraladığını biliyordum ama...

Patlayabilir Servet, Özellikle duvara monteli taşların yan yüzeylerini kullanmak çok tehlikelidir.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #43 : Temmuz 05, 2013, 10:25:58 ÖS »
Servet abi Mehmet abinin dediği taş patlamadı olayı şöyle oluyor genelde , spiral taşı kullanım esnasında normal olarak çok ısınıyor , bu sıcak taşı kesim yaptığımız metalin iki ucu arasına sıkıştırdığımızda taş bir anda şiddetle kırılır ve dağılır bu esnada orta şiddette bir seste yapar , demirciler taş patladı der abi bu duruma , genellikle yaralanma ile sonuçlanır. Birde aydı durum sipiralin taşını kesim yapılacak dar yuzeye kesinlikle sert vurmamak lazım. Spiralle metal işinde çalışacaklar kesinlikle gözlük takmalılardır. Keyfe kalmış değildir bu gun değilse yarın gözünüze çapak kaçacaktır. Metal çapağı kalıcı hasar bırakır.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Eveeett geldik zurnanın zırt deliğine :)

Uzun süren meşakatin sonucunda bugün römorku tamamladık sayılır.Maceramı uzun uzun yazmak istiyorum benim gibi acemilere ve heyecanlılara örnek olsun diye.

3.25 elektrotu yakabilecek bir makineyi malesef Bursa'da temin edemedim. Biliyorsunuz Bauhaus'un makine kiralama servisi var. Gerçi adam seçtiklerine sahit oldum malesef. Böyle bir hizmeti leroy merlinde sağlıyormuş. 175 tl depozito 18 tl günlük kiralama ücretine karşılık DHL marka 160 amper kaynak makinesini kiraladım :) ( Nekadar teknik konuşuyorum farkettiyseniz :) ) Sabah 10 civarında makine elimdeydi. Tabi 50'li paket Türk Malı 2.50 lük elektrotu da aldım ve tabi makinenin yanında maskesinide verdiler. Doğruca atölyeye yol aldım.Üst komşum Vedat Abiyi çağırmaya çıktım tam kapıda yakaladım işi varmış çarşıya çıkıyormuş sen başla ben geldiğimde eksiklerini onarırım dedi ve gitti :)

Kaldımmı başbaşa :D

Atölyeye geldiğimde dk bir gol bir kabloların üstünde hangisi + ya hangisi - ye takılacağını belirten bir yazı yok :D Vedat Abide yok :D Sonrasında mantık ürüterek hangisinin hangisine takılabilceğini buldum ve denedim. Kimya bilgimiz var okuyoz biz ya :D Kabloları taktım. Sonra iki kat eldivenlerimi,toz maskemi güneş gözlüğü gibi olan siyah camlı iş gözlüğümüde taktım. Elektrotumu penseye taktım( Bu arada yayı da kırıkmış hem elektrotu pensede tutup hem kaynak yapmak zorunda kaldım) Önce amperini ayarladım 85 e başladım yan taraftaki üst üste olan profilleri kaynatmaya.

İlk kaynak dikişimin fotosunu çektim tabi montajını yaptıktan sonra aklıma geldi :D Taktik basit. Elektrotu sürt ilk yakmayı yap sonra yaklaştırınca kendiliğinden alev alıyor. Daireler çizerek hattı takip et :D

Aradaki boşluklar mola verdiğim yerler :D Kaynak yaptığın yerin üstüne yapma dediler bende yapmadım.

Sonra başladım iskeleti kurmaya. Sırayla tüm parçaları kaynatmaya çalıştım. Tabi tüm dikişlerim bukadar ' bana göre' nispeten düzgün olmadı.Malzmeyide deldim :D Kocaman deliklerde oluştu. Deldiğim zaman amperi biraz azalttım. Yine deldim :D Vedat Abi bakar bunlara dedim ve bıraktım.
Orta kısmı elimdeki fazla köşebentlerle resimdeki gibi kaynatarak kendimce güçlendirdim. Çünkü ordada ufak delmeler hatalar yapmıştım bazı yerlerde kendime güvenemedim.

Neyse çalıştım çabaladım kaynattım kaynatamadım saat 5 buçuğa kadar çalıştım. Sonra artık apartmanın sigortası dayanamamış heralde arada elektrotuda yapıştırdığımdan sigortası attırmış ve yakmış. Birazda panoyla uğraştım kabloları değiştirdim.

O sırada Vedat Abi geldi ve giyinip yanıma geldi. Şöyle bir inceledi fena olmamış lafını çaktı :D Sonra aldı avcuna bolca yanmış küçük elektrotları, üstündeki örtüyü temizledi ve başladı benim delmiş olduğum yerleri tamir etmeye.Bağlantı yerlerlerini inceledi ve delikler dışında genel olarak olmuş olduğunu söyledi.Usta Adam farklı oluyor tabi o delinmiş yerleri öyle tamir etmek benim aklıma gelmezdi.

En önünüde yetiştirememiştim sağolsun onuda yaptı.Ama tek bir iş daha kaldı Mehmet Abi'nin yollamış olduğu okbaşını oraya kaynattırmaya.

Ve Sonunda aşağıdaki şey ortaya çıktı :D Olmuşmu olmamışmı,nekadar olmuş nekadar olmamış onu tekne üzerindeyken göreceğiz bakalım. Ama 100 kilo olarak ben üzerine çıkıp tüm bağlantı yerlerinde baya tepindim anormal bir durum göremedim :D

Sırada

Jantları bulmak
Dingilin bağlantı noktalarına  sağlamlık katmak adına U kilit bağlamak
Çekme tertibatını düzenlemek
Römork Antipas ve Renkli Boya ile  Boyamak.
Arkasına kedigözü veya yansıtıcı yapıştırmaları yağıştırmak.
Sıra Sıra ahşap+ Lastik yatakları yapmak.
Bunları nekadar sürede bitirebilirim bilemiyorum ama bunlar bittikten sonra Suerte Vogo doğaya çıkmış olacak.

Durum bu şekilde beni dinlediğiniz için teşekkür ederim :D :D

Bana her noktada yardımını ve desteğini esirgemeyen herkese ve ayrıca özel olarak İbrahim Abi ve Mehmet Abi'ye teşekkür ederim :) Kahrımı çektiler,çekiyorlar..

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com